Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 12:59 pm

Am uitat sa precizez rezultatele testului pt toleranta la glucoza:
- inainte de administrarea glucozei: 79 mg/ dL (referinta 70- 105)
- dupa administrarea glucozei: 99 mg/ dL (referinta <140)
Sunt ff multumita de rezultat.
Oare daca le faceam dupa vacanta de Bayram, cu atatea bunatati dulci, tot asa ieseau?! scratch
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 1:00 pm

Lumi, multumim pt listute. Ffff folositoare! flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: BAGAJUL GRAVIDUTEI   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 1:14 pm

Bagajul pentru ziua travaliului
Camasa de noapte sau un tricoul cu care te vei imbraca in momentul travaliului
Sosete calduroase (daca in timpul travaliului iti vor fi picioarele reci)
O oglinda mare, daca vei dori sa-ti vezi bebelusul venind pe lume
Gustari si bauturi, pentru tine si partenerul tau, daca va avea voie sa asiste la nastere
Fisa sarcinii si data preconizata a nasterii
Telefonul mobil, incarcat
Aparat foto sau camera video
Carti, reviste, radio
Crema sau ulei de masaj
Spray racoritor pentru fata
Balsam de buze
Perie de par, pieptene si agrafe
Un burete mic

Bagajul pentru perioada in care stai in spital
Doua-trei camasi de noapte cu deschidere in fata, daca vei alapta
Trei sutiene speciale pentru zilele de alaptare
Tampoane pentru sani
Prosopel special pentru sani
Unguent pentru sani
Pompa de muls
Un halat
Papuci comozi (probabil vei avea picioarele umflate)
Articole de igiena personala
Servetele umede pentru fata si maini
2-3 pachete de absorbante igienice
Carti si reviste
Haine confortabile de zi
Bani sa cumperi diverse lucruri neprevazute





Ultima editare efectuata de catre guzelnico in Lun Noi 22, 2010 1:43 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: BAGAJUL BEBELUSULUI   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 1:35 pm

Un pachet de scutece marimea nou-nascuti (newborn), in primele zile sunt necesare 6-10 scutece pe zi;
Servetele umede - 1 pachet cu 72 de servetele ar fi suficient;
Comprese sterile si ser fiziologic
Crema pentru funduletul bebelusului;
Un prosop sau o carpa moale;
Cana cu lingurita sau 2 biberoane mici pentru ceai/ apa;
O cutie cu ceai pentru colici;
Batistute moi din bumbac
Haine noi din bumbac (e necesar a fi spalate chiar daca sunt noi): body-uri, caciulite, bluzite, pantaloni, salopete, sosete, manusi (sa nu se zgarie) si botosei
Paturica
Port- bebe/ haine mai groase pentru exterior


Ultima editare efectuata de catre guzelnico in Lun Noi 22, 2010 2:21 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 2:16 pm

Nico frumoaso, dar poze cu sunculite nu ai? Very Happy Astept ''actualitatea'', cand poti tu bineinteles!!

Felicitari pentru rezultatetele la test! Bine ca ai scapat!

Bune si listutele tale, pompa o ignorasem, ca deocamdata nu o am.
Mi-a dat-o sora-mea pe a ei, ea nu a folosit, mi-o aduce fata.
Eu ieri mi-am rearanjat bagajul , am pus o geanta separata pentru bebelus, ca nu mai incapeau. Am inceput sa am emotii deja, mai este asa de putin timp...

Ai cumparat ceva din listutele pe care le-ai afisat sau sunt deocamdata teoretice?..

Pupici!
I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 2:52 pm

Voi reveni si cu "burtica" actuala, acum ca m-am desteptat. Very Happy

Daca vine surioara cea mare a bebelinei, sa-ti aduca si:
- "Batista bebelusului", foarte utila pt igiena nazala. In TR, spre ex, nu se gaseste (mi-o vor aduce ai mei in decembrie)
- ceai de la firma FARES "Stimularea lactatiei"
- picaturi SAB SIMPLEX (acestea se gasesc probabil in toate tarile)

Cand am fost in Sarkoy, am avut discutii interesante cu o verisoara si cumnata despre ingrijirea lui bb.
Pt spital, cumnata mi-a spus ca ar fi util sa-ti iei si papuci de dus. Si a insistat pe necesitatea manusilor pt bb.

Deocamdata am achizitionat pt mine pijamale, chiloti, maieuri, sosete, papuci. Prosoape noi am deja (si de corp si molute pt sani). Tampoane, unguent si pompa sani am primit de la cumnata.

Pentru bb voi demara shopping-ul in luna a 7-a. Verisoara mi-a sugerat sa cumpar prima-prima data o pereche de chilotei (chiar daca nu-i va purta imediat) si sosete. Cica sa fie iubit si dorit in viata. Very Happy
Oricum am mai si primit cadouri de Bayram pt bb. Dejaaaa! Very Happy Este un sentiment placut ( pt ca cei din jur se gandesc la bb ce va sa vina) dar si ciudat (pt ca este inca in burtica).
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 2:58 pm

Cu tot efortul meu de a-l cultiva cu muzica clasica, bebelusul meu e fan MJ. Atata s-a fatait ieri, in timp ce urmaream secvente de la repetitiile ultimului sau spectacol "This is it". Cel mai mult i-a placut melodia "I just can't stop loving you". Maaaare iubaret va fi, sa inteleg?! scratch
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 3:45 pm

Hihi! Nico ! ii plac deja love songs lui asta micu! Very Happy
Da ai dreptate cu papucii!. Mi i-am pus deja la vedere sa nu-i uit! Aveam unii gri de plastic, pentru la mare, merg! Manusi de bb e o idee, cu toate ca eu la primul copil nu am pus, dar mai stii, asta mica o fi mai agitata!..Cred ca o trimit pe Lucia sa ia de aici, daca nu cumva sunt in pachetul de la sora-mea. Ceaiul e o idee foarte buna!
Batista bebelusului, sa stii ca pe mine nu prea ma incanta...dar daca o fi nevoie cred ca au si pe aici ceva ustensile dintr-astea. Sa vedem ce zic si asistentele care vin acasa in primele 8 zile dupa nasterea bebe, probabil ca au si ele o lista cu produse de igiena a bebelusului, poate se duc ele si cumpara, ca tot se lauda ca ajuta!..:-))

Ceaiul si batista bb (eventual) eu nu as pune in bagajul de spital, pt.ca pe aici nu ma tin mai mult de o zi , maxim doua in spital, la nastere naturala, cel putin asa au zis....

flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 3:57 pm

Dispozitive gen "Batista bebelusului" vei gasi cu siguranta dar nu cu adaptor pt aspirator, probabil. In RO costa 50 lei. Nici pe mine nu prea ma incanta ideea, din cauza zgomotului pe care-l face aspiratorul si care l-ar putea speria pe bb. Insa, atat sora mea cat si Lumy mi-au spus ca este ff eficienta metoda.

Manuselele ar fi utile pt ca bb se naste cu unghiute taioase si se poate rani pt ca nu-si poate coordona bine miscarile si are tendinta de a baga manutele in gura/ in ochi.

Pt spalarea hainutelor de bb achizitionate ai folosit detergent special?
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 4:19 pm

Pai a spalat soacra totul si hainutele noi si pe cele primite de la rude. Ea le-a si calcat. Eu nu as fi putut face toate astea. A venit cu ele gata aranjate si le-a pus in dulapul pe care l-am improvizat pt. bebe. Smile
A folosit un pic de detergent lichid, marca olandeza, de buna calitate dar nu e special pt. bb. I-am zis sa dea extraclatire la masina. Balsam nu a pus deloc, nici eu nu am vrut, cica unii copii nu suporta mirosul.

Pupici!

PS. Noi avem aici masina de spalat a propietarului , care stoarce prost de tot si din cauza asta pt stoarcere trebuie sa muti totul intr-un storcator electric separat...E un chin cu spalatul. Am zis ca ne luam masina noua la noua casa, ca sa n-o mai caram pe scari si s-o instalam si aici, dar..nu stiu cat mai rezistam.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyLun Noi 22, 2010 4:32 pm

Eu am achizitionat inainte de botezul gargaritelor o punga de detergent special pt bb. Nu are un miros pronuntat. Si eu sunt de parere ca hainutele lui bb trebuie sa miroasa curat, nu a parfum.
Cu balsamurile de rufe am o probleme aici in TR: nu miros frumos, chiar daca sunt marci cunoscute. Dupa ce mi-am bagat nasul in toate balsamurile de pe rafturi, am gasit cu chiu cu vai un concentrat de balsam, echivalentul lui Cocolino. Iar Lenor, preferatul meu, nu exista in TR. Crying or Very sad
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyMar Noi 23, 2010 9:12 am

Buna dimineata, burtici minunate!

Azi am reactualiazat eu listuta, ca-i Amy plecata si am observat ca Alinuta nu ne-a zis inca ce are in burtica- baietel sau fetita? Sau am pierdut io informatia pe drum ... scratch

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyMier Noi 24, 2010 3:34 pm

Nico , pai Alinuta nu stie , ca la eco morfologica bebe nu i-a aratat nimic, era rusinos tare!.. Din cate stiu eu Alina a zis ca va mai face eco prin sapt 29 abia..asa ca mai are un pic de asteptat pana afla!

Alinuto , pana afli de la ecografie, ia vezi poate poti sa prezici sexul copilului dupa tabelul chinezesc:

http://www.sarcina-nasterea.ro/bebelusi/afla-care-va-fi-sexul-copilului-tau-cu-o-metoda-chinezeasca.html

Asta asa ca sa te amuzi.. La mine sa stii ca s-a potrivit si la prima fetita si la a doua.. Smile

Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Fetelooor, ce mai faceti???   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyMier Noi 24, 2010 9:07 pm

Am revenit la forum azi, ce surprize frumoase.... Alinatahu, felicitari!!!
Ma bucur ca toata lumea e bine, Luminita 42 mai are putin...Doamne, dar ce liste de spital, eu aproape n-am avut nimic la mine....
Sophie este bine, va atasez cateva poze. Eu in schimb nu am fost asa bine, am facut un hipoparatiroidism postpartum pe care l-am tot tratat si este aproape corectat.
https://s1042.photobucket.com/upload/albums/beatrix69/

Va pup pe toate si sper sa intru de acum aproape zilnic,
BEA
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyMier Noi 24, 2010 9:38 pm

Beatrix, ce faci maaaai fata? Si tu esti o surpriza!!! flower
Ma bucur ca te-ai facut bine cu paratiroidele. Ce faci, cum merge? Cate luni are Sophie?
Am incercat sa ma uit la poze, dar din pacate nu vad albumul tau...

Intra dincolo la chatul zilnic sa te vada si motzatele celelalte , ca pe aici ne zvanturam doar vreo 3-4 gravide! Very Happy

Pupici!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyMier Noi 24, 2010 9:46 pm

Heeeeeiiii, Bea, bine ai revenit! flower
Ne bucuram sa te avem printre noi. Uite asa avem mai multe surse de informare "live". Very Happy

P.S. Io nu pot sa vad pozele. Crying or Very sad
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Noi 25, 2010 9:26 am

Neata,
https://s1042.photobucket.com/albums/b422/beatrix69/
mai incercati o data. Sophie are 5 luni si o zi, aproape 7400g si 68 de cm deja. Mananca, e vesela, ii place "in lume".
Haideti ca povestim mai tarziu.
O zi buna,
Bea
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Noi 25, 2010 10:58 am

Aaaaa, alta viata! sunny
Ce printesica frumoasa si bucalata! queen Ptiu, ptiu, ptiu, sa nu-i fie de deochi.
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Noi 25, 2010 11:07 am

bea ce frumusete de fata ai facut
bounce bounce bounce bucalata mica
chiar ma gandeam la tine, ca n ai mai aparut de mult
ma bucur ca sunteti bine acum
pupici
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Noi 25, 2010 11:17 am

Mireluto, au ce plimba baietii nostri! Sper sa se descurce cu asa frumuseti- gargaritele lui Lumy, mandruta Librei si printesa lui Beatrix. Very Happy


Ultima editare efectuata de catre guzelnico in Joi Noi 25, 2010 3:14 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Noi 25, 2010 3:10 pm

Beatrix, ce copil frumos si sanatos! Imi place foarte mult! Sa-ti traiasca , sa va traiasca de fapt!..
flower flower flower
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyVin Noi 26, 2010 2:19 pm

Multumesc mult de urari tuturor fetelor!! Va astept si in vizita sa o vedeti "live"
Bea si Sophie
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Dec 02, 2010 3:31 pm

Buna ziua, burticute minunate!

Am fost la control azi si raportez: bb se devolta frumos, are 1200 gr. S-a intors in pozitie de "start" dar e posibil sa se mai fataie. Inca are loc. Very Happy I-am vazut clar si outele (i-au coborat in scrot), sa nu-i fie de deochi. Embarassed Avea tati un zambet laaaarg. Laughing
Si mami se dezvolta, a ajuns la 64 kg. Very Happy

Am avut si azi listuta pt discutii:
- am semnalat prezenta si frecventa (una dimineata, una seara, rareori una in timpul zilei) contractiilor Braxton Hicks- este f normal
- am semnalat prezenta uneori a unei scurgeri galbioare fara miros, neinsotita de mancarime/ usturime- nu-i nicio problema, provine din secretia cervixului si a vaginului
- nu e necesar sa-mi mai masoare cervixul (ma tot gandeam la Lumi), totul prezentandu-se bine la eco
- spitalizare pt cezariana- o singura noapte (!!!), maxim 2 nopti (doar daca nu mi-e bine Rolling Eyes )
- tipul anesteziei- generala sau rahie- se va stabili impreuna cu anestezistul in preajma datei nasterii; dr e pt totala- ca-i organismul perfect relaxat si-l scoate pe bb repede

Dr a dorit sa se asigure ca mananc sanatos si-mi iau medicatia.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Dec 02, 2010 4:55 pm

Nico, ce de vesti bune! Felicitari! Very Happy
Si eu cred ca anestezia generala ar fi mai buna, sora-mea mi-a zis ca e o senzatie cam ciudata sa fii treaz cand te taie pe burta. Cu cervixul nu are de ce sa-l masoare atata timp cat tu te simti bine si nu ai contractii de tip dureros.
Ma bucur ca totul e ok!
flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 EmptyJoi Dec 02, 2010 7:17 pm

Lumi, si eu inclin pt anestezie totala. Am avut acea senzatie ciudata despre care vorbeste sora ta la apendictomia facuta cand aveam 19-20 ani. Am lesinat pe masa de operatie. Dar se pare ca eram la un pas de peritonita si, cand m-a deschis, s-a declansat ceva acolo. Rolling Eyes

Iar problema cervixului am ridicat-o cu gandul la cat te chinui tu, biata de tine. Eu nu simt nicio durere, ci doar o presiune atunci cand fac vreun efort sau stau mai mult timp in picioare. Imi trece imediat ce sa asez/ intind cateva minute dar am vrut sa fiu sigura. Very Happy

Multa bafta si tie maine! Sa dea DD sa fie totul ff bine! flower

P.S. Pe mine m-a chemat peste 3 saptamani la urmatorul control.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 10 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 10 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: