Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul- 20

In jos 
+12
Geo
menics
alinutahu
brunadria
turqoise
samira33
miha_ela
lumy_clt
lyly_mar
guzelnico
luminita42
amy
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyLun Apr 09, 2012 7:07 am

Rezumarea primului mesaj :

O primavara insorita, plina de bucurii!
Sus In jos

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyMier Oct 31, 2012 6:07 pm

Buna seara, fete minunate!

Ne-am intors si noi din Sarkoy. A fost ... greu Laughing , cu atata mancare (in special, carne, pt ca toata lumea a sacrificat anumale) si cu muuuulte dulciuri. Laughing Cred ca am completat iar kg pe care paream sa le fi pierdut. Embarassed Dar vine el, februarie, si ma apuc de dieta. geek Miscare fac, slava Domnului. cheers Mi-am propus sa alaptez pana implineste Eralp 2 ani. scratch

Alinuta, n-o forta cu olita. Si eu am citit ca, psihologic, piticii sunt pregatiti abia dupa 2 ani, 2 ani si jumatate. In felul asta, si "accidentele" sunt mult mai rare. Wink

Amy, sa-ti traiasca nepotica, sa creasca mare, frumoasa si desteapta!

Manule, cum e bb? Cum te refaci dupa cezariana?

Gallicuto, nu stiu ce poza este, banuiesc ca-i pe pagina de FB a sotului. Oricum, cele mai recente poze cu Eralp sunt postate de Lumy. Very Happy

Lumi, ai grija cu medicatia pt ten, sa te uiti bine la compozitie. Mai bine cu naturiste. Si cumnata are probleme cu tenul dar socrela nu-i da voie sa ia toate medicamentele prescrise de dr.



Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyJoi Noi 01, 2012 6:36 pm

Buna seara, fete minunate!

Noi profitam la maxim de timpul frumos si iesim afara. sunny
Dar am inceput sa ma gandesc ce activitati sa-i pregatesc nazdravanului cand nu ne va mai permite vremea rea sa iesim. study Am pe lista deja: pictura, plastilina, decupaje, creioane colorate, carut de cumparaturi.

Se pare ca sunteti f ocupate. Sa aveti spor! flower
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyJoi Noi 01, 2012 6:47 pm

Buna seara, dragelor. Eu la serviciu chiar sunt foarte ocupata, insa ma bucur ca voi sunteti ok.
Au dat intr-un final drumul la caldura si la noi in apartamente, nu se mai putea de frig.
Nici nu stiu cand trece ziua, acum e seara, acum e dimineata, acum e luni, acum e duminica.
Ma duc la dus si ma bag in pat.
Va pup.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyJoi Noi 01, 2012 8:09 pm

Buna fetelor,
am scris si eu un mesaj si l-am pierdut..:-(
Pe scurt:
M-au chemat la interviul pt. cursul de limba olandeza, asta lunea viitoare.
Trebuie sa ma duc cu copii dupa diplome si sa raspund la niste intrebari si bineinteles o sa pun si eu intrebari.

Nico, utile idei pt joaca! Eu nu am indraznit pictura si plastilina pentru ca Raluca inca gusta tot. Decupaje , ce fel? Fara foarfeca? ca si asta e un pericol la noi. Ea isi omoara vremea colorand si cu jucariile, dar musai sa fiu si eu pe langa ea :-( Noroc ca se mai uita la desene animate, are niste programe preferate la care sta nemiscata si atunci imi mai fac si eu treburile asa, in secvente.

Va pup, ca se miorlaie acum pe la picioarele mele sa nu mai scriu! Rolling Eyes

Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyJoi Noi 01, 2012 9:53 pm

pale
etelor suntem de sambata in spital...va spuneam ca alex doarme mult, ei bine s-a deshidratat foarte tare asa ca in prima faza ne-am internat de urgenta la un privat si l-au bagat pe perfuzii , asta sambata noaptea, duminica dupa ce si-a mai revenit cacu era ca o carpa, i-au facut cateva analize, vai ce mi l-au chinuit , imi venea sa le omor ... dar tot raul spre bine... ajunsesem cu el in spital la 3,170 wooow scadere foarte mare ... dupa zile de perfuzii nonstop,nopti nedormite si pazit puiut, iari ne-am transferat la spitalul judetean cu 3,570 g, si cu stare generala buna... faza este ca la privat una din dr pediatre a considerat ca o analiza ridica probleme si ca ar avea risc de sepsis.. asa ca la bagat 2 zile pe antibiotic, nu va spun cu arata copilasul meu... cu branule in cap, manute...am plans de mi-a scazut laptele... l-am trecut pe nan, ca trebuia hranit... Doamne , nu doresc nimanui sa treaca prin groaza prin care am trecut eu ... am inceput sa aiu ceai pt stimularea lactatie , si se pare ca este foarte bun caci mi-am mai revenit... toata lumea ma intreaba daca am hranit copilul, si cat manca.. pai de unde sa stiu eu gramaje.. eu l-am pus la san... ma rog a trebuit sa recunosc ca de fapt din spital am plecat cu 3,400 in loc de 3,700 cum este trecut in foaia de externare ( asistenta mi-a zis atunci ca daca trece 3,400 nu-mi dau drumul acasa asa ca va scrie cat trebuie daca vreau sa plec- eu toanta, am zis da.. era sa ma coaste viata copilui acest conpromis)

acum odata veniti in spitalul judetean dr care ne-a preluat cititnd toate analizele, considera ca nu este vorba de nici o infectie si ca procalcitonina aia mare este eronata , mai ales ca in cartile de specialitate este mentionat ca la nou nascut in primele zile de la nastere apare ... si ca de fapt Alex a facut icter si asta a dus la dezhidratare...azi i s-au recoltat probe de sange iar si rezultatele sunt ok, maine astept rezultatul de la nenorocirea asta de procalcitonina, in rest totul pare in regula acum, Alex este mai somnolent dar mananca, e reactiv, este perfect normal.. Doamne ajuta ca maine sa primim in continuare rezultate bune si sa plecam acasa...
cam asat este motivul pt care am disparut...
va imbratisez...
astazi intr-o fuga am inregistrat copilul : Ion - Alex...deci Alexutu lui mami a ramas Alex!!!
imi pare rau ca vin cu astfel de vesti dar.. asta este...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyJoi Noi 01, 2012 11:56 pm

Manu multa putere! Alexutu se va face bine ai sa vezi! poate nici nu a fost prea bolnav si s-au repezit cu tot felul..Sa veniti acasa cat de curand bine , sanatosi! I love you
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 12:22 am

lumi I love you
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 7:50 am

Buna dimineata.
Manu, imi pare rau de cele intamplate. Important e ca acum Alex e mai bine. Trebuie sa te linistesti si tu, ca sa nu pierzi laptele, ai nevoie de el. flower
Lumi, cursul de olandeza e fara plata?
La noi we cu piticii si nimic deosebit.
Va pup pe toate !
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 10:12 am

Manule, te imbratisam strans-strans sa-ti dam putere. I love you
Sa dea DD sa treceti cu bine si cat mai repede peste necaz si Alexutu sa fie sanatos si mancacios! angel
Si Eralp a avut icter. Si pe el l-a intepat in calcai pt analize de cateva ori.Cred ca pe bebelusi cel mai mult ii sperie faptul ca sunt tintuiti, nu intepatura. Stai cu mana pe el, mangaie-l si vorbeste-i cand ii fac analize. Ajuta mult sa-ti simta prezenta. Very Happy
Noi nu am primit nicio medicatie pt icter. Dr mi-a recomandat doar sa-l alaptez din 2 in 2 ore. Si a functionat. cheers
Pt lapticul tau, ai grija sa mananci si sa bei muuulte lichide. Este recomandat sa bei un pahar de apa/lichid inainte de alaptare. Aici se spune ca alimentele care ajuta la lactatie sunt: bulgur (cuscus), ceapa, halva. Mai era unul dar nu mi-l mai amintesc. scratch
Si dormi si tu cand doarme bb. Sleep E imp sa fii si odihnita.

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 10:39 am

Lumi, exista o foarfeca speciala pt copiii mititei (cu varf rotund, facuta doar din plastic) si taie doar hartia. Wink
Utila este si tablita magnetica (cu pix si magnetei ca niste stampilute). Lui Eralp ii place sa "deseneze" si sa stearga, sa "deseneze" si sa stearga si tot asa. O folosim cu succes si in timpul meselor. Wink
Dar acum a devenit curios cum e sa folosesti un pix normal pe tablita magnetica si cum arata aceasta fara rama. Laughing Laughing Laughing
Cred ca exista acuarele si plastilina non-toxice. Inca nu am cercetat piata. study Revin cu detalii cand le achizitionez.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 10:44 am

plecam acasa, am in fata analiza aia nenorocita care este in parametrii normali!!!!
Alex are 3800, PLECAM ACASA!
mananca bine asta ma bucura si deja icterul da semne de regres... zambeste puiul meu si-mi umple sufletul de bucurie ...
Doamne iti multumesc !

nico, pt lapte, beau multa apa si ceai pt lactatie, lactate...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 10:47 am

Buna fetelor,
da, Manu , zice bine Nico, sa-i dai la 2 ore sa suga , ca la varsta asta ei nu se scoala intotdeauna de foame, trebuie hranit asa si noaptea si ziua o vreme. Iarasi important , sa ai grija sa nu-i scada temperatura corpului, cand sunt asa mititei nu sunt capabili s-o mentina. Sa-i incalzesti patutu cu sticle speciale cu apa calda (sunt ca niste termosuri, se inchid ermetic) sau o buiota. Sper sa veniti repede acasa, sa va organizati acolo cat mai bine.

Amy , e cu plata, vreo doua mii euro, dureaza un an, se incheie cu examen si imi da si certificatul. Cam ca un master de scurta durata, totusi o groaza de bani, a zis si soacra ca ne mai ajuta. Am zis ca nu se mai poate, trebuie sa incep de undeva. Singura n-o sa invat niciodata cu Ralucuta atarnata de picioare. De la anul cu Ralu la gradi cateva ore , voi avea ceva timp si pentru facut 'temele'' Very Happy

Va pup fetelor.

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 10:48 am

Felicitari Manu! D-zeu e cu voi! flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 11:00 am

Da, sa-mi zici daca gasesti, toxica sau netoxica cred ca Ralu va manca plastilina aia! Very Happy Foarfeca din aia zici, parca nici aia nu mi se pare prea '' safe''..dar poate ai dreptate, sa incerc
Tablite magnetice are doua si de astea s-a plictisit , deseneaza 5 minute si gata..Off sa-mi zici ce mai inventezi!.. Avea un computer de jucarie,vad ca acum n-o mai intereseaza, al nostru e mai bun. Tot ma gandesc ce sa-i mai dau, cumpar Rolling Eyes Pana una alta improvizez, i-am dat niste monede de doi euro (ca-s mai maricele, vad ca nu le baga in gura!) si le tot aliniaza, le baga si scoate din portmoneu, o mai las sa scoata din dulap cratitele si ii dau paste (nefierte) sa le puna dintr-una intr-alta. S-ar juca cu apa, dar face o mizerie si se uda ca purcelul, asa ca mai rar..H zice sa-i luam un topogan in casa, mai micut, de plastic! Very Happy
pup, ca bazaie de ciuda pe langa mine Smile
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 1:55 pm

buna ....
manule ...sanatate si multa putere .....Doamne ajuta ca sau rezolvat problemele ....si eu am baut ceaiuri pt stimlarea laptelui si si la noi a functionat ...icter am facut si noi in spital a treia zi dupa nastere ca mandra era asa de somnambula ca ,cum ii puneam sanul in gura dormea Laughing
linistestete si odihnestete cat poti de mult pt ca ai nvoie ,nu te suprasolicita flower
copilasi in miscare non -stop ....la noi functineaza inca creioanele colorate cu care nu deseneaza ci le insira ,le strange le mai si arunca ....un laptop de jucarie care canta ,zice alfabetul,numara .....acuma am luat un calut balansoar pe care sta catarata toata ziua ...cred ca ii cea mai buna achizitie de pana acuma drunken ,daca apasa o ureche canta ,cealalta isi misca coada ,il mai piaptana ..mai pe el calare sau pe sub el ...cand cum ....
iar cand sunt la bucatarie face si ea de mancare cu oale ,lingura de lemn ,mai un morcov si zice si ea ca face de mancare .....de Craciun o sa ii luam o bucatarie pt ea...ne-am uitat in magazine si am gasit chiar foarte frumoase si dotate ,cu tot felul de muzicute ,si butoane care ii plac la nebunie
a era sa uit la noi incaltatul pantofilor inca este un slagar ,cu cat tocul ii mai mare cu atata este mai multumita de ea scratch
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 3:15 pm

Baloanele umflate ii mai plac lui Eralp si cele de sapun. Bine ca a invatat sa sufle singur, altfel, suflam noi pana ameteam drunken , ca el nu s-ar plictisi niciodata.
Calutul balansoar este si in top-ul jucariilor preferate ale lui Eralp.
Alinuta, Sara e pe sub calut acum, sa vezi cum e cand va incepe sa se urce pe saua lui cu picioarele. Eralp face deja acrobatii. Iti va sta inima. Rolling Eyes Dar poate fetitele sunt mai linistite. Wink

Lumi, sunt safe foarfecele respective, am vazut la nepotica mea.

Manule nu-i suficient sa bei lichide ( Exclamation observa daca laptele baut de tine nu-i face gazut lui Alex),trebuie sa te si hranesti si sa te odihnesti bine.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 3:56 pm

Baloane avem, dar nu avem calut.. Neutral nici n-am vazut pe aici sau nu stim noi unde sa ne uitam. cel de lemn cred ca ar costa o avere pe aici, poate unul de plastic Very Happy
Nuuuu Nico, fetitele nu-s mai linistite, daca e sa judec dupa capra asta mica.. rendeer
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyVin Noi 02, 2012 5:24 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

De plastic, Lumi, sa poata avea si diverse piuitori, sunete etc. incorporate Very Happy Poate ii aduce Mos Craciun din Ro. santa
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyLun Noi 05, 2012 12:20 pm

Buna ziua,fete minunate!

E randul meu sa ma plimb prin casuta goala. Rolling Eyes

Mamicilor, prichindeii vostri au crize de nervi? Cum se manifesta si cum reactionati voi?
Am citit eu despre perioada "TERRIBLE TWOS" dar chiar asa terrible nu m-am gandit sa fie. pale
Eralp tipa fff tare (pe mine m-ar durea gatul), uneori se da cu capul de dusumea si nu-i chip sa te intelegi neam cu el.
In Sarkoy am stat de vorba cu prietena unei verisoare, psiholog scolar de profesie, si m-a "linistit"- "N-ai ce-i face, asa e perioada asta (care, de altfel, tine pana spre 4 ani Evil or Very Mad ), trebuie sa-l lasi in pace pana-i trece criza. Nu incerca sa-i dai multe explicatii. Incearca sa-i distragi atentia cu altceva." Asta am incercat si eu dar la Eralp nu prea functioneaza, mai ales daca il apuca tipatul pt ca vrea ceva nepermis si noi nu cedam. Rolling Eyes



Sa aveti o saptamana usoara, plina de evenimente placute! flower



P.S. Poate daca dragele noastre admin ar schimba capitolul, vom fi mai in verva? scratch
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyLun Noi 05, 2012 1:38 pm

Manule, dar cat ati tras cu micutul Alex. Si in capul asistentei aleia ce o fi fost de nu a trecut de la bun inceput greutatea corecta in acte. Zuzele mele de cand s-au nascut pana am iesit din spital au pierdut 100, respectiv 120 de grame.

Sper sa va intrati in ritm cat mai repede.

Lumi, cred ca ti-ar prinde tare bine cursurile, pt ca acasa, oricat ai vrea nu prea e timp, m-am convins si eu de asta, cand am inceput cu germana. La scoala e alta treaba.

Alinuta asa deci Sarei ii place sa bucatareasca. Ale mele sunt fan stat sub masa si jucat :p
Si mie imi plac bucatariile alea pt copii, dar aici mi se par exagerat de scumpe.

Nico, despre crizele de nervi iti pot spune ca sunt si la noi, cu intensitate mare la Maia. Metodele descrise de tine am inceput sa le aplicam si noi, nu de alta dar cu cat o bagam mai mult in seama cu atat facea mai urat, si nu se lasa impacata.

Azi am vorbit cu Soricica, nu-mi vine sa cred ca a trecut deja un an de cand il are pe Andrei acasa.

Iar sapt . trecute cu Libra, care a cununat in Bucuresti. Fetita ei este o scumpa!!!

Cu Mirela ma aud destul de des, motaneii ei mai au nitel si fac 2 anisori.

De Ancamac (tin minte ca e in Italia ) si de Ada nu mai stiu nimic de un an si ceva. Cu Blueflower am mai vb. , din cand in cand mai pune poze cu Dani pe FB.

Sorinake din cate imi aduc aminte a plecat in afara, unde fusesera inainte.

De Micomic, nu mai stiu nimic.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyLun Noi 05, 2012 8:53 pm

Buna fetelor,
Am fost azi la interviu pentru curs, mi-a zis nenea ala ce si cum cat o sa ma coste asa mai in detaliu. Nu-i chip deloc sa scapam fara plata, nu se mai finanteaza nimic asa ca va trebui sa platim 1000 pt. inceput. Mai ieftin nu am gasit in zona, si daca sunt, sunt mai departe, e prea mult, oricum dau diferenta pe benzina sau tren. Asa ca ne-am cam hotarat, o sa semnez contractul .

De Ralucuta ce sa zic, tipa si ea si isi incearca puterile cu noi cat poate. Face crize, dar recunosc ca-s mai rar. Cand face e cu adevarat obosita si trebuie bagata la somn. Suzeta o linisteste cam mereu. Eu evit cat pot sa o refuz, incerc sa fac in asa fel incat sa creada ca obtine ceva pt ca vrem amandoua, nu pt ca impune ea. Ii cam fac toate poftele, iar cand nu se poate ceva si ea tot insista, o pun intr-un loc unde se poate enerva fara sa se loveasca (patutu ei sau in patul mare si se tavaleste pe acolo), dar pe urma vine la mine si ne impacam. Cred ca are crize destul de usoare.
Chiar si de crize mai grele, nu trebuie sa va ingrijorati prea tare. Cred ca-i important sa nu stai cu NU in gura tot timpul. Am observat ca daca spun si cateva cuvinte cand interzic ceva (de pilda de ce nu e bine sa picteze cu mancare TV-ul!) este mai intelegatoare. Cam atat despre pitici, asa pe fuga.. Desigur situatia e mult mai complicata , depinde de copil, dar instinctul de mama isi face treaba, reusim noi sa-i dovedim! Very Happy

Va pupic dragelor
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 EmptyMar Noi 06, 2012 10:53 am

Mai fetelor, ce baietel frumos are Manu! L-am vazut pe FB, care sinteti conectata cu ea intrati sa-l vedeti! Manu sa-ti traiasca, sa va bucurati de el! flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 20   Discutii zilnice de tot felul- 20 - Pagina 27 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul- 20
Sus 
Pagina 27 din 27Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 25, 26, 27
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul- 9
» Discutii zilnice de tot felul-12
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul-13
» Discutii zilnice de tot felul -11

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: