Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyVin Oct 22, 2010 11:53 am

Hihi, introduce la chestionar Nico! Pe cuvant ca esti zodia fecioarei, esti organizata ''rau''Very Happy

Cred Lumy si sora ta au avut intr-adevar motive medicale, restul este de intrebat, intr-adevar.
Varsta nu prea pare ca e motiv de ceza, trombofilia parca nu , sarcina dificila, ca motiv de ceza', iarasi nu e prea convingator..:-)

Dar Nico, inceraca sa nu te stresezi, lucrurile astea le vorbi si noi de principiu. Daca vrei cezariana, pai faci cezariana!
Ti-am zis numai sa fie posibil in turcia, in rest nu cred ca vei avea alte probleme.
I love you


NB. interesant postul cu exercitii! Smile
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyVin Oct 22, 2010 1:35 pm

fetelor va multumesc pt sfaturi dar in ciuda tuturor metodelor folosite starile de voma nu au trecut ci din contra parca sau accentuat si am trecut si la statul cu capul deasupra ligheanului Crying or Very sad ...
la noi este o ,,asistenta ,, care vine in timpul sarcini si dupa acasa sa te ajute ,eate obligtoriul macar o data pe luna sa te intalnesti cu ea si am sunat-o si a spus ca astazi vine in vizit la ora 14 ....o sa vad ce mai zice si ea ...
nici astazi nu am fost la munca .....

lumi ....asa de mare a fost fetita ta ?....macar tu esti mai experimentata
ma bucur pt tine lumi ca bb este ok si tu la fel .....se pare ca sta cuiburita pana la timp
nico...si noi facem sau mai bine zis invatam tehnici de ameliorare a durerilor atat in timpul travaliului cat si dupa la orele de gimnastica si cam toate se potrivesc cu ce ai postat tu
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyVin Oct 22, 2010 1:44 pm

la noi in HU nu se face cezariana la cerere ....cel putin in spitalele de stat nu se poate ,la private nu stiu
dar daca sunt complicati sau graviduta poarta ochelari cu bioptri mari atunci se face cezariana
ideea este ca totul trebuie vorbit cu medicul si trebuie sa te informezi despre regulile spitaluiui
de ex unde vreau eu sa nasc sunt o gramada de alternative in ceea ce priveste travaliul si nasterea ...sali dotate cu tot felul de lucruri care ajuta la calmare ,de ex cad jacuzi , muzica si multe altele
o prietena de a mea va naste in dec la un alt spital tot in Budapesta dar regulile sunt total diferite si mai stricte
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyVin Oct 22, 2010 5:34 pm

Alinuta, ma repet, daca poti sa te duci la doctor maine sa vada ce ai, cu varsaturile astea.I love you

Da, banuiam eu ca nu se face in Ungaria cezariana la cerere. Ce frumos suna conditiile de nastere naturala din spitalele voastre, aici nu cred ca au asa ceva, dar de fapt nici n-am intrebat.. Smile
Referitor la ce ai zis tu, eu nu prea ma simt experimentata, eram asa de tanara ca habar nu aveam ce mi se intampla pe vremea aia.. D-zeu iti da mare putere in ziua nasterii, sa stii. Fata mea a fost maricica , dar cred ca si datorita faptului ca s-a nascut la 40 saptamani a avut timp suficient sa ia in greutate.

Nico, pune-ma si pe mine la statistica ta, poate te ajuta sa ai si o nastere naturala, macar ca am nascut acum 21 ani :-)

Lumi42, nastere vaginala, fara anestezie
termen 40 sapt. si 2 zile
eliminat dop gelatinos ~ 4 martie,
rupere membrane si nastere - 14 martie.
travaliu de 11 ore, din care doar ultimele 5 ore mai grele;
fetita 3900 g si 52 cm; epiziotomie, fara nici o complicatie.
flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyVin Oct 22, 2010 6:18 pm

Alinuta, macar suna dr daca nu poti sa te duci. Nu sta asa. Te va lamuri si-ti va recomanda ceva, cu siguranta. Exclamation

Lumi, si eu sunt nascuta in pozitie pelviana si, crede-ma, nu-s cu fundu' in doua luntre si nici sucita. Laughing Dar, din ce mi-a povestit mama, am fost mica si slabuta. Embarassed
Te-am pus la statistica, dar ... Lumi, fara anestezie???? affraid
Ma atrage chestia cu nasterea in apa, ca-s maniaca cu igiena. Rolling Eyes
Si mi-ar placea sa-l lase pe-al meu sot langa mine- mi-ar da curaj si incredere. drunken Desigur, in cazul unei nasteri normale.
La cezariana, este exclus, ar lesina cred, pt ca nu se poate uita nici cand mi se ia sange. Curios ca n-a avut nicio problema in a-mi face injectii. scratch


P.S. Abia astept intalnirea cu doctorasu' de saptamana viitoare. Am facut deja lista cu topic-urile.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptySam Oct 23, 2010 1:20 pm

http://www.bajcsyszul.hu/szulszob.htm
am pus linkul de la spitalul unde am sa nasc eu
pe pagina jos sunt cateva poze dai clik si le mareste putin
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptySam Oct 23, 2010 3:15 pm

Alinuta, foarte dragut spitalul!
De minge stiam ca-i bine sa stai pe ea, dar sfoara innodata le ce foloseste? .
Oricum imi place si sfoaraq, eu acum m-as da pe ea! Very Happy Si baia gen jacuzzi ! Hai ca s-au gandit la toate, e chiar dragut!
pupici!

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptySam Oct 23, 2010 3:30 pm

Nico, pai am nascut in 1989! pe atunci nu prea cred ca se oferea anestezie femeilor in travaliu! Very Happy
In orice caz mie nu mi-au dat!

Va sa zica asa , nu ai vrut sa te intorci in pozitie craniana! Incapatanato! Smile

Si eu vreau pe H. cu mine. In afara de suportul psihic, e bine sa fie acolo mai ales daca trebuie sa luam vreo hotarare rapida legata de felul cum nasc si pt. un eventual tradus. Doctorii o dau pe engleza usor, dar moasele nu prea, iar eu nu vorbesc deloc dutch!..Smile

Pupici!
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyDum Oct 24, 2010 10:35 am

am gasit ceva mobila si patuturi de bebe pe net si vreau sa va arat la ce patut ma-m gandit eu .....
http://www.babaholmiolcson.hu/termek.php?ID=16

si carut multifunctional....
http://www.babaholmiolcson.hu/termek.php?ID=455
ma gandeam la modelul care este in culoarea verde in poza dar alta culoare

am sa vizitez mag cat de curand macar sa imi holbez ochii
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyLun Oct 25, 2010 9:10 am

Alinuta, ff frumos patutul. Si eu optez pt patut cu masuta de infasat si sertarase pt ca vreau ca bb sa stea cu noi in camera. Iar cand bb se va mari si nu va mai avea stare/ loc pe masuta, voi folosi acel spatiu pt jucarii si biberon apa/ ceai pt timpul noptii. Wink
Nepotica mea se trezea noaptea destul de des sa bea lichide si i-a fost de mare ajutor masuta. Nu nimerea ea de fiecare data sa puna biberonul la loc, dar era atent observata de parintii ce dormeau in patul lor. Very Happy

La carut banuiesc ca te referi la cel cu 3 functiuni- landou, scaunel pt masina si sport.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyLun Oct 25, 2010 8:11 pm

Frumos site pt imaginile sale video.
Intrati pe site-ul de mai jos, selectati "Pregnancy"- "Birth videos" si alegeti ce va intereseaza. Very Happy

www.babycenter.com

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 2:50 pm

Buna ziua, burtici minunate!

Am fost azi la eco de 23 saptamani. BB e in grafic, dr a fost f multumit de evolutia lui si de ceea ce a vazut la eco. Very Happy
Eu sunt putin cam peste graficul de kg. Embarassed Am ajuns la 61 kg. Adica am luat pana acum aproape 9 kg, ceea ce n-a fost pe placul dr. Mi-a recomandat:
- consumul moderat al carbohidratilor (produse si dulciuri pe baza de faina)
- mese mici si dese (pe asta pot s-o bifez, ca asa procedez Very Happy )
- produse lactate light

Peste 2 saptamani fac analiza pt glucoza si peste inca 2 merg iar la eco.



Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 2:53 pm

Revin cu raspunsurile la "chestionarul" pt dr referitor la nastere. Mi se inchid ochii de somn. Embarassed

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 4:11 pm

Nico bravo pentru bebelus!!!!

9 kile zici! pai cred ca si pe mine m-ar certa doctoru'' tau. Eu am luat 12 pana acum (la 31 sapt, jumate), sunt in avans cu vreo 2 kile cred, dar nu am ce-i face mi-e foame..:-( Aici la olandezi nimeni nu se agita de 2-3 kile in plus, au mare toleranta, adica zic ei fiecare raspuns la sarcina e individual, nu prea streseaza gravida cu d-astea. Bine ca ei au niste femei care si in stare ''neinsarcinata'' sunt cat muntele, asa ca...le inteleg toleranta!Very Happy

Chiar ma intrebam daca ai vorbit despre nastere. Si eu pregatesc niste intrebari pentru vineri, am intalnire si cu moasa, pe langa vizita la doctor.

Pup, odihneste-te!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 6:55 pm

Asadar, am revenit.
Am inceput prin a-l intreba daca e devreme sa vorbim despre nastere. A fost simpatic- "Fooooaaarte devreme", mi-a spus dar m-a incurajat sa-l chestionez. Cred ca-l amuza ca vin cu carnetelu'. study

1. Cezariana/ nastere normala.
Cezariana, pt ca nu e o sarcina obtinuta normal ci prin FIV (adica, la sarcina normala, nastere normala; la sarcina FIV, cezariana). Daca pt toti bebelusii se acorda atentie la nastere, pt bebelusii proveniti din FIV, se acorda o atentie si mai mare. drunken Aceeasi extra grija o are si pt mama, pe care vrea s-o fereasca de orice trauma. queen
2. Spitalul recomandat
Mi-a indicat un spital privat care nu-i prea aproape de noi dar nici extrem de departe (cam 20-30 min). Am descoperit ca avem si relatii la unul din patronii acestui lant. Nu ca ar fi necesar, dar e bine de stiut. Wink
3. Prezenta sotului in sala de nasteri- n-a mai fost cazul, pt ca voi naste prin cezariana.
Sotul ma va astepta in salon. Dr i-a spus insa ca, daca vrea neaparat, poate aranja. Sotul a refuzat politicos. Motivul il stiu, el nu poate sta langa mine nici cand imi ia sange, asa ca n-am pretentii sa vada cum ma taie. I-ar trebui o asistenta doar pt el, sa-l culeaga de pe jos. Laughing
4. Recoltare celule stem
Dr considera ca este un fiasco medical. Rezulate vindecatoare ai daca folosesti sangele altcuiva.
Nimeni nu da garantii 100% pe masura trecerii timpului- acest lucru este confirmat si de fina mea, care a nascut in RO si a optat pt recoltare celule stem din cordonul ombilical. Daca, DD fereste, copilul se imbolnaveste peste 5 ani, s-ar putea sa ai sanse 100%. Dar daca o eventuala boala, iarasi spun DD fereste, apare peste 15 ani, sansele pot sa scada la 70%, spre ex. Si tot asa. Asadar, sansele de reusita scad pe masura ce trece timpul.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 7:30 pm

Nico,
ma bucur pentru tine!

Zic ''ma bucur'' pt ca te-am simtit mult mai speriata de nasterea naturala decat de cezariana. Smile
Insa explicatia cu sarcina/copilul obtinut prin FIV mi se pare cam ''subtire'', sa nu te superi....flower
Nici noi nu recoltam celule stem, aici n-am auzit ca s-ar proceda la asa ceva si nici nu cred ca intreb.
Si eu ma gandeam azi, daca H. sa stea la nasterea propriu-zisa , ca la travaliu oricum va fi pe langa mine, sa vedem cat l-oi suporta!!! Mi-e sa nu-l adune de pe podea, ca e tot asa mai impresionabil, se albeste si lesina la injectii darmite sa vada sange! El insa zice ca isi asuma riscul si ca personalul medical trebuie sa fie in garda si pentru el! Very Happy

Una peste alta , eu ma bucur ca tu o sa fii mai linistita la gandul nasterii! I love you
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 8:03 pm

nico draga si eu vin din urma cu kg dar nu sa pus inca problema ca am luat prea mult ,cel putin doctorasul nu a spus nimic in afara faptului ca ar trebui sa renunt la painea alba si sa mananc tot ce imi cade bine dar in porti mici si multe fructe ,apa ,legume ,produse lactate astea in special seara .....si cu toata gimnastica,mancaruri alese si plimbarile de seara si vreau sa zic ca inca lucrez am luat si eu deja 7 Shocked ....
eu zic ca nu-i prea devreme sa vb despre nastere,sa te informezi si chiar sa vezi locul respectiv
asta chiar nu inteleg ce legatura are FIV-ul cu nasterea normala in aczul in care si mama si copilul sunt sanatosi si lipsiti de probleme scratch ....dar sunt sigura ca doctorul tau stie despre ce vorbeste
tu nu cu acelasi doctor ai sa nasti la care mergi si acuma ?

si noi ne-am tot tratat si concluzionat si am ajuns la decizia ca bubu va fi alturi de mine numai in salonul de travaliul iar cand va veni momentul nasteri atunci se va retrage ,bine asta spunem acuma asta nu inseamna ca asa o sa si fie Exclamation
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 8:10 pm

citez ....si complectez

CALENDARUL GRAVIDUTELOR:
Alinutahu- +20................7kg
Guzelnico- +23, baietel.....9kg
Luminita42- +31, fetita....12kg

pana la sfarsit o sa ne rostogolim nu gluma Razz Razz Razz

sa fim sanatoase si sa ducem sarcina pana la bun sfarsit cheers cheers cheers
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 8:49 pm


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Alinuta, hai ca e frumoasa listuta cu kilogramele!!! O sa facem si un grafic curand! Very Happy

Ce simpatica ai fost!!
I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMar Oct 26, 2010 9:56 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Conform listutei facute de Alinuta, suntem in grafic toate trei, proportional cu saptamanile de sarcina. De ce sa ne luam dupa dr cand ne putem stabili noi proportiile. Buna idee! bounce

Fete dragi, desi incercam sa-mi fac curaj pt o eventuala nastere normala, am incredere in alegerea dr. Este un dr serios, deschis si f atent la detalii, de aceea am mers, merg si voi merge pe mana lui. Am trecut impreuna prin laparoscopie, procedura FIV cu FET, sarcina si urmeaza nasterea. Very Happy

Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMier Oct 27, 2010 9:31 am

nico.....nastere usoara si nu ne baga pe noi inseama ca vad ca suntem un pic cicalitoare ,daca pt tine e bine cezariana atuncea fao cheers
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyMier Oct 27, 2010 3:25 pm

Alinuta, orice parere sau sfat sunt importante. Exclamation Nu consider absolut deloc ca sunteti cicalitoare.
Si voua va doresc sarcina usoara si la termen. flower Abia astept sa ne povestim impresiile artistice. Very Happy
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyJoi Oct 28, 2010 9:30 am

Stiu ca-i cam devreme dar n-am mai avut rabdare. Azi am constientizat si experimentat o contractie Braxton Hicks. A durat sub 1 min. Am deschis repede la pag 4 sa ma informez in detaliu. Multumesc, Lumi! flower
Mie cred ca mi se trage de la deshidratare, avand in vedere ca in timpul noptii nu beau apa si stateam intinsa in pat, deci nu faceam niciun efort.
Voi urmari "fenomenul' cu atentie de acum incolo. Arrow

Sa aveti o zi minunata, burticute! sunny
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyJoi Oct 28, 2010 1:28 pm

Am avut inca o contractie BH. Neutral Asta a urmat unor serii de trebusoare prin casa. Rolling Eyes
Acum stau cumintica pe canapea cu castronelu' de fructe. Very Happy
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 56
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 EmptyJoi Oct 28, 2010 4:47 pm

Nico, cred ca asta e startul la tine. Acum creste burticuta, te faci o gravida serioasa..Smile
Vad ca au inceput la o data rezonabila (23 de spatamani), eu pe prima am experimentat-o la 20 saptamani.

Tin minte ca vorbeam asa mai cu patos cu sora-mea mare (era la noi) si am simtit burta pietroi si parca asa cam amortita. Eu atunci m-am cam panicat, nu pricepeam ce se intampla. Nu doare deloc, dar e cam neplacut. Pe urma m-am luminat.

Este si deshidratarea un motiv serios, dar sa stii ca pot aparea si fara un motiv aparent, simplu ai vezica plina sau faci efort sa te intorci de pe o parte pe alta. Bravo ca ai grija sa te odihnesti! Sa nu intinzi coarda cu efortul (si cand zic efort ma refer la efortul de mica intensitate) sau chiar cu agitatia psihica. Dr. astia olandezii au o vorba : asculta-ti corpul! Cred ca e adevarata. In rest stii si tu, sunt absolut normale contractiile B-H. Pupici multi!
flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 6 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: