Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Gravidutele noastre

In jos 
+11
alinutahu
guzelnico
alinushali
mirela2
Mona41
luminita42
galliciana
danny1
beatrix69
lumy_clt
Admin
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyLun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 08, 2010 3:24 pm

Buna ziua, gravidute minunate!

Am profitat ca am masina la dispozitie toata-toata ziulica si am iesit la shopping pt bb. Am hotarat sa incepem incet-incet sa achizitionam cele trebuincioase. Wink

Azi am cumparat:
- o pereche de chilotei si o pereche de sosete (sa respect si traditia de aici)
- un costumas cu: barbita, caciulita, camasuta, pantalonasi cu labute, bluzita cu juma de manecuta intoarsa (fix ca pt manusele)
- un cosulet de rachita cu 4 prosopele; betisoare de urechi speciale, set pt unghiute (forfecuta, pila, clestisor)
- un delfinas de plus
- o paturica moale semi-grosuta

Cosuletul e maricel, fapt pt care voi pune ulterior si alte lucrusoare necesare pt baie/ igiena.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 08, 2010 7:27 pm

Hihihihihi tongue , listuta nr 2, tot de azi:
- 3 fesulete colorate
- costumas cu camasuta, bluzita si pantalonasi
- paturica groasa
- prosopel grosut de baie cu capison
- set cu perie si pieptanel
- 2 barbite cu mesaj (I I love you my daddy/ mummy)
- saculet de rufe (pt masina de spalat)
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 08, 2010 7:34 pm

ce frumos nico
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 08, 2010 8:46 pm

Nico, bravo!!! Very Happy Imi place ce ai cumparat, sunt chiar necesare! Vin si eu cu sfatul: vezi insa sa nu iei hainute prea multe ca mai vin si de acasa din cate mi-ai zis. Pastreaza-te pt. investitia mai mare , adica scaunul de masina, carut, patut cu saltea si seturi de cearsafuri, comoda cu salteluta mica de infasat, cadita, .. ... sau ce mai crezi tu! Mie cu ce mi-a dat soacra si cu ce mi-a dat si sora mi-am cam facut plinul la hainute si chiar mult peste. Am luat si hainute noi, dar foarte putine in comparatie cu ce am primit.
Pupici!

Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 08, 2010 10:24 pm

Da, Lumi, la hainute o sa incerc sa ma abtin. Ii mai iau maxim 2-3 salopetele cu totul (tip cosmonaut), ca am vazut niste modele dragute foc azi. Dar il astept si pe tati, ca asa si-a exprimat dorinta. Wink
- scaun de masina si carut imi trimite sora-mea
- aici patutul se vinde cu saltea si un set complet de lenjerie (pernuta, pilota, cearceaf, aparatori, salteluta pt masa de infasat); alte cateva cearceafuri imi face mama si mi le aduce la sfr lui dec
- cadita+ cana+ sapuniera sper sa le gasesc la aceesi culoare
- tot pe mama am rugat-o sa-mi faca si scutece de finet
- cosmeticele si alte prod de ingrijire le luam de la un prieten- distribuitor
- pt prod farmaceutice ii fac lista soacra-mii
- biberoane, tetine, lingurite, termometre le are tati la fabrica

Mamicile noastre de aici mi-au mai spus sa iau neaparat:
- cearceafuri absorbante (seamana cu scutecele absorbante dar sunt mari si patrate)
- protectie pt saltea
- scutece din finet


P.S. Maine o sa postez si listute cu necesarul pt bb cand ajunge acasa (gasite de mine sau primite de la mamici)

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: 38+....DPN ecografic 24 decembrie   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMar Dec 14, 2010 5:30 pm

Nico vad ca ai cam totul organizat deja! Mai bine asa ca pe masura ce trece timpul te faci nitel mai greoaie...!

Eu acum la 38+ saptamani mi se pare ca m-am marit considerabil. Citeam ca pe masura ce se apropie nasterea unele femei stopeaza cresterea in greutate, eeeei ..se pare ca la mine e invers, acumulez acum ca la balamuc. Asa m-am suparat ca nu m-a mai pus pe cantar , dar ultima oara ajunsesem la 73 de kile (!!!), adica 17 kile luate pana acum!

Am inceput si eu sa am dureri de oase si articulatii la maini (carpiene), dar la mine sunt mai usoare ca la Mirela. Se simt mainile asa fara flexibilitate, , nu mai pot strange pumnul. Am si asa o tendinta sa acumulez mai multa apa, cu toate ca mananc fara sare, mainile le simt mai umflate.

In rest mi-au disparut senzatiile de sufocare, inca am dureri mari de spate si simfiza pubiana si o presiune infernala pe col, dublata de contractii B-H (neregulate) care au devenit mai dureroase. Sunt asa ca durerile menstruale+presiune pe col+ intarire abdomen. Sunt mai dese seara si noaptea si apar mai ales cand am vezica plina. Le mai calmez cu o sticla de apa calda , pusa la picioare.

Copilul meu se misca acum in reluare, o simt ca nu mai are loc, acum doar impinge un fundeac, un piciorus in stomac , unul in coaste, o manuta pe la buric. Capul e fixat in col, apasa cateodata destul de mult. Se misca des, dar altfel... iar eu stau cu ochii pe ea ca pe butelie, uneori o mai deranjez ca sa miste cand vreau eu Smile. Lichidul amniotic e din ce in ce mai putin , dar doctorita a zis ca-i normal pentru perioada asta.
Cam asa e pe ultima suta de metri, nu mai zic de stressul asta al asteptarii, un fel de fericire dublata de angoase si teama..
Doamne ajuta fetelor!

flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMar Dec 14, 2010 6:22 pm

Wow, Lumi, ce frumos si detaliat ai povestit. flower

Eu inca ma simt bine, slava DD. De aceea as vrea sa fac anumite pregatiri din timp.
Burtica se tuguie de la o saptamana la alta. Pe cantar m-am mai suit si eu, se pare ca stagnez deocamdata. Dr insa mi-a spus ca in ultima perioada de sarcina voi lua in greutate mai repede si mai mult. Dar e in beneficiul lui bb, care, oricat as manca, el nu se satura. Very Happy Saptamana viitoare merg la control. bounce
Au inceput sa ma incerce seara niste dureri de spate si de mijloc care uneori coboara pana pe fund si usor spre picior. Dar imi trec daca ma maseaza sotu' Very Happy sau daca fac miscare (in ciuda durerii ascutite Crying or Very sad ).
Contractiile B-H sunt si la mine mai dese acum, adica vreo 3/ zi. Exclamation Am citit si aplicat urmatoarea metoda: ma intind pe partea stanga si respir adanc- inspir de cateva ori.
Si da, intr-adevar, intervin mai ales atunci cand am vezica plina. Pt astfel de cauza, desigur, solutia e sa golesc rezervorul. Laughing

Credeam ca numai Sufletel si-a gasit de joaca cu buricul meu. In mod normal, este plat, la nivelul burticii. Dar cand este jucaria lui bb, se trage in interior. In rest, bb e activ si f miscator (inca are loc Wink ), sunt la stadiul cand ma amuza miscarile lui (haotice, surprinzatoare dar inca nedureroase pt mine Very Happy)

DD ajuta tuturor si mai ales tie, care esti pe ultima suta de m. I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: NECESARUL PT BB ACASA   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 10:23 am

1. MOBILIER SI DIVERSE OBIECTE
- patut, salteluta, masa de infasat
- set complet de lenjerie + 3-4 cearceafuri extra
- protectie saltea
- scaun masina
- cadita, canuta, galeata, lighenus, sapuniera
- termometre corp, camera, baie
- burete/ carpa moale
- prosoape mari cu colt+ prosoape mici
- pieptan+perie de par
- forfecuta unghii cu varf rotund
- betisoare urechi
- tetine ergonomice, lingurite silicon
- biberoane div marimi, perii biberoane, sterilizator
- detergent special si saculet de rufe

2. FARMACEUTICE SI COSMETICE
- scutece absorbante
- servetele umede/ impregnate cu ulei
- alcool alb (70 grade)- pt ingrijire buric
- pansament din tifon steril
- Betadina- dezinfectant pt buric dupa ce cade
- comprese sterile patrate
- ser fiziologic- pt ochi si urechi)+ pipeta/ seringi unica fol.
- glicerina boraxata cu stamicin- pt gurita
- aspirator nazal ("Batista bebelusului")/ pipeta nazala
- pudra Baneocin (pt fundulet)
- crema iritatii fundulet cu oxid de zinc+ crema hidratanta
- impotriva colicilor: picaturi Sab Simplex/ Infacol/ Bonisan (cu simeticona); ceai Babycalm/ Babydrink
- sapun, sampon, ulei de corp

P.S. Produsele cosmetice este indicat sa fie luate de la aceeasi firma, avand in componenta aceleasi substante.



Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 4:06 pm

Multumim Nico! Buna lista! M-am mai verificat si eu!

Imi mai trebuiesc si mie destul de multe si marunte: pipeta pt. ser fiziologic, forfecuta, o para /pipeta nazala, biberoane cu perii si sterilizator (pt. mai tarziu), tetine, recipiente de pastrat vasele copilului separat (poate), o cana de plastic mai mare pentru clatit la baie..La produsele farmaceutice am alcool sanitar si betadina, vaselina (au indicat aici!), in rest mai astept sa vad ce zic asistentele care vin acasa dupa nastere, poate au si ele sugestii si idei, ma gandesc si sa nu cumpar degeaba..

Pentru camera copil si baie am cam totul din ceea ce ai scris tu. Patutul l-am pus undeva dupa usa, mai la fereala de curent, pe urma vine un birou mare pe post de masa de infasat (cu salteluta speciala) unde am mai pus si cosmetice . In continuare este dulapul cu hainute, avea proprietarul un dulap inalt din sticla si in care a aranjat soacra lucrurile, iar pe peretele opus am un pat separat pe care pot sa mai stau noaptea. Cred insa ca pe perioada concediului lui H, o sa tinem insa fetita in camera la noi, deci mutam patutul.

Tot as mai avea nevoie insa de o lampa de veghe si babyfon (eu am dormitoare la etaj), dar eu zic ca le luam dupa nastere, ca-i si H in concediu..

Hai ca mi-am facut si inventarul cu ocazia listei tale! Smile
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 5:43 pm

Aaaa, bune ideile cu lampa de veghe si babyfon.

Ar mai fi carut si marsupiu dar cred ca acestea pot fi luate ulterior.

P.S. Trebuie sa studiez modele de lampa de veghe. Eu nu pot sa ma odihnesc cu lumina. Rolling Eyes Si bb va sta cu noi in camera cateva luni, cu siguranta. Very Happy
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 7:18 pm

Lumi, te-ai gandit cum imbraci bebelina la iesirea din spital?
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 11:39 pm

fetelor, eu sunt ingrijorata, n am niciun simptom de sarcina, cu exceptia sanilor mai mariti si mai sensibili.
n ar trebui sa am? totusi?
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyMier Dec 15, 2010 11:48 pm

luminita, mi s-a facut pielea gaina, cand ai povestit! imi doresc enorm sa mearga si la mine totul super ok.
mi-e f frica, ca n-am niciun simptom, din contra, ma simt excelent!
e de rau?
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 8:22 am

Bebita, bucura-te! Simte-te bine si fara vreun simptom neplacut! cheers
Asa intrebam si eu dr: O fi de rau ca n-am pofte, ca nu vomit sau n-am alte dureri?

Tu mananca sanatos, hidrateaza-te f bine si odihneste-te cat mai mult. De restul se ocupa DD si dr. Very Happy

P.S. Te asteptam cu impresii de la prima eco cu inimioara batand. I love you


Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 11:15 am

ar fi trebuit sa fac eco, cam sapt viit pe joi, ca atunci ar trebui sa i bata inimioara.
insa atunci suntem in 23 decem, vom fi la parinti in provincie, so...dupa aia plecam imediat la viena, deci de abia pe 30 decembrie cand ne intoarcem. asta e. am prins sarbatorile astea.

lumi ce faci???

guze, nici tu nu aveai simptome? n ai avut deloc toata sarcina, sau cand au inceput?
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 1:01 pm

Bebita, sunt ca o floare cu burtica Very Happy (DD ajuta sa fie asa pana la termen). Iti doresc si tie sarcina f usoara! flower
Singurul simptom- somnul Sleep. Pardon, si lenea. drunken Dar astea sunt in beneficiul lui bb. Wink
Sus In jos
lumy_clt
incepator
incepator
lumy_clt


Mesaje : 263
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 1:28 pm

Nah ca intervin si eu.
Mi-aduc aminte de Nico cand se stresa ca ea n-are simptome Razz Razz Razz .
Si noi care mai de care incercam sa o linistim, dand care mai de care tot felul de argumente si cazuri concrete drept exemplu.

Remember?

Cum trece timpul, parca mai ieri stateam sa explodez, acu sunt supla Laughing Laughing si fetele sunt mari.
M-am uitat pe poze si m-a apucat melancolia.

Va pupacesc pe burticute.
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 5:33 pm

Bebita, sorry acum am vazut msg tale, ale voastre de fapt!! Smile

Unu la mana: nu-i musai sa-ti fie greata si varsaturi , dovada sunt Nico, Alinutahu si Beatrix, din cate stiu pe aici!

2) ce simptome vrei tu la 5 spatamani, greata apare in general dupa 6 saptamani, sase spatamani jumate! Poate fi numai greata continuaaaaaaa (ca la mine!) si poate fi cu varsaturi de te tii de pereti (ca la Mirela!) , asa ca daca o fi sa ai sa vezi ''placere''!

3) sani mariti, dureri de burta sunt simptome suficiente pt stadiul tau de sarcina! Very Happy

Aaa , sa nu te pun naiba sa cari bagaje si sa te extenuezi cu ocazia plecarii la Viena! Fii atenta la restaurante, sa nu mananci maioneze (oua crude) , carneturi care nu-s bine fripte, fierte, peste afumat, conserve, pateu, ficat, in genere mancare care nu pare proaspata. ...Si stai departe de lumea racita, fii atenta la wc-urile publice in aeroporturi etc.. De asemenea sa nu te zgaltii prea tare la drumurile lungi cu masina! Hai ca-s plina de sfaturi! sper sa nu te superi! Very Happy

Puuuuup!
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 5:37 pm

gravidutele mele preferate ....ce de listute
eu inca numai adun informati si ma tot gandesc cum si ce dar in afara lucrusoarelor pe care le-am primit nu am indraznit sa cumpar nimic
cat despre simtome nici eu nu am avut chiar nici una numai somnul si lenea dar dupa 2o de sapt au aparut greturile pe care le am si acuma dar sunt suportabile si nu se accentuiaza

babyblue....felicitari pt sarcina ,multa sanatate si sarcina lipsita de probleme I love you
nico,lumi ...pup pt voi si puiuti vostri din burtica clap
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 10:49 pm

saru mana fetelor! m am mai linistit!

luminita,cum sa ma supar, apreciez orice sfat de la "veterane" ca voi.

acuma nu ti imagina ca am sanii f mariti si f sensibili. asa oleaca. dimineata sunt mai mari si mai tari, apoi se mai inmoaie.
la inceput eram balonata, acum nu mai sunt. mai rau, de vreo zi jumate am diaree. n am luat nimic. si parca asa, ma arde in pasarica, o senzatie ciudata...
mi-e frica ca dc n-am simptome, sa nu fie ceva rau....
ca in rest, n-am simptome, parca sunt mai vlaguita, dar cum eu nu suport iarna..o fi de la vreme.

in fine, vom vedea.
la viena ma duc cu masina...asta e. era deja stabilit si luam si pe catel, i-am facut pasaport:)) abia astept sa-l plimb si pe el pe strazile vienei.


lumi, cand nasti??

guze, tu te ai simtit tot timpul bine?
Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 10:51 pm

cat despre bagaje, nu voi cara, cara sotiorul, le cara saracul si cand nu eram gravida, mie mi dadea sa mi car posheta:))) mai luam eu de bun simt si insistand, cate o plasa mai usoara. omul meu are 187 cm, nu cred ca se pune el la mintea unei pispipoance de 160 cm.Smile))

atat ca drumul e cam lung...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyJoi Dec 16, 2010 11:39 pm

Bebitza ne dam si noi mari acum ca am trecut prin sarcina, dar sa stii ce ne tzatzaia curu la toate la inceput! Exact ca tie!Smile
Toate am stat cu grija si cu sufletul cat un purice, dar cu ajutorul lui D-zeu am trecut de toate si o sa treci si tu.

Stiu ce zici, nici eu nu aveam cine stie ce tensiune in sani, era ceva foarte discret.
Sa stii ca nu stiu cand nasc! Cand o vrea asta mica cred! ..Data estimata este 24 dec (dupa eco) si 29 dec (dupa UM).

Nico eu o sa-i pun peste hainutele de interior, un pulovaras, pantalonasi si caciulita mai groasa si pe urma o infasor in cu o paturica pufoasa, de-am primit-o de la sora-mea. Eu n-am luat costumas de iarna pana acum, nu am vrut sa-l iau sa-i ramana mic, dar nici nu vreau sa-l iau acum deja mai mare. Mai ales ca H poate veni cu masina pana in usa spitalului.

Pupici!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyVin Dec 17, 2010 9:05 am

Mersi mult, Lumi. I love you Paturica groasa am luat si eu si, ca si tine, nu m-as fi grabit sa-i iau costumas special de iarna (tip cosmonaut, matlasat etc). Daca nasc pe la jumatatea lui feb, in martie deja e caldut aici. Ma voi orienta si eu catre pulovaras si pantalonasi grosi.

Exclamation Bebita, suna dr pt diaree si senzatia de arsura. Nu sta asa! Sigur te va sfatui ce sa faci.
Daca ai diaree, organismul este deshidratat, ceea ce nu-i bine pt bb. Mananca orez fiert, paine prajita, branzica de vaci si consuma muuuulta apa.
Senzatia de arsura ar trebui iarasi controlata, sa nu fie vreo infectie urinara.
Oricum, nu te speria, fii optimista si streseaza-l pe dr cu orice intrebare Wink . TU SI BB SUNTETI CEI MAI IMPORTANTI!!! flower



Sus In jos
babyblue

babyblue


Mesaje : 81
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyVin Dec 17, 2010 5:38 pm

buna fetelor.
diareea mi-a trecut de la sine, iar senzatia de arsura nu o mai am.


luminita, eu n-am nici dureri de burta. singurul simptom ar fi vaaaag sanii ceva mariti si ceva vaag mai sensibili.
n-am dunga alba mai inchisa la culoare.
n-am greata.
nu ma doare burta.

mor de frica....


aaa si inca ceva, nu mai am deloc pofta de mancare. pana sa stiu ca am ramas, devalizam restaurantele, imi comandam cat pt 3 persoane, acum stau cu orele nemancata, nu stiu ce am...mi-e f f frica. am asa o stare de anxietate extrema, sa nu pateasca ceva bebelushul, ca si asa e un miracol ca am ramas, cine stie vreodata dc mai raman...
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 EmptyVin Dec 17, 2010 5:45 pm

babyblue....sati calma si linistestete ....cu cat incerci sa cauti mai multe simptome cu atatea vei avea mai putine ....
eu zic sa sani putini sensibili si mariti sunt deocamdata destul.....eu nici nu stiu pana cand nu am simtit ca sunt insarcinata si tot asa scriam cat ici cat colo disperata si nestiutoare dar fetele mau lamurit si cum trecea timplul asa m-am linistit si eu si bineantales dupa prima eco cand ii batea inimioara puiutului ......
cand mergi la eco?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Gravidutele noastre - Pagina 11 Empty

Sus In jos
 
Gravidutele noastre
Sus 
Pagina 11 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paste-preferatele noastre?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: