Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMar Ian 25, 2011 10:34 am

Mersi mult, Lumi, pt toate detaliile! I love you

P.S. Imi place ca Ralucuta are paturica asortata cu patutul. Very Happy
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMier Feb 02, 2011 8:29 pm

cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers

Felicitari Nico, refacere usoara , mult laptic si un bebe mancacios si necolicios


cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers


eu ma pregatesc ca nu mai am mult si o sa-mi tin si eu mica comara la piept
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyJoi Feb 03, 2011 11:00 am

alinusha, si tie iti dorim nastere usoara si o fetita mancacioasa si cuminte!!!!
abia asteptam sa o vedem pe raysuca ta!! fetita fetita fetita
sa ne tii la curent!!!!
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyJoi Feb 03, 2011 6:48 pm

Galii Sad pe unde ai umblat? Meriti putina bataitza Rolling Eyes . Eu ma pregatesc sufleteste pentru luni, asa cred ca ........... vine printesuk.

VA pup fetele
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 04, 2011 3:04 pm

alinush, nu am avut net....
iti tinem pumnii -sa ai nastere usoara!!
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 04, 2011 5:01 pm

NICO ....iubito ....sa iti traiasca baietelul sa creasca mare si sanatos
refacere cat mai rapida si felicitari pt tati I love you I love you I love you
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 04, 2011 8:42 pm

nico, ce faci mama, ai nascut????
felicitari si refacere usoara!! cheers
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMar Feb 08, 2011 11:52 am

Buna ziua, gravidute minunate!

Multumesc pt urari! flower

Ce va mai fac minunile din burtici?

Alinush, nastere usoara si refacere rapida! I love you
Alinuta, sa te menajezi la maxim! I love you
Bebita, ai aflat ce comoara ai in burtica: fetita sau baiat? I love you
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMar Feb 08, 2011 12:34 pm

nico....cum este noul post de mamicuta ?
sufletel cum se simte langa mamai si tati ?
cand ai timp si te simti bine scriene si nou cateva impresi despre nastere si prima intalnire cu puiutul .....
eu incerc sa imi imaginez cum va fi dar nu prea reusesc sa ,,vad ,, clar si oricum cred ca ce o sa simt atuncea o sa fie unic si greu de spus in cuvinte

oricum pup proaspata mamica si pup sufletel angel
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMar Feb 08, 2011 11:17 pm

nico, baiat este. am aflat azi la morfofetala de trim 1 din cadruldublu test. dar mai imi zisese si acum o sapt o doamna le eco,dar cu semn de intrebare.azi a fost f certa treaba.

ceva poze cu tine si baiatul tau?
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMier Feb 09, 2011 12:35 pm

Alinuta, voi scrie imediat ce am timp "impresiile artistice" din ziua minunata, cand a venit pe lume Sufletel.
Chestia cu simtitul, cred ca depinde f mult si de felul in care nasti. Sentim sunt mai profunde la nastere normala, cred. imediat dupa ceza insa esti ametita, nu prea realizezi exact si nici pe bb nu ti-l aduce chiar imediat. incerci sa te mobilizezi sa-ti revii, sa scapi de durere si sa anunti asist ca esti apta sa ti-l aduca pe bb. primul sentim este curiozitatea. Revin cu detalii

Tu cum te simti? dar gagalicea din burtica. cum stai cu shoppingul? e finalizat?


P.S. o sa va dau si un pont pt a va diminua durerea si a elimina lohiile repede. Wink


Ultima editare efectuata de catre guzelnico in Mier Feb 09, 2011 12:38 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMier Feb 09, 2011 12:37 pm

Bebita, sa se dezvolte bb frumos si sanatos! I love you
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyJoi Feb 10, 2011 9:50 am

cheers Nico bine ai revenit in formula marita, multa sanatate la sufletel si tie mult laptic , cred ca eu raman nenascuta , ca mandra mea nu are nici un gand sa vina Sad
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyJoi Feb 10, 2011 11:28 am

nico, dar cum il cheama pe bebe al tau? eu n-am citit din urma, scuze dc ai scris undeva.


bebe al meu e baiat, cica. oare o fi prea devreme sa stim adevarul, ca sotul e extaziat ca baiat isi dorea. n-as vrea sa fie dezamagit.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyJoi Feb 10, 2011 3:31 pm

buna fetele,
v-am prins, deci pe aici bantuiati voi!! :-))
nico pup!
vad ca vorbiti de sentimente la nastere, din experienta eu cred ca, in afara de instinctul matern pe care orice femeie il dobandeste la nastere, legatura cu propriul copil se construieste in timp si devine din ce in ce ma stransa pe masura ce trece timpul... Smile
eu am nascut natural in ambele dati si de fiecare data in momentul ala am simtit fericire/exaltare ca am un copil si o mare usurare ca am scapat cu toti sanatosi; nu am plans de fericire cum descriu unele femei; eram usurata si calma, chiar si curioasa cum zice nico; cand mi-au pus copilul pe piept l-am cercetat cu atentie , am vazut ca-i intreg si frumos Very Happy si asta fost suficient in clipa aia pt. mine..

alinutelor, nastere usoara fetelor, aveti incredere in fortele voastre, cand vine clipa, o sa gasiti resurse nebanute sa faceti fata nasterii, indiferent ca-i naturala sau cezariana. flower

bebita , ti-am zis eu ca ai baiat!!! cheers eu zic ca baietel va ramane!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 11, 2011 11:04 am

Buna dimineata, burticute minunate!

Bebita, pe sufletelul meu il cheama TAHIR ERALP (primul e numele lui tati- a fost dorinta mea dar il vom striga pe al doilea nume).
Dragutelor, sa cititi si sa va informati despre sarcina/ nastere. Parca trece totul mai usor cand esti pregatita (macar teoretic Very Happy).

Alinush, esti o figura, lasa fetita linistita in burtica cat doreste ea. Sa nu care cumva sa te apuci s-o zgaltai iar. Laughing Ai grija, ca o intreb cand va veni pe lume. Wink
Bebita, sa te menajezi si sa-ti pastrezi optimismul. In legatura cu sexul, important e sa fie bb sanatos. Sunt sigura ca va fi iubit. I love you
AlinutaHu, tu o sa nasti la granita, bag io seama. Laughing

Lumi, phiu, credeam ca sunt eu o mama denaturata Rolling Eyes - nici eu n-am plans cand l-am vazut prima oara pe Sufletel, si nici cand l-am pus la san. Sentimentele de fericire nemarginita au venit in orele ulterioare, pe masura ce am interactionat cu bb, pe masura ce realizam ca mogaldeata din burtica se foieste acum in bratele mele. I love you





Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 11, 2011 1:28 pm

nico....mancatear mama ce activa esti .....Doamne ferste sa nasc la granita affraid
sunt gata de plecare ....ma simt mult mai bine ,am scapat si de gripa si bubu este ca nou ....cat despre cumparaturile pt bebe sunt gata ,doar patutul mai trebuie montat ,de asta se va ocupa sotisorul sapt ce vine cheers

lumi ...mersi de incurajari ...pup trei fete cucuiete I love you I love you I love you
babyblue....felicitari pt baietel ...cum te simti ? flower
alinushali ...nastere usoara si refacere rapida flower

nico o sa imi arunc si eu ochii la copii intre 0-2 .....

pup si fiti cumiti clap
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptySam Feb 19, 2011 1:07 am

nico, felicitari scumpo pt baiat si dupa cum il vad in poza de la avatar, va cuceri ceva inimi cand va fi mare.

alinutzahu, ce faci?
eu ma simt bine, excelent chiar, ceva burtica am inceput sa am, ceea ce ma bucura nespus, in rest ma zbat intre fobiile mele: fac eco cum incep sa intru in panica, la eco mi se pare ca n-are loc si e prea inghesuit acolo, etc. o sa ajung semi-nebuna, eu sau cei din jurul meu. nu credeam ca o sa fiu asa panicoasa.
in rest, cat se poate de ok, fara pofte imense, greturi, nazuri, hormoni sau alte alea. sunt echilibrata, ca sa zic asa, cu exceptia fobiilor.

tu cum te simti???
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptySam Feb 19, 2011 3:43 pm

buna
nico...foarte frumos ficior....sa iti traiasca si sa creasca mare
tu cum te simti?
babyblue.....sunt bine si astept ziua cea mare .....sarcina usoara angel
lumi....ce face printesa ta?

eu am fost la control si bebita a luat postul spre iesire doar ca inca sta foarte bine ,nu da semne ca vrea sa iasa ....
o singura probleme am seara ma dor spatele si nu pot dormi in rest totul este ok
pupici la burtici si la mamici clap
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptySam Feb 19, 2011 3:56 pm

Bebita, voi face eu o preselectie cu ce inimi trebuie el sa cucereasca. Laughing Laughing Laughing Voi veghea permanent! Very Happy
Trebuie sa fii o graviduta tare simpatica, asa agitata foc, chiar si asa cu fobiile tale. Dar totusi incearca sa fii mai optimista, ca-i transmiti si lui bb starile tale. El sta bine in culcusul lui din burtica ta, te asigur. Wink Chiar si dupa ce va iesi din burtica, va sta uneori in pozitia ghemuita din uter.

Alinuta- harnicuta, sa-ti faca sotiorul masaj seara- iti trece imediat durerea. Very Happy
Incearca asa: tu stai cu fata spre perete, sprijinita dor cu bratele, nu cu tot corpul si sotiorul te maseaza in zona dureroasa.
Cu dormitul, incearca sa folosesti 2 sau chiar 3 perne. Ajuta mult.

Sarcina usoara, burtici minunate!
flower flower flower

P.S. Alinuta, eu ma simt f bine, ma refac pe zi ce trece. Mai simt asa, o mica jena la operatie, uneori. In rest sunt bine. Nu fac inca efort fizic, ma menajez pe cat posibil. Profit de prezenta mamei si a cumnatelei. Wink

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptySam Feb 19, 2011 4:05 pm

Ahaaa, mi-am amintit. Va spuneam de o metoda pt a elimina lohiile cat mai repede si pt a diminua durerea de dupa cezariana.
Dupa ce m-au adus in salon, intinsa fiind pe pat, asistenta m-a pus sa indoi genunchii (ca la eco vaginala fara masa aceea speciala Wink ) si sa ridic poponetul in sus. Am inceput cu 3 repetari si, gradat, am ajuns la reprize de cate 10 ridicari. Nici nu va inchipuiti cum durerea se diminueaza si simtiti cum eliminati sangele.
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyVin Feb 25, 2011 1:35 pm

buna burtici si mamici, intru scurt sa va spun ca pe 17.01.2011 a venit pe lume bebe Maria Raysa, la ora 10.15,2850 g, o frumusete de printesa care seamana cu tati bucatica taiata si bineinteles pe cale naturala(sincer nu stiu ce a fost in capul meu).

VA pup, Alinutahu nastere usoara asta daca inca nu ai nascut si refacere usoara si laptic mult la bebe , daca ai nascut. Bebita sarcina usoara in continuare.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyDum Feb 27, 2011 4:57 pm

Alinutashali, sa-ti traiasca frumoasa fetita, sa creasca mare si sanatoasa!
flower flower flower love
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat
galliciana


Mesaje : 1489
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMar Mar 01, 2011 11:15 am

Maria Raysa,bun venit printesa frumoasa!!! Sa ai parte de fericire si ucurii in viata!! flower flower flower alinushaali,felicitari, lapte mult,sa creasca fata mare!!!
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 EmptyMier Mar 02, 2011 1:29 pm

dragele mele ....buna
se pare ca eu sunt coada
inca nu am nascut si nici nu prea vrea sa vina afara ....asta dupa spusele doctorului
fetita noastra avea in sapt 37, 27oo de kg
alina ...felicitari pt fetita sa iti traiasca si sa creasca mare clap
nico ,lumi .../ce mai faceti voi ....mamici fericite
pup si mai intru cand ma lasa spatele ....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 15 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 15 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: