Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyLun Apr 12, 2010 11:27 am

Asteptam gravidutele noastre sa se prezinte la apel! flower
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyLun Apr 12, 2010 6:03 pm

La apel !!! Sa traiti!!

flower
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: si eu...   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 13, 2010 11:20 am

28 saptamani si 5 zile!!
Sus In jos
danny1




Mesaje : 14
Data de inscriere : 12/04/2010

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMier Apr 14, 2010 1:48 pm

iacata-ma.15 sapt si 2-3 zile.
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: prefixu'   Gravidutele noastre EmptySam Apr 17, 2010 10:20 pm

Noi tocmai am schimbat prefixul!!! 30+, deja am ajuns la AMR cat???

Mandrele sunt agitate ca intotdeauna, si isi gasesc ''locuri de joaca'' care mai de care.
De bine de rau noaptea dormim, dar ne transformam Smile , mainile si picioarele se umfla.
Arsurile nu ne dau pace....oare chiar e adevarata vorba ca, cu cat arsurile sunt mai puternice bebelu e mai paros?? La mine oricum e totul la dublu Very Happy .

Ps imi este frica sa ma apropii de cantar.

Poooop

Lumy 3in1 + 30
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyDum Apr 18, 2010 11:33 am

Bravo Lumi, e bine, ai ajuns la 30 de saptamani!! Iti urez sa reusesti sa le duci pana aproape de termen!! Sper ca nu te mai duci la servici, nu?
Si eu am acum picioarele umflate, nu foarte tare, intru in continuare in pantofii mei, e adevarat, unii purtati si mai largi... Arsuri - nu inca. Bebelina da din ce in ce mai tare... Eu am luat deja patutul, tu ai gasit ce voiai?
Astept eco-morfologia de la 32 de saptamani, sa vedem cum arata bebe...
Poop, Bea
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyDum Apr 18, 2010 10:51 pm

Tre sa recunosc ca asta e ultima saptamana de munca....cu program pana la orele 14:00 Very Happy .

Am gasit pe net aseara niste patuturi care mi-au placut. Tre sun maine sa mai cer detalii sa ma asigur ca sunt ok.
Din pacate nu au showroom aici, sunt din Oradea (dc tin bine minte) .
Ce bine de tine ca ai gasit deja ce ai vrut. Cand e doar unul alegerea e mai usoara si sortimentul destul de diversificat Like a Star @ heaven . Pe cand noi a trebuit sa ne incadram si in spatiul de aici, asta este, da si cand ne-om muta la casuta tongue ...ce de spatiu o sa fie.

Arsurile de cele mai multe ori le dreg cu Sprite Laughing
Noi la eco o sa mergem spre sfarsitul lunii, tind sa cred ca o sa fie si ceva analize la sange de facut. Pana una alta tre sa merg la dermatolog Mad , in afara de pete, am inceput sa ma irit f tare, iar alunitele de pe burta au devenit f sensibile.

Pooooop

Lumy 3 in 1 30+
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyLun Apr 19, 2010 6:33 am

lumy, ma bag si eu... Embarassed codra e din oradea,parca..... confused poate te poate ajuta ea....
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyLun Apr 19, 2010 10:06 am

Parca am vazut la ultimul targ o firma din Oradea producatoare de mobilier... Week-end-ul asta am mai achizitionat un aparat fotosi un radio-CD-MP3, evident pentru folosinta lui bebe... Oare am innebunit total??
Lumi, tu spre ce sterilizator de biberoane, cantar, pompa de san (mi se face rau cand aud) si alte "dude" d-astea te indrepti? Adica marca, la ce pret, samd? Mie mi se par chiar scumpe!
Bea
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 20, 2010 7:27 pm

Thanks Galli ai dreptate. Ce m-as face eu fara tine ??? Very Happy
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 20, 2010 7:37 pm

Bea, inca nu m-am hotarat clar asupra celor de tine indicate.
Stiu doar ca vreau pompa manuala pt san, mai studiez si ma decid.
Biberoane, am inteles ca cele mai bune sunt cele de la Avent si alte cateva firme mai noi. Ma minunam cu cate "imbunatatiri" sunt dotate, de la supapa anticolici si alte alea.
Sterilizator o sa luam din cel electric.
La targ era o firma di Timisoara. Oricum la urmatorul Baby expo , cel de la sfarsitul lui mai nu cred ca o sa mai ajung. Dar cum de sapt viitoare o sa stau acasa o sa balauresc pe net, si o sa decid ce si cum.

In schimb am inceput sa iau body-uri dintr-alea intregi pt a incepe pregatirea bagajului.
Iar azi m-am uitat si dupa niste cercelusi, caci intentionez sa le fac gauri inainte de externare.

Sincer, nu vreau sa iau chestii aiurea de care mai apoi sa nu ma folosesc.
Pooooop

Lumy 3in1 30+
Sus In jos
danny1




Mesaje : 14
Data de inscriere : 12/04/2010

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 22, 2010 12:36 pm

saluatre,lume.
azi am fost la triplu test.offffff,ce frumos a fost.numai ca am pierdut juma de film pana m-am dezmeticit unde e ecranul.si am vazut bebele in 3 D.ce extraordinar.Doamne ajuta-ne!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 22, 2010 12:48 pm

Mai fetele ce frumos povestiti, am stat si eu cu gura cascata la voi.. Smile

Danny, felicitari!sunny

Sa va ocroteasca D-zeu , sarcini la termen si nasteri usoare! flower
Sus In jos
Mona41
incepator
incepator
Mona41


Mesaje : 385
Data de inscriere : 15/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Israel

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 22, 2010 4:50 pm

Fete, manca-v-ar mama ( nu stiu cum se scrie...dar ma intelegeti voi )
Ce frumos scrieti...ce probleme probleme dragute aveti...
pup
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 22, 2010 6:42 pm

lumi nu stiu daca asa o fi ...si eu cu fiumiu cel mare am avut niste arsuri de moarte si nu alta si cand l am nascut era chel....3 fire de pari ici si colo Razz
stai linistita, ia dicarbocalm si o sa fie bine
eventual sa cumparam niste fundite jocolor
pupi la toata gasca

pupi si tie bea
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 22, 2010 8:18 pm

Da...dragutze probleme... am luat azi un CD cu cantece de leagan, din care cateva traditionale, cantate de Corina Danila... A venit azi mama pe la mine si ne-am uitat impreuna la DVD-ul acela care a fost la pachet cu ultima revista Mami, Bebelusul de la 0 la 1 an... Maine vreau sa mergem la Ikea sa luam un corp de etajera cu sertare unde sa ii pun lucrusoarele. In mare, numai la asta imi sta gandul...
Lumi, mai auzisem si de biberoanele de Mr. Brown ca ar fi bune si mai e o firma, nu-mi aduc aminte numele, dar notez cand vad si iti zic
Va pup,
Bea
Sus In jos
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptySam Apr 24, 2010 4:04 pm

Lumy, da, cealalta firma de biberoane si tot tacamul se numeste Lindam, si asta e buna.
Raportez ca am fost azi la Ikea, cumparat etajera, la Mothercare - luat suport cadita (f scump mi s-a parut, dar nu se gasesc) sisuport de burete de pus in cadita...
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 27, 2010 9:18 pm

Seara buna,

Raportam, conform eco, 2 bebeline in grafic, de respectiv 1727 gr si 1650 gr.
Mara are barbia lui tati iar Maia are boticul si fruntea lui mami.
Faza cu arsurile se justifica.....au par din abundenta Very Happy .
Sunt agitate nevoie mare, abia a reusit dna doctor sa le masoare.
Dn. doctor, zicea ca daca evolutia lor e ok, cam pe la jumatatea lui iunie sa programam cezariana
Acu totul e in functie de evolutia si cumintenia lor.
Pana una alta continuam cu Nospa si Scobutil (pt contractii nedureroase/durereoase), Centrum,Fier, Magne B6, Viplex si niste Omega 3 ca sa asiguram fetelor necesarul de vitamine.

Ps pana acu am pus cam 15-16 kg Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 27, 2010 9:23 pm

Bea,
Nu auzisem de marcile de care ai zis tu. O sa arunc o privire sa vad cum sunt.

Noi mai avem de montat la comoda mandrelor un raft si salteluta de infasat.
Insa abia dupa ce se intoarce tati din deplasare.
Pt cadita am luat un suport anatomic, recomandat/testat de o prietena de-a mea, de care a fost f multumita.
Patuturile o sa le comand sapt viitoare. Urmeaza sa ma uit dupa saltele/lenjerii si aparatori.

O sa dau o raita prin magazine sa ma uit si dupa cercelusi, sa fcem gaurile in maternitate.

O sa le pregatesc incetul cu incetul.

flower flower flower
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 27, 2010 9:36 pm

felicitari,lumi!!
indraznesc sa va dau un sfat cu priv la cercelusi- micuti,sub forma de ineluse. sunt pana intr-un gram si practici.
fetele nu isi vor agata manutele in ei, si alte chestii.sormea ii luase din aia care atarna, cu biluta, clasici.....
si fata isi prindea degetele prin ei..... affraid

biberoane si suzete - stiu ca foloseste de la nuk si primii pasi parca.... pupici la trupe! I love you
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMar Apr 27, 2010 9:54 pm

Sa stii ca si eu tot la dintr-aia micuti, gen tortita, sa nu le deranjeze, sa nu se agate sau sa le intepe. Surprised Stii io spirit practic.
Pai la biberoane inca nu m-am gandit, sper sa nici nu am nevoie de ele. Sa ia san, bine cu conditia sa fie laptic. Deh, vrabia malai viseaza. De alea chiar nu imi fac griji, le putem lua la orice ora, doar avem supermarketuri deschise non-stop What a Face

flower flower flower
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyMier Apr 28, 2010 12:01 pm

lumi, da, ai dreptate,nu m-am gandit..... dar ea nu a alaptat decat 2 luni....asta e....
sa dea DD sa fie din belsug laptele, pt cele 2 printese!!!

cereci dintr-aia si eu port, ca am mai multe gauri..... affraid
chair daca au pana intr-un gram, arata f frumos, si sunt ok.
iar la alexia noastra ,nici nu se simt, cred.
cei de dinainte ii tot prindea si tragea de ei....

siiiiiiiiiiiii...............in mod normal, cerceii ar trebui sa ii ia nasica. I love you
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
beatrix69

beatrix69


Mesaje : 171
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 54

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyJoi Apr 29, 2010 8:58 am

'Neata fetele,

ce mai faceti voi? Lumy, voi trei? Chiar sa te uiti dupa biberoane, Lindam vezi sigur la Miniblu, Mr. Brown e si el prin magazine, ii gasesti sigur pe net si la targuri, dar acu-acu n-as stii sa iti spun in care magazin anume... Am cumparat luna trecuta revista Mami cu un DVD foarte interesant despre nou-nascuti, de cand vii cu ei acasa pana la varsta de un an, "Bun venit in familia noastra". Vara la noi conditiile de temperatura si mediu sunt apropiate cu cele din sudul Spaniei unde era filmat materialul si puneau f mult accent pe hidratarea bebelusului cu apa, nu cu ceai sau lapte. Oricum un bebe are nevoie sa bea si ceai, nu numai lapte (asta e deja "mancare" pt el!!), si asta se da cu biberonul.
Eu nu ma voi lua dupa ce spune lumea, ca daca ia biberon nu va mai lua san, rubbish, am vazut destui bebei care sug din ce la vine la mana, lapte sa fie, depinde de mama sa ii obisnuiasca asa de la inceput. Asa nu vei mai fi chiar legata de o ora destul de fixa la care sa fii acasa, altcineva poate sa-i dea un biberon de lapte pana vine mama.
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre EmptyVin Iul 30, 2010 10:42 am

Buna burtici, pot sa ma bag si eu in sufletul vostru, noi suntem micuti avem 11 s si eu am o infectie urinara. Nu imi place sa vin din prima cu intrebari, dar vreau si eu o parere. Doc mi-a dat Meclodin ovule si ampicilina 500 mg, acum problema mea este urmatoarea, ovulele imi provoaca arsuri de parca ar fi efervescente, sigur nu le mai iau, iar ampicilina o iau la 8 ore, desi pe prospect scrie 6 ore. Poate a luat careva asa ceva si imi spune si mie cum

Va pup si va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 1 din 16Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: