Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul- 9

In jos 
+11
Mona41
Sorina
lyly_mar
samira33
Admin
galliciana
luminita42
alinutahu
turqoise
guzelnico
amy
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 21 ... 25  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyJoi Sept 30, 2010 1:11 pm

Rezumarea primului mesaj :

Va asteptam cu drag la noul capitol. flower
Sus In jos

AutorMesaj
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMar Oct 19, 2010 8:31 pm

eee galii ..sunt pe aici...am fost sa imi iau medicamente ca nu mai aveam, de la ML si am stat sa imi fac injectiile acolo...
si am aflat ca noua embrioloaga se chema chitzu (in locul lui mustata)....pe internet nu gasesc nimica despre ea....
Fetele am reusit sa va citesc...dar sunt cu mintea brambura....am vazut minunile lui Lumy si blueflower.... flower ...sa fie sanatosi cu totii si norocosi !
samiruto,ce cura cu lamaie? cum se ia?
Lumi de H,multumim de prezentare...esti buna sa faci rezumate....ai suprins esentialul! ...tu chiar vrei natural?esti tare!
Alinuta ,bine ca ati rezolvat cum ati vrut voi....
Mona esti gagica de gagica!

nu am chef de niciuun tort...sper ca dr sa nu imi faca o surpriza de ziua mea!!!
ma cam dor ovarele...o fi de bine???
pupici la toate fetele
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMar Oct 19, 2010 8:49 pm

Stai Sami nu te speria, ca nu e chiar asa neagra situatia!!! Smile
Am avut o discutie preliminara cu doctorii si am inteles ca pot sa alegi ce vrei, de ex.
1. sa nasti complet fara anestezie daca vrei,
2. sa ai disponibila anestezia daca te razgandesti la jumatea travaliului plus niste calmante , pe care ti le poti administra si doza singura in functie de nevoie Very Happy ,
3.sa stabilesti sigur ca doresti anestezia si calmantele inca de la inceput.
Mie nu se pare nimic infiorator, zau , ce-i asa rau? Smile Am vorbit si dincolo la gravide vis a vis de subiectul asta.


Lylyshor tin pumnii in continuare, sper sa fie bine cu foliculii si sa creasca frumos. te inteleg ca esti cu capul brambura, si eu as fi , plus toti hormonii care intra in tine zilnic..I love you

Pai ce zici tu Lyly , ca am curaj, chiar nu am deloc!..Mie mi se pare mult mai infricosator sa fac cezariana, sa/mi taie abdomenul si implicit uterul...Brrrrrr, nici nu stii cat ma ingrozeste! Plus anestezia generala.. Sad Chiar mi-e frica , sper ca fetita sa se aseze cu capul in jos la timp si sa nasc natural, fetelor...Nu e vorba de curaj deloc la mine, pur si simplu mi se pare mai usor. Bine eu am nascut natural prima data si poate asta conteaza . I love you
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMar Oct 19, 2010 9:25 pm

lumi,eu te declar o curajoasa.
eu mi-as face si o injectie cu anestezie generala daca s-ar putea.
pe mine sa ma adoarma mai intai si apoi sa taie,sa cioparteasca,sa faca din mine ce vor...numa' sa nu stiu. Cool

lylyshor,draga de tine...chiar esti indreptatita sa ai gandurile brambura...starea de incertitudine e cea mai pacatoasa si frustranta.
iti doresc din suflet sa primesti ,joi,unda verde din partea lui Albu.
de un lucru sa fii sigura:iti va spune parerea lui sincera,nu e genul caruia sa nu-i pese.
cura cu lamai eu o tin asa:in prima zi storc o lamaie si ii adaug aceeasi cantitate de apa plata la temperatura camerei cata zeama am obtinut si o beau...in ziua 2 fac acelasi lucru dar cu 2 lamai,in administrari separate...a 3 a zi cu 3 lamai si cresc pana ajung la 9 lamai pe zi...ziua cu 9 lamai o tin de 2 ori si apoi incep si scad pana ajung inapoi la 1 lamaie.
asta-i tot.este o cura de imunizare,eu am mai tinut-o si este foarte eficienta.

fetelor,ma bag la nani...ma indispun ovarele astea ca ma inteapa ascutit si nu stiu de ce.
somnic usor.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMar Oct 19, 2010 9:41 pm

si eu votez pt nastere naturala fara nici un fel de calmante sau anestezie .... cand am fost si am vizitat spitalul si sala de nastere am vb cu doctorul si in cel mai rau caz daca procesul de dilatarea este foarte incet atuncea probabil o sa primesc ,asta la intelegerea cu medicul ,nu stiu exact traducerea in romaneste dar ar veni motamo tradus calmant pt muschi care ajuta la o dilatare mai rapida ....bine asta in cazul in care inimioara mea in fiecare luna se prezinta bine si daca totul este ok cu bebel

NASTERE USOARA tuturor gravidutelor
cheers
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 7:15 am

neataaaaaaaaaaaa!
va invit la cfea mic si slaba de tot! sau ceai din fructe de padure!
am primit poze de la blue, le-am trimis la lumih,lumy clt si nico.
va rog sa le trimiteti si voi mai departe celor ce doresc sa le vada.
multumim mamicilor, si multa sanatate puiutilor mici!

sincer, si eu as vota pt nasterea naturala.
lyly,BAFTA MULTA, si fie ca totul sa fie in favoarea ta
si sa primesti cel mai frumos cadou de ziua ta!!!!
stii ce? eu nu mi-as face multe probleme, pt ca, e o vb
-la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!
cine stie ce poate face d-na asta, si norocul tau!!!
auzi,nico, cum e ciorba aia de iaurt??? affraid
asa , ca idee, ca nu stiu daca as face! confused
banuiesc ca e o ciorba rece,nu?
sami, daca tu faci cura asta cu lami, inseamna ca stai bine cu stomacul!
alinuta, ce frumos! I love you
cred ca te refer la peridurala. sau gresesc?
mona, nu avem butoaie, stii nu? sunt deja muraturile inauntru! cheers
ma duc sa scot nite rufe, sa mai b altele, si cred ca ies a platit facturi!
ploua incontinuu de ieri, dar, musai sa ies din casa sa ma calmez!
din mai multe motive.....
o zi buna, pupici!
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 7:55 am

buna dimineata,
doamne ce frumoase sunt gargaritele, lumi esti o fericita...
hmm vad ca si voi majoritatea sunteti de aceesi parere ca si mine cu nasterea normala... si eu , numai ca de exemplu dr meu mi-a spus la un moment dat: eu nu te-as lasa sa nasti natural, prima nastere la 36 de ani... hmm le este mult mai usor cezariana...programare, anestezie, taiat si dupa ramane sa te chinui tu... colega mea care a nascut de o luna jumate, a vomat in timpul operatiei de la "rahie" ..si de la efort dupa s-a ales cu un hematom, pe cale i la curatat de 2 ori... sora-mea in schimb nu a a vut nici o problema ...e cu dus si intors...
si eu as incerca natural, dar mai este pana la discuta asta...noi exersam la rece... m-am hotarat se nu fortez nota deloc, ca nu e cazul... poate pana la sfarsitul anului se va intampla...pur si simplu nu mai pomenesc nimic...
altfel ma pot declara incantata ca G desi probabil era un pic diperat ca i se va invada spatiul, a vazut de o luna ca putem convietui impreuna fara probleme... trebuie sa mai luam un tv, dar deocamdata cand el se uita la meciuri eu citesc langa el...
il studiez din umbra, e clar ca subiectul copiii ii este strain si oarecum il blocheaza...dar...cu rabdare, sunt convinsa ca se va obisnui...
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 8:39 am

buna dimineata

fetelor,eu mai stiu ca femeiele care au probleme cu ochii nu pot naste natural...toate prietenele mele care poarta ochelari au nascut prin cezariana.

va sarut
o zi buna sa avem.
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 9:15 am

buna dimineata fetelor!

sami, e foarte buna cura cu lamai pt.sistemul imunitar dar ajuta si la slabit,e chiar indicata in curele de slabire, eu am tinut-o acum vreo 2 ani si de atunci nu am mai avut probleme cu raceala, am si slabit insa reteta era diferita de cea de care zici tu, eu incepeam prima zi cu o lamaie stoarsa in 2l apa , a 2a zi 2 lamai in aceiasi cantitate de apa si tot asa in ordine crescatoare timp de 7 zile apoi in ordine descrescatoare inca 7 zile, insa aceasta cura nu este indicata pentru cine are probleme cu stomacul.

ce vreme de cacao affraid

pupici

P.S. vreau si eu pozici cu pitici daca se poate , adr mea este laria22@yahoo.com
Sus In jos
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 9:40 am

Neata fete frumoase....si copilasi minunati.
Gali, vreau si eu poze cu copilasii...
Fete interesanta discutia cu nasterea...
Si aici nu se lasa medicii prea usor convinsi pt cezariene..decat daca e musai...
Eu una avand in vedere ca am mari prob cu anusul si cu fisurile mele, nu cred ca m-as baga pe o naturala, dar asa cum zice si Lumi...nasterea naturala e mai usoara....la urma urmei asa a dat DD.
Mai ales ca acum sunt injectii and so on..
Eu una am nascut natura si fara nici o anestezie...doar mi-au facut o injectie de accelerare a procesului de contactie...na' ca-mi scapa acum numele...
Oricum nu e dreku chiar asa de negru...
Evident ca la o anumita varsta....lucrurile pot avea alta semnificatie...
Indiferent ce veti alege, important este sa fiti voi impacate cu decizia....
Lumi, merci de rezumat...zau ca esti tare la conspecte si expuneri... I love you
Samiro, char de azi ma apuc si eu de aceasta cura, doar ca am sa fac precum turqoise ca sa nu-mi bulesc stomacul...
Fara nici o legatura lamaia este un ff bun diuretic...abia astept...
Cat despre ciorba de iaurt....vreu si eu reteta...
Va pupic pe botic si va urez o zi insorita...la noi 37 grade...da' de maine se raceste.....26 de grade...
pup
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 10:08 am

gata, vi le-am trimis si voua! I love you
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
blue_flower




Mesaje : 9
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 10:09 am

Buna dimineata la fete.
Am citit ce ati vorbit despre nasterea naturala. Acum, dupa ce am nascut, si daca va mai fi vreodata sa mai fiu insarcinata, nu m-as mai gandi niciodata la nasterea naturala. La mine cezariana a fost usoara, am avut anestezie generala, nu am avut nici o problema, nu am avut greata, nu am vomat, la 12 ore m-am ridicat - ajutat evident - si m-au dus sa imi vad copilul. A doua zi m-am mutat in rezerva, m-am ridicat, mi-am luat copilul in brate, culcat pe mine, am stat pe scaun, da, ma durea uterul si burta, dar nu au fost nici o secunda dureri infioratoare, chestii de care sa imi aduc aminte. Am nascut luni, joi dupa-amiaza eram acasa. Am urcat si coborat scarile de acasa fara nici o problema. Singurul moment cand simteam ceva era cand incercam sa ma ridic din pat, dar au trecut.
Stiu ca fiecare femeie are optiunea de a alege cum isi naste copilul. Dar cezariana este minunata versus o nastere normala unde travaliul poate dura 14 ore. Eu numai cat ma gandesc la 14 ore de chin mi se face rau. Pai la mine au inceput contractiile la 5 dimineata si am ajuns la spital la 9.30. In ultima ora, eram deja in trafic, simteam la fiecare 15 minute ca ma doare tare. Cum naiba sa stau toata ziua de luni in tipete si urlete....nici nu imi imaginez. Cand la 10.30 deja bebe era scos.
Repet, sunt pareri si pareri, avantaje si dezavantaje. Dar nu stiu nici o femeie doctor - de orice specialitate - care sa fi nascut natural si dintre toate cunostintele mele o singura fata a ales natural. Si aici nu e vorba de sentimentul de turma, ca ce face una fac si eu, e vorba despre constientizarea avantajelor si dezavantajelor. Daca vrei sa ai mai mult de 4 copii, da, nasti natural.

Vroiam sa mai scriu, dar am ceva de lucru urgent. pups.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 10:17 am

turqoise , tu esti frumusica de la avatar???

cat despre lamaie, nu vreau sa supar pe nimeni, dar "acidul citric din lamaie are numai beneficii: el stimuleaza fluxul de acid gastric, asa incat musculatura stomacului devine mai activa si digestia se produce mai usor." eu am o gastrita sau poate chiar un inceput de ulcer...mostenire genetica de la mama, iar dr meu m-a linistit in privinta lamaii...si mai am un caz la sala la care mergeam , o fata al carei stomac fusese aproape in totalitate extirpat, manca lamaie pt a stimula cat mai bine digestia...

samira, mona ... scratch m-ati pus pe ganduri...eu am o mica miopie dar si ...probleme de stat prea mult pe scaun..uff

Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 10:20 am

da floricica ai si tu dreptate in ce priveste travaliul...dar am inteles ca refacerea este rapida dupa nasterea normala, desi tot te taie...
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 11:10 am

Buna dimineata, fete minunate!

Interesanta discutia despre nastere. Eu nu m-am hotarat inca- natural/ cezariana.
Sunt curioasa sa aflu parerea dr. saptamana viitoare. Am mare incredere in el. Daca mi-o zice "natural" , macar stiu la cine sa strig in timpul durerilor. Laughing Sincer, mi-e groaza de durerea fizica dar voi intreba dr si care sunt posibilitatile de anestezie, pt nu simti chiar asa crancen. Rolling Eyes

Si eu am folosit cura de lamai pt a slabi. In timpul celor 14 zile n-am slabit aproape deloc. In schimb, pe parcursul urmatoarei saptamani am dat jos 4-5 kg, asa de la sine. Desigur, am profitat si de avantajul imunizarii si detoxifierii organismului. bounce
P.S. Pt cine tine cura: sa va asigurati ca aveti o toaleta aproape. Veti face pipi f des. Embarassed

Lyly, asteptam vesti bune maine. Faptul ca te dor ovarele este de bine. Inseamna ca exista activitate acolo. Very Happy
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 11:20 am

Ola fetelor,
Vad ca discutati despre nastere natural versus cezariana.
Eu si daca as fi vrut n-as fi putut naste natural, Mara era in pozitie craniana, iar Maia in pozitie pelvina.
Sincer, mie mi-a fost tare frica de cezariana, dar acum ca a trecut nu regret catusi de putin.
Am avut rahianestezie, la 6.28 a fost scoasa Mara, iar 4 min mai tarziu Maia. Am fost constienta si mi-am vazut mogaldetele numai decat. Doctorii s-au purtat exemplar, am glumit si pe seama anesteziei, mai aveam nitel si spuneam bancuri.
La ora 9 la terapie intensiva mi-au adus fetele la alaptat.
La orele 16, m-am ridicat pt prima oara sustinuta, si apoi am inceput sa bantui prin salon, iar la orele 18.00 eram deja cu fetele in salon.
M-am recuperat extraordinar de repede, a doua zi eram cu ambele fete in brate pe culoarul spitalului.
Am respectat niste indicatii primite de la prietene care au nascut prin cezariana, de indata ce am putut la terapie intensiva, m-am pus pe baut lichide, si cand a venit asistenta sa ma ridic, nu m-am lasat rugata, m-am pus pe mers prin salon.
Am nascut luni, iar miercuri ma externam.
M-a ajutat si organismul foarte mult si faptul ca sunt o fire f activa e fel, si mai ales ca imi place sa fiu independenta.

Daca ar fi sa o iau de la capat (nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul), ar tb sa fac tot cezariana.
La noi cezariana se face, dupa cum bine stiti, cu destul de multa usurinta, nu e musai sa fie motive medicale, e simplu e mult mai profitabila...pe cand o nastere normala poate dura si 20 de ore...timp pierdut pt unii medici si bani mai putini....e cruda realitate.

Indiferent de cum nasteti, important e sa va refaceti cat mai usor.

Va pupacesc dulce!
V-am lasat ca s-au trezit gargaritele.

Ps. Va multumim pt aprecieri flower flower flower
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 11:37 am

Buna fetele. Va pup in fuga, am un control de la Bucuresti de care se para ca nu scap pana la finalul zilei.
Si eu as opta tot pentru cezariana, poate si pentru ca am operatia de la rinichi si banuiesc ca nu m-ar lasa nimeni sa ma chinui sa mi se rupa vreun muschi sau mai stiu eu ce.
Fug.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 11:47 am

Amy, bafta multa la control. Daca te supara inspectorii, baga-i cu "studentii" cei mai periculosi. Twisted Evil

Lumy, cand ai timp, sa ne dezvolti un pic indicatiile de dupa cezariana. flower
Sau se refera doar la baut lichide si plimbarele dese prin salon?! Rolling Eyes
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 12:04 pm


fetelor, uitati aici un articol pe care l-am citit intamplator si care se incadreaza in subiect.

Un nou test pentru gravide depistează nevoia de cenzariană înainte ca aceasta să devină soluţia adoptată de urgenţă, după ce viitoarea mamă a petrecut ore chinuitoare de travaliu fără a putea naşte natural, informează bbc.co.uk.

Testul a fost dezvoltat în Suedia, de compania Obstecare, în urma cercetărilor efectuate la Universitatea Liverpool şi Spitalul pentru femei din Liverpool, şi este folosit deja în mai multe spitale din Europa.

Cercetătorii au descoperit că, dacă în timpul sarcinii şi travaliului gravida are cantităţi mari de acid lactic în lichidul amniotic (lichidul în care se dezvoltă făul în timpul sarcinii), este puţin probabil că va putea naşte natural. Astfel, medicul poate decide din timp să pună capăt unui travaliu chinuitor şi inutil şi să opteze pentru cezariană.

Muşchii produc acid lactic când sunt solicitaţi, dar, când ajunge la un anumit nivel, substanţa îngreunează contracţiile. În acest caz, se administrează oxitocină, un hormon care ajută uterul să se contracte, dar nu are efect în fiecare caz.

"Un nivel ridicat de acid lactic în lichidul amniotic indică faptul că uterul este epuizat. Să stimulezi în acest caz travaliul cu oxitocină e ca şi cum ai cere unui alergător de maraton să mai alerge încă 10.000 de metri după ce a trecut de linia de sosire", a spus Johan Ubby, de la compania suedeză Obstecare.Travaliul prelungit survine la una din zece naşteri, în special la femeile care nasc pentru prima dată. Adevărul este că de 60 de ani nu avem niciun medicament nou care să trateze problemele travaliului - din punct de vedere farmaceutic, nu e nimic nou de la oxitocină încoace. (...) E timpul să acordăm prioritate acestui aspect. Pur şi simplu nu acordăm sănătăţii femeii importanţa pe care o merită", a mai spus Wray.
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 12:09 pm

da manu, eu mi-s, multumesc de compliment flower
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 1:23 pm

turqoise , flower
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 1:39 pm

am o stare naspa...asa de nemultumire, am fost la o sedinta si am realizat ca dupa o ora de discutii nu am inaintat deloc cu planurile pillarului din care fac parte ..m-a demoralizat, si in noiembrie avem auditare de sfarsit de an, as fi dorit sa clarificam atatea...pufff ce aiurea ma simt...
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 3:43 pm

e clar, mi-am pierdut si ziua de azi........
trebuia sa vina cumnatul sa ma duca la posta cu niste colete,
si abia acum m-a sunat ca nu a putut scapa nicicum....
ma bucur teribil,.......asta e.....
voi iesi maine de dimineata,si imi voi rezolva cate una alta....
treaba cu coletele a ramas pe maine la pranz.....
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 3:47 pm

Fetele, ce frumos ca aproape toate v-ati spus parerea vis a vis de cezariana. Chiar respect parerile voastre indiferent ca-s subiective (experienta personala) sau obiective.

Simt nevoia sa vin cu niste adaugiri mai la rece acum: eu cred fetelor ca cezariana trebuie privita ca o procedura medicala impusa de probleme ale mamei sau fatului si nu ca o varianta optionala de nastere. Nu este o atitudine primitiva, ci dimpotriva. Mai ales ca in zilele noastre exista destule solutii de a elimina sau usura durerea data de travaliu (diverse tipuri de anestezii, calmante).
Din cate cunosc nu cred ca exista o alta tara, in afara de Ro, in care doctorul sa te intrebe candid ''vreti cezariana sau nastere normala?''

Bineinteles ca in cazuri cu probleme, ca cele zise de voi, sarcini gemelare, travaliu prelungit si epuizant asa cum era in articolul citat de Turqoise, sau alte cazuri (fatul nu e in pozitie craniana, placenta praevia, nastere prematura, dubla sau tripla circulara de cordon, alte probleme de sanatate ale mamei sau copil ..) cezariana devine o masura medicala luata serios in calcul de medic.

Prefer nasterea naturala si din motive subiective, cum am mai zis, teama mea instinctiva de orice interventie chirurgicala Smile Sincer, faptul ca 2-3 trei fete s-au simitit excelent dupa cezariana ma incurajeaza - pt. cazul cand cezariana mea va fi impusa de anumite probleme- dar nu ma convinge sa prefer chirurgia pe abdomen la nastere.. :-(

Si eu sper sa fie bine pentru noi toate indiferent modul de nastere agreat.Smile

Pup fetele I love you


Ultima editare efectuata de catre luminita42 in Mier Oct 20, 2010 7:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 4:04 pm

Turqoise si eu te complimentez azi, esti tare frumoasa!

Mona, Amy... ce ma mai laudarati mai fetelor cu rezumatul ala. Multumesc, inseamna ca am memoria intrega in ciuda graviditatii tongue Totusi ma gandeam, ce trist sa faci rezumate despre evenimentele vietii, sa reduci viata complexa a unei persoane, la o singura variabila....Na , ma apuca filozofia.

Manule, imi pare rau ca esti indispusa din cauza serviciului, sper sa ai in curand parte de recunoasterea eforturilor tale. Ce sa-i faci, asa e la serviciu, o zi buna, alta mai putin...

Azi la mine a fost miercurea epilatului, pe urma am revazut un film care ma amuza "The proposal''. Acum e momentul pentru o omleta cu ceva salata pe langa. Si ieri si azi a plouat cu piatra aici, frig, nori, ba soare cu dinti. Mai bine asa, stau la caldurica, daca ar fi frumos as fi frustrata rau ca stau in pat. Rolling Eyes

pupici.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 EmptyMier Oct 20, 2010 6:17 pm

va pup fetelor.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 9   Discutii zilnice de tot felul- 9 - Pagina 18 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul- 9
Sus 
Pagina 18 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 21 ... 25  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul-12
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul-13
» Discutii zilnice de tot felul -11
» Discutii zilnice de tot felul- 14

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: