Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMar Oct 12, 2010 7:33 pm

Pai apesi pe sutienul care iti place si pe urma iti apare, de ex pt sutienul Hanna 636, pe urma vezi selectati marimea potrivita si daca nu stii, apesi alaturi scris cu rosu""cum sa aflati marimea potrivita"' si ajungi la pagina cu tabele pentru fiecare tip de sutien:

http://www.astratex.ro/tabelul-de-marimi/information/#hanna%20style

Dar asta dupa ce nasti ca ti se mai schimba masura pana atunci! Smile
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 13, 2010 9:27 am

Lumi, am studiat si eu detaliile pt masuri. Dar ma refeream la eventuale modificari ce vor surveni dupa ce-mi deschid laptarie. Very Happy Acum nu port sutien, desi, asa cum spuneam, uneori simt nevoia unei sustineri a noilor "dotari". Rolling Eyes
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 13, 2010 2:36 pm

Aaa pardon atunci ! Very Happy Pai ti-am zis Nico, nu-ti iei acum, abia dupa ce nasti, atunci te masori si stii ce si cum.
Asta e asa sa ne mai treaca timpul (mai ales mie!) ca intr-adevar nu e nici o graba.
Smile
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 13, 2010 3:14 pm

Sincer, sunt mai nerabdatoare sa fac shopping pt bb decat pt mine dar este timp. Pt hainute intentionez sa incep in luna a 8-a. Pt mobilier insa trebuie sa ne orientam ceva mai devreme.

P.S. Voi v-ati gandit la mobilierul pt bb?
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 13, 2010 4:49 pm

Nico eu am o listuta cu cateva piese de imbracaminte pentru bebeatza.
Dar nu iau nici eu nimic pana pana la sf. lui noiembrie, plus ca o sa mai primesc pachet de la sora mea, care a nascut in luna mai, anul asta. Carucior , scoica de masina , cadita de baie, consumabile, etc. tot asa, le iau mai tarziu.

Mobilier noi nu luam pana nu ne cumparam casa noastra. Acum stam cu chirie si am planuit sa facem mutarea dupa ce nasc. Pentru fetita, avem patutul lui Marcel de cand era el mic :-) cu salteluta noua. Sunt inca la maica-sa acasa.
Asa ca in camera mica de aici vom pune patutul, avem deja acolo un un birou destul de mare al propietarului pe care voi pune o salteluta sa schim copilul si un mai am acolo si un pat de o persoana. Hainutele cred ca le punem separat in dulapurile noastre sau poate cine stie luam o comoda. Cam asta e schema pana ne mutam.

Pe urma, dupa ce ne mutam la casa noastra, cred ca tot Ikea scrie pe noi pentru mobilier copil Smile

Tu ce-ai vrea sa cumperi- asa mai devreme -ca mobilier?..
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 13, 2010 5:49 pm

Hainute nu voi cumpara prea multe. Si eu voi primi coletoi de la sora mea. Very Happy Nepotica are aproape 4 ani acum. Desi este fetita, i-am trasat sarcina precisa mamei sa selecteze hainutele ce se potrivesc pt baietel. Oricum foaaarte multe din lucrusoarele Mirunei i le-am cumparat eu de aici (in special 0-8 luni). Si nu-s toate roz/ rosii/ mov/ lila. Are si verzi/ galbene/ portocalii/ bej. Ce matusica prevazatoare a avut! Wink

Pentru mobilier, nici noi nu ne complicam pt ca am hotarat deja: Sufletel va sta cu noi in camera cat e bebelus. Vrem ceva practic: patut cu masuta de infasat si sertare incorporate. Iar pt hainute, o comoda. Nu achizitionam mobilierul decat in ultima luna de sarcina dar va trebui sa ne facem o idee anterior.
Dupa ce ne hotaram la model, facem comanda si primim totul acasa. cheers

As vrea ceva de genul asta:
http://ayhancocuk.blogcu.com/bebek-besikleri-sallanir-sepetler-ayhancocuk-com/3569549
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 15, 2010 1:15 pm

Eu m-am intors de la doctor, azi am implinit 30 saptamani ecografice. Au facut masuratori la eco si totul e bine fetita are 1500 grame, placenta e in partea dreapta, s-a extins in forma de semicerc care inconjoara copilul. Fetita insa s-a intors din nou cu capul in sus in pozitie ''breech'' :-(( dar doctorita a zis ca are timp sa se intoarca la loc, in prezentatie craniana.
Am facut injectia cu progesteron si mi-au luat tensiunea care in ultima vreme creste notabil, azi era 120 cu 75. Tot nu inteleg de ce imi este rau si ma sufoc, ca doar nu mai sunt hipotensiva,mi-a fost si de dimineata in sala de asteptare. Poate ar trebui sa continui cu pastilele mele cu fier, chiar daca analizele de anemie erau ok.

Am discutat un pic si despre nastere (cea naturala), a zis insa ca pentru detalii sa adaug o intalnire speciala pe lista de vizite la doctor, in cadrul careia se va discuta mai mult. Daca depasesc termenul de 37-38 saptamani (ce bine ar fi!) , a zis ca pot sa aleg sa nasc si acasa, ceea ce eu am zis ''nici gand, vreau la spital'', la care pe doctorita a pufnit-o rasul.

Inainte de termen este insa clar ca nasterea va fi la spital. Vestea buna este ca de anul asta si aici se pun la dispozitia gravidelor care nasc vaginal tot felul de calmante (unele ti le administrezi singura apasand pe un buton!) si/sau anestezia epidurala sau de alt tip, in cazul in care se optezi pentru asa ceva. Pana anii trecuti erau extrem de ''naturisti'' si nu ofereau anestezii gravidelor in travaliu, dar am noroc situatia s-a schimbat!..Asa ca pot sa consider daca vreau sau nu, sau pot sa-mi schimb ideea si in timpul nasterii. Smile

Pupici!

PS. Nico e frumos patutul!!! Smile
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 15, 2010 3:00 pm

Bine ca ai venit, Lumi, mi se lungise gatul uitandu-ma dupa tine. Very Happy
Super vesti! cheers
Da, da, nu renunta inca la pastilele cu Fe. Mie mi-a dat supliment (Fe+Acid Folic+ B12), chiar daca analizele au iesit ok.
Misto sistemul cu calmante la buton. Very Happy Ma voi interesa si eu daca aici exista asa ceva.
Sora mea a nascut la 38 saptamani- sarcina obtinuta normal. Dr i-a spus sa vina la cezariana (are la un ochi dioptrii -4) pe 24 noiembrie dimineata, la ora 7 dar la ora 2 i s-a rupt apa. La fix i-a prezis dr ziua. Shocked
Asa ca, daca la 38 sapt, fetita ta vrea sa vina pe lume, este ok. O asteptam cu mare drag! I love you
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 15, 2010 7:48 pm

Nico flower !
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptySam Oct 16, 2010 4:40 pm

pt ca am putin timp liber am sa va povestesc cum a decurs masajul si orele de gimnastica .....masajul este un adevarat mijloc de relaxare ,daca as putea spune asa ,este intr-o incapere plina cu luminite care are ard usor si o muzica foarte lenta ....se accentueaza in special pe relaxarea musculara generala ,eliminarea durerilor de spate si facilitatea circulatiei venoase si prevenirea picioarelor umflate .....dureaza 45 de minute si la terminarea timpului parca plutesti Laughing
orele de gimnastica in schimb sunt putin obositoare dar este un program conceput pt gravide in care exersam pozitii de travaliu ,metode de respiratie
gimnastica mai ajuta la prevenirea durerilor de mijloc , cresterea mobilitati articulare ,previne umflarea mainilor si a picioarelor si nu in ultimul rand controlul asupra greutati corporale
suntem 10 fete in grup si fiecare atata face sau se intinde cat o lasa burtica ...se fac exerciti la sol sau in picioare ....cele la sol sunt mai putin obositoare si se bazeaza in special pe miscarea muschilor vaginali , spate si picioare
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyDum Oct 17, 2010 4:04 pm

Alinuta , multumim ca ne-ai povestit. Smile Am citit cu placere! flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 4:09 pm

Am copiat msg. meu de la chat si aici; fiind legat de sarcina si nastere, m-am gandit ca poate fi util..cine vrea poate face la fel cu propriile msg...
...............................................................................................................................................................

,,Fetele, ce frumos ca aproape toate v-ati spus parerea vis a vis de cezariana. Chiar respect parerile voastre indiferent ca-s subiective (experienta personala) sau obiective.

Simt nevoia sa vin cu niste adaugiri mai la rece acum: eu cred fetelor ca cezariana trebuie privita ca o procedura medicala impusa de probleme ale mamei sau fatului si nu ca o varianta optionala de nastere. Nu este o atitudine primitiva, ci dimpotriva. Mai ales ca in zilele noastre exista destule solutii de a elimina sau usura durerea data de travaliu (diverse tipuri de anestezii, calmante).
Din cate cunosc nu cred ca exista o alta tara, in afara de Ro, in care doctorul sa te intrebe candid ''vreti cezariana sau nastere normala?''

Bineinteles ca in cazuri cu probleme, ca cele zise de voi, sarcini gemelare, travaliu prelungit si epuizant asa cum era in articolul citat de Turqoise, sau alte cazuri (fatul nu e in pozitie craniana, placenta praevia, nastere prematura, dubla sau tripla circulara de cordon, alte probleme de sanatate ale mamei sau copil ..) cezariana devine o masura medicala luata serios in calcul de medic.

Prefer nasterea naturala si motive subiective, ca de ex. teama mea instinctiva de orice interventie chirurgicala . Sincer, faptul ca 2-3 trei fete s-au simitit excelent dupa cezariana ma incurajeaza - pt. cazul cand cezariana mea va fi impusa de anumite probleme- dar nu ma convinge sa prefer chirurgia pe abdomen la nastere.. :-(

Si eu sper sa fie bine pentru noi toate indiferent modul de nastere agreat.

Pup fetele I love you


Ultima editare efectuata de catre luminita42 in Mier Oct 20, 2010 7:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 6:56 pm

lumi ...eu nu spun ca ma opun cezarienei mai intales daca chiar apar complicati dar prefer natural ......am vb cu multe fete care au nascut primul bb cu cezariana iar al doilea natural si in ciuda durerilor si a oboseli cam toate au spus ca daca ar fi sa mai nasca ar naste natural......si sora mea a nascut prin cezariana si sa simtit perfect dupa ,recuperarea a fost rapida si ea sa simtit minunat

eu astazi m-am simtit foarte rau ,am stari de voma si nu ma pot ridica din pat pale ....din 1 noiembrie nu ma mai duc nici la munca ......sunt ca o leguma fiarta
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 7:04 pm

Si eu la fel Alinuta. Prefer nasterea naturala. Smile Cezariana , numai in caz de probleme medicale.
Sper sa nu avem!
flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 8:52 pm

Alinuta, tu ai avut si la inceputul sarcinii stari de voma? Sau au aparut acum?.. Poate ai mancat ceva prea condimentat.
Ai grija si cu gripa ca e in plin sezon. Imi pare rau sa aud ca te simti rau.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 9:45 pm

nu am avut stari de vom la inceput ba chiar din contra m-am simtit foarte bine dar astazi mam trezit la 3 dimineata cu dureri de spate si stare de voma ,am plecat la munca si a trebuit sa ma cer pt ca nu am rezistat ....am reusit sa mananc doua iaurturi si o piersica

lumi tu cum ai nascut-o pe fetita ta ?
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyMier Oct 20, 2010 10:18 pm

Alinuta, eu am nascut natural la spitalul Giulesti din Bucuresti, cu dr. Marinescu, acum 21 de ani Very Happy

Travaliul a fost lung, au fost dureri, dar suportabile. Pe vremea aia nu se foloseau anestezice si calmante sau cel putin eu habar nu aveam. Fetita mea a avut la nastere 3900 grame. Expulzia copilului, adica iesirea propriu-zisa, a durat doar 10 minute. Fetita mi s-a parut asa frumoasa si grasuta, tin minte ca le-am zis la toti sa nu cumva sa mi-o incurce cu alti copii. Am avut parte si de 10-15 studenti care au asistat la nastere.
Dupa ce m-au dus in salon, m-am ridicat si am mers prin salon la chiuveta, care era cam departe, m-am spalat pe fata, am baut apa. Toata noaptea nu am dormit, asa de fericita eram.

Cam asa a fost la mine.
flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyJoi Oct 21, 2010 9:34 am

Alinuta, imi pare rau sa aud ca ti-a fost rau. Incearca sa mananci putin si des. Si bea multa apa. Sper sa te simti bine cat mai curand. I love you

Fetelor, bag seama ca-s cea mai fricoasa graviduta de pe aici. Embarassed In ciuda temerilor ca-mi va fi f rau la eliminarea anesteziei, parca as cocheta cu ideea cezarianei. Rolling Eyes
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyJoi Oct 21, 2010 1:46 pm

Nico nu esti fricoasa, e normal sa-ti fie teama de nastere, la toate ne este.
Mie, ti-am mai zis, mi-e frica de cezariana instinctiv. :-( Asa ca nimeni nu e curajos pe aici!
Plus ca in virtutea educatiei mele de baza (adica de la facultate) inteleg usor anatomia si fiziologia umana, ca si ce implica chirurgia. Nu e deloc asa curata si simpla.

Tu sa faci cum te indeamna inima pana la urma!
Daca tu te simti mai in siguranta cu cezariana, atunci vezi ce se poate aranja. Ideea e sa fie posibila cezariana la cerere.
Cred ca hotaratoare va fi discutia ta cu doctorul tau. Te va ''lumina'' intr-un fel sau altul.
I love you

NB. Tu iei inca sau ai luat anticoagulante?..aspenter , clexane?..
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyJoi Oct 21, 2010 4:07 pm

Abia astept discutia cu dr. Rolling Eyes

Clexan-ul mi l-a scos de pe la 3 luni dar cu Trombo Ass (aspirina, aspenter, coraspirin, ecopirin sau cum i-o mai zice) voi continua probabil pana spre momentul nasterii. Alaturi de acesta am Elevit, Acid Folic si cocktail-ul Gyno Ferro Sanol (Fe, acid folic, vit B12). Very Happy

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyJoi Oct 21, 2010 4:34 pm

Tot discutand despre nastere, am pus si io intrebari fetelor care au nascut deja.
Iata ce am aflat ceva:
1. Libra a nascut la 37 sapt si 5 zile (sarcina obtinuta prin FIV, cezariana, fetita)
Ca date concrete:
- DPN era 23 aug, conform calculelor
- cezariana planificata pe 16 aug
- apa i s-a rupt pe 6 august
2. De sora mea ti-am zis ca a nascut la 38 sapt (sarcina obtinuta natural, cezariana, fetita)
3. Fina mea a nascut la 39 sapt (sarcina obtinuta natural, cezariana, baietel)
- cezariana planificata pe 31 aug
- dop gelatinos cazut pe 27 aug
- cezariana pe 28 aug
4. Lumi42, nastere vaginala, fara anestezie
termen 40 sapt. si 2 zile
eliminat dop gelatinos ~ 4 martie,
rupere membrane si nastere - 14 martie.
travaliu de 11 ore, din care doar ultimele 5 ore mai grele;
fetita 3900 g si 52 cm; epiziotomie, fara nici o complicatie


Mai studiez problema si completez statistica. Very Happy

P.S. Dr spun ca fetitele sunt gata mai repede, in sensul ca li se dezvolta sistemul respirator mai repede decat baietilor.


Ultima editare efectuata de catre guzelnico in Vin Oct 22, 2010 6:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyJoi Oct 21, 2010 6:56 pm

Buna sistematizarea asta! Asta asa ca sa fii informata despre nastere Smile
In privinta cezarianei nu stiu cat ajuta, ca ele s-au operat in RO si acolo se face cezariana si fara motive medicale.
Paote ar trebui sa intrebi si de ce au facut cezariana, zic eu..A fost la cerere sau au fost motive medicale?

Stii de ce am intrebat de anticoagulante? Pt. ca daca optezi pt cezariana s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la ele mai devreme. Nu sunt sigura. Stiu insa ca la cezariana exista un risc mai mare de hemoragie decat la nastrea naturala . Si daca ai folosit si anticoagulante, riscul e mai mare...Nico, asta e un aspect care chiar trebuie clarificat la doctor. Pupici.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 22, 2010 9:02 am

Da, Lumi, cu aspirina merg doar pana in luna a 8-a. Si inainte de punctii imi oprea tratamentul.

Am precizat ca au facut cezariana, asa pt statistica. Dar, in ciuda programarilor, toate au prezentat semnele prevestitoare unei nasteri normale: pierderea dopului gelatinos, ruperea apei, contractii.
Cauzele pt care au optat pt cezariana le cam stiu:
- sora mea- probleme cu vederea (dioptrii la un ochi de -4)
- fina mea- o mutatie trombo serioasa si sarcina ff grea
- Lumy- sarcina gemelara
- Bea- varsta, banuiesc
- Libra, BabyFlower- nu stiu dar voi intreba

P.S. Voi introduce in "chestionar" si intrebarea legata de motivul pt care au ales cezariana. Wink
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 22, 2010 11:35 am

Exercitii care usureaza durerile si ajuta in travaliu
Exercitiile KEGEL
Exercitiile Kegel sunt exercitii usoare de contractare a muschilor peretelui pelvian care iti sustin uretra, vezica, uterul si rectul. Intarirea acestei musculaturi imbunatateste circulatia din zona rectala si vaginala, ajutand la evitarea hemoroizilor si la vindecarea unei eventuale episiotomii sau rupturi (daca patesti asa ceva in timpul nasterii).
Poti face exercitiile Kegel oriunde - la calculator, urmarind emisiunea preferata la TV sau chiar stand la rand la supermarket.
Iata cum:
- Intareste-ti muschii din jurul vaginului de parca ai vrea sa intrerupi fluxul de urina atunci cand esti la toaleta
- Numara pana la patru si apoi relaxeaza muschii. Repeta acest exercitiu de 10 ori. Fa circa trei sau patru seturi de asemenea exercitii pe zi.

Inclinarea pelviana (pisica furioasa)
Aceasta variatie a exercitiului, facut in timp ce esti asezata in maini, intareste muschii abdominali si ajuta la usurarea durerilor de spate pe perioada sarcinii si a travaliului.
Invata cum se face:
- Aseaza-te in maini cu umerii drepti si genunchii departati, tinandu-ti bratele drepte.
- Pe masura ce respiri tragand aer in piept, intareste-ti muschii abdominali si cei fesieri.
- Relaxeaza-te pe masura ce expiri aerul
- Repeta de mai multe ori folosind propriul tau ritm de respiratie ca reper.

Statul ghemuit
Nu o fi ea cea mai eleganta pozitie dar este un excelent exercitiu pentru nastere. Acesta iti intareste coapsele si ajuta la deschiderea pelvisului.
- Stai cu fata la partea din spate a unui scaun cu picoarele usor departate si cu varfurile orientate spre exterior. Foloseste spatarul scaunului ca suport.
- Contracta-ti muschii abdominali, ridica-ti pieptul si relaxeaza-ti umerii. Apoi lasa-ti in jos baza coloanei spre podea ca si cand ai vrea sa te asezi pe un scaun. Gaseste-ti o pozitie de echilibru in care majoritatea greutatii tale sa fie distribuita pe calcaie.
- Trage o gura de aer si expira impingandu-te in picioare pentru a te ridica in picioare


Exercitiu pentru muschiul croitor
Aceasta pozitie te poate ajuta sa iti deschizi pelvisul si sa iti slabesti articulatiile soldului in vederea pregatirii pentru nastere. Iti poate, de asemenea imbunatati pozitia si usura tensiunea pe care o exercita sarcina asupra partii inferioare a spatelui tau.
Iata cum se face:
- Stai in picioare cu spatele la un perete si cu talpile lipite una de alta.
- Lasa-ti genunchii in jos putin cate putin indepartandu-i usor
- Stai in pozitia asta cat de mult poti fara sa simti nici un discomfort
Nu uita sa exersezi incet, folosindu-ti propriul ritm.



Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: vizita doctor 31 saptamani   Gravidutele noastre - Pagina 5 EmptyVin Oct 22, 2010 11:49 am

La mine fetita e tot in pozitie breech, adica cu capul in sus. Zicea doctorul de la vizita de azi, ca daca nu se intoarce pana la 36 saptamani, o sa incerce ei sa-o intoarca, alta varianta ar fi sa nasc vaginal cu copilul in pozitia asta (daca e totul ok) si ultima varianta cezariana.

Azi mi-au masurat din nou colul si inchipuiti-va ca arata 3 cm la apasare si 3,8 cm fara compresie! Valori bune deci.
Nu cred insa ca sunt valoarea reale, cred ca depinde cum se masoara si daca am contractii in momentul ala. Am col dinamic si valorile se pot schimba in orice clipa. Totusi mi-a facut bine psihic sa vad numerele alea!!!
Este clar insa ca imi face bine ''odihna'' si cred ca si injectiile cu progesteron au o influenta buna, pentru ca relaxeaza uterul si nu se mai pune presiune pe col.

Pupici fetele.



Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 5 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: