Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul -11

In jos 
+12
mirela2
lyly_mar
guzelnico
menics
Mona41
galliciana
alinutahu
luminita42
samira33
turqoise
brunadria
amy
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptySam Noi 20, 2010 10:25 am

Rezumarea primului mesaj :

Flori pentru toate suricate si un capitol nou plin de impliniri.
Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 DSC05422


Ultima editare efectuata de catre amy2007 in Joi Dec 09, 2010 8:26 am, editata de 3 ori
Sus In jos

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyLun Noi 22, 2010 8:31 pm

Sami ce vesti minunate! Smile Doamne ajuta sa te auzim numai si numai de bine.
Auzi, pe doctor l-or fi albit romancele.. Very Happy

Lyly, stii tu, fiecare tanjeste dupa ce nu are la indemana.Very Happy Adevarul ca si eu m-am obisnuit cu linistea, locuri de parcare, strazi largi, curatenie, nu atata agresivitate....Cu toate ca noi pe aici nu avem asa locuri linistite si pitoresti ca in nord la soacra-mea de pilda, sau in centrul tarii unde am fost eu la bursa.. Aici suntem chiar langa amsterdam, mai vezi si populatie dubioasa, aglomeratie de mori prin supermarket si magazine, cate unul/una nesimtita, muzica de la marocani din masini etc... dar ma rog, cartierul in care stam e destul de verde si linistit. De fiv la viena nu ma gandeam nici eu, poate cel mult in ungaria ca-i mai rezonabil, dar macar s-o intrebi pe ea cum a fost, asa de inspiratie, cu toate ca tu probabil ii stii povestea...

pupici fetele!

flower
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyLun Noi 22, 2010 9:53 pm

am facut ultimele Merionale si Clexanele.
am scos toate bagajele si le-am pus in dulap...Samirutzul meu parca ar rontai ceva...mai am 2 snitele de acasa,am luat de la supermarket iaurturi si creme Danete...alune,ciucalata...asa ca are ce rontzai in seara asta.
eu ma delctez cu niste laptic.

acu nu mai avem somn...si nici nu avem unde sa mergem la plimbare ca e o ploaie infernala...de cum am intrat in Ungaria tot pe ploaie am mers...cred ca o sa ma bag la baitza si la vreun film.

va pup si ne auzim maine.
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 8:31 am

Buna dimineata,

samiruto, La multi ani si sa fi sanatoasa! flower
PS azi e sf Antonie de la Iezer,se mananca peste!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:05 am

Shocked Shocked Shocked
lyly,este???habar nu aveam...eu stiam doar de Sf.Antonie cel Mare de pe 17 Ianuarie-pentru cine nu stie,numele meu e Antonela.
multumesc frumos atunci....deci am motiv sa tarai Samirutzu la shopingareala in oras Twisted Evil
e asa frumos in dimineata asta....nu mai ploua...e un soare frumushel afara...abia astept sa iesim.

va pup si va doresc o zi buna.
flower
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:18 am

WOOAW Samira ...tinem pumnii stransi sa se termine cu bine...
lumi, tu ai o balerina mica acolo la cum da din picioare...
nico, tu esti romanca??? nu as fi crezut...zau...
lyly, eu nu ma pricep la tratamente, dar poti incerca ....
turqois, pupi, eu cred ca totusi cu tartament si vitamine, si no stres, se poate imbunatati calitatea, nu? stai sa ma mai documentez... scratch

eu tot cu amokul pe teava...aseara nu a fost o atmosfera prea placuta...adevarul este ca eu am intretinut-o ..dar asta am simtit...sunt si stresata de auditul de sfarsit de an... plus ca aseara a trebuit sa anulez programarea pe care o facusem la medicul meu...control...beah, a trebuit sa dau niste explicatii cum ca am ajun d eurgenta la alt medic, ca deja am fost curatata, bla, bla...cred ca si asta m-a dat peste cap...
uff...sa vina sarbatorile si ma destind un pic
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:19 am

Buna dimineata, fete minunate!

Si eu tot in ian stiam ca este Sf Antonie cel mare, azi e un Antonel autohton, de Valcea. Nu stiu cum e cu pestele dar sigur e dezlegare la ulei si vin. drunken Asa ca, hai noroc si sa ne traiesti Antonela- Samiruta! flower

P.S. Da, da, du-te azi la shoppingareala, ca dupa ET suntem cu ochii pe tine- adio efort, doar relaxare totala si la orizontala cat mai mult timp posibil. cyclops
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:29 am

Meni, te tii de glume matinale?! Suspect Cum adica nu credeai ca-s romanca? Shocked
Numa' astia de pe aici mai zic ca seman cu o turcoaica, de mi se urca instantaneu tot sangele la cap. Nu, fratilor, sunt si voi ramane romanca! Si, ca sa nu uite nimeni, in perioada Pastelui "arborez" la usa un iepuras cu oua iar in perioada Craciunului, un aranjament de brad impodobit. Wink Ca sa nu mai zic ca am fete de masa si servete de sezon. Very Happy
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 10:12 am

sami, la multi ani, ai tot dreptul la shopping, si mie imi surade ideea de a face shopping la targul cadourilor la budapesta, poate iese ceva Very Happy
al meu mi-a propus ieri sa ne petrecem craciunul la viena ca a gasit ceva oferta la 250euro/pers, transport, cazare si mic dejun, insa eu i-am spus ca-i prea mare cheltuiala, sigur am ajunge la minim 1000euro cu totul, mai bine punem banutii la pusculita pentru bebe tongue

nico, stiu ca esti de-a noastra dar parca semeni putin a turqoaica, Very Happy la fel e si verisoara mea, nici nu zici ca nu-i de-a lor,apropos tu ai trecut la religia lor?
ahh, nici nu ma gandesc sa fac fiv in romanica noastra, parca nici ungaria , cel mai probabil voi face fivul la Wells sau Wunschbaby/Viena, se pare ca sunt cei care au cele mai bune rezultate pe infertilitatea masculina, mai ales ca fac si proceduri ca IMSI si P-ICSI care iti pot mari sansele de reusita, stiu ca e mai scump dar avem intradevar nevoie de pfrofesionisti. despre istanbul cunosc prea putine reusite insa mai cercetez.....
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 11:05 am

lyly, si pe mine ma streseaza la maxim ideea ca as putea receptiona gresit din cauza ca nu stapanesc foarte bine limba, chiar sunt in cautare de diverse site-uri straine unde se discuta despre fertilizari, tratamente, analize ,etc tocmai pentru a ma putea familiariza din timp cu termenii si modul de abordare a subiectului.daca nu reusesc imi iau translator cu mine sau poate pana atunci angajeaza ei vreo asistenta romanca cum am citit ca s-a intamplat la Kaali/Ungaria.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 12:37 pm

Turqoise-ule, te-ai aliat cu Meni? Suspect
Esti f inteleapta in decizia de a pune banutii deoparte pt proiectul bb. In felul acesta, momentul demararii procedurilor necesare va veni mai repede. Wink
Apropo de religie, nu intentionez s-o schimb. Nu mi-a putut demonstra nimeni pana acum ca a fi musulman e mai cu mot decat a fi crestin- ortodox. DD e unul singur! Si, crede-ma, am discutat mult pe subiect. Socrii mei sunt persoane f religioase dar si deschise la minte. De aceea, nu a constituit niciodata niciun impediment faptul ca eu am alta religie, nu m-a obligat nimeni sa-mi acopar capul sau sa particip la rugaciuni musulmane. Sotul meu este si el ff deschis. Ne respectam reciproc religiile iar sarbatorile le petrecem cu placere impreuna.
Si nici nu am acceptat sa ma strige altfel decat pe numele romanesc, cum am mai auzit cazuri. Nu pot cu Nicoleta, sa ma strige Nico. Wink

Verisoara ta ce decizii a luat? Question

P.S. BB va prelua religia tatalui, sunt de acord. Dar asta nu inseamna ca nu-i voi spune rugaciuni ortodoxe. Very Happy Consider ca va fi un avantaj pt el sa cunoasca aspecte ale ambelor religii. sunny
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 12:38 pm

Albastrico, ce poza dulce ti-ai pus la avatar. Very Happy
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 1:26 pm

nico, situatia verisoarei mele este asemanatoare cu a ta, nici ea nu a trecut la musulmani, nu i s-a cerut acest lucru ,sotul ei este ff deschis si umblat prin lume si a acceptat decizia ei, insa bebe va avea religia tatalui, e mai intelept asa,si probabil daca ar avea religia ortodoxa ii va fii mai greu sa se integreze in viitor in colectivele de la gradinita, scoala,etc, stii cum sunt copiii,de-indata te dau la o parte daca nu esti precum ei Rolling Eyes asta cred ca se-ntampla oriunde.
Sus In jos
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 2:49 pm

Ziua buna fete dragi,
Am intrat sa va pup si sa-mi dau si eu cu parerea..
Nico, eu am fost casatorita cu un evreu roman ( tatal fetei ), am emigrat in isr, amandoi, ca si voi nu am avut prob cu sarbatorile...
Le-am sarbatorit pe toate de la un cap la altul...tot intr-o sarb o tineam...
Actualul, exul seic, tot evreu, dar desi la inceput nu a avut nimic imotriva, apoi s-a ingrosat gluma.
Daca tot am ajuns aici, vreau sa va spun ca unul din motivele care m-au determinat sa plec a fost acela ca mi-a zis la un moment dat " poate nu reusim sa facem copii, fiindca ne "bate" DD ca tu nu esti evreica....
Iar eu , dupa ce am ramas masca...i-am raspuns....poate din cauza ca nu esti tu...crestin?...
Si fetelor, vorbim de o relatie de aproape 10 ani.
Oricum ca si voi, pentru mine convertirea nu incapea in discutie....una la mana ca nu prea am eu intalniri cu DD si doi la mana...ca EL e unul, nu conteaza cum ii aducem noi omagii si ofrande...
In eventualitatea unui copil, dupa legea evreiasca, copilul era automat...precum mama...deci crestin...
Doar daca ma converteam eu...copilul ar fi fost evreu...iar eu...passs
Oricum am decis de comun acord sa nu cramponam de acest aspect pana nu e cazul ...adica ...copilul...
Asa ca problema rezolvata...
Eu am sa va spun acum parerea mea de om trait intr-o alta comunitate si societate , diferita de ceilalti din jur.
Sa va spun drept, atat timp cat copii cresc si traiesc acolo intr-o tara musulmana totul e ok...
Dar dupa cum sunt vremurile....si daca intentionati sa traiti in Romania...eu una nu as face copilul numai musulman..
L-as si increstina....ca se poate ..stiti voi...
La cum sunt vremurile in ziua de azi.....si la cati fanatici sunt.....doar copii au de suferit...
Daca vreti sa traiti in romania, intotdeauna el va fi altfel...iar in Turcia...nu va fi suficient...
Asta e motivul pentru care fetita mea este botezata crestineste, fiindca noi ne-am intors din ISR cand eu eram insarcinata, ca lu barbata-meu nu i-a placut...si am decis sa revenim in Rom...
Deci urma sa ne traim viata in Romania...deci de ce sa chinuim copilul cu acte in doua parti...etc..
Asta e parerea mea, dar banuiesc ca presiunile sociale nu sunt mici nici la voi...deci cred ca nu ai incotro...
La urma urmei, sanatos sa fie..ca religiile le mai schimba el.. Very Happy
hai ca m-am intins cat o zi de post.. pirat
V-am pupat
Sus In jos
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 2:58 pm

Samiruta, La multi ani si tinem pumnii sa fie cu ochisori..
NB. Vezi nu alimenta samirutul prea mult...ca trebuie sa fie bun de prasila...
Lumi, Bruni, Turqy si restul va pupic si o zi buna
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 3:55 pm

Buna gagici,
vad ca v-ati avantat la discutii despre religii..Interesant!..Puicuta mea asta mica va fi botezata tot ortodox, ca si cea mare, eu asa am vorbit cu sotul meu. El e botezat protestant, o ramura desprinsa din catolicism, au bisericile mai simple, neimpodobite, nu icoane, poate mai putine ritualuri. H. nu prea le avea cu religia, nici macar rugaciuni nu stie, la biserica il mai ducea bunica-sa cu chiu cu vai. Acum parca e mai schimbat de cand cu perspectiva copilasului. Si eu am capatat mai multa credinta in suflet de cand sunt mama, adica de la 22 de ani, dar din pacate nu merg la biserici decat rar. H. a acceptat dorinta mea, dar la noi, recunosc a fost mai usor, ca nu-s diferente asa mari intre obiceiuri religioase si societati (excludem extremismul religios aici)..

flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 4:19 pm

Samiruto sa traiesti, bucura-te de ziua ta!..flower

Nico ce-au fetele astea cu tine, ca tu esti romanca 100% fata mea!! Very Happy Maaaai, lasati fata in pace!
Ia sa faci arborele ala genealogic sa-l pui pe aici!..

Eu daca ma gandesc bine, sunt ''amestecata'', tata s-a nascut pe teritoriu bulgaresc, iar mama mea avea oleaca de sange sarbesc, din partea lui mamaie. Tataia, cred ca era roman get beget, citea si scria poezii, d-aia n-a facut avere, hihi.. zice mama!.. Very Happy

Eu am schimbat cearsafurile la patul fiica-mi cea mare!. Smile M-am obosit rau, dar nu ma lasa inima sa il las asa , am vrut sa-si gaseasca si ea culcusul pregatit ca si cea mica..Stiu ca ea e mare, dar e tot copilul meu. Nici nu stiti voi ce ganduri imi trec prin cap, sunt atenta la orice detaliu, pentru nimic in lume nu as vrea ca scumpa mea sa creada ca pe ea o neglijez acum ca voi avea un alt copil...Off , cred ca imi fac prea multe ganduri ..

Amy, Mona, Gali, Brunico, Manule, Lyly, Turqoise, Alinuta ..si care mai sunteti pe aci' fetelor va pupic la grupir!
I love you
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 4:32 pm

lumi, si noi pupam frumusete de mamica cu burtica lol!

am gasit un forum americanesc Laughing foarte interesant,cred ca ma va ajuta mult sa ma pun la pun cu documentarea in english please Very Happy
BTW, stiti cumva careva daca se face in ro, DNA fragmentation test?ca n-am auzit pe nicaierea Question
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 4:46 pm

va pup fetelor
noi am fost la plimbarea de dimineata...am fost la Decathlon...si cica EU trebuia sa ma shopingaresc...in schimb si-a luat doar Samirutzu betze de ski,ochelari de ski si rucsac de ski Laughing
eu nu am vazut ceva care sa ma incante suficient de tare.

apoi am fost la supermarket sa mai refacem proviziile de iaurtele si creme Danette ca vad ca le devoreaza baiatu asta al meu.
am fost si la masa la ora 14....am papat somonel la gratar cu legume la tigaie....buuuuun de tot.
acum am venit sa ne facem somnicul de dupa-amiaza si cand ne trezim mergem sa vizitam labirintul...vom intra si la labirintul indragostitilor-acolo ne dau la fiecare cate un felinar si ne baga in labirintul intunecat pe intrari diferite si trebuie sa ne gasim...cica daca ne gasim suntem predestinati unul altuia Very Happy
i-am zis barbatului ca tre' sa ne gasim pan' la 23,00 ca la 23,30 avem de facut Ovitrellu.
Sus In jos
brunadria
incepator
incepator
brunadria


Mesaje : 341
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 5:20 pm

ce faceti fete cucuiete?
daca tot ati deschis subiectul cu religiile, eu va spun ca bruni meu, vrea ca bebele sa fie ortodox desi el e catolic! nu ca asa am vrut eu ci el a hotarat asa Smile
mi am recuperat azi dosarul cu analize si am constatat ca le am pe toate si sunt ok!
nu mi ramane decat sa ma orientez spre o clinica buna, dar tare greu e sa ma decid si timpul mi e cam impartit in urmatoarele 3 luni!

sami, sa ti ajute dd sa fie ultimul fiv si sa fi o graviduta fericita apoi mamica implinita!

fetelor am pacatuit si am mancat o prajiturica la mijlocul regimului! asa de rau imi pare Rolling Eyes

pupicei pt voi toate!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 5:36 pm

bruni,ma rog sa-ti calauzeasca DD pasii catre clinica/medicul care te va lasa gravida la urmatoarea incercare.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 6:57 pm

Turqoise, vad ca fivoasele nu vazura intrebarea ta despre testul de fragmentare al ADN (DNA fragmentaion test) Smile Presupun ca te referi la fragmentarea materialului genetic in sperma?...
M-am uitat un pic pe net pt . tine la niste articole din Human Reproduction. Din pacate articolele gratis sunt mai vechi (din 2003). http://humrep.oxfordjournals.org/content/18/5/1023.full.pdf+html . Din cate se vede, DNA fragmention test este un test al calitatii materialului genetic prezent in sperma. Daca se constata fragmentarea materialului genetic masculin rata de a obtine sarcina este mai scazuta, asta-i la mintea cocosului...

Ca sa revin la ce-ai intrebat, eu sincer NU cred ca e o analiza de rutina in Romania, in vederea Fiv-ului. Pe la clinicile din RO se pare s-a cazut de acord ca spermatozoizii cu DNA defect apar la microscop cu motilitate si morfologie anormala, asa ca sunt eliminati din start prin alte metode.
Dar poate gresesc, mai intreaba si pe la alte topice, poate fetele sa stie mai multe despre testul asta in RO.

pup!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 7:27 pm

Turqoise, uite ca am gresit! Am dat un search pe google in romaneste si uite ca cei de la Promed fac testul de fragmentare ADN.

http://www.clinica-promed.ro/278_Clinica-Bucuresti/Analize-citogenetica.html
Vezi costuri si cat dureaza la ''analize citogenetica moleculara''

Acu' daca ei fac, ma gandesc ca mai sunt si alte clinici care mai ofera testul asta cuplurilor, in Bucuresti cel putin.

flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:08 pm

Lumi, mai bine nu expun arborele genealogic. Embarassed
Tatal bunicului din partea tatalui meu a venit in RO din cartierul grecesc Fanar din Istanbul. Very Happy Mereu imi promite sotul ca ma duce sa vad locurile unde au trait stramosii mei. Laughing
Bunicul imi povestea ca o stra-stra-strabunica a lui a fost o regina a Greciei.
Dar eu ma consider romanca get-beget. De la dorul de tara si familie mi s-o trage vehementa asta?! scratch

Turqoise, si in Istanbul se face testul de fragmentare ADN. Very Happy
Brunica, sa dea DD sa alegi clinica norocoasa.
Sami, iti tinem pumnii sa te gasesti cu sotul in timp util. Eventual, preventiv, ia Ovitrellu' cu tine in labirint. Laughing
Monuca, sa stii ca si pe mine ma bantuia gandul ca nu putem sa facem bb pt ca nu suntem casatoriti si religios. Dar in niciun caz nu dadeam vina pe apartenenta la o religie sau alta.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 9:59 pm

fetelor...ne-am intors...am fost la labirint...mi-a fost o frica de am zis ca mor...nu stiam ca pe timp de seara se sting luminile de tot in labirint si te lasa sa mergi doar cu felinarul ala amarat affraid mie imi e frica de lesin de intuneric...i-am zis Samirutzului ...daca pleci de langa mine, te sparg...asa ca am intrat amandoi prin acelasi loc...m-am tinut strasnic de el...a fost infricosator...culoare foarte inguste si nu foarte inalte...umezeala multa,zgomote ciudate...statui din piatra si flacara aia din lampa desena figuri ciudate pe peretzi...da n-am zis ca nu-mi place...ca doar l-am batut la cap toata ziua pe Samirutz cu labirintul meu...da acu m-am lecuit Very Happy Very Happy

ma duc sa-mi beau ceaiul si la baitza
va sarut
flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 EmptyMar Noi 23, 2010 10:24 pm

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Am ras cu lacrimi, fetelor sa nu va suparati!
Prima data de Nico care se dadu in fapt cu arborele!.. Auzi la ea Fanarul din Istanbul! Ai vazut chemarea stramosilor? Very Happy Cum de te impiedicasi pe la Istanbul si te si maritasi! Te inteleg cu vehementa insa, suntem ai locului care ne ''creste'' indiferent de amestecul sangelui! Si a doua oara, sa lesin de ras de Samiracu labirintul ei!! Mai Sami nu-ti vine neam sa stai, ai? Pai plina de ''oo'' si de hormoni, ce catasi pe acolo, sa te zgaltai si sa te emotionezi! bounce
Hai pupici, sunteti haioase rau, mai fete!
flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul -11   Discutii zilnice de tot felul -11 - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul -11
Sus 
Pagina 3 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul- 9
» Discutii zilnice de tot felul-4
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul - 5
» Discutii zilnice de tot felul- 14

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: