Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Copiii nostri intre 0-2 ani

In jos 
+3
guzelnico
lumy_clt
Admin
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyLun Apr 12, 2010 9:53 am

Rezumarea primului mesaj :

Impartasiti-va experientele,trairile,dati sfaturi la nevoie,
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptySam Feb 19, 2011 2:34 pm

Buna ziua, mamici minunate!

Sunt un pic ingrijorata: Eralp nu a dormit prea bine in cursul zilei ... asa, doar scurte reprize de maxim jumatate de ora. Nici macar dupa ce l-am scos afara. In rest, scanceste, face kk, se miorlaie si papa. Crying or Very sad

1. Cand incep colicii?
2. De la cate saptamani ati folosit suzeta?
3. De la cate saptamani ati folosit picaturi/ ceai impotriva colicilor?

P.S. Lumy, mai merg asa inca 15 zile, pana la urmatorul control. Dar tare imi este sa nu devina asta rutina lui- din 2 in 2 ore. Suspect


Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Feb 22, 2011 11:11 pm

Nico e normal sa doarma si asa putin, atata vreme cat nu are febra, mananca si creste in greutate nu cred ca e ceva sa te ingrijoreze.
1. Cand incep colicii?
Raluca a avut colici sau crampe abdominale cu reflux gastro-esofagian de la 7 zile si nu dormea aproape deloc ziua, eram extrem de mirata si eu, chiar am intrebat la dr. daca e ok si mi-au zis ca nu arata deloc ca un copil epuizat. E adevarat ca noaptea se mai odihnea 4 ore in sir, dar dupa aia iar incepea agitatia, eram doborata de oboseala si de disperare..
Eralp poate avea dureri de burtica sau alte indispozitii, sistemul lor digestiv e imatur inca si se adapteaza incet la digestia laptelui/


2. De la cate saptamani ati folosit suzeta?
Raluca nu a aceptat suzeta pana la 6-7 saptamani, poti incerca cu Eralp, poate ai noroc si o acepta si se mai calmeaza. exista suzete pt. noi nascuti, mai micute.
3. De la cate saptamani ati folosit picaturi/ ceai impotriva colicilor?
Am folosit infacol de la doua saptamani, timp de 2 saptamani dar fara efect...am renuntat la el, si acum am o groaza de picaturi (infacol, bonisan, gripe water, colief..etc..) trimise de sora-mea, dar nu le folosesc, deja observ ca acum la aproape de 8 saptamani situatia cu colicii se amelioreaza de la sine. Multi doctori zic ca nu au efect aceste picaturi, nimic nu amelioreaza durerile de burtica ale bb-lor , ca e doar pt linistea parintilor care isi inchipuie ca fac ceva sa le aline durerile ...inclin sa cred, ca la mine nu a mers nimic.

Multa putere Nico , cu timpul o sa fie mai bine.


flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Feb 22, 2011 11:23 pm

Mersi mult pt incurajare! flower
Rezistam eroic ... amandoi. drunken Suntem niste luptatori! cheers scratch

P.S. Picaturile Sab Simplex au fost intrezise in Tr de sapt trecuta. scratch O s-o intreb pe soacra-mea motivul.

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Feb 23, 2011 12:13 pm

am citit ca siropurile si ceaurile contra colici- chiar daca-s naturale- modfica flora intestinala a bebelusilor si ca mai bine sa lasi intestinul copilului sa se adapteze la digestia laptelui, poate fi un motiv.....
in america , cica e interzis gripe water syrop...dar recomanda altele...
cred ca mai e vorba si de competitie intre firmele producatoare, mai ales ca majoritayea siropurilor si ceaiurilor au cam acelasi principiu de actionare sau compozitie..

puuup!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyLun Mar 07, 2011 12:50 pm

buna fetelor,

raportez si eu ca ralu are acum 10 saptamani si s-a ''cumintit'' considerabil, durerile de burta ori au mai trecut, ori le suporta ea mai bine; treaba e ca acum doarme binisor noaptea, se culca pe la ora 21.00 se mai trezeste la ora 1.00, apoi pe la 5-6 dimineata, suge scurt si iar baga somn pana la 9.00... vreau sa spun ca imi fac si eu somnul boiereste!! suzeta a ajutat mult pt. calmare si ii satisface si nevoia de supt asa ''in gol''! problema e ca o mai scapa si trebuie sa i-o dau la inceput de somn, dar dupa ce adoarme e ok si fara. noaptea doarme inca cu mine in pat, iar ziua cel mai bine doarme ..in brate!! acum e la mine in brate de pilda, va scriu cu o mana! dupa 15 minute insa o pun insa la loc in landou!
cand e treaza, nu sta singura, ii place sa se uite cum fac treaba la bucatarie, trebuie sa vorbesc tot timpul, iar cand epuizez ''discutia'' Smile ma apuc sa cant cantecele de copii sau simplu inventez cantecele, doar ca sa-mi auda glasul si asa sta foarte linistita; in tarc sta putin daca nu e nimeni langa ea; am observat ca de cateva zile realizeaza cum trebuie sa foloseasca jucaria zornaitoare, nu o mai scapa din mana, o misca tare, se uita lung la ea, o duce la gura etc..Smile a fost minunat sa o vedem cum devine constienta de joaca! a plans cu lacrimi de pe la 4-5 saptamani cred, iar de gangurit a inceput de pe la o luna , zicea pe ggggg, acum zice igu, ingu, zambareste fericita si rade cand te joci cu ea; ii place multa sa o mangai pe fata, pe gusulita, sa-i incrucisezi manutele peste piept, sa-i faci bicicleta cu piciorusele...etc..de ceva timp cere sa stea mai la verticala, aproape in fund, incordeaza abdomenul sa se ridice cand e in brate; intorsul de pe o parte pe alta nu il face inca, decat fff putin, dar se roteste din pozitia pe spate ca un ac de ceasornic si asa ''migreaza''.
cam atat pentru etapa asta..
pup fetele, astept si eu povesti de la voi!!!
I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyLun Mar 07, 2011 8:23 pm

Prezenti la raport! lol!

Noi implinim maine 5 saptamani. Eralp este tare mancacios si agitat nevoie mare. Se intinde, se misca in continuu, zambeste cand il mangai pe fata sau il pup pe gatut. A inceput sa reactioneze si la vocea lui tati.
Pentru ca a evoluat bine in prima luna (a luat 1 kg si s-a lungit 8 cm) am hotarat sa-l las mai lejer, sa nu-l mai chinuiesc cu sculatul si hranitul din 2 in 2 ore. Astfel ca, noaptea prindem si 1-2 reprize de somn de cate 3 ore (boierie !!!!), din care prima langa mami in pat I love you . In timpul zilei insa, programul este flexibil. Alterneaza, fara intervale orare exacte scratch , perioadele de somn scurt (cca 45 min- 1 h), perioadele de veghe (cca 1 h) si vreo 2 perioade se somn mai lung (cca 2 h; in brate sau pe pieptul lui mami/ tati se doarme la fix Wink ). Si supt, bineinteles. Laughing Are grija sa-mi cuprinda sanul cu ambele manute, nu care cumva sa fuga "prietenele" lui cele mai bune.
Nu mai face scandal la schimbat scutecul si a inceput sa-i placa la baie si masaj. Ce bine! cheers
Nu ne-am hotarat inca la suzeta (mi-e teama ca nu se va mai hrani suficient), crizele de colici nu dureaza asa mult si nu sunt zilnice (DD ajuta), reuseste sa se linisteasca la san.
Luna aceasta ii facem si ecografie de sold. Este recomandabila pana la maxim 3 luni jumate- 4 luni, dupa care nu se mai poate vedea ecografic.

P.S. Si lui Eralp ii place sa doarma ziua in brate, inca ma lupt cu maica-mea pe tema asta. Insa in aprilie ea pleaca si il educ eu cum trebuie. Acum, daca n-o las si pe ea sa-l tina, sunt acuzata de cruzime fata de ea. Asa mi-au spus cei din familie- ca-i si ea bunica si ii place sa-l tina in brate. Sper sa nu se creeze obicei. silent
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyLun Mar 07, 2011 8:55 pm

Nico, ce mari sunteti si voi!!!! :-)))
Cat despre purtatul in brate, pai cine sa capete obicei, buni sau cel mic? Very Happy Eu nu cred ca-i asa pericol cu tinutul in brate, ei toti au nevoie de mama asa micuti...A mea asa tare se culcuseste si se strange fericita, o impachetez in paturica ei verde, si-i mai fac si ''cort' peste fata si adoarme profund..Unii copii cer asta pur si simplu, uite Luci nu era asa, nu a cerut in brate la somn, adormea la ea in patut fara probleme. Cu Luci a fost istorie dupa varsta de un an, ca de atunci nu a mai suportat singura.. In fine, copii si copii.Revenind, Eralp e inca mititel, ce stie el de rasfat? eu zic sa tii copilul in brate cat poftesti si cat poti Very Happy eu nu cred in istoria cu rasfatul la varsta asa mica! mergi pe instinctul tau de mama , lasa ''disciplina'' pe mai tarziu... Smile I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 08, 2011 12:10 pm

Ma refeream la obicei pt Eralp Rolling Eyes , ca buni are deja format obiceiul de a tine in brate nepoteii pt muult timp si imediat ce scancesc/ mataie. Very Happy
Pozitia preferata de somn a lui Sufletel este culcat pe burtica pe pieptul meu cu capsorul intre prietenele lui (tzitzicile Laughing ). Desigur, nu refuza nici oferta pieptului lui tati/ buni. Very Happy
Este curios ca, daca il pun sa stea pe burtica in starea de veghe sau la masaj, nu-i place, chiar incepe sa planga. Desi am inteles ca, asociata cu masajul circular, ar fi o metoda buna pt scoaterea gazelor. drunken Mai insistam. Wink

P.S. Cand ai timp sa mai faci si cate ceva prin casa/ pt tine daca Ralucutei ii place asa mult in brate? I love you

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 08, 2011 2:55 pm

Nico Smile am timp destul ca ea sta in brate pana adoarme , cam 5, 10, max 15 minute, se calmeaza si pe urma sta ori in landou ori sus in patul nostru si doarme. Tu credeai ca stau cu ea in brate tot somnul?...:-) De fapt sunt diverse situatii, daca am timp stau mai mult cu ea in brate asa ca mi-e drag, daca nu am timp, o las, dar nu mai riposteaza deloc, pt. ca e calma si se simte deja bine. La o ora dupa masa regurgiteaza devine foarte panicata, o iau iarasi si o linistesc. Cand e treaza si odihnita sta in landou si misc landoul dupa mine la bucatarie unde gatesc si-i vorbesc sau cant si sta cuminte. La etaj o mai pun in scoica si se uita la mine cum ma machiez sau calc rufe sau fac altele, daca vorbesc sau cant e multumita. :-) Pana acum am calcat , bagat la spalat, strans rufe, sters pe jos, am si vazut o jumate de film..:-)), acum ma apuc sa fac mancare si poate si ies un pic pe afara. Asta in conditiile in care ea manaca la 3 ore si mai cere si la o ora. Nu te infricosa, se poate foarte bine sa faci si treaba si sa te si odihnesti, chiar daca dai atentie copilului asa in stilul asta. De fapt eu fac cum imi dicteaza instinctul, nu ma iau dupa carti, asa ca nu stiu daca e bine sau nu, acum tu decizi pentru tine si pentru Eralp ce crezi ca e mai bine. I love you

PS.Edit sa adaug un adevar mare, timp pt. tine nu o sa mai ai asa ca inainte cel putin in primii ani, asa ca o bunica, o sora, o cumnata va fi intodeauna utila atunci cand vrei sa ai timp cu adevarat pentru tine...Eu de data asta nu cred ca voi avea parte insa de o terta persoana, la luci au fost surorile mele aproape si erau si mai tinere dar cum...bye bye..:-)) Mai vedem ce-o mai fi.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mar 09, 2011 10:54 am

Aaaaaa, Lumi, se schimba treaba. Acum am inteles. cheers Pai ai fetita cuminte,sa nu-i fie de deochi. I love you
Eralp e maaare smecherit. Lui ii place si in timpul somnului sa-l tina cineva in brate, mai ales in pozitia lui favorita (pe pieptul nostru). Ok, hai ca in pozitia asta, ma relaxez si eu si trag un pui de somn impreuna cu el. Sleep
Dar ii mai place in brate si in starile de veghe. Aici ma lupt cu buni, s-o fac sa inteleaga ca, dupa ce pleaca ea in RO, eu raman cu obiceiul prost format. pale
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mar 09, 2011 12:15 pm

Daaa asa e acum Nico, dar in prima luna -jumate a fost infern, avea niste crize de burtica, care n-o lasau sa doarma si pe urma facea crize de plans de ore in sir din cauza oboselii, stateam mult in brate cu ea, luatul in brate a ajutat la calmare. Eu nu cred ca se vor rasfata de la luat in brate, in primele luni asta le da un sentiment de siguranta, care va fi de folos mai tarziu, adica eu zic ca se vor cumint!!! Am si eu teoriile mele..:-)))) Oricum, nu-ti fie teama, cand sunt asa mici cica nu e pericol de rasfat!( Edit)Asta o zic teoriile mai moderne! Mie mi se pare minunat ca mama ta sta pe langa voi pana in aprilie, acu' ce sa-i faci vrea si ea copil in brate nu doar joburi ''administrative'!!Smile
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mar 16, 2011 8:23 pm

Nicooo, pe unde esti?.. Sunteti bine?..

Am fost azi la vaccin cu Ralucuta, a avut 2 bucati de facut, unul pe fiecare piciorus..:-(Doamne ce oribil, nu sufar momentele astea. Am avut totusi mai mult noroc ca data trecuta, ca a plans mult mai putin, nu s-a crizat, ce inseamna domne sa mai creasca..!Eu eram cam ingrijorata ca ea mananca cam putin (si des, mai ales ziua), in total ~700-750 per 24 ore , dar doctorita zice ca daca a luat in greutate sa nu-mi fac probleme. Azi avea 5850 kg si 60 cm (face 3 luni pe 25 martie), i-a masurat capusorul , a controlat si inima, ochii, postura, a aliniat picioarele, soldurile, a verificat si fontanele, modul cum isi tine capul..si altele nu mai tin minte, ca eu eram stresata de momentul injectiilor.
Acum cred ca are un pic de temperatura, doarme destul de profund, a cam fost sacaita dar nu exagerat.

Erau langa mine o pereche de musulmani (el si ea) cu baietelul, un grasun de 9 luni, mama ce urias parea, se tot minunau de ralucuta, dragut din partea lor, pana m-am prins ce ziceau trecu ceva vreme ca vorbeau in dutch Very Happy mai rau e ca doctorita nu bunghea pe engleszeste, sau nu vroia sa bungheasca ( o nasoala !) dar m-am descurcat , am inteles esentialul.

pup fetele!
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 22, 2011 11:55 am

Buna mamici scumpe, abia mai am timp si eu de putina forum-eala.
Maria este bine, creste, la o luna avea 4,5 kg, deci am o mica pufoasa, nu prea ne deranjeaza colici, doar kk si parturile ne dau batai de cap.
Ca tot vorbeati de tinutul in brate... nu aruncati cu pietre.... dar eu daca as putea as tine-o numai in brate si as pupa-o si as mirosi-o non-stop.

cam atat .................pupici si o primavara minunata cu plimbari frumoasa
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 22, 2011 4:37 pm

Buna ziua, mamici minunate!

Lumi, ce vacc i-ai facut? Si de ce 2 deodata? Shocked Biata Ralucuta. Nu-i de mirare ca a plans. Sper ca a uitat deja experienta. Wink Ti-a recom sa-i faci eco de sold? Cica se face maxim pana spre 3.5 luni.

Alinush, bine ai revenit. Cum te-ai acomodat cu bebelina? Spune-ne daca lucrusoarele cumparate ulterior nasterii de catre bunici au fost pe placl tau. Spuneai ca fam ta e f superstitioasa. Very Happy
Ce bine ca n-are colici.! Tare se mai necajesc din cauza lor.

Azi Eralp a implinit 1 luna si 3 sapt. I-am facut si un cadou: suzeta. Laughing (mult ne-a tb sa insistam pe langa tati Rolling Eyes ). Sa vedem daca si cum o primeste. scratch Tot sapt asta speram sa ajungem si la eco de sold iar pe 1 apr mergem la controlul de 2 luni si ii facem vacc BCG.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 22, 2011 10:19 pm

Nu stiu Nico ce vaccin ca-s trecute pe hartii acolo, dar e schema lor olandeza, crima nu alta doua injectii o data, m-am enervat; in fine si data trecuta la o luna tot doua doze erau, nu stiu daca erau diferite sau acelasi in doza dubla. in orice ca a facut 38.8o C dupa aia si i-am dat jumate de supozitor paracetamol pt. sugari si i-a trecut, slava Domnului era asa agitata saracuta.
Nico dar de ce e sotul tau impotriva suzetei?... Copii isi satisfac nevoia de supt ''in gol'' cu suze, altminteri iti transforma sanul in suzeta..! Acum unii copii nu au nevoie dar la altii , mai agitat, mai chinuiti de dureri de burtica, suze e binevenita oricum copilul stie precis sa o arunce cand ii este foame.

Alinus ai o grasunica scumpa, sa-ti traiasca , multe bucurii sa-ti aduca! Pai de ce sa aruncam cu pietre (!) cu tinutul in brate ca si noi, daca ne citesti ai sa vezi ca tot aia facem!! Very Happy

Raluca va face 3 luni pe 25 martie. A inceput sa aibe un program mai conturat cam de pe la doua luni jumate, adica mananca nitel mai rar si mai mult la o masa, decat inainte. Oricum ea cantitati mari de lapte nu mananca inca, variaza de la 100, 150 ml, azi a mancat pt. prima oara 200 ml!!! dar eu ii mai dau si san completare. In orice caz nu e o grasuna, ar mai avea loc de pus sunculita! Orele de mancare sunt 9.00, 12.00, 15.00, 18.30, 23.30, 5.00. Cam asa.

Hai va pup ca-i tarziu , mai vorbim fetelor!

edit: Nico eco de sold .a raluca nu mi-au recomandat.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Mar 22, 2011 10:32 pm

Lumi, sotul meu fabrica suzete, printre altele si avea teorii de genul , "are senzatia ca a mancat si n-o sa mai vrea san", "ii strica flora stomacala", "ii distruge stomacul" etc. Si da, ma cam transformase bb in suzeta lui. Laughing Treaba era ca-i venea si laptic, era suprasaturat si regurgita destul de des ca-i agitat mama-mama, n-ar sta si el sa-si faca siesta dupa ce papa, DD fereste. Smile
Sapt trecuta l-am dus de cateva ori sa-l mai giugiuleasca verii, sa le ai treaca temporar tristetea. Una din verisoare l-a pus pe burtica (pozitie care nu-i place lui Eralp deloc). Am fost socati: baiatul meu agitat s-a impins in picioruse si brate si s-a intors pe spate. Shocked Verisoara a glumit spunand ca, daca la o luna jumate se intoarce asa, la 8 luni o sa alergam dupa el. Laughing
Sus In jos
alinushali

alinushali


Mesaje : 25
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 39
Localizare : focsani

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mar 23, 2011 4:31 pm

lumi, multumim de compliment, eu ii spun falci Very Happy , k este o falcoasa, dar si din cauza ca atunci cand o alaptez, face urat tare cu tzatza in gura, parca ar mancao cu totul affraid .

nico, ce sa-ti spun , in prima zi am facut o mica depresie asa pentru inceput, dar mi-am revenit incet dar sigur. Cat priveste lucrusoarele, mi-am cumparat singura cu o saptamana inainte, bineinteles cu tromboneli Rolling Eyes .

Vreau si eu program ca al Ralucutzei, k a mea printesa dupa 4 se trezeste din ora in ora si papa de rupe 120 ml.

pupix
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mar 23, 2011 11:27 pm

M-ai facut sa rad Alinush cu porecla falci! Laughing Mi-am amintit ca si Ralucuta facea asa la inceput la san, frate dadea capul pe spate si parca-si lua avant si pe urma il inhata. Eu ii ziceam micul pradator! Acum nu mai face asa, a inceput cu figuri, s-a convins ca tzata nu pleaca nicaieri, tot acolo e!..

Nico, asa va sa zica , musculosul mic s-a intors singur! Bravo lui de scump mic , stie ce vrea! Da imi place de el ca e lungut, creste frumos !..

Pup gagicile ca-s franta , ma bag la culcus un pic.
Noapte buna!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyJoi Mar 24, 2011 5:14 pm

Buna ziua, mamici minunate!

Si noi avem aventuri cu tzitzi. Si Eralp "se mufeaza" cu avant si cu putere. Si, uneori se ajuta si de maini. Very Happy Suge de parca nu l-as fi hranit de 24 ore iar apoi, cand se satura, incepe show-ul: o smotoceste pe tzitzi, folosindu-si gingiile, linge sfarcul cu limbuta lui mica sau isi plimba ritmic gurita semi-deschisa dreapta-stanga cuprinzand doar sfarcul. E fff comic! Laughing Va trebui sa fac o inregistrare pt cand o fi mare ... Embarassed
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyLun Mar 28, 2011 10:48 pm

Ehei, ce de prichindei la noi in gradinita, care mai de care mai falcos si mancacios de laptic .

Si noi am avut vaccinuri cu 2 intepaturi, cate una pt fiecare copanel. Mai avem de facut la un an Pentaxim si apoi la 1 an si vreo 2 luni ROR.
BCG-ul la noi se face, in spital in prima zi, cu exceptii....ca de ex. lipsa vaccinului, cum a fost la noi..si l-am facut la 1 luna si 1 sapt.

Suzeta e o prietena de nadejde, dar in acelasi timp e si obositoare...ca dc i se pune pata pe suzeta si adoarme cu ea noaptea si intre timp o pierde....sa vezi scandal. Acum de ex, suzetele zac pe langa ele. Ziua Mara o foloseste mai mult pt ros, are 2 dintisori rabbit
jos iesiti, si tocmai au spart si 2 de sus. Maia are doar 2 rabbit
, parca sta sa ii iasa si ei ceva sus....doc. zicea ca ii ies mai greu din cauza Vit. D...are fontanele destul de mare, de ceva vreme nu prea i se mai inchide... ramane de z la controlul de luna viitoare.
Noi tot fotomodele suntem, Mara are ~7900gr, iar Maia ~7100gr si vreo 70 de cm.
Ne diversificam cu drag si spor!!!
Exploatam orice situatie, si facem figuri. "Capul" rautatiloer este Maia, care atunci cand nu-i convine ceva, desi la mine in brate, se-ndoaie toata de mai are nitel si scapa, pe principiul, ah nu-mi faci pe plac, las ca te pacalesc eu. La unele mese mananca fara nadragi pe ea Razz pt ca asa sta linistita. ..vine ea vara...Mda, fetelor, Prichindelul e tare figuranta, sub mutrita ei inocenta se ascunde o profitoare Very Happy
Stam din ce in ce mai bine sustinute de manute in picioare, facem si cativa pasi.
Maia e ca o zvarluga, navigheaza prin tot patutul/patul. Pe cand Mara e tare comoda, dar tot obtine ce vrea.

Trebuie sa fiu cu ochii non-stop pe ele. Clar n-am timp sa ma plictisesc.
Insa nu imi vine sa cred cum a trecut timpul....mai avem putin si implinim 10 lunite!!!

Pe vreme frumoasa stam mai mult pe afara, si ne intalnim cu Mire si Motaneii ei. Poate sapt. asta reusim sa ne intalnim cu Bea si cu Sophie.

V-am zapacit destul, ma bag si eu la nani, ca sapt asta sunt singura, si deh sunt de garda.

Va pupacim dulce dulce!!!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyJoi Mar 31, 2011 11:42 am

Hey Lumy, mai rezisti? Smile Ce mari sunt fetele! ..
Multumesc pentru msg. de la multi ani de pe facebook! Si tu sa ai parte de tot ce iti doresti!..Eu nu prea intru pe FB si nu-s activa acolo, asa ca am preferat sa-ti raspund aici.

Si la mine la fel cu suze, asta e inconvenientul ca daca o pierde se cam agita dupa ea, dar de plans plange rar, pt. ca i-o indes repede in gura Very Happy , noaptea la fel e usor ca dormim impreuna; noaptea de fapt nu prea o cauta pe suze , decat atunci cand o apuca foamea.

Copiii vostri au perioade de mairaiala asa cand nu mai merge nici o solutie?.. la mine raluca e ok toata ziua dar seara de la 7-8.30 sau chiar 9, nu-i mai convine nimic , nu zbiara ca acum doua luni, dar e sacaita si nu-si gaseste pozitia de somn, adoarme f. greu seara si cu multe consolari din partea mea, adica luat in brate , mangaiat, plimbat e un intreg ritual.
Pe urma in somn are cateodata perioade cand ofteaza, se agita, tresare, viseaza ca plange....depinde de ce a impresionat-o in timpul zilei, mi se pare foarte sensibila; mie nici acum nu-mi vine sa o las sa doarma singura in camera, cu toate ca au lasat-o colicii. La voi cum e?..

va pupic fetele!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyVin Apr 01, 2011 9:22 pm

Buna seara, mamici minunate!

Azi am implinit 2 luni. Ca in fiecare luna, "sarbatorim" cu un control si un vaccin ... astazi insa i-au fost administrate lui Eralp 3 bucati- unul pe gurita ("degustat" cu mare placere si pe nerasuflate drunken ) si doua in picioruse cu zbieretele de rigoare (care insa au incetat imediat ce i-au pus plasturii bom ). Stau ca pe ghimpi sa nu faca febra. Rolling Eyes De dimineata pana acum a fost ok- a supt normal, a dormit ceva mai mult ca de obicei iar periodele de durere au trecut relativ repede. Sper sa fie asa si in timpul noptii.

Eralp se dezvolta frumos, a recuperat f bine (asa ne-a zis dr) chiar daca s-a nascut mititel. Are 4500 grame si 57 cm.
Alaltaieri i-am facut si ecografia de sold- a iesit bine, se dezv normal. cheers

Cat despre maraiala, Lumi, Eralp nu prea se manifesta asa. Poate pt ca o fi baiat?! Wink
Incearca sa-i schimbi pozitia, sa faci gimnastica, sa te joci cu ea sau sa-i pui muzica (cu siguranta Ralucuta deja reactioneaza la melodii). Sau sa-i muti baita in perioada respectiva, daca nu ti se pare prea tarziu. Poate ca o baita si un masaj o vor relaxa. Sleep

In somn, si al meu baiat se mai agita, se mai fataie, scoate sunete ciudatele (face ca un manzulet), se mataie/plange cand ii este foame. Dat fiind faptul ca il alaptez, si mie mi se pare ff normal sa-l am "cazat" in camera cu mine.

Suzi ... hmm.... inca o priveste ca pe o prostituata Embarassed - o foloseste ff rar si apoi o arunca ... Ramane fidel "prietenelor" lui ... inca ...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyVin Apr 01, 2011 11:12 pm

Mersi Nico scumpo, inseamna ca a mea e asa cu figuri pe seara!...nu merge din pacate nimic ca am incercat , cand ii vine de plans nu se lasa pana nu-si face numarul! Ea seara cam plange de oboseala, zic eu. Asta seara ca prin minune a uitat de bazaiala , asta de bine ce-o raportai, sa vedem maine! Cu vaccinul... si aici e clar ca e mai sensibiloasa, pai dupa vaccin Doamne ce-a mai oftat si suspinat vreo doua zile, iar vreo 4 zile a fost mai agitata. Eu ii fac baie ziua, ca seara o agita si mai tare. Uite o sa incerc cu muzica, ei ii plac cantecelele pentru copii, in care se aud distinct vocile (de copii!).
De dormit, eu chiar dorm cu ea in pat, e frumos si comod, cu toate ca la inceput mi-a fost cam teama. Probabil ca o s-o culc la ea in patut in casa noua , cand ne mutam, dar in camera cu noi. Vreau sa-i iau un patut nou, cand ne-om muta. Copaia aia de la soacra-mea, tapetata la greu cu cearsafuri e de efect, dar absolut nefunctionala, ca nu ai acces la copil fara sa te ridici noaptea din pat.

Maai , pai e voinicel Eralp! I love you Si e lungut bine! Ralucuta la 2 luni cred ca avea vreo 5300 , nu e mare diferenta de greutate, iar ca lungime cam tot asa ca era.

Hai va pup fetele, noapte buna!
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMar Apr 05, 2011 8:13 pm

Hello !!!

Noi suntem bine, incercam sa ne revenim, ele ca ele, dar io is praf...dc pana acu nu dormeam din cauza dintisorilor lor, acu nu dorm din cauza maselelor mele Sad .am inceput sa ma resimt,
drept urmare am inceput vizitele la dentist Sad Sad Sad .

Lumi, si la noi se intampla sa fie agitate, insa s-au obisnuit sa doarma nitel inainte de baite, si is ok. Noi le facem baie in jur de ora 9-9.30, ca avem mese multe si sa lasam stomacul sa digere. Din dif motive se intampla ca uneori sa nu le putem face baie seara...toata nopatea se foiesc si n-au somnul linistit. Cred ca totusi ar tb sa o obisnuiesti cu baita seara, ca nah organismul e mult mai relaxat, si daca papa pe saturate, ar tb sa fie bine. Vara, o as bag si noi mai multe baite pe zi.

Nico, pupici curajosului Eralp!!! 3 vaccinuri. Cel pe gurita e cumva Rotarixul?
Sa stii ca a recuperat foarte frumos. In ritmul asta o sa ne ajunga cat de curand.
Noi desi papam destul de mult, nu se prea mai depune, ca nu stam ;ocului o clipa, mereu agitate, miscacioase si tot asa.
Ne bucuram de plimbarile pe afara, de pasii nesiguri e care-i fac acum, de leagane si de copii.
Nu prea mai au stare in carucior, dar ne descurcam.

Cand l-au vazut pe tati intors acasa au fost tare bucuroase, au reactionat mai bine decat m-am asteptat.

Ah, cand canta tati la chitara Mara e superabsorbita, si nu se lasa pana nu mangaie si ea corzile, mai nou a si apucat de ele parca cantand. Maia in schimb are pasiune pt orga, nu scapa ocazia de a apasa pe clape.
Asa ca o sa ne umple tati casa de chitari d-alea de lemn cu corzi si orgi, ca sa le faca fetelor pe plac. Isi doreste f mult sa-i mosteneasca pasiunea si talentul.

Va pupacim!!!!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 EmptyMier Mai 11, 2011 5:28 pm

Buna ziua, mamici minunate!

Am cateva probleme:
1. Una pe care nu stiu cum s-o combat: Eralp isi suge degetele.
Si daca pana mai acum vreo 2 saptamani "servea" doar degetul mare sau aratatorul indoit, acum simte placerea doar cu cate trei degetele. Shocked Shocked Shocked Ati patit asa ceva? Cum ati procedat?
Suzeta n-o vrea mereu sau o pierde prin pat.
2. Si una care tine de dezvoltarea motrica, sunt sigura. Dar mi-e teama sa nu gresesc si sa-l afecteze pe Eralp mai tarziu.
Baietelul meu a inceput sa-si ridice capul cand se afla intins pe spate si se necajeste f tare (a se citi "tipa"/ "plange") daca nu-l iau de manute sa-l aduc in pozitia sezut sau nu-l asez macar pe plan inclinat. Are 3 luni si 11 zile. Cred ca-i prea devreme sa-l tin in sezut in perioadele de veghe. Voi cum ati procedat?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Copiii nostri intre 0-2 ani
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Copiii-bucuria suprema in fiecare zi-
Mergi direct la: