Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Sept 14, 2010 8:11 pm

Nico cred ca zici de ecografia morfologica, vezi ca am descris eu succint cateva posturi mai in spate si am si denumit postul ''ecografie morfologica la 20 saptamani''. Am re-editat chiar acum postul pentru completari mai tehnice, care sunt insa disponibile si pe internet. In principiu este o analiza minutioasa caracteristicilor fizice si anatomice ale bb-lusului.

Cat despre kilograme...hehehe, Nico si eu tot asa ziceam!! La 17 saptamani eram cu 3 sau 4 ''kilutze'' in plus. Si imi ziceam hai ca nu-i rau! Insa de pe la 20 de saptamani se schimba problema, incep suncile adevarate frate Very Happy, se pierd formele si burtica incepe sa se avante la crescut in ritm mai alert! Cam 500 de grame pe saptamana zic doctorii, 2 kg pe luna!! Sincer m-as multumi 13-14 kile pana la termen!! Smile Oricum Doamne ajuta sa ne auzim cu bine cu toate pana acolo!


Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Sept 14, 2010 9:27 pm

Cu gandul la kile, uite cu ce m-am ''distractat'' eu pana acum:
http://www.indiacurry.com/women/pregcalc.htm
Very Happy
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Sept 14, 2010 9:57 pm

Lumi, se pare ca sunt i grafic si eu. Very Happy Oricum nu-mi pot imagina cum voi arata la 67 kg. Mad
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: control col uterin 26 saptamani   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyVin Sept 17, 2010 2:01 pm

Buna fetelor ,
am aici raportul vizitei de azi la doctor :-)
Poate mai tarziu va ajuta pe vreuna dintre voi cu informati, cu toate ca sper din suflet sa nu aveti nevoie.
Azi implinesc 26 saptamani dupa ecografie. La eco abdominala fetita era Ok, isi face de lucru pe acolo. Are capul pe la buric , e cu spatele pe partea stanga si picioarele spre col. Placenta e asezata posterior , spre spate adica.
Pe urma a urmat sesiunea de verificare a colului uterin prin eco endovaginala.
Azi din pacate col scurtat la 2, 6 cm.

Deci:
La 23 sapt lungimea col a fost 2 cm
La 25 sapt lungimea col a fost 4,2 cm
Azi la 26 sapt. lungimea col 2,6 cm!!
Masuratorile au fost toate ok, am vazut cu ochii mei pe ecran cum se modifica.

Azi m-a verificat un doctor batran, cu o figura si comportament care-mi amintea de doctorii cu experienta din Ro. Zicea ca limita de siguranta ar fi 2, 5 cm, dar ca sunt femei care duc foarte bine sarcina si cu colul scurtat. A recomandat insa prudenta in continuare, odihna si verificarea colului o data pe saptamana.
Eu insa nu prea m-am multumit cu atat: l-am intrebat ce parere are de administrarea de progesteron si mi-a zis ca se practica si ca nu exista evidente clare ca ar ajuta la refacerea colului, dar ca putem incerca si ca ´´rau nu are ce sa-mi faca´´. Am zis ca vreau sa incerc si mi-a prescris progesteron injectabil una pe saptamana. Am inceput azi, e cam dureroasa, dar suportabila.
Tot azi doctorul a mai recoltat o data pentru secretie de col si vaginala.
I-am zis ca am inceput sa am dificultati de respiratie si palpitatii si mi-a dat trimitere la laborator pentru hemoleucograma si fier ca indicatori ai unei eventuale anemii si in plus glicemie.
M-am mai plans (!) si de constipatia care m-a chinuit toata saptamana si mi-a dat o reteta cu un medicament, va zic diseara cum se cheama, ca reteta a ramas la sot. Dr. a mai zis ca si constipatia extrema poate pune presiune pe col si ca sa ma feresc.

In concluzie incercam amandoi si eu si H. sa nu ne speriem prea tare si sa facem tot ce trebuie. Ciudat este ca ma simt bine, odihnita si nu am asa contractii si dureri de cand stau in pat , asa ca azi am fost cam surprinsi de rezultat.

Cam asta a fost experienta de azi, fetelor.

Va pup pe toate.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptySam Sept 18, 2010 12:14 pm

Lumi, fii optimista, daca dr ti-a recomandat doar odihna si relaxare, este ok, zic eu. I love you
Progesteronul injectabil este dureros daca este facut repede, pt ca este ffff uleios. Injectia tb facuta usor-usor, dupa aceea, maseaza energic si circular locul si plimba-te putin. Cine iti face injectia?
Din pacate, nu te pot ajuta f mult cu info despre col. Dar voi studia problema si revin cu info. Poate intra fostele gravidute si te lumineaza. flower
Si apoi, daca tu te simti bine, nu faci niciun efort si te protejezi, nu vad de ce te-ai ingrijora?! Smile
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptySam Sept 18, 2010 12:36 pm

Lumi, am gasit ceva pt tine. Da, intr-adevar, colul are 2.5 cm. Iar la tine are 2.6 cm. Chiar daca ti se pare scurt fata de saptamana 25, lungimea este ok. Cu siguranta este gros si ferm, de aceea n-ai de ce sa te stresezi. bounce

http://www.birth.com.au/Pregnancy/Physical-changes-during-pregnancy/The-uterus-during-pregnancy-and-labour/The-cervix
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptySam Sept 18, 2010 1:58 pm

Multumesc mult Nico si pentru suport si pentru info Smile flower

Pai nici nu am de ales acum trebuie sa fiu optimista. Ca doar e vorba de un copilas, nu vreau sa ma gandesc decat la bine, Doamne ajuta!

E ceva uimitor am inceput s realizez si pozitia fetitei in uter. Eu eram aproape sigura ca e cu capusorul pe undeva pe la buric si ieri la eco s-a vazut bine ca era cum am simtit eu. Acum daca pun mana pe burta si apas usor fetita ''raspunde'' cu miscari Smile Daca vorbesc si ea se misca , parca se opreste si pe urma isi reia miscarile. E impresionant. Cand eram mai tanara , gravida cu Luci nu-mi amintesc sa fi observat toate lucrurile astea si parca imi pare rau..Stiam ca am si eu o burta acolo si gata!Rolling Eyes Ce vremuri! Oricum si accesul la info era absolut minim in anii 1988-1989.

Progesteronul il fac la spital/policlinica unde merg la consultatii. Mi l-a facut incet asistenta, intr-adevar. Am doar o injectie pe saptamana.

Sa ai grija si tu, si voi de fapt toate fetele gravide. Dupa 20 de saptamani e bine sa ai o atitudine preventiva! Asa ca la sofat :-) Adica s-o lasi moale cu activitatile, efortul fizic, cu musafirii. Eu faceam un pic de gym acum nu mai fac deloc. :-( Cred ca ti-am mai zis burtica are un salt de crestere destul de mare dupa 20 sapt. si incepe presiunea pe col, durerea de spate, de sciatic. Si eu pe la 17-18 saptamani aveam col de 4, 2 cm si faceam destul prin casa, ma si plimbam... La 23 sapt m-am pomenit cu el de 2 cm. M-am iluminat si eu cam tarziu.
E bine de stiut ca cerclaj nu se mai face dupa 22 saptamani. Iar daca uterul e mai sensibil si contractil nu se face deloc.

Hai ca iar am vorbit o groaza Smile
Pupici multi!
I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptySam Sept 25, 2010 10:09 am

Lumi, uite am gasit ceva discutii. Poate te ajuta.

Salut, Alecsa! Desi sunt si eu tot noua pe forumul mamicilor, imi permit sa-ti urez bine ai venit si curaj! Iti pot spune mai exact ce am facut eu....m-am imprietenit foarte tare cu patul si acum suntem nedespartiti Smile In plus, medicul mi-a zis sa evit constipatia (maI ales efortul de a iesi afara, ptr ca presiunea abdominala nu face bine), sa stau numai in pat (dupa cum iti mai ziceam), sa tratez contractiile cu No-spa, sa beau foarte multe lichide (2-3 litri/zi) si mi-a mai dat sa fac niste injectii cu gravibinon (din cauza contractiilor)....si eu sunt tot la prima sarcina, 26 saptamani si imi doresc bebelusul extrem de mult....asa ca mult curaj! si sfatuieste-te si cu medicul tau, el e cel mai in masura sa iti raspunda intrebarilor tale.
Mult succes! marţi 10 octombrie 2006 la 18:40 elena80

Buna Alecsa si eu tot la prima sarcina sunt si am fost si inca mai sunt speriata dar mai mi a trecut un pic. Eu zic ca daca ai un pic grija de tine nu ai de ce te teme. Acum depinde si de doctorul care l ai, mie una mi a dat tratament cu gynypral din luna a 5 a si supozitoare cu scopantil. Fara prea mari eforturi, fara ridicari si dac poti far servici, eu am stat pana la 7 luni la servici dar ma resimteam in fiecare zi.
Eu acum am 34 saptamani si sper sa trec cu bine si celelalte saptamani la fel iti doresc si tie!!! Mult succes si sa ai un bebe sanatos. marţi 10 octombrie 2006 la 19:47
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptySam Sept 25, 2010 3:00 pm

Nico, merci! Si eu tot asa, ma uit pe net dupa povesti pozitive.. Smile
Sper sa fie bine.
I love you
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: despre contractii in sarcina   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Sept 28, 2010 8:13 pm

Nico, iti raspund aici la intrebarea despre contractii.
Eu am doua feluri de contractii:

1) contractiile B-H (Braxton Hicks) au inceput cam de pe la 20-21 saptamani. Nu sunt dureroase, dar simti un disconfort, toata burta se intareste si parca e amortita pentru 1, 2 sau chiar 5 minute. Contractiile B-H sunt normale si pregatesc uterul pentru nastere. O femeie insarcinata poate avea cateva contractii pe zi, depinde de cat de sensibil este uterul. Poti avea contractii cand esti prea balonata, ori cu vezica plina, ori te superi, ori cand faci sex (orgasm), se face burta tare pentru cateva minute, ori la efort. La prima sarcina se simt mai tarziu , am citit ca incep la 28 sapt.

Contactiile B-H apar neregulat si dispar daca respiri adanc, schimbi pozitia, sau bei multa apa...Nu sunt periculoase atata timp cat nu au nici o influenta asupra colului uterin. Daca determina scurtarea colului, atunci e alta poveste; trebuiesc tinute sub control cu odihna si medicatie, vezi cazul meu :-(
Ca sa vezi diferenta intre contractiile B-H si contractiile de travaliu (astea sunt periculoase, daca nu esti la termen cu sarcina) uitat-te pe web-situl asta:
http://www.pregnancy-info.net/braxton_hicks.html

2) eu mai am niste contractii destul de rar intalnite: cele tip crampe menstruale, localizate insa numai in abdomenul inferior, fara dureri de spate; durerile astea tip menstrual m-au suparat inca de la inceputul sarcinii. Cica le au putine femei, eu sunt iarasi una dintre ele..:-(

La prima sarcina (la 21 ani!) nu-mi amintesc sa fi fost afectata de nici un fel de contractii, dar fiecare sarcina e diferita, zic doctorii.

Sper sa-ti fie de folos informatiile.
Pupici.



Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMier Sept 29, 2010 9:46 am

Multumesc, Lumi, pt info. flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: estimativ, greutatea medie a bb in sarcina   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMier Sept 29, 2010 3:18 pm

Fetele poate va e de folos, (cu toate ca eu cred ca deja ati gasit si voi tabele dintr-astea!) :

http://www.drapplebaum.com/pregnancy.html#TABLE%20OF%20CONTENTS

Dati click pe ''HOW MUCH DOES THE EMBRYO/FETUS WEIGH?'' si gasiti un tabel cu greutatea medie a bb-lusului pe saptamani de sarcina. Desigur sunt variatii de la copil la copil, dar tabelul ofera o idee.

flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMier Sept 29, 2010 3:36 pm

Da, si eu am fost curioasa cat de "in grafic" este bb. Al meu depaseste deocamdata media cu vreo 40 grame.
Sper insa ca eu sa raman la cel mult greutatea medie, conform celuilalt site postat de tine. Very Happy
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyJoi Sept 30, 2010 3:02 pm

dupa graficul postat de tine bb meu este mai micut cu 30 de grame Crying or Very sad ....sa incep sa imi fac griji sau nu ? ...am obiceiul sa il sufoc pe doctor cu intrebari despre starea bebelusului si despre cum se dezvolta si a spus ca totul decurge normal


fetelor eu am pus 6 kg pe mine dar din care sani cred ca au minim 2 kg .....sau marit ,sau umflat si sunt foarte grei ....de la A am trecut deja la C , in curand o sa am mai multe sutiene decat sosete Very Happy .......bubu este cel mai incantat
voi cum stati cu sani ? sunt la fel de sensibili si sau marit ?
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyJoi Sept 30, 2010 3:23 pm

Alinuta, nu-ti face griji, daca dr spune ca bb se dezvolta normal, asa e. Acele tabele sunt doar niste statistici.

Iar despre sani, oooo, daaaa. Nu m-am gandit vreodata ca pot fi asa dotata. Very Happy Si-al meu sot isi pune un zambet larg cand ma vede dezbracata, dar fara folos. Surprised Avem de asteptat. Nu vrem sa-l zdrumicam pe bb in niciun fel. Wink
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyJoi Sept 30, 2010 6:19 pm

Alinuta,
tabelul ala doar estimeaza greutatea medie a bb-ilor in sarcina. Copilul tau este foarte bine!.. Copiii se dezvolta intrauterin diferit, unii sunt mai mari pentru ca provin din parinti mai mari/inalti altii mai micuti, 30 de grame in plus sau in minus, sau chiar mai multe , sunt considerate absolut normale.
Mie aici nici macar nu imi spun greutatea, imi zic doar ca e pe undeva in jurul greutatii medii. O singura data mi-au zis, in rest doctorii spun tot timpul ca bb-lusi au in sarcina ritmuri de crestere foarte diferite si ca e inutil sa te incarci cu cifre atata timp cat ei se dezvolta normal! Imi pare rau ca ti-am trezit griji inutile, chiar nu ai motive sa-ti faci. I love you

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyVin Oct 01, 2010 11:38 am

Buna fetele,
m-am intors de vreo ora de la doctor, am avut control la ora 9, azi implinesc 28 de saptamani dupa ecografie.

Azi nu au mai masurat colul, l-au vazut la eco abdominala ca e inca inchis si atat. Au zis ca ramane sa masoare din doua in doua saptamani. Dr. a controlat copilul la eco abdominala , totul era ok. Mi s-a parut mai putin activa in ultimele zile, dar a gasit explicatia: ea este activa , numai ca placenta a inceput sa se mareasca si s-a interpus intre peretele abdominal si copil, asa ca functioneaza ca amortizor.
Analizele arata ca nu as fi anemica si nici hipoglicemica, deci a ramas incriminata numai tensiunea scazuta pentru ameteli si slabiciune. Despre tensiunea scazuta au zis ca e normala in stadiul asta de sarcina si ca nu au cum sa ma ajute, ba inca ei gasesc asta ca semn bun pt. evolutia sarcinii.(!). Bine daca ziceti voi, m-am gandit eu..

Am intrebat si care este scenariul in caz de nastere prematura, Doamne ajuta sa nu se intample.
Ideea este ca ma voi duce direct la ei la spitalul mic, unde vor incerca sa tina contractiile pe loc cu substante tocolitice (gen gynipral perfuzie) si eventual voi primi corticosterioizi pentru maturarea plamanilor copilului. Pe urma daca nasterea pare de neoprit ma vor transporta in Amsterdam la spitalul universitar, care are facilitati sporite pentru prematuri...
Oricum doctorita era multumita ca situatia este stationara si sarcina se dezvolta bine. Doamne de-as rezista..Deocamdata imi continui existenta ca si pana acum: pat, canapea, citit, mancat, dormit...

Pupici fetelor.






Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyVin Oct 01, 2010 1:30 pm

Hei, Lumi, ai venit cu vesti bune. cheers Asta inseamana ca si tratamentul " do nothing" a dat roade. Tine-o tot asa! Very Happy
Si ma bucur ca ti-au explicat in detaliu cum decurge un scenariu pt nastere prematura. Asta inseamna ca stiu exact ce au de facut. Desigur, Doamne fereste sa fie cazul tau! I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Oct 05, 2010 11:51 am

Folositor pt viitoarele mamici:

https://www.youtube.com/watch?v=elcjS6Xym3A&feature=feedlik

(primit de la Lumy- gargarita mama Very Happy )
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Oct 05, 2010 3:52 pm

Mersi Nico!..

Eu am uitat multe lucruri pe care le faceam cu Lucia cand era bebelush!
Tin eu minte este ca in prostia si tineretea mea credeam ca o sa ma ajute soacra-mea de atunci. Aiurea, ne-a trimis acasa la apartament si cand m-am vazut singura -fostu sot era la armata- au intrat niste spaime in mine, ca am lichidat rapid informatiile din ´´mama si copilul´´ in cateva nopti!...
Aici vor trimite o asistenta sau chiar doua, ceva de genul asta in primele zile de la nastere. M-au sunat la inceputul lui septembrie, cica vor sta cu mine cateva ore pe zi timp de 8 zile, timp in care te instruiesc in privinta bebelusului si mai fac si munci usoare prin casa, dar nu mult, chestii ca spalat niste vase, bagat rufe la masina. Eu nu prea ma simt confortabil la gandul ca o sa fie in casa cu noi cineva strain, am vrut sa refuz initial. Ma gandeam ca oricum sotu´ planuieste sa-si ia liber cel putin 3 saptamani si ne-om descurca. Pe urma insa am acceptat.

Pupici.

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyMar Oct 05, 2010 5:18 pm

Super misto, lasa-le sa vina sa te ajute. Eventual, daca vrei sa "controlezi" cat stau zilnic, stabileste cu o zi inainte intervalul orar preferat de tine.
Nu stiu cum e sistemul aici. Dar eu intentionez s-o aduc pe mama. Desi sunt sigura ca si socrela si cumnata vor fi gramada. Very Happy
Desi, sincer, n-as vrea sa fie aglomeratie in casa. Mi se pare obositor. Neutral


P.S. Si eu sunt la lectura "Mama si copilul" cu creionul in mana. Totul mi se pare de subliniat.
Sper sa ma descurc cu Sufletel. Very Happy
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyJoi Oct 07, 2010 8:33 pm

fetelor as avea si eu o intrebare ...pe voi va trimis la testul de genetica care daca am inteles eu bine este obligatoriu numai la femeile peste 35 de ani .
pe mine m-au sfatuit sa il fac si nu stiu daca sa ma duc sau nu pt ca exista o rata scazuta de avort,parca 1 la suta , si nu as vrea sa risc
doctorul a spus ca nu sunt probleme cu sarcina si chiar si analizele de la dublu test , AFP sunt ok ....atunci oare de ce ma sfatuit el asa nitel sa ma duc scratch
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyJoi Oct 07, 2010 9:56 pm

Alinuta, te referi la amniocenteza?...Daca dublul test a iesit ok, translucenta nucala ok, copilul se dezvolta normal, iar tu ai o o varsta (27 ani!) cu risc foarte scazut de sindrom down, chiar nu inteleg de ce ti-a recomandat. Doar daca ai pe cineva in familie care a avut copilas cu SD (sindrom down).

Mie aici nu mi-au recomandat amniocenteza, cu toate ca mi-a iesit un risc moderat la testul combinat (dar asta si din cauza varstei). Nici nu am insistat sa fac amniocenteza din cauza riscului implicat. M-am multumit cu faptul ca la ecografia morfologica de 20 saptamani copilul a fost evaluat ca normal. Acum D-zeu sa ne apere.

Insa la tine nu vad motive sa faci amniocenteza, daca doctorul a zis ca dublul test si alte teste au iesit foarte bine (risc scazut).Eu ma gandesc sa mai mergi in paralel si la alt doctor. Ai dreptul la o a doua opinie medicala; mergi cu ecografiile si rezultatele de la testele facute pana acum si vezi ce va spune, ca sa fii tu impacata ca ai luat hotararea corecta.

flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyVin Oct 08, 2010 11:00 am

Alinuta, subscriu ce a spus Lumi. Nu vad de ce trebuie sa faci amniocenteza daca toate analizele au iesit bune, fara vreun risc pt bb. Mai intreaba-l o data pe dr de ce considera necesara amnio in cazul tau.

Ai vazut sexul lui bb? Very Happy
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 EmptyVin Oct 08, 2010 2:17 pm

gravidutele mele preferate Laughing Laughing Laughing .....nu a spus ca e necesar ci ca el mi -l recomanda si ca alegerea imi apartine dar deja am hotarat si nu il fac
cat despre sexul puiutului inca nu vrea sa ne arate nimica .....joaca intr-o nebunie dar piciorusele sunt incrucisate ,pe 25 merg iara sa vedem poate ,poate

fetelor nu vrea nimeni sa isi arate burtica ....vrem poze
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 3 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: