Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Copiii nostri intre 0-2 ani

In jos 
+3
guzelnico
lumy_clt
Admin
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin



Mesaje : 279
Data de inscriere : 11/04/2010

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyLun Apr 12, 2010 9:53 am

Rezumarea primului mesaj :

Impartasiti-va experientele,trairile,dati sfaturi la nevoie,
Sus In jos
https://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyMier Sept 07, 2011 6:31 pm

I-am introdus diverse cereale la micul dejun si, uneori, seara. Am incercat si varianta piure de legume+cereale dar nu reusesc sa-l pacalesc. Cateva lingurite le ia, mai cu sila, mai cu forta impreuna cu iaurt. Dar sa manance si el un castronel intreg, nici poveste. Si ideea de a amesteca legumele cu chestii dulci nu prea ma atrage. Mi-as dori sa cunoasca gusturile alimentelor asa cum sunt ele.

Cu greutatea lui Eralp m-am linistit dupa ce am trecut printr-o criza de nervi in Sarkoy. Intr-o perioada, aproape in fiecare zi, ma intalneam in plimbarile mele cu cate-o bunica/ matusa ce avea nepotel/ nepotica de varsta cu Eralp. Si prima reactie, cand spuneam ce varsta are, era: "e cam slabut', "se pare ca nu mananca prea bine", "a luat cam putin in greutate"... Ajungeam acasa un car de nervi si eram la un pas de a-l hrani fortat. Dar mi-am spus ca-i mai imp daca baietelul meu e vioi si sanatos. Si, uite asa, ajunsesem sa le pun si eu cucoanelor un tir de intrebari: dar nepotul dvs merge de-a busilea, se intoarce de pe o parte pe alta, se ridica in fundulet, face flotari, topaie, chiuie, ce silabe spune, stie sa pupe, sa imbratiseze etc. si alte deprinderi si abiliati pe care Eralp le dobandise deja dar pt care nepotul/ nepoata respectivelor nu existau nici macar ca intentie.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyJoi Sept 08, 2011 8:42 am

nico....bine ai revenit bounce
eu una ti-as recomanda sa nu bagi in seama toate gurile de pe strada ....Eralp ,dupa spusele tale este foarte vioi si sanatos deci no problem
daca este asa de activ ii si normal sa nu puna in greutate si oricum ei au perioade cand atat greutatea cat si cresterea in lungime stagneaza
mie mi-a recomandat pediatru asa ....orce mancare noua pt piti sa fie introdusa cu biberonul prima data ,pt ca cica ei prin biberon accepta aproape orce iar daca sa obisnuit cu ea o luam pe ,,tanti lingurita ,,
la mine a functionat iar acuma papam si pireul de legume ,pireul de fructe ,cereale cu lingurita
pup si te asteptam cu poze I love you
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyJoi Sept 08, 2011 9:33 am

Eralp nu mai accepta suzeta si deci nici biberonul de vreo 3 luni. Doar cand ii este f sete accepta sa bea cateva gurite de apa/ ceai cu biberonul. Altfel doar morfoleste/ roade tetina. silent Noi suntem cu "tanti lingurita" Laughing atat la alimente solide, cat si la lichide.
Uneori bem apa si direct din sticluta. drunken
Dar nu ma las! Sunt sigura ca va accepta si legumele si carnea fara probleme ... intr-o zi ... scratch Mai fac o pauza de cateva zile, apoi incerc iar. In combinatia cu iaurt se pare ca-l mai fentez uneori. Bine macar ca mananca galbenus frecat cu unt. Am citit ca atat carnea, cat si oul sunt f imp pt aportul de fier.

Pupici la mamici si bebici!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyJoi Sept 08, 2011 3:05 pm

Lumi, cum i-ai amenajat locusorul de joaca Ralucutei?
Eu ma gandesc serios sa "flanchez" paturica de joaca cu fotoliile si canapelele, ca vad ca pernele decorative a inceput deja sa le escaladeze. scratch

Alinuta, ce jucarii i-ai dat Sarei? Ai incercat cu zornaitoare? Sau de plus dar si cu zdranganica in interior? Stai linistita, le va descoperi. Probabil, sunt mai atractive manutele, sosetutele sau paturica in acest moment. Laughing
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 11, 2011 10:19 am

da nico ,avem zornaitoare simpla ,plus in forma de inel cu zoranganica in interior si papusi ce spun mama si tot felul de plusuri vioi colorate dar degetele si paturica sunt mult mai interesante ca de altfel expresia fetei noastre Very Happy ....ne plac la nebunie cantecelele ,numai sa te tina gura sa canti drunken
admira jucariile daca ii le flutu eu sau tati ,intinde manuta sa le prinda si daca ai lasat-o o arunca si ea scratch

ai mare noroc ,ca Eralp nu vrea suzeta ,noi nu dormim fara ea ba chiar ii singura ,,jucarie,, care o invarte roata -roata ,ii mai si canta cate una ,o mai cearta pt ca nu vrea sa intre cu partea de silicon in gurita si tot asa

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 11, 2011 4:24 pm

Nico, da-le incolo de babe!.. tu insista cu legumele si carnea si intr-o zi copilul va acepta. Dar...nu te feri de dulce in amestecuri! Uite eu cand am mers in Budapesta la restaurant am mancat o multime de garnituri dulci pe langa carne fripta (sosuri dulci, portocala...) Nu inseamna ca daca ii amesteci o fructa in legume faci rau, asta e parerea mea. Tu cand bagi diverse condimente in mancarea ta pentru adulti ca s-o faci mai atractiva cum e?..:-) Asa este si pentru Eralp, are gusturile lui si trebuie sa i le respecti, eu zic ca nu faci rau daca ii pui un fruct dulce in piureul de legume. Gandeste-te si tu gusturile difera de la persoana, la persoana, de la popor la popor ... In fine asta e opinia mea, sper sa ajute, oricum ai sa vezi tu ca va manca intr-o zi si carne si legume (!), ''realizarile'' lui o sa te surprinda, uneori chiar si peste noapte! :-)
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 11, 2011 5:08 pm

Cu locul de joaca si noi tot asa ca tine: e pe jos in living pe o plapuma (acoperita cu o patura ) si flancata de perne, pe care le arunca si escaladeaza usor. Am pus-o pe plapuma pentru ca are prostul obicei sa se arunce dupa jucarii din toate pozitiile si se loveste drept in cap!..Doua laturi ale locului ei sunt flancate de doua canapele a cate 1, 90 m :-), perpendicular una pe alta ( pur si simplu asa este aranjat in livingul nostru). Masuta de cafea am dat-o intr-o parte. Insa doua laturi ale zonei de joaca sunt libere (nu mai am ce pune acolo, am avut cutii de plastic umplute cu diverse, dar le impinge si rastoarna) . Pe laturile astea libere iese din zona amenajata ba de-a busilea, ba se taraste, ba se rostogoleste direct pe covor si apoi gresie, pe care le linge viguros.. Cam asa, avem aceleasi ''probleme''..! :-))
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 4:26 pm

Lumi I love you , sarut mana, sarut mana, sarut mana pt ca m-ai incurajat sa amestec si un fruct in piureul de legume. Very Happy Azi i-am facut piure dintr-un morcov maricel si o juma de mar. Sa nu-i fie de deochi, deschidea gurita ca o vrabiuta infometata, abia pridideam sa umplu lingurita. cheers
Ma voi gandi si la alte combinatii legume+ fruct. Si, incet-incet voi reduce cantitatea de fruct. Smecherie cu tichie! Wink Sper ca, pana sa se prinda de minciunica, sa adore legumele si sa le manance cu aceeasi placere cum face cu fructele.

Azi a reusit sa se ridice si pe masuta pe care se afla tv desi incercasem s-o flanchez cu o perna mare decorativa. Rolling Eyes Chiar i-a placut mai mult cu perna acolo, ca nu se mai lovea cu capul de lemnul mesei in incercarea de a se ridica. Laughing

Ma duc sa-l recuperez de la cabluri, o alta mare dragoste a lui. Laughing

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 6:13 pm

Aaaaa! Smile Ma bucur tare mult!!!!
Sa-i dai mesele de solide cand e odihnit , imediat dupa somn, asta e o alta smecherie, cred ca o stii!.:-))) Accepta mai usor decat atunci cand e obosit si infometat.

Nico daca ai stii ce combitatii mananca aici in Olanda copiii te crucesti. Eu am urmat ''moda'' de aici, i-am dat si eu Ralucutei din toate mai intai i-am facut numai in casa, apoi dupa 6 luni mai intai luam un borcanel de la supermarket si daca il tolera ii faceam si eu, mai ales ca ma inspiram din combinatiile lor: brocoli, andive, fasole verde, spanac, dovlecel, dovleac etc..cate una din astea amestecate de obicei cu cartof sau morcov si carne (pui, vita, somon..) ..Un pic de ulei de masline de buna calitate adaugat la sfarsit, da gust si cica este indicat pentru acizii grasi esentiali. Acum dupa 8 luni i-am dat si fasole rosie cu carne, a fost ok. Poti sa-i faci si un fel de tocanita cu ceapa (putin), cartof , rosie, ardei rosu (putin), fierte inabusit si mixate; ardeiul, ceapa indulcesc, daca nu le-ai introdus pana acum , incearca pe rand.

Eralp bea apa? Raluca e asa insetata de cand mananca de toate, bea cu placere, acum bea fara probleme si apa de la chiuveta (dar mai intai i-am dat o apa plata cumparata).

pup!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 8:40 pm

nah ca ma bag si eu discutie desi nu sunt mami inca-mi-a zis cumnata ca o enerveaza cumplit oamenii care nu au copii dar se apuca sa dea sfaturi despre cum se creste un copil,ceea ce nu inseamna ca ea daca are copil si stie ce sa faca dar ...in fine...io m-am simtit cu musca pe caciula Laughing ...dar Adina imi spunea ca daca nu le pune ceva dulce in piureuri copilasilor ei...nu prea accepta mancarea....asa ca le amesteca banana cu pastrav si pere cu carnita sil egume etc etc si cica mananca aia ca spartii...deci presupun ca este permisa orice combinatie cata vreme o accepta bebe si nu-i face rau.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 8:55 pm

Imediat dupa somn, nu prea vrea nimic. Mai intai ne dragalim, ii dau sa bea putina apa/ ceai si dupa aceea ne "asezam" la masa. I-am introdus apa/ ceai de plante mai demult ca, deh, dupa statul la plaja/ imbaiat in mari sarate Very Happy , erau necesare lichidele.
In general, ii dau sa bea ceai/ apa dupa mesele solide si imediat dupa ce se trezeste.

Pentru combinatia infometat si obosit le are inca pe prietenele lui. Wink Ca o paranteza, le "iubeste" inca toata noaptea, cam din 2 in 2 ore si in timpul zilei de vreo 3-4 ori.

Borcanele folosesc si eu cand suntem pe drumuri dar numai amestecuri cu fructe, pe cele cu legume nu le agreeaza deloc. I-a gasit tati un amestec de legume+lapte+orez care se prepara ca un pudding. Cu ala il mai pacalesc uneori, in caz de urgenta, ca-i dulce. Dar nu se compara cu piureurile din legume naturale, asta-i clar.

Ceapa am fiert-o impreuna cu alte legume dar am scos-o inainte de mixat. De acum inainte insa i-o voi lasa. Macar sa inceapa el sa accepte legumele ... Rolling Eyes

Si da, e indicat ca, incet-incet sa nu le mai mixam mancarea, ci sa o zdrobim cu furculita si apoi doar s-o maruntim. Se spune ca mestecarea ii va ajuta pe copii sa vorbeasca mai repede si mai corect. Asta am auzit-o de la un psiholog aici in TR care incerca sa-l indrume pe cumnatu'. Are o fetita de 2 ani si 8 luni de acum si inca nu vorbeste. Povesteste ea ceva pe limba ei, arata cu degetul ce vrea sau mimeaza dar atat.

Voi reveni cu detalii despre situatia fetitei, este intersanta. Si, cu siguranta, s-ar vedea si rezultatele consilierii (facuta pe gratis de catre o prietena a unei verisoare), daca ar avea parinti receptivi. Pacat de copiii lor! Fetita are 2 ani si 8 luni si inca nu vorbeste iar baietelul are 1 an si 5 luni si inca nu merge singur. Acum vreo luna, o verisoara glumea, spunand ca Eralp vorbeste cat Duru si merge de-a busilea cat Kaan. Nu exagera ff tare. Neutral





Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 9:22 pm

Samiruto, ceea ce nu inteleg unii este ca persoanele care nu au inca copilasi pot fi bine informate si ar trebui macar sa asculte parerea lor.

In privinta combinatiilor, am fost eu capoasa. Am considerat ca daca eu nu as manca combinatia respectiva, de ce i-ar placea lui Eralp. Se pare ca ma aflam intr-o grava eroare. Si, apropo, ma sustinea si o verisoara din TR care are copil de 10 ani. Te pomenesti ca si ea i-a dat combinatii diverse dar, pt ca nu-si mai aminteste bine, imi tinea mie isonul. Laughing Laughing Laughing

Mai este o categorie de parinti "isteti". Cei care, desi au dat gres cu vreo metoda de crestere, ii indeamna si pe altii sa faca la fel. Am asa specimen in familie, cumnatu', despre care am pomenit anterior. Ne cearta cu un aer superior ca-l lasam pe Eralp sa stea in picioare. Si vine cu teorii ca-i prea mic, prea fragil, ca facem mare greseala. Probabil ca i-ar fi fost pe plac sa-l tintuim in scaunul de masina cat sta in casa (fie ca doarme, fie ca mananca, fie ca este in stare de veghe) si in carut cat sta afara (oricum, extrem de putin timp). Oare el nu se gandeste ca din cauza acestei metode baietelul lui de 1 an si jumate nu poate merge singur inca. Si asa, face maxim 4-5 pasi tinut de ambele maini si se aseaza in fund.

Pe Eralp ar trebui sa-l leg fedeles sa stea linistit intr-un loc. Se zbenguie el si cand suge sau incearca sa adoarma, daramite cand e in stare de veghe. Sta ce sta in picioruse (sprijinit, bineinteles) si, cand oboseste se aseaza singur in fundulet. Doar cand mananca il pun in scaunul de masina, sa-l invat ca, atunci cand mancam trebuie sa stam la masa. Sper sa invete acest obicei, sa nu fiu nevoita mai tarziu sa-l alerg prin casa cu castronelul.

P.S. Mamici de pitici, cand ati inceput sa folositi scaunel+masuta de mancat?

Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyVin Sept 16, 2011 10:59 pm

uite chiar in seara asta imi povestea Adina-ca ne-am intalnit la o cicoritoare in oras...ca le-a pregatit piticilor o "scarbosenie de budinca"-sa folosesc exact cuvintele ei,pe care ea nu ar fi mancat-o ever insa micutii s-au batut pe ea...asa ca se contureaza ideaa luminitei ca si copilasii au propriile gusturi care trebuiesc respectate.
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptySam Sept 17, 2011 3:30 pm

mamici istete avem si noi o durere de cap mareeeeeeee
seara dupa baita ne punem frumos la somn ,intre orele 21.30-22, dormim o ora buna dupa care ne trezim si nu mai vrem sa dormim
am incercat asa...am lasat-o sa se rostogoleasca pana ce a inceput sa planga ,am mers imediat la ea si iam dat suzeta ,am ridicat-o sa se linisteasca ,i-am dat putin ceai ,si dupa cateva reprize de plans si leganat in brate adoarme dar cum o pun jos ii drepti si o luam de la capat pana pe la vreo 12 noapte ....asta de ceva vreme ,pana acuma se trezea ii dadeam suzeta o puneam pe o parte si somn din nou
mentionez ca in patul nostru nu a dormit niciodata si de cele mai multe ori adormea singura nu trebuia leganat sau luat in brate
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptySam Sept 17, 2011 3:59 pm

Alinuta, de mancat mananca dupa baita? Poate s-o trezi de foame.
De alaptat mai alaptezi?
Pe Eralp il linistesc punandu-l la san. Oricum el se trezeste si acum din 2 in in 2 ore sa suga. Rolling Eyes
Daca o iei in pat cu tine se linisteste? Poate simte nevoia de afectiune.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptySam Sept 17, 2011 4:21 pm

Cand era mai mititel, Eralp avea o repriza de 3-4 ore pe care le dormea fara intrerupere (Ce vremuri! Rolling Eyes ). Ulterior, si-a schimbat programul, ii este dor de prietenele lui din 2 in 2 ore noaptea. drunken
Cand a mai crescut, baita avea rolul de a-l revigora si adormea f greu. Noi eram franti iar el era fresh. Laughing De aceea am ales sa-i facem baita totala dimineata si cea partiala seara.

In ce o imbraci pe Sara la culcare? I-o fi prea frig/ prea cald. In scutecel te-ai uitat?
Pe masura ce cresc, perioadele de veghe devin mai lungi. Cum ii este somnicul in timpul zilei?
Incearca sa nu vorbesti cu ea atunci cand se trezeste noaptea, sa nu considere ca urmeaza vreun moment de distractie. Very Happy
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptySam Sept 17, 2011 5:55 pm

nico...Sara doarme toata noaptea fara sa se trezeasca de la 2 luni ...de alaptat nu mai alaptez iar dupa baita pampers curat ,220ml de lapte cu cereale ,ne distram o jumate de ora buna si nani
cat despre caldura in camera sunt de obicei 22 de grade si doarme in salopeta subtire si un bady tip maieu si neinvelita , nu tine nimica pe ea
iar ziua are vreo 3 reprize de somn a cate 30 min pana la o ora
dar nu obisnuia sa se trezeasca asa din senin si sa se apuce de ras si mammm si paaa si chef de povesti
iar in pat langa noi nu am puso si nici nu as prea vrea ...trebuie sa stie ca locul de odihna al ei este patutul
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 18, 2011 12:10 am

Alinuta nu poti s-o tii ''de vorba'' pana mai tarziu?.. Adica pe la ora 22.30 de exemplu. Poate daca se culca mai tarziu, nu se mai trezeste dupa o ora. Oricum cand se trezeste, zice bine Nico, nu vorbi cu ea doar legan-o asa pe tacute Smile Altceva nu stiu ce sa faci, doar s-o iei langa voi o ora-doua pana adoarme profund si pe urma s-o pui la locul ei.
Pupici!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 18, 2011 12:33 am

Nico esti o eroina cu alaptatul. Sincer nu stiu cum rezisti, cu trezitul din doua in doua ore, probabil il iei langa tine in pat. Eu abia asteptam sa termin, imi si parea rau, dar nu mai puteam, la trei luni am inchis pravalia. Esti de admirat! Smile

Sami baga-te in discutie, ca noua ne face placere! Smile Respectatul gusturilor si dorintelor copiilor in general e parte din felul meu de a fi, dar ideea nu-mi apartine , cred ca e pe toate siturile internet.. Very Happy Pupici!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 18, 2011 12:43 am

Nico eu am pus-o la masuta-scaunel luna trecuta, tocmai facuse 8 luni, nu din alte motive dar atunci a venit socra-mea cu scaunul, avea unul de capatat. Pana atunci manca la masa mare, pe genunchii mei, iar cand era mai mica aveam un scaunel care se legana (il puneam pe pozitia oprit).
Noapte buna fetelor!
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator
alinutahu


Mesaje : 481
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 41
Localizare : budapesta

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyDum Sept 18, 2011 9:15 am

fetelor multumesc
aseara nu i-am facut baita dar am spalat funduletul si gata iar dupa un marait de vreo jumate de ora a adormit intre perinite drunken
am lasato o jumate de ora buna si am mutato in patutul ei ....pana dimineata la 8 a dormit fara intrerupere
cat despre culcatul mai tarziu nu prea tine pt ca ii franta si nu ii place nimica ,nici in brate nici jos nici povesti nici jucari ....se freaca la ochisori si incepe ,,imnul,, somnului scratch

vorba lui lumi ,nico esti o eroina Very Happy .....eu ma plang aicea ca Sara a avut cateva zile mai ,,proaste,, iar saraca de tine stai noaptea de noapte in alerta continua

P.S.....mai puneti si voi niste poze cu prichindei vostri clap
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyLun Sept 19, 2011 10:13 am

Buna dimineata, mamici minunate!

Nu ma consider vreo eroina ci, ma gandesc asa: DD m-a ajutat si mi-a daruit un bb sanatos, asteptat atat de mult timp. Cat timp DD ma ajuta sa am si lapte hranitor (ca, daca devine apa chioara, si eu voi sista alaptatul), voi alapta, n-am voie sa ma plang sau sa lenevesc.
Si, da, Lumi, il mai tin si langa mine, in pat, cateva reprize, ca adorm si eu, cu bb mufat la tzitzi. Laughing
N-am o regula anume dar, in special:
-prima (pe canapea, sa ma mai uit si eu la un film, dar nicodata nu reusesc sa stau treaza pana la final Embarassed )
-ultimele doua (cea pana in jur de 7.30-8, apoi se trezeste, ne dragalim, ii dau picaturile de vit D si Fe, imi "povesteste" ce a visat si-l apuca iar somnul vreo ora- dulce rau ora aceea Very Happy)

Si eu astept leaganul nepotelei mele, care se face si masuta de mancat. bounce Altfel, ca sa nu-si piarda "concentrarea" in timpul mesei Laughing, pe Eralp e musai sa-l tin in scaunul de masina. Dar, de fiecare data, il asez pe masa, sa se familiarizeze cu locul si momentul hranirii. Laughing La mic dejun si cina ne asezam si noi.


Cand i-ati lasat pe copilasii vostri sa-si bage manutele in mancare? Dar sa se hraneasca singuri cu diverse alimente?


Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyMar Sept 20, 2011 10:47 am

Nico sa-ti ajute D-zeu sa faci cum crezi tu mai bine cu alaptatul!

Eu o las pe Raluca sa mai bage mana in mancare, dar se joaca cu mancarea , nu duce la gura, o pune pe fata , pe haine etc...Alimente , bucatele mici deocamdata nu e pregatita sa mestece si are aproape 9 luni. Are tentative dar nu e perfectionata, se ineaca destul de rau, asa ca atentie mare de tot, fetelor..In practica, nu toti copii sunt pregatiti pentru bucatele de alimente. Eu ii dau din mana mea banana si un biscuite care se topeste in gura. Incet, incet, daca vad ca poate, o sa -i mai dau si altele, deocamdata insa ea se ineaca cu bucatele de alimente, cat ar fi de mici, asa ca ma astept si mai incerc, dar nu insist.
pup!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyMar Sept 20, 2011 11:27 am

Buna ziua, mamici minunate!

Ufff, asta-i alta problema a mea Rolling Eyes : nu-mi place sa se murdareasca cand mananca. Sunt cu servetelele langa mine. Desi imi dau seama ca va veni momentul cand va tb sa-l las sa manance cu manutele lui. Sa vezi atunci mancare pe langa gurita ... in ochi, urechi... . Laughing Chiar ma gandesc la o strategie de pe acum: il voi pune la masuta doar in scutec iar sub masuta voi asterne o musama. Wink Dupa ce termina, tzusht la dus cu el. Very Happy

Si mie imi este teama sa-i dau bucatele de alimente. Ma intreb mereu cum voi sti ca este pregatit. scratch
Deocamdata, in cerealele de dim, in iaurt si in piureul de fructe ii rup biscuitii in bucatele, nu ii mai sfaram pulbere. Se descurca bine la mestecat dar biscuitii se topesc repede in gura, vorba ta, Lumi. Am inceput chiar si piureul sa nu-l mai mixez f fin, ci sa las si bucatele maruntele-maruntele.
Ma gandesc ca tot eu ar trebui sa-l fortez incet-incet (ciudata alaturarea de cuvinte, dar intelegeti voi ce vreau sa spun). Nu ma grabesc, consider ca ar trebui sa aiba si ceva dintisori, sa-l ajute la maruntit. Laughing
Am in fam cazul nepoteilor de aici din TR (1.5 si 2.9 ani) care si acum mananca doar terciuri. Shocked Oare nu sunt pregatiti?! scratch
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza
luminita42


Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Netherlands

Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 EmptyMar Sept 20, 2011 4:30 pm

Mai Nico si tu.. Very Happy Numai la exemple proaste te uiti! Smile Hai... nu-ti mai face atatea probleme!Edit : eu cu Luci nu am intampinat asemenea probleme si crede-ma a mancat pasat si biberon pana la un an (aproape)! Pur si simplu a inceput sa ia de pe masa noastra si sa mestece! ..Pe atunci nimeni nu statea sa treaca in revista stagiile dezvoltarii.
Revenind la situatia zisa de tine: cine stie, poate acei parinti nu au incercat suficient sau copilul simplu refuza. E posibil si asta..
Ideea e sa incerci, dar daca nu merge, nu ii bagi pe gat, lasi timpul sa treaca pana sunt pregatiti copiii. Eu cel putin asa voi face.
Pupici!

Iarasi edit: nici asta mica nu are dinti! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Copiii nostri intre 0-2 ani   Copiii nostri intre 0-2 ani - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Copiii nostri intre 0-2 ani
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Copiii-bucuria suprema in fiecare zi-
Mergi direct la: