Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul- 19

In jos 
+11
alinutahu
luminita42
Looana
guzelnico
lumy_clt
samira33
turqoise
lyly_mar
galliciana
menics
amy
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyMar Ian 03, 2012 8:37 am

Rezumarea primului mesaj :

Un an 2012 plin de bucurii si de realizari !
Sus In jos

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 12:55 pm


Meni, fii increzatoare si optimista! Atitudinea este f importanta! I love you

Sami, poti sa-i spui de mine, cum sa nu. Very Happy Chiar cred ca-i este dor de cineva care sa doreasca sa se informeze, in mod meticulos si serios. Laughing Eu intentionez sa merg la dr. Ozan in feb, la un control anual.

Acibadem Hastanesi este un lant de spitale private, nu stiu rata de reusita FIV, sincer, nimeni de aici nu mi l-a recomandat. Pt alte afectiuni este ok dar pt probl de fertilitate n-am auzit.
Dar, din experienta proprie, iti recomand clinicile mai mici, mai putin aglomerate si in care medicii se ocupa de tine, personalizat. Wink
Din adresele de mail inteleg ca dna Liliana este ghidul medical. Aici turismul medical este f dezvoltat. Imi amintesc, cand am fost la Alman Hastanesi, ca era o "dna Liliana" care avea grija de un grup de aspirante din Albania (participa la consultatii pt traducere, facea injectii la baie, procura medicatia din retete etc).

Bafta multa cu amenajarea noului magazin. Sa fie intr-un ceas bun! cheers


P.S. Am auzit ca pe DC ar fi o campanie pt clinicile din Istanbul. lol! Va recomand cu mare-mare caldura ISTANBUL TUP BEBEK MERKEZI, si, din tot sufletul, dr. OZAN OZOLCAY.

http://istanbultupbebek.com.tr/
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 2:49 pm

multumesc frumos nico
ma pune pe ganduri treaba asta cu turismul medical,sa stii...pentru ca mi-au spus cei de aici ca au pachete speciale pentru pacientele venite la FIV,tarife preferentiale negociate de ei cu hoteluri si pensiuni...transportul de la aeroport/hotel/clinica il asigura gratuit clinica....si deja se contureaza ideea ta.

in primavara intentionez sa merg la o discutie cu dosarul pe masa atat la aceatsa clinica si la medicul tau si cred ca ma orientez catre Turcia.
in functie de raspunrile primite de la cei 2 turci cu care am ramas in corespondenta si in functie de ce imi mai spune si PK ma decid.

Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 5:37 pm

nico, la pana urma tu ai facul iUI??
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 6:28 pm

manule,ce facusi la dr?nu zici nimica de HSG?
nico a facut FIV
nico,despe clinica Anadolu ce stii?ca am citit pe alt forum despre ea

samiruto,io sunt curioasa ce iti zice PK?ti-a dat vreun raspuns pana acu'?

mai fete,am aflat ca burta mea face 5 mil lei vechi,pariu pus de sefu meu cu colegele ca sunt gravida What a Face

si dc tot sunt''''''' gravida''''''...bagai 1 cutie de bomboane in mine...sa nu piarda omu pariu What a Face ..puii mei affraid
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 7:45 pm

lylyshoaro,sigur ca mi-a raspuns...chiar pe 28 cand i-am trimis mail cu vestea proasta.
mi-a spus ca imi impartaseste dezamagirea.
ca desi in reproducerea umana asistata s-au facut multi pasi...necunoscutele sunt inca mult mai mari si ca eu ma incadrez in procentul ala mic in care nu se poate pune o cauza certa pentru nereusite.
ca din punctul lui de vedere am acoperit toate investigatiile pe care le puteam face.
ca singurul sfat pe care mi-l poate da este sa continui cu procedurile pentru ca el crede ca am sanse reale-si stiu sigur ca asta nu mi-o spune doar de complezenta,e un tip dureros de sincer si daca nu mai crede in sansele cuiva...i-o spune in fata....ca sunt tanara,organismul si coordonatele imi permit sa incerc in continuare si oricum este singura mea sansa asa ca sa ma mobilizez.
mi-a urat toate cele pentru noul an si atat a fost pe 28.

azi ne-am mailuit de 2 ori si i-am vorbit foarte deschis.
i-am spus ca e medicul cu care eu ma simt pe aceeasi lungime de unda-si este adevarat nu am spus-o doar ca sa-l perii...ca avem ceva antecedente impreuna si ne "cunoastem"...ca si asa este frustrant faptul ca tot sunt nevoita sa o iau de la capat de fiecare data cu tratamentul...ar fi un stres suplimentar pentru mine sa schimb si clinica si medicul....insa i-am propus sa incercam "chestii" noi care se practica in diverse alte clinici si despre care se spune ca ar ajuta la implantare-ca aici cred eu ca e buba mea.
am avut si o unda de teama in suflet ca o sa mi-o taie insa raspunsul lui mi s-a farut foarte fair si obiectiv...a avut o atitudine foarte deschisa si mi-a spus ca mizeaza tot pe un protocol lung data viitoare ca e "clasic: in FIV,se stiu cel mai multe lucruri despre el si este cel mai safe...ca e dispus sa incercam cate ceva nou si mi-a spus sa-i prezint "chestiile" pe care le-am citit si m-au tentat pe mine...le discutam impreuna si daca sunt lucruri care au o reala baza stiintifica si le considera benefice este dispus sa le aplicam.
acu...sincera sa fiu nu ma asteptam la treaba asta...am incercat marea cu degetul...si iaca mingia e in terenul meu acum...tre' sa ma apuc de studiat intens si citit si recitit forumurile si tot ce am bantuit eu ca sa fiu in stare sa-i prezint "chestiile" pe care le-am invocat sa nu ma fac naibilor de ras...dupa ce ca omu e dispus sa faca cu mine meditatii sa nu ma duc la el cu toate banalitatile sau tampeniile.
asa i-am si scris....ca ma documentez serios si cand sunt gata de discutat...ma prezint cu variantele gasite pe net.

intre timp corespondez si cu medicul lui nico si cu cel cu care face aristica in primavara.
in Aprilie voi merge la Istanbul la o discutie cu cei 2 medici turci...cu PK voi vorbi pe mail si in Septembrie voi face iar FIV.

cam astea sunt planurile pentru bebe pe anul asta.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 7:53 pm

Dear Antonella,

First of all thank you for your perfect short story
And understand that you are Nico's ,that makes me feel happy
Actually you are a difficult patient,6 times is a great number,but I want to traet you for 1or 2 times (my special ınterest in ivf is difficult patient's)
I will apply a short protocole with using growth hormone additionally,because adding this hormone to protocole sometimes increase patient's chance
I am working together with a team,as you know it must be ,but i'll be your primary and only doctor if possible
I also want to see you and talk about the details,you are an experienced patient (6 times ıvf),so you probably know but i'll mention one more time that ,from starting till end of the traetment approximately we need 16-18 days
I am waiting for you,hope to see you


nico,asta este raspunsul doctorasului tau...printre altele i-am spus ca il rog sa ma ajute sa am un bebe la fel de frumos ca al tau. Laughing


oooffff....nush' de ce am senzatia ca imi voi face singura viata grea si voi avea dificultati in a alege....deja imi place abordarea si raspunsul doctorasul tau...instinctiv imi place.
mi-a placut si deschiderea lui PK.
oooooffffffffffffffff....tre' sa stau sa cumpanesc bine.
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 8:30 pm

samira, iti doresc din tot sufletul sa reusesti de data asta..

de HSG acum ce zic...mda nasoala faza, doare cand iti prinde cu ce-ti prinde uterul... dupa senzatia aia nasoasa, durere, presiune...mie mi-au pus branula si mi-a bagat ceva pe acolo...cred ca ceva calmant sau.. ca imi spuna ca s-ar putea sa mi se usuce gura... si m-au tinut cam o jum de ora dupa ..sa-mi revin...
dar ma rog... a trecut , sunt permeabile ambele...este totul ok, maine merg la dna dr.
mda vad eu.. al meu statea in pat: ba la unu , ba la doua ba la 2 jumate cu borcanerul... am fugit si cu el..luni om vede ce iese... deci eu nu mi-s infunata...wooow am uitat de termometru, vroiam sa inep o monitorizare a temperaturii... la cati bani am dat azi... m-a luat de cap...


lyly, seful tau are o groaza de treaba..auzi pariuri!!

la turci cat e FIV?
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 11:01 pm

Buna dragelor.
Manu, ma bucur ca esti ok.
Sami, unde ziceai ca e magazinasul? Ca toata saptanana m-am plimbat prin Bucuresti...
Lyly, trebuie sa intram si noi la cura, Manu e hotarata soro Smile.
Ieri am dat proba pe calculator, ingrozitor de mult in 60 min dar am fost prima. Maine am proba scrisa la 13:00. Postul e de sef serviciu logostica, mai putina munca, mai multi bani, dar nush cum trec de maine. Vad eu cand va scriu.
Va pup pe toate.
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyJoi Ian 12, 2012 11:08 pm

Salutare,

ma bucur sa vad ca va mobilizati, care mai de care si ca va puneti in ordine pentru a o lua de la capat.

Va doresc sanatate di belsug, multa rabdare, putere, reusite si spor in toate. Sa fie un an generos, darnic si tare bun cu voi.

flower flower flower flower
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 12:41 am

Vad prichindei mari si mancaciosi, desi Nico clar nu e de acord. Smile

Nico, gargaritele cam asa mananca:

7-8 dim 210-240 lapte praf

10.30-11 iaurt cu banana si biscutiti/cereale musli (1 pahar de 200gr aman2a), sau fructe cu biscuiti, gris cu lapte si banana sau gem de prune facut in casa.

12 o runda de somn cam de o ora

14 mancarica, de obicei supa/ciorba cu carne pui/vita cu un pic de paine sau cu smantana sau peste cu piure

16.30 o alta runda de nani in jur de o ora si un pic

cand se trezesc primesc fructe, de obicei mere

19 diverse mancaruri gatite cu carnita

21.30-22.00 210-240 ml lapte cu 3 masuri de cereale.

Nico, eu de mult nu ma mai stresez. Mananca cat mananca si cu asta basta. Atat duce stomacul lor, au fost nascute mici si alaptate. Nu pot compara cu un copil de peste 3,5 kg, care a primit inca de la inceput lapte praf completare, sau numai lapte praf. Sau cu un copil foarte static, cum e nepoata.



Le-am facut analizele sunt ok, sanatoase si voioase si nu stau locului o clipa bounce bounce . Si cu cine sa semene grase faci cu ochiul .

Nici ele nu suporta ciorapii.
In casa asta vara la curte fie le lasam desculte (ca era mocheta peste tot ), aici le incaltam in sandalutele din vara. Acum au niste sandalute de drumetie de la Decathlon, foarte comode, compacte si cu un pic de panza ca sa se aeriseasca piciorul si talpa antialunecare. Totusi sunt tare impiedicate si se faulteaza des, nu trece bine o vanatai ca pac apare alta. Uof!!!


Felicitari mergaretei Sara!!! Foarte rapida. De acum inainte sa te tii Alinuto smile .



Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 9:01 am

amy flower succes! lasa ca va fi bine! vei vedea...
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 11:03 am

Buna dimineata, fete minunate!

Samirutooo, ce mi-ai facuuuut?! Hodoronc-tronc mi s-a facut dor de doctorasul meu. Rolling Eyes Parca imi vine sa ma mai bag la un FIV de dragul lui. Laughing Laughing Laughing Doamne, glumesc, desigur. Este pe tipicul lui PK, cred ca sunt si cam aceeasi generatie. Cand ne povesteai de cum aborda doctorasul tau problemele (atent la detalii, minutios), imi aminteam de dr. Ozan. Very Happy Btw, si el e f deschis si sincer. In schimb, daca te duci la clinicile mari, iti promit succesul inca de la jumatatea tratamentului. Din pacate, acolo reusitele cred ca se contorizeaza in fc de facturile emise, nu de nr de bb. Rolling Eyes
Si, da acum sunt sigura ca-i vorba de turism medical la Acibadem. Exact asta intentiona sa aduca in RO si DunyaGoz, cand au inceput demersurile acum 2 ani in ian. Dar DG este clinica de oftalmologie, este alta treaba, la FIV insa tratamentul tine mai mult si e musai sa fie personalizat, dupa cu bine stim.

Lumi, multe i-au soptit gargaritele lui Eralp, pe cand era el mititel in burtica. Bag de seama ca-i f receptiv la ce il invata finutele. Laughing Laughing Laughing
Nu pot spune ca nu-s multumita de evolutia lui Eralp, mai cu seama cand il compar cu verisorii lui de aici. Dar mi-e teama uneori ca nu-i dau ce/ cat ii trebuie. study

Amy, vei fi sefa la logistica! cheers

Lylyshor, nu mi te pot inchipui grasuta, asa cum spui tu ca esti acum. Shocked Eu te stiam o silfida. I love you

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 11:14 am

Meni, antibiotic nu ti-au dat? Rolling Eyes E o veste buna ca ai trompele primitoare. Very Happy Ti-a dat si radiografiile? In raport ce scrie? study

P.S. Data fiind varsta si spermograma slabuta, noi am facut FIV-uri (3 in 3 ani), 2 la Alman Hastanesi si al 3-lea, cel norocos I love you, la Istanbul Tub Bebek Merkezi.
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 12:09 pm

manule, bine ca trompele sunt OK...cu G vezi ce si cum...
sefu nu are nicio ocupatie..si in general este preocupat de toata lumea si in special de fundu meu...ca io de obicei ma iau cu el in gura cd bate campii affraid

amy, hai ca ai trecut 2 hopuri..mai vezi interviul ce si cum ..dar zic si io..o vorba buna nu poate sa iti puna nimeni?
eeeee.... cura..trebuie sa ma apuc ..dar nu stiu ce am,mananc dulciuri..bomboane si ciocolata...io care nu ma omoram..mai aud si pe la servici, ca si colegele meu au aceeasi problema

nico,dar pe tine cat te-a costa FIV-ul? procedura si tratament? intreb si io asa...ca fapt divers
eee, la mine se cunoaste fiecare Kg pe care il pun...

samiruto, zic si io, am inteles ca PK e deschis la orice propunere a ta,dar el nu iti vine in intampinare cu nicio schimbare...ca el e mai citit si mai umblat ...

pupici dragute fetite

Sus In jos
brunadria
incepator
incepator
brunadria


Mesaje : 341
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 1:05 pm

Salutare fetelor,
Apar si eu la apel!
Cred ca maine plec in Romanica Smile
Am fost si bolnava, e epidemie de gastrita aici , dar acum sunt ok!
Manu, ma bucur ca sunt trompele ok , eu zic ca anul asta te vedem cu burtica!
Lumi de gargarite, ma tot minunez cat sunt de dulci fetele tale!
Lumi de H , ai fetita mare de acum , daca zici ca face pasi singura!
Miha, te pup si hai spune ne ce ti face printesa!
Galli, te sun azi !
Amy, felicitari draguta!
Lyly, tare faza cu pariul!
Sami, felicitari pt deschidere, acum parca vad ca umbli ca titirezul de la un magazin la altul!
De cateva zile trimit si eu mailuri la toate clinicile, m am conversat de o saptamana si cu doctorasul tau , e tare de treaba, mi a raspuns prompt la toate intrebarile, mi a sugerat sa fac o noua laparo sa incerc sa scot si trompa ramasa pt ca e posibil sa fie inflamata sau cu lichid, dar nu stiu daca e posibil pt ca in trecut a vrut dr sa mi o scoata si era f incalcita in aderente si lipita de intestin! oricum iau in calcul aceasta propunere!
apoi , am trimis si eu la 2 clinici din Turcia, in Viena (aici mi au propus sa faca analizarea genetica a embrionului!
de la turci nu am primit raspuns, insa tind sa cred acelasi lucru ca voi despre faimoasa clinica ! dar astept sa faca cele care si au programat fiv ul acolo sa vad rezultatl lor!
am mai corspondat cu o clinica din Belgia care imi propune acelasi lucru ca cei din Austria!
Deocamdata studiez terenul !
La Sibiu : mi au raspuns si am apreciat ca din pacate ei nu pot face mare lucru in privinta mea , dar daca vreau sa apelez la ei sunt binevenita Smile)
Am primit raspunsuri asemanatoare de la 2 medici cum ca as avea o pb imunologica si s ar putea ca asta sa fie cauza neimplantarii embrionului! Eii , o sa le fac si pe astea ca nu le am facut!
Asa ca Sami in septembrie e cel mai posibil sa fac si eu un ultim fiv , dar numai dupa ce voi fi convinsa de alegerea facuta!
Nico , multumim de sfaturi! zi mi te rog la clinica dr lui tau pe ce adresa scriu? am completat formularul acela si am scris si mesajul , daca e asa , astept raspuns si de acolo !
m am cam intins , va las si va doresc un wee minunat si sa auzim de bine!
Pupici!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 1:29 pm

Fetelor dragutelor,
eu am fost deconectata complet de la internet televizor si telefon vreo trei zile cyclops Din gresala ne-a deconectat chiar un tehnician de la UPC, ca sa vezi ce se poate intampla, azi a venit unul si ne-a conectat la loc, slava Domnului. In fine am citit si eu repede despre voi:
M-am minunat de Sara ce repede a inceput sa mearga!!!! I love you Pupici pentru voi Alinuta!
Nico eu o tin pe Raluca in sosete groase si botosei antiderapanti prin casa. La noi e mai frig in living ca avem gresie si geamurile alea mari. Pt afara nu am luat nimic deocamdata, ea a inceput sa mearga singura cu o saptamana inainte de a implini un an si parca tot mi se pare ca nu calca bine, asa ca o mai las cu botosei si sosete ca sa simta mai bine podeaua. Dar in curand trebuie sa iau ceva cred ca de-acum am vazut ca vrea sa mearga si pe afara. Cu mancatul, m-am mai linistit cand am vazut cum mananca ai vostri Smile..Eu credeam ca numai Ralucai se face foame la aproximativ doua ore! Cat despre cantitate Raluca mananca intre 800-1000 ml pe zi (cam 600 ml lapte cu/fara diverse, 100 iaurt, 400 mancare gatita , impartite in 4-5 mese.

Sami....pentru urmatoarea incercare nu strica sa schimbi medicul. PK e ok, dar uneori si medicii si pacientii raman blocati intre anumite coordonate. Nu strica o schimbare. Si pe urma asa cum zice si Lyly,nu e (numai) datoria ta sa vii cu chestii noi sau sa te documentezi serios, este mai mult decat orice treaba lui sa mai schimbe si sa adapteze protocolul si sa gandeasca la diverse variante potrivite tie. O pacienta tanara cu sase incercari nereusite ar trebui sa-i dea mai mult de gandit. Asa ca du-te si la medicul lui Nico sau la alta clinica unde vrei tu, o data cel putin nu strica sa mai incerci si pe acolo, cum de altfel bine te-ai gandit. Mult succes cu magazinul!!! I love you


Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 1:37 pm

Lyly, mersi pentru sfaturi..! uite la bona nu m-am gandit, dar cred ca e chiar scumpa o bona aici. Noi cu doi copii de intretinut si rate la casa si plati si la apartamentul din Buc., parca nu ne vine sa dam banii astia pe bone Smile , asta pana nu am un motiv serios (adica un loc de munca..).
Eu sa ti zic sincer la cresa /gradinita ma gandeam pentru Ralucuta, insa treaba sta asa: cat timp nu ai serviciu in tara asta, statul nu finanteaza plata cresei, asa ca daca incerc acum ne va costa poate chiar jumate din salariul lui H; clar fara serviciu nu-mi permit cresa si fara cresa nu am timp sa-mi caut unul..kkt sunt intr-un cerc vicios, dar cred ca trebuie sa gasec o solutie de compromis.Presupun ca prietena ta avea un serviciu dinainte de a avea copilul sau nu?..in fine ma tot gandesc si eu in toate felurile..O sa ma interesez si de bona insa, poate nu or fi asa de scumpe precum imi inchipui.
Manu, bine ca ai scapat de HSG..Nici mie nu mi-a placut procedura. Sper sa fie bine la G.
Amy, mult suces in continuare!
Bruna flower !
Va pup dragutelor, ma duc la cumparaturi.



Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat
lyly_mar


Mesaje : 648
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 5:27 pm

lumi,ea a nascut in iunie si anul urmator in ianuarie s-a angajat...poate ai o vecina care vrea sa stea cu cea mica cateva ore pe zi ,cat esti tu la scoala,dc te duci la cursul de olandeza?nu cred ca te costa cat o bona...zic si eu
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 5:54 pm

Brunica, sa calatoresti cu bine spre tara! flower
Adresa de mail a dr este: ozan.ozolcay@gmail. com Sunt sigura ca vei primi mai repede raspuns. Wink

Lylyshor, nu-mi mai aduc aminte exact. scratch Dar era comparabil cu restul clinicilor parca.
Sus In jos
brunadria
incepator
incepator
brunadria


Mesaje : 341
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : france

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 6:46 pm

Nico , iti multumesc frumos!
Imi doresc tare mult un creolin ca al tau sau creolina Smile
Deci nu voi renunta pt ca toti mi au spus ca sanse sunt deoarece am avut o sarcina intrerupta , o extrauterina si o sarcina neembrionata! Eu sper sa fie cu noroc!


Plecam doar luni , macar am bagajele facute !
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 6:54 pm

Buna
Sunt suparata, pentru ca o sa pic examenul de azi, obosita si scarbita de sistemul de adoptii din Romania.
Am sunat-o pe asistenta sociala care mi-a zis ca or sa mai dea doar copiii care sunt pe dosarele pe rol de la tribunal si apoivor face pauza ca trebuie sa mute nu stiu ce dosare de la unele la altele... Ca prin noua lege le va scadea salariul cam cu 3 milioane, deci vor lua doar 10 milioane si ca trei dintre ele, printre care si ea vor pleca. deci vor ramane 2 amarate cu sute de dosare.
naspa zi de 13, vreau sa se termine sa merg mai departe.
Va pupic si va las, imi vine sa plang si e piticul la noi si nu vreau sa dau explicatii. Sad
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 7:29 pm

Amy, stai asa!
1. De unde stii ca nu vei lua ex de azi? Pana la anuntarea oficiala a rezultatelor, eu zic sa nu te pripesti cu interpretari. Si chiar asa, vb lui Lyly, o sforicica nu se poate trage pt tine, mai ales ca nu-i pe nedrept. Tu esti pregatita. cheers
2. Nu poti sa-i zici tutei de la asistenta soc sa-ti dea datele de contact ale celei care-ti va prelua dosarul si sa stabilesti intrevedere cu noua asistenta sociala? Si ca o paranteza, unde mama ma-sii pleaca atat de repede? Auzi, daca ti-a dat atatea detalii despre salariul, nu cumva vrea o spaga? Rolling Eyes

Hai, fii increzatoare! I love you
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 8:14 pm

Subiectul pe care l-am gresit azi valora 2 puncte, mai am lipsa 1 punct de la altul si vreo 0.6 de la altul. Au fost 7 in total. Imi trebuia minim 7, dar nu am cum sa iau. Nu ma oftic decat ca invat de 2 luni si m-am blocat la o intrebare super simpla, mai ales ca e chiar din achizitii, ceea ce fac din 2007.
Asistenta sociala nu vrea spaga, dar era obosita de sistem si ea. Pana acum nu se ocupau si de procedura initiala, de intocmirea dosarelor propriu-zis, era alt birou. Se pare ca in conformitate cu noua lege, toate sarcinile le revin lor, si le scade si salariul. Si asa aveau fiecare o mulime de dosare. A mea avea 88... Cand sa le faci, ca au si ele termene precise.
Asa ca se pare ca nici anul asta nu va fi un bebe la noi acasa.
Asta ca sa se termine glorios ziua asta de 13, cu examenul inceput la ora 13:00.
Va pupic !
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza
menics


Mesaje : 1730
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Constanta

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptyVin Ian 13, 2012 11:35 pm

pale imi pare rau amy pale
la mine ziua de azi a fost cu ceva vesti bune, la control, s-a vazut pe dr un folicul de 24 cu un endometru super de 88...tocmaifumam cate o tigara, iar in clipa asta ma inteapa dreapta.. deci in noaptea asta ovulez.. cu dzeu inainte!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 EmptySam Ian 14, 2012 11:14 am

Buna fetelor,
Amy regret ca s-a intamplat asa. Poate cine stie mai sunt sperante. Cat despre adoptii, nu dispera in Ro lucrurile se schimba peste noapte, azi asa maine altfel, as aca nimic nu e batut in cuie. Eu cred ca anul asta veti avea copilas in casa.

Noi la cafea, ma uit pe emailuri si incerc sa ma trezesc. Azi dupa amiaza trebuie sa ma duc la dentist, asa ca ies in lume Smile Spor la treburi fetelor!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 19   Discutii zilnice de tot felul- 19 - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul- 19
Sus 
Pagina 3 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul- 9
» Discutii zilnice de tot felul-12
» Discutii zilnice de tot felul-10
» Discutii zilnice de tot felul-13
» Discutii zilnice de tot felul -11

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: