Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Discutii zilnice de tot felul-22

In jos 
+4
turqoise
guzelnico
menics
amy
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyVin Oct 04, 2013 6:37 am

Rezumarea primului mesaj :

Va astept cu drag in casuta noastra.


Ultima editare efectuata de catre amy in Joi Mar 20, 2014 7:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos

AutorMesaj
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Mar 10, 2014 10:12 pm

Nico, pe-atunci hidrosalpinxul nu era un subiect interesant pentru mine, pana acum o luna de zile cauza infertilitatii noastre era strict masculina:( in plus, nu inteleg de ce mama naibii dr din Turcia mi-a dat sanse de reusita in acesta situatie, chiar nu inteleg de ce... Am pierdut 2 embrioni care din start nu aveau nicio sansa de supravietuire!!!
Da,in aprilie voi face " curatenia" de primavara!
Multumesc pentru incurajari faci cu ochiul flower 
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyJoi Mar 13, 2014 2:08 pm

Ce de lume.  sunny 
Oana, imi pare tare rau de nereusita ta. Uite, era bine cand intram pe aici si mai schimba o impresie, un sfat. Important e ca mai ai 2 puiuti si dupa curatenia de primavera sigur totul va fi ok.
Nu mai stiu nimic de celelalte fete, Lumi olandeza nu mai da nici un semn nici pe FB, poate imi fac curaj si o deranjez eu, sa vedem daca e ok.
Ms Nico de sfaturile cu culorile, incercam sa le invatam, le repet intruna, poate se prinde ceva, asa cum a invatat si cantecelele si poeziile. Si Andreea stie cateva strofe in engleza, pe lima ei, pe engleza, le recunosc.  Very Happy 
Va pup si ma bucur ca s-a mai inviorat atmosfera pe aici.
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Mar 17, 2014 5:40 pm

Buna dragele mele,

am vorbit un pic mai devreme cu Lumi pe mess.

E tare prinsa cu surioara ei, a terminat acele terapii, si din pacate a recidivat, e cat de cat stabila. Acum urmeaza un studiu clinic in Germania, un tratament imunologic, la 2 saptamani, si fac cu randul sa o insoteasca.

Ralu, nu mai vrea la gradinita, plangea si cate 2 ore cand o lasa acolo, asa ca si-au luat o pauza, o sa incerce in aprilie sa o duca.

Va saluta si ea s-a gandit la voi, insa nu a mai avut putere sa intre si timpul ei e limitat.
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Mar 17, 2014 5:43 pm

Eu sunt acasa cu mandrele, suntem racite aman3. E un virus puternic, eu 2 zile nu am fost buna de nimic. Suntem pe tratament si sper sa reusim sa tinem febra sub control.

ps. De Gali nici eu nu mai stiu nimic.
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyMier Mar 19, 2014 11:13 am

buna fete dragi!
am revenit si eu..
turqule..promit sa fiu pe-aici pana te gravidesti si tu...poate te ajuta ceva informatie stransa de-a lungul timpului..
nu stiam daca sa scriu din nou sau nu...nu vreau sa fii dezamagita si sa nu crezi in tine si in sansa ta de a ramane graviduta cu bebeii congelati..
eu de data asta nu am reusit..de fapt reusisem..dar s-a intamplat ceva si am pierdut bebeii deoarece beta a fost de 12, 25 in z 9 de la et..si stiu si de la ce..asa ca ai grija dupa et..mare grija ce faci..
eu stiu ca am facut o prostie...regret dar in acelasi timp ma consolez..ptr ca nu am rezistat cand piciu meu s-a dus la bunici plangand si le-a zis ca mami ei nu o mai iubeste ca nu o mai ia in brate si nu o mai lasa sa se joace si sa sara pe ea si mai ales pe burtica ei...asa ca im momentul in care i-am vazut lacrimile si durerea-ptr ca avea lacrimi sincere de crocodil-nu am rezistat si am luat-o in brate-si de acolo mi s-a tras...ptr ca am simtit in ziua urmatoare ca ceva nu mai era la fel...am incercat sa remediez situatia..dar degeaba...asta a fost!
mai avem 1 bebelas care sper sa fie norocul nostru si a piciului...am zis ca o sa las piciul mai mult la bunici ca sa stau mai mult la pat asa cum am facut prima oara..ptr ca trebuie sa reusesc de data asta!la sfarsitul lunii viitoare ma duc sa fac iar et..sa vedem ce va fi!
si apropo turqule..eu chiar inainte de fiv am facut "curatenia"-adica laparo si uite ca a fost cu noroc!si.. dr avea dreptate!se poate ramane cu hidrosalpinx..insa pierzi sarcina..ceea ce am patit eu inainte de fiv!inainte sa clipsez trompele!mie dr. mi-a zis sa la s trompele ca au si ele rolul lor-chiar daca sunt defecte..acum fiecare stie ce si cum!
insa iti doresc bafta multa multa!
zilele astea eu am stat cu piciu si am recuperat orele de "dragosteli" pierdute...am vrut sa incep si munca dar am zis pas... mai bine stau cu piciu deocamdata!cat se poate!
pup fetele cu pici si fara si va doresc all the best!
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyMier Mar 19, 2014 8:08 pm

Off, Mihaela draga, ce rau imi pare Crying or Very sad 

E bine ca totusi s-a prins, nu e ca si cum beta ar fi fost zero, ca nu a ramas poate ca este vina ta ca ai ridicat-o pe cea mica dar poate ca nu ar fi rezistat oricum... Insa iti tin pumnii stransi pentru FET-ul urmator, sa fie cu ochisori iar tu trebuie sa ai mare grija, nustiu, poate sa o lasati pe micuta la bunici cateva zile, intre ET si beta, stiu ca e ff greu dar rezultatul merita, decat sa ai pareri de rau dupa...
Oricum, sa ne scrii mai des si sa ne tii la curent, ok?
Pupici clap 
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyJoi Mar 20, 2014 7:51 am

Buna dimineata.
Am legat eu subiectele active, sa nu mai ratacim pe 2 subiecte.  Very Happy 
Miha, imi pare rau ca nu a fost sa fie. Acum bucura-te de cea mica, pana la viitorul FET si apoi trite-o la bunici cateva zile, sa nu mai fie probleme.
Lumy, ti-am trimis un mail, l-ai primit?
A mea canta si vorbeste toata ziua, mai deunazi canta ,,de iua ta, memico", tare m-am amuzat de ea.
Va pup si mai intru. O zi frumoasa.
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyJoi Mar 20, 2014 10:55 am

m.gandul.info/stiri/mesajul-unei-mame-catre-deputata-pentru-care-un-copil-e-un-bun-uitati-va-in-ochii-fiicei-mele-de-doua-luni-si-jumatate-si-spuneti-mi-ca-nu-a-meritat-sa-lupt-sapte-ani-pentru-aceasta-fiinta-12292852
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Apr 21, 2014 11:56 am

PASTE FERICIT, FETE MINUNATE!
Sa aveti sarbatori cu sanatate, liniste si belsug!


Noi suntem "blocati" inca in TR, nu am putut ajunge in RO din cauza documentelor de calatorie (pasaportul lui Eralp a venit tarziu iar viza mea inca n-a fost procesata Crying or Very sad )
Dar eu m-am pregatit: am vopsit oua, am gatit bors de miel, stufat si friptura si, in premeiera absoluta am facut pasca.bounce Lumina am luat de la sotu' anul acesta. Rolling Eyes Iar iepurasul nu l-a ocolit pe Eralp. Very Happy 

Daca n-am putut petrece sarbatorile pascale, poate reusim sa prindem Ziua Muncii in tara.  Laughing
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptySam Iun 21, 2014 1:49 pm

Fetelor, mai sunteti careva prin zona? Eu am mai tot intrat sa verific activitatea din sertarel dar activitatea nu mai e ca odinioara...

Am 2 zile de la laparoscopie, dr a gasit totul prins in aderente iar trompa stânga nu a fost scoasă ci ligaturata prin electrocauterizare. Deși dr avea acordul meu sa o indeparteze definitiv a preferat asa pt a nu afecta si ovarul! Acum, nu stiu ce sa zic, poate ca era mai bine sa o scoată ca sa nu se formeze din nou acel lichid insa cred in aceeasi măsura ca am șanse mai mari decat pana acum.
Fetele cu experienta, ce părere aveti??

Miss you, girls faci cu ochiul 
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat
amy


Mesaje : 1369
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Ploiesti

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyMar Iul 08, 2014 6:41 am

Buna dimineata.
da, Turq, nu mai intra lumea... Si eu tot urmaresc, dar daca nu vor, asta e.
Sper ca te simti bine si poate fetele totusi vor intra si iti vor raspunde. Eu nu ma pricep.
Noi am fost in concediu in Thassos si cand ne-am intors l-am gasit pe socrul meu mort, in casa. A fost o nebunie, 2 zile fara sfarsit, pana la inmormantat, azi o saptamana.
Acum lucrurile au reintrat cat de cat in normal.
Andreea s-a simtit minunat la mare, seara zicea ,,mami, nu megem la camelă", la fel cum aici zice ,,mami, nu megem acasă". Daca s-ar putea sa stam numai plecati si sa ne jucam ar fi perfect.
Vorbeste bine, te intelegi cu ea, dar vorbeste non-stop.  Very Happy 
Nici nu zici ca a venit la noi abia la un anisor si ceva, e parca aici dintotdeauna.
Lumi, ma uitam la gargaritele tale, tare au crescut si s-au facut frumusele.
Lumi olandeza, am admirat-o pe Ralu pe FB, e minunata, atat de delicate.
Flacaul lui Manu o sa fie un cuceritor, are niste ochi, mama-mama.
Nico, ce mare s-a facut si Eralp, iar tu o frumusete.
Sper sa mai dati vesti, care cum puteti. Va pup si va doresc concedii placate si o vara insorita.
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyMar Iul 08, 2014 1:41 pm

Amy, condoleante pt socrul tau, Domnul sa il odihneasca si voua putere sa treceti peste acest eveniment.
Acesta a fost primul concediu cu Dea? Cred ca ati petrecut frumos impreuna ca o familie implinita faci cu ochiul mai vreau sa vad poze si filmulețe cu bubulina care vorbeste mult, ok? Si noi initial am zis ca mergem pe thassos insa ne-am schimbat planurile, cel putin pe moment, vom merge in August o sapt la mamaia ca sotulache are treaba pe-acolo apoi la inceputul lunii Septembrie mergem in Istanbul sa ii luam acasa si pe cei 2 puiuti ramasi!
In rest nimic nou, imi pare tare rau ca fetele nu își mai fac timp de schimbat doua trei vorbe insa sunt convinsa ca sunt foarte ocupate caci ma vad pe mine ca nu am copii inca si tot nu imi ajunge timpul pentru mine dar recunosc ca stau cam prost cu organizarea timpului liber Sad

Fetelor, va pup pe toateee clap 
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: buna!   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyJoi Iul 10, 2014 12:43 am

buna fete dragi!
amy-condoleante!
turqule-scuze ca nu am mai intrat..
am facut si eu fet 2 si nimic..acum beta a fost 0 barat!asta e!vom vedea ce vom face!nu vreau sa ma mai gandesc la asta momentan!vrem si noi concediu..acum trebuie sa slabesc ptr ca m-am ingrasat de la tratamentul ptr fet...vrem la mare-pitica abia asteapta!vom pleca si noi prin septembrie..
pitica mea vb ff bine-toata lumea spune ca are cel putin 4 ani..stie culorile, stie animalele, e atrasa de tot ce inseamna "arta,artistic" si asimileaza orice!orice cuvant spui ea il foloseste in alt context in alte propozitii..mi-e teama ca mai tarziu nu o sa-i mai fac fata!ma depaseste..eu vreau sa ma joc cu ea si ea ma pune sa ii explic despre animale, despre plante-iubeste florile,dansul,canta, recita..ma face praf!nu ca oi fi eu inteligenta cu tot cu cele 2 facultati ale mele..dar vorbesc serios-copiii din ziua de azi sunt inimaginabil de destepti!!
dar..referitor la tine-sper ca te simti mai bine acum..si stai fara probleme ptr ca si eu am avut aderente, hidrosalpinx..am trompele clipsate si nu scoase..si uite ca am o minune de fetita!sper sa ma pun pe picioare dupa concediu si la anul sa reusesc sa fac si bebe 2,3..vom vedea..asa ca ar fi bine sa reusesti!ca trebuie sa am si eu cu cine sa vorbesc despre gravideala!
pup fetele dragi!sper sa fiti bine,frumoase,radioase si sa aveti grija de voi si de cei mici!
noapte buna!
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator
turqoise


Mesaje : 384
Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Iul 14, 2014 11:55 am

Mihaela scumpă, imi pare rau ca nu a fost sa fie cu inca o reusita acum insa e suficient sa va doriti inca un copilas si va doresc sa fie cu ochisori la următoarea incercare, Doamne ajuta!
Ce vreau eu sa te intreb in leg cu trompele clipsate, la cat timp dupa clipsarea lor ai facut fivul? Stiu ca lichidul se reface de aceea vreau sa grăbesc putin urmatoarul FET , poate ultimul cu ajutorul lui Dumnezeu!

Va pup fetelor si va doresc tot ce imi doresc mie, numai bine faci cu ochiul 
Sus In jos
miha_ela
incepator
incepator



Mesaje : 281
Data de inscriere : 21/01/2011

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: buna   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyMar Iul 15, 2014 10:33 pm

buna fetele!
turqule-eu am facut fiv imediat dupa operatie..in ianuarie am facut operatia si in februarie am avut fivul..
dar..ce iti pot spune ..e ca hidrosalpinxul nu mi-a facut probleme..ai vazut ca s-a prins si la primul fet..deci nu cred ca trebuie sa te grabesti ptr ca se reface hidrosalpinxul! te stresezi mai mult gandindu-te la asta! tu linisteste-te, fii relaxata ca si cand ar fi o procedura simpla..mergi increzatoare si se va intampla si la tine minunea!eu nu ma grabesc desi stiu ca sunt contratimp!nu sunt pregatita ptr o noua incercare! nu acum..
asa ca..mergi cand te stii linistita!si sfatul meu e sa nu mergi in perioada zilelor de nastere, sarbatori etc..ptr ca involuntar faci greseli care "costa".
pup fata si bafta multa multa!

pup fetele si prichindeii!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 EmptyLun Oct 13, 2014 3:52 pm

Dragelor, m-am gandit la voi , dar nu am mai avut nici timp nici putere sa mai scriu. Multumesc din suflet lui Lumy ca v-a mai dat vesti despre mine.

Poate stiti ca Lumi, sora mea mai mare a avut cancer de piele, stagiu terminal. Toata familia ne-am pus energia in cautari de tratamente si grija pentru ea. A supravietuit doi ani jumatate de la diagnostic, dupa care vara aceasta pe 7 august 2014 s-a dus. Mi-e dor de ea in fiecare zi si inca am amintiri dureroase cu suferinta ei, la care am fost toti martori.

Asa ca grijile si cautarile de tratamente pentru ea, familia si cursurile mele mi-au luat tot timpul. Intre timp am inceput si un curs la univ. medicala din Viena, dar si un curs pe patient advocacy, deoarece sunt -de anul trecut- voluntar intr-o organizatia contra cancerului. Nu mai zic ca acasa la Bucuresti , sunt diverse de facut in legatura cu succesiunea.:-(

Raluca s-a reintors la gradi si ii place mult acum (!!) iar Lucia e in Londra , cu un Master la Univ Queen Mary..:-), H. sotul meu e bine.

Fetelor cele care sunteti pe FB, va voi da invitatie sa facem un grup separat, unde putem vorbi din cand in cand fara sa ne vada altii discutiile. Fac grupul si va dau invitatii. Grupul se va numi ''Forum friends''. Eu sunt mai activa acum pe FB deoarece am si grupul organizatiei contra cancer acolo.

In rest sper sa mai pot sa dau vreun semn si pe aici din cand in cand.

Va imbratisez cu drag si am va trimit invitatii pe FB ca sa va includ in grup. flower love



Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul-22   Discutii zilnice de tot felul-22 - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Discutii zilnice de tot felul-22
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» Discutii zilnice de tot felul- 15
» Discutii zilnice de tot felul-13
» Discutii zilnice de tot felul - 21
» Discutii zilnice de tot felul- 14
» Discutii zilnice de tot felul -16

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: