Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul

In jos 
+19
danny1
beatrix69
lavinia
Sorina
amy
lumy_clt
lyly_mar
alinutahu
Mona41
CODRA
mirela2
samira33
soricica
guzelnico
menics
brunadria
luminita42
Ada
galliciana
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 29, 30, 31
AutorMesaj
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyLun Apr 12, 2010 7:09 pm

Rezumarea primului mesaj :

lumi, si la mine e frig.... tatal meu foloseste ceai de crusin,zice ca e bun.. in schimb, eu sunt invers, pe mine ma apuca burta si de nervi,deh....A fost sarbatoare,nici eu nu am stiut, si am spalat... Embarassed
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi

AutorMesaj
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyJoi Mai 20, 2010 7:21 pm

galli,sper sa iti treaca durerea......parca de la un timp le colectionezi pe toate I love you
Hai ca o sa treci tu peste toate.......ca esti puternica si hotarata..........le dovedesti tu pe toate flower
Lumi ,sa ajungi cu bine acasa......o sa te doara un pic mai putin cand o sa iti vezi fata ,sa ai grija de tine flower
Mona,sa dea DD sa creasca foliculasi,sa fie plini si voinici flower
flower pentru toate fetele
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyJoi Mai 20, 2010 8:46 pm

hello

lyly...nu merg pentru Fiv la Medlife,merg pentru programarea maica-mii la operatie.
eu merg pe mana lui Kovacs pentru Fiv.

va pup....revin mai tarzior.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyJoi Mai 20, 2010 10:41 pm

lumi ...drum bun sa ai si sedere placuta in RO ....ai gija de tine adica DE VOI Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Icon_flower
gali draga durerea de masele este cea mai rea stiu ca si eu mi-am facut aproape toti dinti si am trecut printrun calvariul Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Icon_surprised
maona ,lyly,codra,samira si restul pupici Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Icon_flower Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Icon_flower Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Icon_flower
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 8:24 am

buna dimi doamnelor si domnisoarelor!!!

LA MULTI ANI!!!pentru toti sarbatoritii de astazi!!!sanatate,fericire si tot ce-i mai bun pentru fiecare!!!

o zi buna tuturor!!!
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 8:44 am

Buna dimineata si LA MULTI ANI pentru toate sarbatoritele si pentru cei apropiati lor. Tocmai m-am intors de la raze la plamani, pentru ca un coleg are TBC. Sper sa nu am si eu si sotul, desi dl. sot lucreaza in birou cu impricinatul. Asta ar mai lipsi.
In rest, aseara am facut tarte cu fructe pentru sot, pe care il cheama si Constantin si diseara iesim cu niste prieteni in oras la o terasa.
Va pup si aveti grija de voi.
Sus In jos
lavinia

lavinia


Mesaje : 90
Data de inscriere : 16/04/2010
Varsta : 43
Localizare : galati

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 11:01 am

Buna fetelor!!!!
La multi ani pt toate Elenele si Constantinii!!!
Amy, La multi ani pt sotul tau!!!
Gali cum te mai simti?Sper ca nu te mai doare !!!
Luminita drum bun si sa ajungi cu bine in RO!!!
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 11:54 am

Fetelor, salut, am revenit si eu!!
Ma bucur sa aud vestile bune, Mirela! Felicitari si sa-ti mearga bine pana la capat!!
Mie in avion mi-a fost foarte bine, nici o problema, mai greu cu deplasatul pe jos... Altfel, toate bune, bebe creste, ma gandesc ca mai e putin....
Lumi, vacanta placuta in Ro, incearca sa profiti totusi de timpul petrecut pe aici...

Va pup pe toate,
Bea
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 1:52 pm

Beyyy, dar nimeni pe aici sa ma mai conversez si eu putin?? Ce liniste.....te apuca plictiseala si cascatul...
Sus In jos
MayanMistica

MayanMistica


Mesaje : 48
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 53
Localizare : Netherland

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 3:31 pm

Dragele mele am fost la doctor si am vesti de tot rahatul:
-cica gigeii lu M sunt cam lenesi si datorita acestui fapt NU EXISTA NIMIC CARE SA II FACA VIOI! asa ca se va ajunge la IA sau FIV. Intai la IA , pentru cateva luni dupa care , se va face FIV.
-pentru ca luna viitoare sunt cu nunta iar in iulie cu luna de miere si vacanta a ramas sa incepem din august.si mai nou trebuie sa imi fac niste injectii in burta.asta imi mai lipsea!
Cine a mai facut poate sa-mi spuna si mie cu ce se mananca IA?
Sus In jos
http://www.beetjechique.nl
MayanMistica

MayanMistica


Mesaje : 48
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 53
Localizare : Netherland

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 3:33 pm

Luminita , sa va traiasca nepotica si sa va bucurati de ea si tu sa ai un zbor cat mai placut si safe catre casa.
Sus In jos
http://www.beetjechique.nl
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 4:23 pm

Draga Mayan,

IA este o procedura foarte simpla, aproape ca si conceptia naturala. Se monitorizeaza ovulatia, iar la data potrivita fie o declanseaza cu o injectie, gen Pregnyl, ori o lasa sa se produca natural, de la sine. Asta sincer si in functie de programul doctorului sau al clinicii, daca lucreaza si in week-end sau nu. Ca atare se procedeaza la deschiderea colului cu celebrele fiare si se introduce un furtunel prin care mai trece un fel de tubulet. Cu un fel de seringa dectorul introduce prin tubulet/furtunel sperma recoltata anterior si prelucrata. In general minimul de spermatozoizi ar trebui sa fie de cca 2 milioane ca procedeul sa aiba succes, dar s-au vazut cazuri in care s-au obtinut reusite si cu mai putin, depinde de cat de mobili sunt, calitate A+B, e destul de complicat. Mai stai vreo 10-15 min si gata, asta e tot. In functie de caz si de varsta partenerei, recte a calitatii ovulatiei, implicit a ovocitului, rezultatele analizelor hormonale, se poate prescrie stimulare ovariana cu diverse injectii, dupa caz, FSH si LH, sau doar LH, cu Menopur, Puregon, etc. Denumirile comerciale ale medicamentelor de stimulare variaza de la o tara la alta. Sfatul meu este sa faci cateva inseminari, dar nu mai mult de 6 (pierdere de timp la anii astia, eu am 9 si tot degeaba), sotul sa ia ceva tratament de imbunatatire a calitatiii spermei si daca nu reusiti atunci faceti fertilizare (FIV), care e cu totul alt gen de procedeu, mult mai invaziv.
Doamne ajuta si sa aud vesti bune de la tine curand, anul acesta sa fie anul reusitei!!
Bea
Sper ca am fost destul de clara, daca nu poti sa ma mai intrebi daca sunt nelamuriru
Sus In jos
MayanMistica

MayanMistica


Mesaje : 48
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 53
Localizare : Netherland

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 4:28 pm

Draga Beatrix

Doctora a zis ca el n-are ce lua , ca nu exista medicamente ptr calitatea spermei.Eu incepand cu ziua a treia de ciclu voi face timp de 11 zile injectiile.Cu monitorizare dupa...iar apoi inseminarea .
Mi-e frica de injectii de mor.
Sarut mana ptr sfat
Sus In jos
http://www.beetjechique.nl
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 4:58 pm

Mayan, injectiile astea se fac cu un ac mic si subtirel pt administrare de insulina, de fapt, se fac in burta unde gasesti un colacel de grasime in stg sau dreapta ombilicului sau sub, asta e zona, si nu dor. Asta garantat.
Cu celalta problema, depinde cat de grava e situatia lui, asa exista medicamente (toate sunt de fapt complexe de vitamine) care pot imbunatati sperma, acum de la caz la caz. Aici se recomanda Spermotrend de exemplu, e de productie spaniola si unii au avut imbunatatiri vizibile la scurt timp. Daca el e chiar kapot din punctul asta de de vedere, chiar ma intreb la ce mai faceti inseminarea. Cate milioane/sute de mii de gigei a avut la analiza, stii? Si de ce calitate, mai e si asta important. Ce injectii ti-a recomandat? Din curiozitate...Si ce doza? In ce oras/clinica faci IA? Te-am omorat cu intrebarile...
Sus In jos
lavinia

lavinia


Mesaje : 90
Data de inscriere : 16/04/2010
Varsta : 43
Localizare : galati

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 5:38 pm

Buna din nou!!!! Mi-am luat azi rezultatul analiz. hormonale si ma cam nelinisteste...la dr abia marti pot ajunge si pana atunci nu stiu ce sa cred;poate ma ajutati si pe mine cu o interpretare Very Happy
z12 LH 28,2
FSH 5,69
ESTRADIOL 502
Z22 TSH 2,450
T4 9,73
T3 137
PROLACTINA 15,2
PROGESTERON 12,10
Multumesc.....va pup flower
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 6:52 pm

lavinia,trebuie sa ne adaugi si intervalele de referinta...difera de la un laborator la altul.
si cine ti-a recomandaat hormonale in ziua 12 a CM???
ca ele se fac in ziua 2-3 si 21-23,in fct de lungimea CM???

va pup fetelor.
in seara asta ma scoate sotioru in oras.
Sus In jos
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 7:50 pm

Salve fete,,,,
Lumi, "oama muncii" ce ai sa fii tu dupa asa un permis de munca.
Sper sa nu te bata gandul la ceva obositor...
Oricum e bine sa fie..
Cred ca acum o tzocai de zor pe fetita ta...pup si de la noi..
Mayan...din cate stiu eu tu ai sarit de 40...
Nu stiu care e sistemul al voi...daca trebuie sa faci IA un anumit nr si doar apoi FIV...
La noi asa e sistemul...si am facut si eu 6 iA desi gigeii lui al meu sunt bunicei, se misca si are nr...
Oricum, daca ma intrebi pe mine...eu acum as merge din prima pe sistemul particular direct la fIV si nu as mai pierde vremea cu iA...mai ales cu asa o gigelomanie...
Tratamentul de fiv nu e chiar asa de speriat...daca totul e in regula cu tine...cred ca poti sa il sustii cu succes.
Oricum...incearca si tu vreo 2-3 IA si mu mai mult...
pacat de TIMP...la varsta noastra..
Nu inteleg cum de n-ati facut pan acum nici o spermograma..
Te chinui si tu de vreo un an parca...
Oricum..inre pe DC si ai sa vezi acolo si la inseminare si la fiv...ce si cum...
Lasa acum totul, si distractie placuta....vino din luna de miere..si mai vedeti voi...
Apropos, laptisorul de mantca, si mierea de albine cica sunt bune pt gigeii...

Lavinia, in lagaturA cu analizele..
De obicei pentru un profil hormonal corect...
se dau analize de LH, FSH estradiol si progesteron in Z2 sau Z3....
apoi in Z12 , 13, sau 14...
si apoi in z21, 22 sau 23..
Prolactina trebuie facuta dimineata dupa cel putin 2 ore si jumatate dupa ce esti treaza, si nu mai devreme, ca nu e prea relevanta...
Restul de analize...parca nu conteaza cand le faci...
In orice caz...asta este doar inceputul....
Sper ca totul sa fie bine...
Gali, pe unde te bantui?
Samiro...bea si tu o berica cu soata....sa mai uiti de pietrele funerare Very Happy
Bea, ma bucur ca ai ajuns cu bine acasa...

Gagici..pupici flower
Sus In jos
MayanMistica

MayanMistica


Mesaje : 48
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 53
Localizare : Netherland

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptyVin Mai 21, 2010 8:50 pm

Fata , n-am inca 40! Laughing De abia luna viitoare ii fac...taman in ziua nuntii Very Happy
Medicamente nu mi-a zis inca ce anume voi lua/face , mi-a explicat doar procedura.Iar musiu va merge cu mine la clinica sa invete sa mi le faca.Asta e , arta cere sacrificii .Doctora zicea ca dupa 3-4 IA-uri o lasam balta si trecem direct la FIV , daca nu iese nimic.Normal ei merg pe un cca 6 luni cu IA , dar cred ca mi-a vazut moaca de femeie disperata si ce-o fi zis: sa n-o mai innebunesc atata Laughing
Nu putem incepe acum ptr ca luna viitoare am nunta si dupa aceea luna de miere plus vacanta in 3.Poate da domnu sa se transforme pe curand in 4 sau 5.
M stie ca la IA sau FIV exista riscul unei sarcini gemelare , ca ne-a zis doctora.Tot la fel a zis ca daca vreau poate sa il intrerupa pe unul din ei din evolutie si sa pastram doar unul.I-am zis ca daca raman gravida cu gemeni , ii fac .Nu renunt la nimic.La fel a zis si el , ca nu renuntam.Vor fi ai nostri si ii vom iubi si creste cu drag pe toti .Inclusiv Ana , bineinteles.
Spermograma i-a facut de doua ori.Prima data au aterizat direct pe cearceaf de i-am adunat cu lingurita sa ii punem in borcanel , iar a doua oara a iesit ca ar fi cat de cat allright doar ca sunt cam lenesi.
Sus In jos
http://www.beetjechique.nl
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptySam Mai 22, 2010 7:25 am

neata,neata!!!!
missed me??
hmmmmmmmmmmm, am dormit ieri ca un purcel in front! scuzati lipsa.... apoi m-am jucat pe calc, si, spre seara, la 10 eram in pat,deja! affraid m-a terminat noaptea aceea fara de somn......
mona, mii de pupici!
mayanule, parca mi te si vad cu lingurita..... asa cum spune si bea, vitamine!!!
bea,mii de pupici si tie!
amy, sa iti traiasca sotul, altauri de tine, bineinteles!! sper ca v-ati distrat bine!!
nicooooooooooooooooo, ma faci sa fac cu nervii, again!!
lavi, multam! deh,binisor, ar mai incapea, stiti voi, ca la fiecare!!
mona, alinuta, si care mai sunteti la ia,fiv, bafta multa!! chiar,mona, cum esti??
lumi 3in1??? nu te gaseste omu pe nicaieri......
lumi2in1, cum esti?? ai face bine sa intrii sa ne spui cum ai ajuns, si care e atmosfera!!
lylyyyyyyyyyyyyyyyyy, I love you ,te rog sa nu aplici regula - mai rarut ca-i mai dragut!!!

multumesc de intrebari, sunt bine acum, in sf, mi s-a calmat maseaua aia.....cu figuri in cap....
joi ma intorc la medic....da, fata, e tinerel si frumusel foc!!! aoleu!! daca il cautam asa, nu il gaseam.....
samiiiiiiiiiiiiiiii? sper ca esti bine, si calma, soro!!
va stept la cafea, ce va doreste sufletul.pupici, o zi buna!!!!! I love you I love you I love you
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 EmptySam Mai 22, 2010 8:28 am

neata fete,
lasati abureala...si treceti la cafele...
o zi spendida afara..
Mayan, fata frumoasa ...sa-ti dea DD gemeni zbenguiti...sa-i manace freza lui D-nul mesiu.... affraid
Gali, tie sa-ti dea DD niste dinti mai linistiti ceva...ca vad ca ai nevoie..
pe unde umbla Nico?
o zi buna..
Azi e ziua Mamei mele...La multi ani tuturor mamicilor...
flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul   Discutii zilnice de tot felul - Pagina 31 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul
Sus 
Pagina 31 din 31Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 29, 30, 31
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul-7
» Discutii zilnice de tot felul-13
» Discutii zilnice de tot felul - 3
» Discutii zilnice de tot felul- 14
» Discutii zilnice de tot felul -16

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Sugestii si reclamatii-
Mergi direct la: