Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 4:41 pm

Vai Nico, ce cosmar! Cosmarurile astea cica fac parte din simptomele sarcinii de trimestrul al II-lea si al III-lea!
Sper sa nu mai ai!

Ce frumos, ai si tu acum in casa lucrusoare de copil, ca sa nu mai fiu singura de pe aici! Smile

Eu ma uit la hainute, patut, cadita etc.... si nu-mi vine sa cred ca-s pentru copilul meu. Dupa ce pleaca soacra insa , cred ca ma voi uita iar pe indelete la tot, ca oricum vreau sa fac bocceaua de spital si pentru fetita.

Pup!

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 5:23 pm

Lumi, cand intru in saptamana 28, incep sa fac lista de shopping pt bb, cu tot ce e necesar si, incet-incet, incepem sa le achizitionam. Asa mi-am propus. study

P.S. Sa adaug cosmarul asta la lista de plangeri?! scratch Plus niste crampe musculare la gambe, pe care le-am experimentat tot azi-noapte. pale
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 6:55 pm

Da , pune si cosmarul! Smile Si crampele, ce mai ai simptome ca la carte!

De fapt cred ca eu am reusit performanta sa bifez absolut toate simptomele sarcinii: ieri m-am trezit cam umflata la maini si labele picioarelor. Sad Azi noapte ma cam dureau articulatiile bratelor si mainilor. Tensiunea e inca buna, dar..de azi nimic, nimic sarat ca mi-e frica..

Crampele musculare-carcei?- cred ca stii si tu, ar fi semn al unei carente de calciu sau magneziu.
Suplimentele de calciu stiu insa ca nu-s asa de indicate, ca dau contractii, dar magneziu, respectiv Magne B6 functioneaza foarte bine, ai putea sa iei 1 pe zi, daca crampele devin suparatoare.

pup!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 7:08 pm

A cumparat H. scoica de masina pentru copil, foarte draguta. Mi se pare totusi o carca de bani, cu toate ca e printre cele mai rezonabile, dar cica nu e bine sa iei pe cea mai ieftina ca strici spatele copilului.
Asta e modelul
http://www.baby-dump.nl/index.php?page=product&id=284&groep_id=116&merk=932

pupici!

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 8:07 pm

Foarte eleganta scoica, imi place mult. Very Happy

Sapt viitoare voi face testul de glucoza. Voi solicita si calciu, si magneziu. Tot ma inteapa, macar sa fie cu folos. Wink
Mersi mult pt sfat. I love you Doar daca se confirma carenta de magneziu, voi lua, altfel nu e indicat in sarcina. Am citit prospectul. study
Acum iau acid folic plus (adica +Ca) si, din cand in cand, mai topesc si o tableta de Ca efervescent. Ca ma stiu cu Ca cam mititel. Rolling Eyes
Sus In jos
mirela2

mirela2


Mesaje : 129
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 9:04 pm

nico eu am luat magneziu la greu pt relaxarea uterului si pt prevenirea carceilor
la fiecare fiv mi s a dat magne b6
in ungaria erau de beres, ditai drajeurile de 500, si dr dadea 4/zi
acum n am luat de la beres, am luat ceva mai mic in concentratie, dar au fost zile in care am luat si 4 drajeuri
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 9:17 pm

Nico, asa este, daca nu esti sigura in primul rand tu de utilitatea medicamentului, e normal nu-l lua.
Verifica-te inainte, ca sa fii tu convinsa.

Mie mi-a fost recomadat fara analize de magneziu in prealabil si stiu sigur ca multe gravide il primesc asa. Hipocalcemica sunt si eu, asta tot asa din analize mai vechi o stiu, dar eu nu iau calciu de frica contractiilor. Organismul insa, daca nu gaseste calciu necesar, atunci foloseste magneziu cu succes ca inlocuitor. Magne B6 contine o concentratie mica de magneziu, vreo 50 mg. S-ar putea insa ca aceasta concentratie sa o contina si multivitaminele pe care le iei tu. De pilda la mine Elevitul Pronatal -pt.sarcina- contine chiar 100 de mg de magneziu, acu am verificat prospectul si am editat.
flower



Ultima editare efectuata de catre luminita42 in Sam Noi 13, 2010 9:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptySam Noi 13, 2010 9:33 pm

Chiar am vrut sa te intreb, de ce faci testul de toleranta la glucoza?
Exista vreun semn ca ai fi predispusa la diabet gestational? Ai glicemia crescuta? Aici de pilda nu se face, daca nu te descopera cu glicemie mare /asta la analizele de rutina- cel putin asa am inteles eu. Dar..cate bordeie atatea obicee! Smile
Pupici! I love you
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 14, 2010 11:09 am

mama ce de pregatiri ...hainute de bb ,scoici de masini ,pijamale pt mame.....
lumi ...eu nu ii sigur ca mai incap in marimea 36-38 scratch dar oricum este foarte frumoasa pijamamua
la noi analizele obligatori sunt astea ...
-sapt 4-12 ....primul control ginecologic,se recolteaza pt testul papa-nicolae ,analize de sange si urina ,dentist si EKG
-sapt 11-13...eco vaginala ,dublul test
-sapt 12-13....o data la 4 sapt eco
-sapt 16...AFP si hepatita
-sapt 18-20....eco de trimestrul doi
-sapt 23-25 ...din nou sange dar de data asta se masoara glucoza ...la prima ora nemancata iti ia sange dupa care trebuie sa bei 75 de ml de glucoza si astepti 2 ore dupa care inca o data iti ia sange ...este interzis plimbatul ,mancatul si bautul pe parcursul de 2 ore
-sapt 29-31....eco de trimestrul trei si miscarile micutului
-sapt 32-36...din doua in dou sapt control eco
-sapt 36 ...in fiecare sapt control ,CTG,sange si eco
-sapt 40...CTG tot a doua zi
astea sunt analizele ce se fac ca la carte la orice graviduta dar daca medicul sau am rog gravida nu se simte bine primesti plus analize si controale
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 14, 2010 11:14 am

ei bine am scapat si eu la cumparaturi cu o prietena si m-am ales cu un ursulet de 1 m ...mare si dragut dar nu am putut sa il las in mag ,este foarte dragalas si imens
si pt Lucky am cumparat o hainuta de mos craciun ...ii mortala
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 14, 2010 7:39 pm

Alinuta, multumim de informatii, se fac destule investigatii si la voi!..Lasa ca-i bine sa aibe grija de gravide!

Bravo pentru ursuletul imens!Very Happy I love you
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 14, 2010 7:57 pm

Gravidutelor,
am copiat din mesajele mele de la chat, care tin de sarcina, asta asa ca sa tin evidenta faptelor si aici! Very Happy


"Fetelor a venit soacra pe 12 nov., cu lucrurile pentru copil. Patutul e micut, gen cos, dar frumusel, salteluta in schimb mi se pare cam moale. Cred ca vor trebui schimbate curand dar merg la inceput, cadita de baie cu suport sunt ok, consumabile ok etc. Avea totul in cutii mari de plastic, una cu lucrusoare noi, un pachet cu lenjerii de pat, prosoape, paturici si alte efecte, toate noi si o cutie cu lucrusoare primite. Nu va zic ca a scos si trei pulovorase si un port bebe de cand era mic H.! Erau perfecte, cum naiba le-o fi pastrat?.. Lenjeriile de patut le-a croit ea, sunt dragute, a pus o broderii albe cu bentita verde pal, aparatoare laterale la fel cu broderii, arata bine, se pricepe , eu in veci nu as stii sa fac dintr-astea. A crosetat chiar si un puloveras si o caciulita mica cu mot. Lucrusoarele cumparate (body-uri, salopete, camasute,sosete, pulovaras, caciulita, paturica) nu-s insa prea colorate, eu as fi vrut ceva mai vesel, dar sunt de buna calitate. Lucrusoarele primite arata impecabil, calcate , spalate, le-a selectat ea, tot felul de tricouri, salopete, saci de dormit etc..''
.......
''Acum toate lucrurile sunt adunate in camera mica, scoica de masina, cadita, dulapul cu hainutele, patutul, un birou mare care se poate folosi ca masuta de schimbat, plus un pat de adulti, in care se poate dormi eventual. Toate astea, in afara de patut sunt ale propietarului de aici, ca noi o sa luam mobila noua cand ne mutam.''
......
Azi de dimineata, inainte de a pleca soacra a vrut sa faca poze cu mine langa patut. N-am putut sa refuz, ca deh patutul ala are valoare sentimentala pentru ea, vechi de vreo 40 de ani si facut de tatal lui H etc.

Deci doua poze noi aici:
https://s1023.photobucket.com/albums/af351/luminita42/
flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyLun Noi 15, 2010 10:03 am

Buna dimineata, burticute minunate!

Acusica plecam la testul de glucoza. Imi chioraie matele de foame. Crying or Very sad
Revin cu detalii, ca ma zoreste sotul. Very Happy
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyLun Noi 15, 2010 1:42 pm

Despre diabetul gestational si testul de glucoza, puteti citi aici:

http://www.copilul.ro/sarcina/analize-sarcina/Screeningul-glicemiei-si-testul-glicemiei-provocate-la-gravide-a3183.html

Impresiile mele artistice:
- testul e ca unul obisnuit de sange
- iti ia sange o data si iti da un pahar mare cu glucoza dizolvata in apa (foarte gustoasa bauturica drunken)
- astepti o ora, timp in care nu mananci si nu bei nimic
- iti ia sange a doua oara si astepti 2 ore rezultatul (cum fac io acum Rolling Eyes)

P.S. In timpul asta am mancat, am mai colindat putin prin magazine si acum ma intind putin. Sleep
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyLun Noi 15, 2010 2:48 pm

nico....si la noi cam asa se face doar ca inervalul dintre cele doua luari de sange este de doua ore....rezultatul nu stiu insa cand se da
pe 26 ma duc si eu .....
odihna placuta flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMar Noi 16, 2010 11:45 am

lumi ....scriene si noua o listuta cu ce lucruri iti duci pt tine in spital si pt bb .....daca ai vreme sunny
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Lista spital mama! a se modifica pe parcurs!! :-)   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMar Noi 16, 2010 4:53 pm

Alinuta, scriu acum ce-mi amintesc si pe masura ce mai verific valiza, o sa mai completez:

Pentru mine am asa pana acum:
-1 pereche papuci
-1 capot usor de bumbac (are si gluga)
-2 pijamale din bumbac (dar eu cred ca e suficienta una)
-2 camasi de noapte din bumbac (una pt. travaliu)
-1 camasa de noapte gen combinezon, care se deschide in fata (cine vrea poate sa ia camasa de noapte pt alaptat)
-4 perechi de sosete, 2 perechi din bumbac si 2 perechi mai calduroase (cu lana)
-1 bustiera +1 sutien obisnuit (cine vrea poate sa ia sutien de alaptat)
- 2 maieuri
-6-7 perechi de chiloti obisnuiti masura L
-1 cutie tampoane de sani (se gasesc de cumparat)
-1 pachet cu tampoane post partum (pentru scurgeri vaginale dupa nastere, se cumpara)
- 1-2 prosoape
-1 folie speciala de plastic de pus in masina + 1 prosop (in caz se rupe apa, in drum spre spital)
+
Un portfard cu produse de ingrijire personala (cred ca puteti cumpara in cantitati mici ca cele pentru calatorie, ca sa nu fie voluminoase):
-1 sapun, 1 sampon mic, 1 crema de fata,
-1 demachiant mic + 1/2 pachet dischete pentru demachiat
-1 deodorant mic;
-1 pieptan, cateva bete de urechi
- cateva agrafe si elastice de par
-1 pasta de dinti, 1 periuta de dinti
-1 aparat de ras
-produse de machiat pt. cine foloseste (un creion dermatograf discret sau rimel, un ruj etc., ce vreti voi)
-1 crema sani impotriva eventualelor iritatii la alaptare- eu nu am inca!

In geanta:
-cardul de asigurari, pasaport sau buletin de identitate
-telefon mobil
-2-3 pachete cu servetele de nas, ochelari, o carte sau ceva de ascultat muzica daca vreti (eu iau o carte)
-2 pachete mici biscuiti +1 sticla apa plata, eu imi iau sa am acolo, daca e nevoie!
-maruntis , aici e nevoie de monede de 2 euro pentru utilizare carucioare in spital

Nu uitati:
-sotul cu bagajul lui, daca sta cu tine in rezerva! Very Happy
-camera foto/video

Daca va amintiti ceva , sa-mi mai ziceti si mie, oricum eu trebuie sa mai verific o data bagajul!

Revin cu pachetul/lista pentru bebelus.

flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMier Noi 17, 2010 12:52 pm

lumi ...mersi I love you ....numai bani si timp sa ai ca sa le cumperi pe toate tongue
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMier Noi 17, 2010 12:54 pm

incet incep si eu sa fac o listuta cu lucrurile necesare atat pt mine cat si pt bb ....de craciun o sa fie oferte prin mag si o sa imi arunc ochii cheers
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMier Noi 17, 2010 2:01 pm

Alinuta, nu te speria. Poti folosi bineinteles ce mai ai si prin casa nu trebuie sa cumperi chiar totul nou. Sau poti sa iei mai putine, eu am exagerat de exemplu am trei camasi de noapte, eu zic ca una e suficienta, ca tu s-ar putea sa primesti camasa de la spital pt. travaliu!..

Eu nu aveam de pilda capot ca eu nu port, pijamale iarasi nu aveam, camasi de noapte nu, papuci mei de casa erau cam vechi.... Pe acasa am ca pijama niste tricouri vechi mai largi si niste ''izmene'' de-a lui H. Smile Mi-era rusine sa ma duc asa la spital..:-)

Cosmetice iei si tu ce ai in casa disponibil in clipa aia, eu le tin pe toate intr-un loc doar sa le arunc in bagaj..:-))
Da ai dreptate, de sarbatori se mai fac si cadouri cu mostre de creme, gel de dush , sunt reduceri la haine etc..Poti sa alegi convenabil!..

Mie mi-au cumparat soacra si sotul, tu ai noroc ca poti sa-ti alegi singura sau poti s-o mai rogi si pe mamica ta, daca are timp...:-) Ai timp destul!.. I love you
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Lista bebe pt. spital - modificabila!   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMier Noi 17, 2010 3:22 pm

Pentru copil am pus asa in pachetul de spital:

3 salopete cu manecuta (se mai poate salopeta fara maneca cu bluzita de bumbac pe dedesupt)
6 bodiuri cu maneca scurta sau fara maneca
2 pantalonasi bumbac
3 pulovarase, din care 2 bumbac, 1 mai gros (crosetat de soacra!)
3 caciulite, doua interior, 1 mai groasa
3 perechi sosete
1 paturica groasa si moale - sau puteti cumpara o salopeta mai grosuta, de iarna, pentru scos afara din spital.
2 bluzite de bumbac cu manecuta
1 sac de dormit bebe (astea ultimele doua sunt cam in plus, cred)

4 scutece de finet mai subtiri (se pot confectiona din material cumparat)
3 scutece finet mai gros (se pot confectiona din material cumparat)
1 prosop moale, mai maricel (exista in comert niste prosoape patrate cu capison)
2 pachete tampoane sterile din tifon pt fata, ochisori
1 pachet pampers nou nascut
1 ulei corp bebe
1 crema corp bebe
1 gel de baie bebe
1 cutie servetele umede bebe

Nu uitati scoica de masina, aici de exemplu este obligatorie pentru transportul copilului!
Toate lucrusoarele de spital eu ma gandesc sa le luati masuri nou nascut- 50 cm, maxim 56, pentru ca in general rudele si prietenii cumpara masuri mai mari.

Cam asta, daca e ceva ce am omis, mai adaugam cu timpul.
flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyMier Noi 17, 2010 5:12 pm

pai sa vedem scratch ...pt mine
-camasi de noapte neaparat pt ca eu sunt adepta pijamalei ....fie pantalon lung fie scurt si de obicei din saten
-chiloti L affraid ...uriasi dar trebuie neaparat ....sunt ceva gen de chiloti de unica folosinta ,cred ca 3 intr-un pachet si nu sunt scumpi deloc ...macar pt travaliu si prima zi
- capot ,sosete ,papuci de casa,bustiera ,sutien de alaptat ,tampoane pt san si restul le voi cumpara cu timpul

pt bb la noi nu trebuie dus in spital decat scutece si servetele umede ....in rest hainute ,ulei ,crema iti dau iei ....nu te lasa cu ale tale ....dar oricum le voi cump pt ca trebuie si pt acasa

imi vor trebui lucrusoarele cu care il voi scoate din spital si scoica de masina
asta nu inseamna ca nu o sa cumpar restul ce ai scris tu pe listute ,in afara de pompa de muls pe care am primito deja de la sora mea ,noua AVENT
a si mi-au spus sa imi duc papuci de dus ...

Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 21, 2010 11:51 am

gravidutele mele preferate .....va las niste poze foarte recente .....
http://picasaweb.google.com/alinutahu/Bebe#5541936622701873762
dragelor mele eu mai am putin si bat 70 de kg asa ca sa nu radeti de suncile mele .....
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyDum Noi 21, 2010 5:22 pm

Alinuta, n-as indrazni sa rad de suncile tale, pe care nici nu le vad!..Smile Ai o burtica de milioane, eu zic ca arati foarte bine si sanatoasa! Una peste alta, esti o frumoasa! flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 EmptyLun Noi 22, 2010 11:17 am

Cred ca am reusit sa "lipesc" niste poze din din saptamana 17:

http://picasaweb.google.com/guzelnico/Nico#

Promit sa postez si pt perioada actuala, daca cele anterioare pot fi vizionate. Very Happy

Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 9 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 9 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: