Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul-13

In jos 
+15
SOS Infertilitatea
lyly_mar
mirela2
brunadria
luminita42
lumy_clt
beatrix69
samira33
miha_ela
galliciana
Mona41
menics
turqoise
guzelnico
amy
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Ian 27, 2011 10:02 am

Rezumarea primului mesaj :

Bun venit in capitolul nou si sa fie unul cu noroc.
Sus In jos

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 5:41 pm

fetele mersic, raluca seamana cu taica-sau, o avea si ceva de la mine -in afara de gropitele din obraji!-dar acum nu se vede.. Smile

amy ce rau imi pare sa aud asa vesti despre soricica, nu-mi vine sa cred ca a pierdut sarcina la 4 luni..tripleti avea pana la urma, ramasese prin fiv? ce groaznic, ma gandeam acum cat admir si eu sarcinile gemelare sau multiple, dar mi se par asa grele si riscante... Crying or Very sad

eu am fiert conopida si cartofi - face sotu' un sos alb cand vine- si am si pulpe de pui la cuptor.

va pupic
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 5:50 pm

lyly, pai ai vesti f. bune de la eco!!! Smile cu endo nu te mai ingrijora, o singura estimare nu-i relevanta, daca se repeta cateva cm-uri atunci vezi care-i treaba. dar pana una alta si eu zic sa nu mai te scormonesti cu atatea ecografii, atata incordare si grija nu e buna.. pup! I love you
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 6:34 pm

da LumiH I love you , ai adreptate!dar parca am devenit zdrulii...dc imi zice ceva de bine, nu cred..am pus-o pe dr sa imi copieze eco pe CD...ca m-am gandit ca pot sa le arata la alt dr....am programare si la sibiu ,la polisano.....ma tot gandesc dc sa ma duc pt o alta parere....al meu nu prea vrea,ca de ce ma duc?,dc nu vreau sa fac cu ei fiv

imi pare tare rau pt soricel Sad m-am gandit eu , ca dc nimeni nu zice nimic de ea...nu e prea bine..m-am gandit sa o sun...dar dc nu stiiam nimic de ea,mi-a fost frica sa nu fac o gafa
eu fac ciorba de burta ca ,m-a inebunit al meu sa ii fac...ca dc intram in post, cand mai mananca el!?cu toate ca ar tb sa intre la cura de slabire, ca el tooooot mananca....

mihaela, stai cuminte cat poti!...mananca gratare de pui si peste,lactate....hai ca mai ai putin I love you
flower pt toate fetele
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 7:40 pm

mai fete,stiti ce cred eu?cred ca dr aia era adormita..ca eu cred ca imi vine CM....ca a aparut spotting-ul...ce o fi vazut dr pe acolo???...dc azi am spotting,insemana ca maine z1,nu?si sambata imi fac analizele de ziua 2 sa le trimit la dr cu ochii albastrii,vb lui samira Very Happy ...hai cam emotii,iara!!!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 9:05 pm

fete,va pup
am ales arpacasul,l-am spalat in 9 ape-nu a reusit cineva sa ma lamureasca de ce musai in 9 ape Question
o parte arpacas si 3 apa le-am pus la fiert pana a dat in primul clocot...am stins imediat focul,am acoperit cu capac etans,am infasurat oala intr-un servet de bucatarie si o las pana maine dimineata la umflat.
abia astept sa vad ce-mi iese.

lumy,Ralucutza e superba si a crescut,sa va traiasca si sa va bucurati de ea.
turq,fain cadou...sa va bucurati de we la spa...si eu mi-am facut programare pe 7 Martie la spa.
manule,ce ai soro???si ce daca nu stii sa pui poze???nu-i nicio porblema ca ai latit pagina,nu te mai tot scuza atat.
lyly,ai dreptate,de multe ori se intampla sa mi se demodeze incaltarile si sa apuc sa le port de 2-3 ori.
sigur ca scriu reteta de checuletz...maine ,ca sunt toata ziua acasa pe la bucatarie.
cat despre eco astea ale tale...nu stiu ce sa mai spun...eu as mai cere si o alta parere...trebuie sa se incline cumva balanta.
sa stii ca de la Macca iti scade endo...insa nu trebuie sa te ingrijorezi,cum intrerupi administrarea isi revine endo.
eu iti recomand sa consideri prima zi de sange rosu ca fiind ziua 1...mie asa mi-a zis dr.K
miha,hai ca mai e putin pana saptamana viitoare
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 9:06 pm

pup fetele!si multam ptr tot!
dap..stau cumintica..dar nu mai stiu ce sa pap..insa maine peste la gratar!!orice peste???hmm..salata am voie?ca de lactate si pui m-am saturat!uffff..de-abia astept sa se lipeasca astia micii bine de tot ca sa pun in aplicare strategia de graviduta oficiala-"vreau de aia,de ailalta..faceti-mi aia..nu vreau ailalta.."
hihi..abia astept sa vina saptamana viitoare!ma imbat de 2 ori(de fericire Razz ) ca dea..voi fi graviduta si plus de asta mai imbatranesc cu un an.. Very Happy
turqoise-"la multi ani fata frumoasa!" sa ai parte de tot ce isti doresti! I love you

lyly-bafta multa iubita!
restul fetelor-va pupacesc cu drag!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyJoi Feb 24, 2011 10:16 pm

lyly,asta e reteta mea de checuletz:

-4 oua
-225 gr iaurt
-250 gr zahar
-150 ml ulei
-450 gr faina
-zahar vanilat,rom,coaja rasa de lamaie
-3 linguri de cacao
-2 praf de copt

amestecam oule cu zaharul si zaharul vanilat pana se transforma intr-o spuma aproape alba si zaharul e complet topit.
adaugam romul si coaja de lamaie rasa.
adugam alternand iaurtul,uleiul,faina cernuta si amestecata cu praf de copt.
turnam intr-o tava tapetata cu grasime si faina cam jumatate din compozitie.
in jumatatea ramasa adaugam cele 3 linguri de cacao,omogenizam bine si turnam in tava peste jumatatea alba.
cu o furculita amestecam usor de 2-3 ori in tava sa se intrepatrunda compozitia alba cu cea neagra si sa iasa un model frumos in felie.
55-60 de minute la cuptor la 170-175 de grade.

uuuffff...mi-am adus aminte de copilarie cu checu' asta.
nu mai stiu de la cine am reteta dar iese fffff bun.
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 7:40 am

Buna dimineata, dragele mele. Am vazut ca sunteti toate ok, ceea ce ma bucura. Very Happy
Nu mi-ati zis nici una nimic de Firever. Nu ati cumparat de la ei niciodata?
Noi suntem bine, we slabe sanse sa intru pentru ca sunt aia mici la noi, asa ca aveti grija de voi. Azi ne ducem sa dam avansul pentru concediul de anul asta, de la turci.
Va pup cu drag !
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 9:45 am

miha si noi venim la petrecere drunken

lumi, ralucuta e o frumoasa, indiferent cu cine seamana, pupi domnisoara...
nico tu ce mai faci mami? sufletelul mancacios cum este? dar tu?

samiruta suna bine checul...yammmiii

amy ca ai programul stabilit deja...
lyly draga ia fa tu un chec ceva, si lasa naibii atatea echo...

eu mi-am propus sa caut untura si sa fac poate zilele astea o placinta machedoneasca...pt ziua de proteina a lui G sa vad daca vrea...nu m-am dus sa iau analizele...ma voi programa azi pentru luni la control...si...om mai vedea... scratch auziti, nu mi-a iesit faza cu "o zi da, una ba" la noi a fost cam "zi de zi, da" cred ca de la vreamea asta??? sau cura lui G sau pur si simplu asta este ritmul nostru... de aia am eu spor la gatit!!!! geek geek , ei na ma simt bine acum, si sper din tot sufletul sa terminn cu medicamentele...
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 9:50 am

amy eu nu am cumparat nimic de la ei, am auzit de niste prafuri pentru slabit, am un coleg ce a tinut dieta respectiva si a dat rezultate, eu nu sunt de acord cu asa ceva, in rest de el stiu ca produsele sunt scumpe... mai mult... Question nu stiu, dar pe net nu ai gasit pareri?? tu de fapt ce vrei sa iei de la ei??

uite si reteta de la placinte facute de mine:
500 g faina ( eu am pus cam 700) un cub de drojdie, o lingurita zahar, una de sare, 300 ml apa calduta.
am facut maia, am pus-o in faina, dupa ce a dospit un pic am framantat faina maiaua si apa calduta ( in maia am pus zaharul si sarea) am lasat o ora la crescut dupa care am impartit un doua, fiecare jumatate iar in doua pana au iesit 8 bile... pe care le-am intis cu sucitorul pe masa de lucru , cu faina , cat mai subtiri si uniforme...umplutaura de branza - eu am folosit branza framantata de oi.pt mine iar pt G praz si am mai facut doua cu gem de prune Sad nu au iesit bine ca a inceput sa curga gemul...... cred ca poti pune ce vrei inauntru...pui umplututa in mijloc si aduni marginile spre mijloc, dar sa ramana tot rotunda...mai dai in pic cu sucitorul pe ea sa o nvelezi si...pac cu ea in ulei...nu prea mult dar bine incins... gata...
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 10:23 am

mai fetelor eu zic sa scoatem bradut1 ca vine iar craciunul...ninge la constanta...mama, mama....
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 10:48 am

buna dimi

amy,eu am folosit produse de la FLP si am fost multumita de ele...vezi ca de la ei exista si Multi Macca-e multa mai buna decat Macca simpla.
unde mergeti in contzed la turci???
parca ne bate si pe noi gandu' sa facem o Antalya in vara asta...dar am vrea parca si altceva ce nu am mai vazut...parca si un tur al Italiei ar merge...suntem cu dosu-n sapte luntre.

manule,placinta la o zi proteine???ce inseamna asta???
ca dupa mintea mea o placinta are faina-ceea ce inseamna foarte multi carbo...si atunci cum poate fi consumata la o masa proteica???chiar si de contine untura,carne etc.
intreb pentru ca nu imi pot imagina cum un produs cu faina poate fi si proteic si glucidic...adica poate fi dar in cazul asta e interzisa combinarea cu grasimi-in special cele saturate.
eu vorbesc acum din punct de vedere al unei alimentatii corecte si al unei asocieri corecete de nutrienti.

va tzuc dulce...azi bucataresc toata ziulica...am fiert coliva,e la racit deja.
ma duc pana peste drum sa deschid repede un cont de lei la Reiffeisen si ma intorc la snitele si chiftelutze.
clap
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 10:55 am

ciao scumpelor!

multumesc de urari, ziua mea e pe 1 martie , insa anul acesta nu cred ca voi aduce primavara, cum se zice de martisor Very Happy

amy, cred ca e vorba de Forever Living Products, nu? eu am cumparat de la ei luni la rand un produs recomandat pt. barbati, multimacca se numeste, au multe produse pe baza de aloe, chiar si cosmetice bio, sunt bune produsele dar cam scumpe.

fetelor, o sa continui cu testele pana ma lamuresc , insa totusi cred ca ovulez tarziu, prea tarziu pentru a putea concepe, chiar si daca as avea cu ce, astept cm urmator sa vad ce spun si analizele si apoi voi sti incotro sa o iau Suspect

la cluj ninge in continuu de aseara, stazile nu sunt curatate, e o nebunie in trafic...

pupici
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 11:53 am

Sami, la Delphin Deluxe Resort in Alanya http://www.delphindeluxehotel.com/deluxe/tr/
Eu in concediu nu vreau decat sa lenevsc si avand in vedere ca mergem cu cei mici am tot interesul sa aiba tot ce doresc la dispozitie si sa fie spatiul inchis, ca sa stau linistita. Very Happy
Ms pentru informatiile ref la Forever, mie vor sa-mi dea vreo 4 soiuri de produse, printre care si multi macca, numai ca luna asta m-ar costa 580 lei si de luna viitoare cica sa vada daca mai imi scoate din ele sau asa trebuie sa iau o perioada mai mare, lunar. Am renuntat la idee, nu am de unde da 600 lei /luna, frate, e imens...
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 12:07 pm

nu da cu pietre samiruto, ca stiu si eu ca este o combinatie de carbohidrati cu proteine..tocmai de aceea spuneam daca vrea G ...pentru ca este o abatere!!!!

turqois, lasa ca va veni ea si primavara...cate zile va rasfatati voi acolo???

amy...mda cam scump tratamentul...in rest ma abtin....
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 12:32 pm

hello hello!
vin si eu cu stirile de la brasov! Laughing ninge incontinuu si stratul de zapada depaseste deja 30 de cm..sunt - nu stiu cate grade si e un frig..brrr..asa ca nu scot nasucul afara-doar am aerisit camera si deja mi-au inghetat chiloteii!
in rest-am trimis lumea la cumparaturi-peste,salata,etc etc..acu trebe sa pacalesc pe cineva sa mi le si faca!ca nu imi displace statul asta la pat si sa fac doar ce am chef cand am chef!
hihi..visez deja la cele 9 luni!boierie curata! Razz
pup gagicile si spor la bucatareli,plimbari,concedii,petreceri etc etc..
insa..de ziua mea eu fac tort de mere!!!!!!!cu caramel!am zis am zis..ma abat un pic de la statul in pat-dar ma gandesc ca no fi bai de cateva ore!
pupicei si la mamici cu pitici la propriu cat si la figurat! Laughing
a good day!
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 12:43 pm

amy, e ff frumos resortul Delphin Deluxe, am fost in Alanya insa am ales un alt hotel chiar langa Delphin, tin sa iti spun ca desi este clasa cu 5*, poti sa faci o asemanare cu 3-4* de la noi, daca bine tin minte cred ca au si aquapark, asadar copiii vor fi cei mai bucurosi Very Happy mancare cat vezi cu ochii daca ati optat pt. all inclusive, plaja e frumoasa, curata insa chiar la intrare in mare sunt numai bolovani, asa ca am preferat piscina hotelului. in ce perioada mergeti?
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 1:19 pm

Anul trecut am fost la Delphin Botanik, care e exact langa Deluxe. Plaja este asa cum spui tu si la Botanik, camerele curatele, dar nu super luxoase. Poate de aceea am optat sa schimbam hotelul si aqua parkul a fost bonus Very Happy . 24-26.06.2011, 7 zile, pt 2 persoane cu reducerea de early booking ar fi cam 1600 euro cu tot cu taxe de aeroport, iar noi 2 adulci +2 copii avem cam 2400 cu toate taxele incluse. Un concediu pe an zic eu ca meritam si noi. Smile
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 2:32 pm

amy,asa,sunt cam scmpe produsele FLP.
mie imi place din Antalya doar zona Lara-Kundu...doar acolo e nisip in apa.
nu pot suferi bolovanii in apa.

manule,asa agresiva ma percepi tu pe mine???
nu dau draga mea,ma gandeam doar ca poate ai vreo combinatie secreta nedescoperita de mine...si ziceam ca poate o aplic si eu Very Happy
da daca-i abatere...

pup fetele cucuiete
am facut coliva...mai am doar s-o ornez.
ma declar multumita pentru prima mea coliva...am gustat de atatea ori din ea ca nu-mi mai dau seama cum e...eu spun ca-i suficient de dulce,aromata,are destula nuca,stafide,coaja de lamaie,vanilie-se simt toate gusturile astea...sa vedem ce spune si audienta maine.

acu ma bag la snitelit si chiftelit
sunt prin zona
clap
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 2:50 pm

I love you nu draga mea, glumeam... vreau si eu chiftele...daca tot e pomana...pot veni si eu maine, poimaine??
apropos stiti ca in ardeal, in satul bunicilor mei ( scuze e comuna _ Aghires, turqois stie!!! ) nu se face coliva??? si eu o tot intrebam pe bunica la pomeni de ce nu primesc si coliva...si nu intelegea ce vreau...
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 3:09 pm

ai dreptate manu, in zona ardealului nu se face, cred ca doar prin sud, insa mie nu imi place nici denumirea de coliva, nustiu de ce caci arata bine, miroase bine da imi vine sa o iau la fuga cand aud de coliva, cred ca m-a marcat cumva cand eram mica...nu-mi aduc aminte...

sami, snitele vreau si eu Very Happy le prepari cu pesmet?

mihaelle vreau si eu reteta aia de tort cu mere si caramel..poate ma incumet si it fac de ziua mea bounce

frantuzoaicelor, vreau cateva retete de la voi, de alea cu multe mirodenii si ierburi de provence...

Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 3:52 pm

bounce bounce bounce e we bounce bounce bounce
vine G sa ma ia de la munca si poate trec pe la clinica sa ma programez pentru luni...
bounce bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 4:23 pm

HELLO gagici!
turqule-e ff simplu de facut tortul..de asta il si fac! Laughing bine..inainte gateam si faceam deserturi mereu..acum m-am lasat pe tanjeala! Laughing
deci..reteta e asa..
-cureti coaja a 10-12 mere micute(depinde cate iti intra in forma de tort sau poti sa il faci chiar si intr-o cratita ce nu e fffff inalta), le scoti miezul in asa fel incat sa ramana gaura in mijloc si le pui in apa cu un pic de zeama de lamaie ca sa nu se inegreasca..
-apoi faci un blat cu 5 oua,1 cana zahar,1 cana ulei,6 linguri apa clocotita,2 pliculete zahar vanilat si 1 cana faina
-separi albusurile de galbenusuri..bati ff bine albusurile pana se intaresc apoi pui zaharul vanilat,zaharul tos,galbenusurile,cana de ulei,apa clocotita iar la final faina amestecand fff usor..
-dupa care in cratita-tava sau ce vrei tu(in cea in care vei face tortul) pui 3 cani de zahar si il caramelizezi..in acest caramel pui merele unul langa altul..iar apoi torni blatul peste si il dai la cuptor circa 30 minute pana vezi ca blatul e gata(pui manuta deasupra si daca e tare blatul inseamna ca e gata tortul) si ca atat!
de ornat il ornezi cu ce vrei tu..cu frisca cu glazura etc..dar iese tare bun!ca o praji de la tara!!yami yami!

si apropo-reteta asta de blat o puteti folosi la orice tort,prajitura sau chec!
pofta buna!
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 5:05 pm

turqois,e simplu sa faci tort cu mere,ca daca fac si io!!! ,clar ca e simplu!!
al meu sot ma baraie la cap sa ii fac tort cu ce o fii ,numai sa fie Very Happy,ca mi-a luat si blat si lapte si creme si frisca ...sa ii fac odata!..asa ca ii fac maine, ca vine postu si nu mai mananca!!!

sami,multumesc de reteta...e simpla...o sa fac intr-o zii Very Happy

am zis ca fac eu coliva ,ca mama nu se simte bine deloc...dar nu a avut incredere in mine Sad ..si s-a apucat ea sa faca....intr-un fel bine ca face ea,ca io fiind la CM ,chiar ca nu pute-am face!!!..samiruto,dc te lauda lumea...cd ai timp ...scrie si mie reteta,please!

pupici la toate fetele flower
Sus In jos
Ellyshor

Ellyshor


Mesaje : 47
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Planeta lui Babyboom

Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 EmptyVin Feb 25, 2011 9:53 pm

Va pup dulce dragelor!

N-am vesti, n-am nimic! Smile
Sunt doar fericita ca maine e sambata si pot sa lenevesc mai mult in pat. Weekendul asta chiar vreau sa ma odihnesc.
Si poate sa fac un tort imbracat in pasta de zahar, sa vedem cum ma organizez.
Am gasit un site suuuper :http://torturilelissei.blogspot.com/
Sa vedeti ce torturi face tipa asta, Doamneeee ti-e mila sa le mananci.

Sa aveti o noapte frumoasa!
Pe maine!
flower flower flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-13   Discutii zilnice de tot felul-13 - Pagina 22 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul-13
Sus 
Pagina 22 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul- 9
» Discutii zilnice de tot felul-12
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul - 5
» Discutii zilnice de tot felul -11

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: