Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul- 20

In jos 
+12
Geo
menics
alinutahu
brunadria
turqoise
samira33
miha_ela
lumy_clt
lyly_mar
guzelnico
luminita42
amy
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 17 ... 27  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyLun Apr 09, 2012 7:07 am

Rezumarea primului mesaj :

O primavara insorita, plina de bucurii!
Sus In jos

AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 6:46 am

Buna dimineata. Ce fac fetele cucuiete?
deja la mine se cunoaste ca e marti, cu probleme de dimineata.
Asa m-am saturat...
E si frig afara, parca vine toamna.
Pupici !
Sus In jos
Geo

Geo


Mesaje : 33
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 48

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 7:50 am

Buna dimineata, sa avem o zi buna!

Ca la mine nu stiu cum se face dar se mai nimeresc cate 3 ceasuri rele, martea.. cyclops

Frig, cum zice si Amy (desi parca ar da sa iasa o raza de soare)...pe joi se anunta si mai frig. scratch

Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 8:06 am

sunny
buna dimineata!
pai fetelor sa va trimit niste soare dela mare! la noi e ok, e chiar mai cald decat ieri.. si m-am imbracat si mai bine...
eu cu gandul la control...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 10:02 am

Buna fetele si bine ai venit Geo! flower Ce ma bucur ca ai intrat, suntem din ce in ce mai putine, si ne prinde bine sa ne mai largim micul grup! Si mai esti si graviduta , ii faci companie buna lui Manu, sa nu se simta singura! Very Happy 67 de kile? Dar nu pari deloc grasa in poza! Eu am tot inaltimea ta si am ramas cu 62 de kile incapatanate dupa sarcina; mie mi se pare ca-s cam ''maricica'' ..

Mi-a prins si mie bine petrecerea la soacra, cel putin nu am avut grija gatitului si a cumparaturilor si nici a treburilor casnice. Au fost vreo 13 persoane si a facut masa still bufet cu 3 feluri de supa, salate, placinte cu spanac, somon, diverse sosuri cu carne si garnituri, tort, budinci, inghetate etc. etc ce mai a fost la inaltime baba de data asta, mi-a placut! Very Happy Am stat doar o noapte, dar zici ca am facut ditamai vacanta. Localitatea asta unde sta ea e foarte frumoasa, satul tipic olandez, cu padure, ferme de animale si case vechi, clasice, ca in poze! Zici ca e muzeu, dar unul cu toate facilitatile.
In fine , a fost bine. Ce mult conteaza sa ai un pic de ajutor, adica sa se mai joace si altcineva cu Raluca, sa-i dea atentie, nu tot timpul eu..asa din cand in cand e buna schimbarea.

Lyly sora-mea isi vede de serviciu, ea e conf. la universitate si e ocupata ca naiba, i-am si zis sa o lase mai moale, dar merge inainte cu obligatiile ei, noroc ca studentii o mai fac sa uite. Din pacate a facut edem dupa ce i-au scos ganglionul cu probleme si o doare rau acum :-( Oricum suntem mai bine dupa evaluarea facuta de doctorii de aici. Va veni la mine pe 22 mai pentru un consult fata in fata cu doctorul oncolog de la institutul din amsterdam si mai vedem ce mai spune si atunci, plus ca avem si noi intrebari...Indraznesc sa te intreb, ruda aia a ta e bine, se controleaza, au mai aparut focare maligne dupa operatie?

Manu succes la control, sunt convinsa ca e bine! Simti ceva miscare? :-)

In rest va pup pe toate, mai vorbim!
flower

Sus In jos
Geo

Geo


Mesaje : 33
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 48

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 11:32 am

Lyly, Luminita, va multumesc de urarile de bun venit.

V-am zis, eu va cam tot citesc de ceva vreme dar nu indrazneam sa ma bag in seama.

Cand am ramas insarcinata si am vazut ca si manu a ramas, vreo luna-doua ma rugam sa ne tinem sarcinile, amandoua.
Si-am zis ca daca trecem cu bine de primul trimestru ma inscriu pe forum cu curaj. Laughing

Citat :
67 de kile? Dar nu pari deloc grasa in poza!

Exact 67. Very Happy probabil am musculatura mai bine definita de la sportul de dinainte de sarcina si oasele mai grele.



Luminita, in satul tipic olandez umbla lumea cu saboteii aceia de lemn? bounce

Sanatate multa surorii tale...si surorii lui Manu, am citit ca are ceva probleme, m-am ingrozit.. Neutral
Sus In jos
Geo

Geo


Mesaje : 33
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 48

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 11:36 am

Citat :
eu cu gandul la control...

Te gandesti ca poate afli ce este sau ai vreo ingrijorare?

Spaima mea cea mai mare si mai mare a fost sa nu ajung cumva la amniocenteza, mai ales ca am 36 de ani si naiba stie ce putea sa apara la bitestul ala, vreun risc de Down sau mai stiu eu ce trisomie-iasomie.

Atata timp cat am scapat de asta nu ma mai ingrijoreaza decat nasterea.Si luatul de sange din vena, ca nu sunt fan al procedurii (penultima oara era sa lesin pe hol pe-acolo).

Maine am si eu controlul lunar. Sper ca domnu doctor sa renunte sa mai bage maciuca aia in mine ca tare nu-mi place. Laughing
Dar daca trebuie...ma resemnez, ce sa fac?
Nu ma astept sa aflu ce este, sper doar sa-mi spuna ce e cu eczemele alea de pe corpul meu, daca-s provocate de sarcina.
Daca nu...trebuie sa caut vreun dermatolog, habar n-am.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 12:17 pm

Ce chestie cu eco intravaginala. Neutral N-ai putea sa ceri o eco abdominala? Zic si eu, poate te asculta, daca n-o fi vreun incapatanat. Aici nu se fac decat daca sunt ceva probleme cu contractii dureroase si atunci se masoara colul uterin.

Haha! Cu papucii nu i-am vazut prin sat, dar poate mai umbla, cu diverse ocazii, mai stii, astia isi conserva traditiile! Very Happy Anul trecut, de pilda am fost la un concurs de tuns oile. Se intreceau si baieti si barbati in toata firea si batrani. Fetele erau imbracate in costume populare si stiau sa toarca lana cu ustensile traditionale, a fost interesant.

Manu ce are sora ta?.. stiam ca e bolnavioara dar parca nu ai zis ce e sau mi-a scapat mie.
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 6:23 pm


lumi, este ruda prina alianta,ca sa zic asa...e fratele nasului meu...a avut la rinichi...i-a scos 1 rinichi ..anul trecut...se face anu',acu.. in iunie....s-a controlat..e ok

lumy, te-ai mai dus la job? ce fac mandrele?mai ai putin...lasa... ca fetele tale sunt mari..si descurcarete...si nu plang dupa mamii...........
amy,,manu,geo,turq,nico flower
galli,sper ca esti bine flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 7:19 pm

Buna seara, fete minunate!

Mai intai va pup si va imbratisez cu mult drag pe toate! flower
Sunt inca in RO cheers , cu un program ff incarcat .... de vizite, plimbari, iesiri in parcuri/ iarba verde, musafiri bounce . Dar tin si la programul de masa si somn al Greierasului. Nu stiu cum cum trece ziua si se face seara. Aici timpul trece altfel, mai repede parca. scratch
V-am citit, sa fiu informata. study
Si, pt ca in dupa-amiaza asta ploua, le-am facut o vizita la ei mei, cu gandul la voi. I love you

Geo, bine ai venit in mijlocul nostru! flower
Si eu zic sa-i ceri dr eco abdominala, sa nu-l zgandare pe bb. Rolling Eyes

Amy, poate pe pitic ar trebui sa-l duca la un psiholog. Exclamation
Daca vin vreodata in vizita la "facultate", imi dati si mie de mancare?! Laughing

Lumi, ma bucur pt sora ta. I love you Sper sa-ti gasesti si leacul eficient pt tenul tau. queen

Meni, si eu zic ca esti a mai silfida dintre colege. Laughing Iar cea in rosu imi pare ca se uita cam cu invidie la burtica ta.

Lyly, cum a fost vizita socrelei? Smile

Turqule, lasa degustarile la dulciuri si cauta-ti rochita. Si asa nu vei avea prea mult timp sa mananci in seara nuntii. Laughing


P.S. I-am tuns buclele lui Eralp. Acum arata a baietel de baietel. Very Happy E alt copil.
Abia astept sa ne vedem si cu gargaritele.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 8:48 pm

flower
nicoooo, te trecem motivat stai linistita.. asteptam pozici cu eralp baietel de baietel...
mai fetelor pai eu am 1,67 si 63 kg... si sunt rorunda bine .. adica am burtica de burtica!
geo ,am emotii ca il vad pe bb si ca poate aflu ce este... altfel nu-mi este frica de nimic.. eu fac tratament pentru afectiunea pe care o am si anume "risc " de trombofilie, deci nu am trombofilie ci risc de asa ceva.. deocamdata fac anticoagulant ca nu cumva sa apara vre-un trombi... mai ales ca in timpul sarcinii apare riscul asta si la persoanele fara probleme sau predispozitii la asa ceva...
altfe lma simt bine, bb creste si... lumi nu inca nu l-am simtit pe bb .. este devreme totusi la 15 saptamani...
deci maine voi suna sa ma programez...
geo, mie mi s-a facut echo abdominal de mult.. adica pe la 8 saptamani sau noua.. nu stiu de ce tie iti face inca transvaginal...

va doresc o seara placuta in continuare, trec la intepat!
Sus In jos
Geo

Geo


Mesaje : 33
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 48

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMar Mai 15, 2012 10:54 pm

Pup fetele (de noapte buna mai degraba, e foarte tarziu, ma pregatesc sa merg la nani).

Legat de ecografia transvaginala- eu n-am spus ca asa o sa-mi faca si maine, poate nu, habar n-am. Very Happy Oricum, am incredere in medic, am rumegat foarte mult pana m-am decis la cine sa merg si am tot cerut pareri in stanga si-n dreapta (era cat pe ce sa ajung la Brasov, dar mi-am bagat mintile in cap in ultima clipa).
Da, pana acum asa mi s-a facut, dar au fost doar doua controale mari si late- la 6-7 saptamani si la 10-11. Practic, maine ma duc pentru a 3-a oara.

Am mai fost la ecografia morfofetala, in Bucuresti, aceea mi s-a facut abdominal.

Manu, citesc ca nici tu nu l-ai simtit pe bebe. Sa spun drept am citit de foarte multe gravidute care se lauda ca l-au simtit deja pe bebe de la 12-13 saptamani. Shocked Prefer sa ma cred zdravanuca la cap si sa nu confund totusi gazele cu miscarile copilului.

Cat despre rotunjimea burticii tale, foarte frumos, las-o sa se rotunjeasca; mie la morfofetala mi s-a spus ca ''bebe sta cam inghesuit'', eu am cascat ochii mari si dra m-a linistit ca-si face el loc, sa nu ma panichez.Probabil ai mai mult lichid. Very Happy
As vrea si eu sa am burta mai vizibila cand stau la cozi la analize ... Laughing (zic asta ca o graviduta cu burtica mai mare a fost poftita peste rand, eu am tacut ca n-am indraznit sa spun ca si eu sunt Laughing )

Gata, fug la somn, nu inainte de a o saluta si pe Nico si pe dragutul de Eralp fara bucle.
Sleep
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 7:37 am

sunny
buna dimineata cucuietelor! mai fetelor, revine frigul..brrr...
geo, da stiu ca multe fete se lauda ca au simtit.. asa cum mai scriau pe dc fetele ca tinand mana pe burtica au simtit pulsul lui bb?!?!? bineinteles ca sunt venele lor care pompeaza la greu sange.. dar nah..sa le lasam, sa nu le spulberam entuziasmul...

lumi, ralucuta nu se rasfata cand e bagata in seama de multa lume?? adica sa inceapa sa nu mai asculte?? pe alt forum o mamica se plange de baietel ca atunci cand au musafiri nu se mai intelege cu copilul... se schimba total.. eii intreb si eu...
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 10:35 am

Buna dimineata cu intarziere, dar aici se duce naibii timpul cateodata Very Happy.
Am inceput mesajul asta acum o jumatate de ora si nici acum nu e gata. Sad
Si la noi e frig si urat, azi am de gand sa lenevesc acasa.
Ma bucur ca sunteti toate bine. Nico, bine ca ai aparut si ca sunteti ok. de ce i-ai taiat buclisoarele lui Eralp???
Pupici !
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 2:44 pm

se pare ca.. 90% este baietel ... dupa masuratori el are deja 16 saptamani.. si.. facea balet acolo.. e totul ok .. sapramana viitoare fac TT
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 3:03 pm

Cine-a zis ? Cine a zis? Very Happy Eu am zis prima!
Felicitari Manu! flower
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 3:15 pm

pai am fost la echo...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 3:50 pm

Pai..asta stiu! Dar eu ti-am zis prima ca o sa ai baiat ca mi se parea ca nu prea ai greturi asa cum am avut eu! Na, ca ai uitat! Very Happy
Sa fie sanatos, sa creasca mare si voios!

Pupici.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 5:41 pm

multumesc!
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 6:00 pm

manule...asta e..eu vroiam fetita ...dar nu te lua tu dupa mine...ca vorbesc sa nu adorm What a Face .. sanatos sa fie !

nico,cum sa fie cu soacra...mi-a zis ca nu isi pune ea problema,ca mama,ca noi nu avem copii..eee zice asa acum,de cand i-a murit fata...si imi pun eu problema affraid ..nu stiu, dar ma cam sperie...cu mintea ..sa nu o ia razna...

pupici la toate fetele
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 6:03 pm

felicitari pentru baietel manule

va pup fetelor
clap
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyMier Mai 16, 2012 6:24 pm

va multumesc.. lyly si eu vroiam fetita dar importante ca este sanatos, creste.. si sunt sigura ca atunci cand il voi tine in brate va fi cel mai frumos lucru oricum va fi cel mai iubit baietel.. si.. partea buna : va semana cu mine...nu??
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyJoi Mai 17, 2012 6:38 am

Buna dimineata.
Felicitari Manu. flower
Da o sa semene cu tine si baieteii sunt mai apropiati de mamici si mai lipiciosi. Smile
Iar o zi de munca, iar nervi... Asa m-am saturat.
Ascultam de dimineata la radio si spuneau ca de cand s-a modificat legea adoptiei a crescut nr de copii adoptati. WTF? In ce tara Dumnezeule, ca de 2 luni nu s-a miscat absolut nimic... Tara de nebuni.
Va pupic si aveti grija de burtici, bebici si de voi.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyJoi Mai 17, 2012 8:00 am

I love you amy, chiar nici o veste ?? off maaa astia sunt cu capul.. ma si enerveaza .. vezi atatea acazuri de copii abandonati la tv.. iar ei in loc sa usureze procedura , sa faca in asa fel incat copilasii aia sa ajunga cat mai repede in familii ce abia ii asteapta, sa se integreze in familie... ei se incapataneaza sa ingreuneze totul... off cum le face noi pe toate exact invers...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyJoi Mai 17, 2012 10:56 am

Buna fetelor,

Lasa Amy ca vine el si randul tau. I love you Vorbesc si ei sa nu adoarma la radio, habar nu au ce se intampla in realitate. Eu cred ca anul asta se va concretiza ceva, in ciuda lentorii si dificultatilor birocratice.

Azi e sarbatoare aici, e ca duminica, zi libera pentru toti. H e liber si el, ieri insa a fost in Germania cu munca lui si a venit tarziu, dupa 12 noaptea. Mi-a fost foarte urat si m-am simtit si rau. Cred ca am avut eu atac de panica: palpitatii, intepaturi in stanga, frisoane, parca nu aveam aer. A venit H si m-a incalzit ca ziceai ca sunt la polul nord asa tremuram. Mi se intampla din cand in cand, mai ales cand trec prin momente grele in familie, asa cum e acum cu sora-mea, ca sa nu mai vorbesc de mama saraca...

Manule, tu intrebai, Ralucutu e ok cand mergem in vizita, chiar mai cuminte! Se preocupa de jocurile ei, se tine dupa copii, e atenta la adulti, dar se cam fereste de contactul cu ei, daca nu-i cunoaste bine.. Very Happy In fine, e relaxant, nu complet ca tot trebuie supravegeata, dar se pare ca diversitatea activitatilor ii pica bine. Cand sta numai cu mine se plictiseste si ma sacaie din cand in cand, mai ales daca am si alte treburi care nu o implica pe ea!.. Very Happy

Nico te cred ca te simti bine in Bucuresti, cu mama si tatal tau, sora ta, rudele..:-)) esti mai ajutata si mai 'plimbata' decat in Turcia, ce-i drept. Eu ce sa zic am momente cand imi vine sa ma urc pe pereti, toate zilele mele seamana intre ele de zici ca-s trase la xerox si nu vorbesc cu nimeni toata ziua, decat cu Ralucuta, daca asta se poate numi conversatie.. Very Happy

Sami te pup si eu! Daca ai chef spune-ne si noua cum a fost la consultatie in Turcia, in aprilie..? Ai mai vazut si alti doctori de atunci?Ai planificat ceva? Cum merg treburile la serviciu? In fine, multe intrebari, vezi si tu cand ai chef sa scrii pe aici sau simplu da un copy past de pe DC... Very Happy

Am planificat sa fac cate un pic de curatenie in fiecare zi, ca pe 22 vine sora-mea la noi si vreau sa se simta si ea bine in casa, nu cu toate vraiste cum e acum.

Va pup fetelor.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 EmptyJoi Mai 17, 2012 9:59 pm

lumi,la turci a fost ultima consultatie programata.
si parca soarta le-a aranjat in asa fel incat sa ramana la final ce a fost mai bun.
medicul mi-a placut foarte mult...consultatia a durat 2 ore,foarte atent si preocupat mi s-a parut dr.
mi-a parcurs cu atentie istoricul medical si mi-a spus ca vrea sa-mi faca eco.
acolo a venit surpiza cea mare pentru ca m-a diagnosticat cu Adenomioza-o inflamatie a muschiului uterin.
aceasta Adenomioza este un factor serios ce impiedica implantarea.
fireste ca am protestat,nu am vrut sa cred,i-am contestat diagnosticul,i-am cerut investigatii suplimentare care sa reconfirme diagnosticul.
am fost bulversata pentru ca pacatoasa asta de Adeno se dignosticheaza doar printr-o simpla eco...trebuie doar sa stii s-o "vezi".
am fost dezamagita ca PK nu a vazut-o atata timp pentru ca nu este o inflamatie care apare de azi pe maine...o am acolo de ceva vreme...mai aales ca in ultima perioada la PAP imi iesea mereu la concluzii:proces inflamator moderat.
faceam tratament cu antiinflamatoare...repetam Paps...nu mai era pe moment inflamatia...insa dupa ceva vremea...aparea iar.
in fine...ce a fost a fost si nu mai pot schimba asadar nu are rost sa ma mai incarc negativ.

tdr.T mi s-a parut foarte sigur pe el...pe tot ce mi-a spus si propus asa ca am decis sa merg pe mana lui pentru urmatoarea incercare.
Adenomioza asta trece de la sine la menopauza si in mod normal,daca nu ai in plan sa faci copii poti trai cu ea foarte bine...doar cu inconvenientul durerilor crunte pelvine.
mi-a propus sa tratam aceasta Adenomioza cat sa putem sa facem FIV in conditii optime...asa ca m-a pus sa-mi pun un sterilet cu progesteron cu eliberare treptata si sa-l port timp de 3 luni calendaristice.
in acest timp voi experimenta frecvente sangerari pentru ca se vor elimina reziduurile de endometru infiltrate in miometru...ca asta inseamna Adenomioza-parte din endometru in loc sa se elimine la menstruatie se infiltreaza in muschiul uterin si genereaza un proces inflamator acolo.
deci asteptam sa se linisteasca inflamatia si apoi purcedem la FIV in Septembrie.
saptamana viitoare merg sa-mi montez steriletul-trebuie montat in zilele 3-4 de CM si apoi...astept cuminte sa se scurga cele 3 luni.
cand incep procedura voi merge in ziua 2 de CM...imi face eco,analize si imi scoate steriletul...imi da schema si ma intorc acasa in aceeasi zi.
la prima monitorizare merg dupa 7 zile pentru ca imi da un protocol modificat si raman acolo pentru 10-12 zile.

astea sunt planurile mele legate de FIV.
in rest...combinat...foarte multa treaba la serviciu...si mai multa treaba in ajutorul pe care i-l dau Samiroiului cu nou bussines...si cam atat.

va pup pe toate
clap
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 8 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul- 20
Sus 
Pagina 8 din 27Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 17 ... 27  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul - 8
» Discutii zilnice de tot felul- 9
» Discutii zilnice de tot felul-12
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul-13

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: