Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte

AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho

Distribuiti | 

Adolescentii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Adolescentii   Lun Apr 12, 2010 2:50 pm

Cu totii am fost adolescenti.
Avem, la randul nostru copii adolescenti.
Cum ne comportam cu ei?
Sus In jos
http://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com
azumica

Data de inscriere : 10/06/2010
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Joi Iun 10, 2010 2:59 pm

mie nu-mi place cand mama imi spune sa intru devreme in casa, atunci cand incepe toata distractia eu trebuie sa intru Mad
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat

Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : france

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Joi Iun 10, 2010 6:12 pm

draga mea, bine ai venit!!!
eu sunt de aceeasi parere cu mamica ta, tinand cont si ca esti fetita, si mai micuta,
nu prea este indicat sa stai la "distractii" la ore asa tarzii si ciudate! in fond, iti poarta de grija!
se intampla tare multe lucruri urate in zilele de azi,nu uita! I love you
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
guzelnico
membru de baza
membru de baza

Varsta : 43
Localizare : Istanbul- Turcia

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Joi Iun 10, 2010 6:30 pm

Azumi, scumpico, ia, hai sa disecam putin problemuta ta.
1. Cam ce inseamna "devreme" pentru tine?
2. Iti cunoaste mamica ta cercul de prieteni?
3. Care sunt rezultatele tale scolare?
4. Ce hobby-uri ai?
5. Ti-ai inceput viata sexuala?

Raspunde deocamdata la aceste intrebari si hai sa gasim impreuna solutii. Ce zici? I love you
Sunt sigura ca te vor ajuta cu sfaturi bune si mamicile de fetite cam de varsta ta de pe forumul nostru.
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat

Localizare : france

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Joi Iun 10, 2010 6:36 pm

azumi,nu ne-ai spus in ce localitate stai??
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
azumica

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Joi Iun 10, 2010 8:00 pm

devreme pentru mine e la ora 8:30. Nu,mama nu-mi cunoaste anturajul dar tata da si cred ca i-a spus tot ce-i spuneam lui. Nu mi-am inceput viatza sexuala si la scoala stau bine, chiar daca se puteam mai bine. Sunt din galati
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Vin Iun 11, 2010 7:19 pm

Galli, nu te supara, dar, tinand cont de faptul ca e vara si se intuneca mai tarziu, si mie mi se pare devreme ora 20.30.
Daca fata noastra, Azumica, are prietene/ prieteni de varsta ei si nu smecheri care sa-i suceasca mintea cruda, eu zic ca poate sta ceva mai mult.
Azumica I love you , sa ne dezvolti putin si "distractia" la care te refereai. bounce

Azumica, ia aminte la ce-ti spun si cred ca-ti va prinde bine. Voi completa listuta pe parcurs. Astept sa incerci sa pui in practica si sa ne povestesti reactia. Ca o paranteza, si eu am avut o relatie mai buna cu tata decat cu mama. Dar asta nu inseamna sa o iubesti/ respecti mai putin. flower Trebuie sa-i pretuiesti pe ambii. cheers
Asadar:
- ajuta asa cum poti in gospodarie (sterge praful, uda florile, pregateste micul dejun pt familie in weekend, ordoneaza-ti camera)
- citeste carti (o fata desteapta va avea intotdeauna aprecierea celor din jur)
- mergi la teatru cu parintii (le va face si lor placere iar tu vei deveni o fata cultivata)
- daca ai inceput sa te machezi (te rog, spune-mi ca nu simpatizezi curentul emo), fa-o cu multa discretie sau renunta (sunt sigura ca esti o adolescenta frumoasa)
- selecteaza-ti prietenii cu mare grija, nu te lasa influentata de teribilisti (consumatori de droguri/ alcool, fumatori)

Va urma ...
Sus In jos
azumica

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Vin Iun 11, 2010 7:47 pm

voi incerca sa respect ce ai spus tu,dar faza cu teatrul nu va tine pentru ca sunt foarte ocupati iar eu sunt mai mult singura acasa. De machiat nu ma machiez pentru ca nu vreau sa ma stric de pe acum. In grupul meu, sa fiu sincera, sunt mai multi baieti DAR ii cunosc de cand sunt mica {pe o parte din ei}. Distractiile noastre sunt de genu`: Carti, adevar sau provocare,remi, fotbal si uneori biliard.In anturaj doar un baiat fumeaza dar vrea sa se lase si el, le reduce dreptat{ de la un pachet pe zi a ajuns la 2 tigari pe zi}. Nu sunt cu mult mai mari ca mine, cu cateva luni si 1-2 ani.Si sunt foarte protejata in grup, cand se intampla sa stau pana se mai intuneca, ma conduc pana aproape de casa mea, deci nu-i problema daca intru mai tarziu.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Sam Iun 12, 2010 7:44 am

Azumico I love you , imi amintesti de tineretile mele. Si eu am crescut in grupuri de baieti. Nu-i rau pentru ca inveti multe din psihologia si conceptiile lor. In special daca-i antrenezi in diverse discutii. Oricum, esti inca micuta, bucura-te de toti anii copilariei/ adolescentei.
La unul din subiecte spuneai ca esti copilaroasa, foarte bine, asa sa ramai, nu incerca sa te maturizezi inainte de vreme. Preocuparea ta principala trebuie sa fie invatatura, trebuie sa fii ca un burete acum, sa citesti mult, sa porti discutii cu persoane inteligente, sa te cultivi. Vei fi foarte respectata si apreciata. Desigur, nu spun sa stai toata ziua in casa cu cartile in brate.
Scoala-i scoala, vacanta-i vacanta. cheers

Revin la povesti. Astazi am o zi plina de emotii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Adolescentii   Astazi la 9:50 pm

Sus In jos

Adolescentii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Copiii-bucuria suprema in fiecare zi-
Mergi direct la: