Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptySam Noi 06, 2010 9:05 am

Atunci sper ca evenimentele fericite din viata ta sa te faca sa mai uiti durerea. Very Happy

CASA DE PIATRA, MIRESICA CU BURTICA! flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 2:31 pm

buna gravidutelor.....lumi ai o fetita foarte cuminte si bine cuiburita cheers
nico ...de la tine tot mai asteptam poze flower

as vrea sa va povestesc ce sa intamplat ieri la cursul din cadrul spitalului ...subiectul a fost primele zile de viata ale bebelusului si mersul acasa din spital ....incerc sa scriu cat mai corect pe romaneste dar daca ceva suna mai aiuria va rog sa ma scuzati
as vrea sa pun in pagina lucrurile care mi sau parut mie mai importante si mai simple....
-copilul dupa ce il nasti este verificat de medicul si asistenta ,i se curata caile respiratori cu o sonda si daca totul a decurs normal il primesti in brate sau chiar il alaptez
-prima baita se face impreuna cu asistenta si numai mama are voi sa asiste si se face asa ....se pune apa calduta in cadita de 4 degete se aseaja burete sau scutec pe fundul caditei ...foarte imoprtant ca apa sa nu ajunga la buricul copilului pt ca daca se umezeste poate sa se infecteze si se vindeca mult mai greu
noi am avut ca prezentare o papusa mai mare ,ea tinea locul copilului si ne-au aratat tehnici de curatare si de schimbare a bebelsului ....-fata copilului si ochisori se va sterge in fiecare zi cu vata inmuiata in ceai de musetel iar in spatele urechilor se va unge cu ulei cat mai des asta pt a preveni uscarea pieli pt ca daca ii curg balele micutului si el sta asezat pe spate atunci balele curg inspre gat -urechi
-urechiusele in interior nu se spala ci se sterg cu vata umeda ,la fel inmuiata in ceai de musetel
-buricul este tratat doar cu alcool si pudra care contine antibiotic
-la schimbatul pemparsului nu este nevoie de mai multa crema decat ca marime uniu bob de mazare si daca este fetita ai mare grija sa nu intre si inauntru ...cel mai bine ii ti amandou buzele si pe langa ele ungi frumos cu crema
daca ii bait ,in spital iti arata cum trebuie ingrijita micuta lor minune ,ce fel de miscari si cum trbuie trasa pielea
ce mi sa parut mie foarte interesant si desi vazusem pana acum sute de bebelusi si niciodata nu imi gaseam explicatia de ce stau ei cu minile in sus .....se zice asa
-daca bb este santos si schimbat si mancat este fericit si asa isi arat el bucuria ,is tine minutele ridicate indreptul capului
-daca il supara ceva copilul is lasa una sau chiar amandoua manutele in jos
-la schimbarea pampersului daca are si caca si pisi atunci bb este satul daca are numai caca si nu are pisi deloc atunci bb este flamand dar este ori lenes sa ceara ori a dormit mai mult de 3 ore consecutiv
-bb trebui pus la san din 3 in trei ore .....daca doarme trebuie trezit si alaptat
-daca vrem sa verificam daca ii este frig nu manutele sau piciorele le cautam ci cu degetul aratator verificam gatul in spate putin mai jos de ceafa dac simtim ca este mai rece ca degetul nostru atunci ii este frig
-manutele de obicei sunt reci din cauza ca le tin tot timpul in sus si atunci circulatia sangelui este mai slaba
-taiatul ungiilor nu se face cu unghiera ta sau cu forfecta ta ci cu una expre cumpatrata pt el si nu se aseaza bb pe spate si te pui tu jos il pui pe pieptul tau cu capul spre exterior si ii ridici manuta in sus .....se zice ca de acea nu le place taiatul unghilor pt ca de obicei se pune bb intins pe pat si mama sau ,ma rog cine ii tai ,si bb nu vede in afar faptului ca se apropie cineva mare de el nimic si el se sperie si de accea plange

sper ca nu v-am plictisit si ca m-am exprimat cat mai clar ,si ca o sa va fie si voua de folos...tin sa repet ca astea sunt lucrurile ce mi sau parut mie mai importante si interesante .....ar mai fi multe de ex alaptatul,mulsul etc


Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 3:13 pm

Alinuta, multumim ca impartasesti cu noi invataturile de la curs. Fooaaarte frumos si interesant ai povestit. flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:12 pm

Alinuta, nici pe departe nu ne-ai plictisit!
Dimpotriva am citit pe nerasuflate ce ai scris, multe lucruri habar nu aveam de ele, chiar daca mai am un copil.

Vad ca ei sunt pt. alaptatul la 3 ore. Eu, fara sa stiu prea multe pe vremea cand era fiica-mea mica, am alaptat cand imi cerea, dar ea chiar manca la 3 ore, nu avea treaba! Despre folosirea pudrei cu antibiotic, am inteles ca unii medici recomanda numai curatarea buricului cu alcool. Sunt curioasa ce imi vor zice aici.

In fine, mersi mult ca ti-ai facut timp sa ne descrii din cursul prenatal, chiar ca e binevenita orice informatie!!!.. I love you
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:25 pm

seara buna

motan stanga 1200g, sta cu capul in jos
motan dreapta 1400g, sta cu capul in sus
picioarele sunt pe la nasul celuilalt
manutele ba prin cap, ba pe la ochi, intr un cuvant nu i am vazut bine la ochisori
bounce
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:47 pm

Buna seara,
venim is noi in sprijinul viitoarelor mamici incepatoare si nu numai, cu cateva filmulete demonstrative "instructiuni de utilizare" :

Dr. Ana Culcer--Igiena Bontului Ombilical

https://www.youtube.com/watch?v=elcjS6Xym3A&feature=feedlik

Dr. Ana Culcer--Igiena Gurii

https://www.youtube.com/watch?v=6ymguiDruMw&feature=related

Dr. Ana Culcer--Baia si Masajul

https://www.youtube.com/watch?v=J70uM8vHk2k&feature=related

Dr. Ana Culcer-- Igiena Nasului
https://www.youtube.com/watch?v=l2-eyKqsWtw&feature=related

Demo Alaptarea
https://www.youtube.com/watch?v=X4gA-0sOCVA&feature=related

Dr. Ana Culcer-- Igiena Ochilor
https://www.youtube.com/watch?v=xpOwmta0GkA&feature=related

Vizonare placuta!!!

Va pupacim!
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:50 pm

Ps felicitari pt bebeii grasunei din dotare.

Pss m-am amuzat copios pe baza listutei vs cu kg, eu pana la 37 de sapt si 2 zile am pus cam 22kg, acum sunt deja mai usoara cu 25 de kg Very Happy Very Happy .

Lasati kg, voi si bebeii sa fiti sanatosi, de restul lucrurilor va ocupati dupa. Ah cica alaptatul ajuta la slabit f mult.

V-am lasat urla maimutoii Very Happy din urlare, tb sa faca baita si apoi sa infulece un biberon mare mare de laptic cu cereale.

Pooooooooopaaaam
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:55 pm

Fetelor,
sa va zic si voua din ´´placerile ´´ graviditatii in spatamana 33-34. Asta, asa in caz ca va apuca ceva, ca sa nu va speriati..Plus ca am ocazia sa ma plang si eu un pic...Smile

Iata lista cu plangeri! Editez: simptome de trimestrul al treilea!

-ma doare spatele - a inceput de la 23 saptamani, cand stau in pat insa nu mai doare
-sunt balonata mai tot timpul, dar mai ales pe seara
-ma misc cracanata ca o rata si am conditie fizica egala cu zero
-ma doare simfiza pubiana, adica oasele dintre picioare
-nu mai pot dormi pe spate, pana acum puteam, dar acum ma sufoc si simt ca nici fetitei nu-i place
-de vreo doua zile am si dureri de cap, sper sa treaca
-de ceva timp am dureri cand se impinge fetita prin burta, ba se impinge cu fundul, ba cu manutele, ba cu piciorusele, dar cateodata e chiar durereos
-am arsuri foarte rar, numai daca mananc seara tarziu, chestii care fermenteaza
-continua sangerarile nazale care au fost mereu prezente la mine, o data la 2-3 zile am nasul plin de cheaguri de sange
-contractii B-H am mai rare, numai la efort si cand sunt balonata sau cu vezica plina
-in schimb sunt prezente durerile usoare ca de menstruatie, pe care le-am avut de la inceputul sarcinii
-cel mai rau este ca simt cateodata o presiune mare pe pelvis si col, ca si cum copilul apasa , acum cred ca mai mult ca e si cu capul in jos...
Editez ca sa adaug:Very Happy
-regulat stari de ameteala si sufocare
-hemoroizi, forma usoara
-greturi dupa ce mananc, mai slabe decat in trim I, dar astea ma obliga sa mananc nesarat si necondimentat!!


Ieri am avut o noapte grea , prima mea noapte cu insomnii si arsuri - pt ca mancasem un iaurt mare pe la 1 noaptea!- am simtit ca bebelusa e foarte jos, o presiune mare pe col si pubis si era f. dureros, plus ca nu puteam sa respir. Ce sa mai zic, ma confesez si eu la voi, e din ce in ce mai greu. Doamne ajuta sa rezist pana la termen, adica minim 38 saptamani, maxim 40 Smile , sunt ambitioasa nu-i asa? Dar cred ca va fi cum vrea D-zeu.

Voi aveti lista de plangeri?/simptome? Very Happy
I love you


Ultima editare efectuata de catre luminita42 in Mier Noi 10, 2010 6:51 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 8:58 pm

Lumi si asta e doar inceputul Laughing
Rezista cu stoicism flower flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 9:02 pm

Lumy , merci/multumim mult! Ce dragut ca mai intri pe aici cu sfaturi!..Sunt binevenite!
Si..ce fete mari si frumoase ai!I love you flower

Mirela motanii sunt chiar niste grasuni! Esti grozava! Felicitari!!! Eu nu stiu saracuta de tine cum rezisti tu, ca eu ma vaiet de toate avand numai un bb in burta!.. Inca o data felicitari si pentru cununia civila! Sa fie intr-un ceas bun!!!

flower flower flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMar Noi 09, 2010 9:05 pm

Hihi, asa e Lumy, nebunatico! Dar parca la tinerete nu am simtit asa greu sarcina, acu´cred ca tine si de sarcina si de varsta, mai stii!..Very Happy
Oricum ´´stoicism´´ scrie pe mine!

flower
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMier Noi 10, 2010 9:14 am

lumi42..........ai de ¨curul meu¨
vb de lista de plangeri bounce bounce bounce
- arsuri numai cand mananc ciudatenii, ex aseara, nush ce mi a venit si cautand prin bucatarie am dat de o conserva de peste si dai cu lamaie si dai si nfuleca, cine cauta renie azi noapte......eu
- sangerari nazale avem
- dureri de spate, avem, in special pe partea stanga cu tot cu picior, asta cand stam mult pe spate, gen control ecografic...........luni nu mi mai simteam picioarele, abia m a ridicat omu din dotare de pe masa respectiva
- glezne umflate
- dureri cumplite de maini, astea ma deranjeaza el mai tare, mai ales ca se manisfesta cu precare noaptea si nu mai pot dormi, oricum e o mare aventura dormitul asta
- contractii B-H apar mai ales cand stau mult in picioare sau cand conduce cu viteza sotu, daca mai nimereste si vreo groapa......
in rest........asteptam crimasul sa ne pregatim de basculat incarcatura santa
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMier Noi 10, 2010 10:40 am

Buna dimineata, burtici, pitici si mamici minunate!

Foarte bine venite toate informatiile. Ma simt mai desteapta! Smile

Hmmmm, plangeri?! scratch Deocamdata, sa nu-mi fie de deochi tongue, nu prea ma deranjeaza nimicuta.
- contractii B-H am rarut, una dimineata si poate una seara, dar nu in fiecare zi (sau nu le constientizez io Embarassed pe toate)
- presiune simt si eu uneori, mai ales cand stau prea mult in picioare sau in pozitia sezut (dar ma intind imediat si-mi trece Very Happy)
- parca incep sa ma intorc mai greu de pe o parte pe alta in timpul noptii Suspect
- balonari, doar daca nu ma controlez la masa de seara Rolling Eyes

Dar las listuta cu plangeri deschisa ... nu se stie niciodata cand trebuie completata ... pale

Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMier Noi 10, 2010 11:08 am

imi place activitatea voastra .....si imi pare rau sa aud ca fiecare ,,sufera ,,cu ceva .....eu in general ma simt foarte bine ,inca nu am dureri de spate dar cu pozitia dormitului am schimbat si noi foaia si de pe la 19 sapt sau facut prezente greturile care persista si se pare ca vor ramanea si in continuare
lumy-clt....sunt foarte frumosea printesele tale ....sa aveti multa sanatate flower ....multumim de ajutor
mirela ...grasuti motanei ...sarcina usoara in continuare flower
lumi de H ...te ascultam cu mare placere dar din pacte nu prea putem sa te ajutam doar eventual sa te sustinem si sa facem galerie ca printesa ta sa stea acolo cuibarita inca putin flower
nico...pup si hai ca o sa facem si noi fata flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMier Noi 10, 2010 6:42 pm

Nico, Alinuta sa dea D-zeu sa va fie bine, nu aveti nevoie de plangeri, eram doar curioasa ce simtiti!... I love you

Hahaha Mirelo! Vai de kurul nostru, ca bine ai zis! Io am DPN ecografic pe 24 decembrie, asta ar fi la 40 de saptamani. Dar zic bogdaproste si de un 38-39 saptamani. La tine cu gemenashii e alta poveste, sa dea D-zeu sa stea cat mai mult la tine in burta! Off, durerile tale de maini mi se par cele mai criminale dintre plangerile de pana acum...Sad
Eu tot am o teorie (nu-i originala!) ca a doua sarcina este mai grea decat prima! Bine la tine sunt si gemenasi, nu ma compar...

Si eu las lista deschisa, chiar acum ma duc sa editez ca mi-am mai amintit de cateva plangeri!
Very Happy
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyMier Noi 10, 2010 7:38 pm

Fetelor, am uitat sa va spun am vizionat si eu filmuletele si le-am gasit f. instructive!..

Vroiam sa zic insa de ''fomeia'' aia doctor Ana Culcer, cred ca-i un doctor bun, dar mie mi s-a parut ca-l smotocea cam tare pe bebelus, il zapacise saracu' copilas..Asa o fi oare la noi la romani? Sau peste tot?..Am mai vazut niste filmulete pe you tube facute de tatici in spitale romanesti si filmau de zor asistentele cum manevrau noi-nascutii, mie mi s-a parut infricosator! Pac ii balanganaeu pe fata, pac pe spate, caputul atarna, ii spalau rapid la chiuveta (nu-i vorba ca si eu faceam asta la prima sarcina , dar mai cu mila), ii injectau, ii trageau cu ulei de manute si picioruse cu forta de acu ziceai ca-l rup pe bietul copil...Iar copilasul chiar plangea. Tare sunt curioasa cum e pe aici pe la spital...
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyJoi Noi 11, 2010 7:19 am

Hmmm, credeam ca doar eu vad ca-l cam chinuie pe bietul bebelus. Si-l mai si intreba "te-ai suparat?" Shocked
Cu siguranta noi vom manui bb cu mai multa delicatete. Very Happy
Oricum, multumim bebelusului "voluntar" ca a stat la toate scenele flower , dnei dr Culcer ca ne-a invatat ce si cum sa facem flower si lui Lumy ca a postat episoadele! flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyJoi Noi 11, 2010 7:23 am

Wooow,Lumi si Mire, e posibil sa nasteti amandoua de Craciun. Super cadou de la mos! santa
DD ajuta sa aveti nasteri usoare! cheers
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyJoi Noi 11, 2010 2:41 pm

Nico, mersi!

Io zic insa ca Mirela trebuie sa mai reziste, manca-o-as , pana la 37-38 saptamani, asa Mirelo? Very Happy
Ea parca e in 29 saptamani acum..Cu toate ca e greu cu gemeni, dar sunt sperante, sarcina ei e ok, colul ok, cu cat ii tine mai mult pe baieti cu atat mai bine!

Nico, m-ai amuzat cu bebelushul, daaaa saracu il tot intreba,cred ca retoric, evident ca ala mic era ofticat peste masura!!! Smile

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyJoi Noi 11, 2010 6:28 pm

Lumi, ai primit PM-ul? Question


Editez:
Pe modelu' "eu intreb, eu raspund": Da, ai primit! Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyJoi Noi 11, 2010 6:51 pm

Nico, am primit. Merci!
flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyVin Noi 12, 2010 9:35 am

ieri am ras de m-am spart....imaginativa ca a venit la ore un dietetic si ne tot explica ce si cum sa mancam la care la un moment dat antrenoarea si-a luat inima in dinti si au inceput parerile contrari intre ele ....pe cuvant ne uitam ca la un meci cat in stanga cat in dreapata ...dieteticul zicea ca sa mancam de 5-6 ori pe zi dar porti micute iar antrenoare zicea sa tine in considerare cele trei mese principale ale zilei si intre fructe ,iaurt,salata ...una zicea ca daca mancam de multe ori pe zi si putin nu ne ingrasam cealalta zicea ca daca mancam de multe mai mult ca si sigur ca nu ne putem opri la o portie mica si atunci mancam de multe ori si porti mari si ca nu o sa mai inchepem pe usa
asta este doar un exemplul ,pe parcursul unei ore sau contrazis una pe alta ....in concluzie eu mananc cat imi trebuie si ce imi trebuie cu kg ma ocup dupa
gravidutelor...aveti grija de voi si de saculetul cu minuni
flower
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyVin Noi 12, 2010 4:06 pm

luni facem 30s
de craciun avem 36s
daca cicatricea de pe uter (de la cezariana din 1999) mai permite, incercam sa rezistam pana la 38s
daca nu.......mosul o sa vina cu un ditai sac cheers
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptyVin Noi 12, 2010 4:14 pm

Doamne ajuta Mirelo!..Cred ca o sa rezisti ca esti ''material'' bun de la slatina!! Smile
pup fata si baietii!flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 EmptySam Noi 13, 2010 8:36 am

Buna dimineata, burticute!

Matinala, matinala, ca am visat naspa. Se facea ca am bb deja dar refuza sa-l alaptez. Si ma chinuiam de zor, si plangeam si-mi era frica sa nu fac vreo complicatie la sani. La 7.45 eram cu ochii in tavan. Shocked

Si eu am primit ieri o cutie mare cu fel de fel de lucrusoare si accesorii (noi si purtate) de la cumnata Shocked. A percutat extrem de repede, dupa discutia despre bb de acum 2 sapt. I-am spus atunci ca vom cumpara si noi imbracaminte pt bb dar ca intentionez sa iau o parte de la nepotica (cele care se potrivesc unui baietel, desigur king ) si s-a oferit sa-mi trimita si ea de la copii ei. Mi-a trimis inclusiv o pompa electrica de muls (noua, pt ca ea nu a alaptat prea mult), aparatori (asa s-or numi?! scratch ) pt san, termometru, creme pt mine si pt bb, carticele cu info.

P.S. Lucrusoarele pe care le voi opri din intreaga cutie nu le-am sortat inca, e prea devreme. cyclops
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 8 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 8 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: