Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte

AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho

Distribuiti | 

Discutii zilnice de tot felul - 21

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 29  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat

Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Noi 06, 2012 2:52 pm

Rezumarea primului mesaj :

Bun venit la capitol nou. flower

AutorMesaj
menics
membru de baza
membru de baza

Varsta : 42
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Dec 04, 2012 9:45 pm

I love you nico, nu nu am renuntat la alaptat dar Alex vrea supliment la fiecare masa, plus ca ma mai si mulg.. deci folosesc bibe, si de fapt ma refeream la spalat biberoane...
mdaa, nu am uitat, pentru alocatie am depus deja actele... iar pt indemnizatie cand termin postnatalul.. in februarie va fi la inceput...
si la noi s-a racit si a batut un vand acum doua zile, mama ce suiera... nu puteam adormi...
asa ca am oprit iesirile lui bb afara, ca bate vantul ca naiba.. acum am dat de alta: i s-a infectat o zgaiba de-aia alba, punct de grasime sau ce le ies lor... ei bine la el s-a facut ditamai galma, l-am sters cu ceai de galbenele si musetel...iar azi s-a spart dar nu este gata... mai colecteaza.. off ce sa-i da sa -i fac.. e si langa ureche ... of, of mititelul...
va pup, noapte buna!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

Varsta : 43
Localizare : Istanbul- Turcia

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 05, 2012 10:50 am

Buna dimineata, fete minunate!

Manule, sa dea DD sa-i treaca rapid lui Alex. Poate ar trebui sa-l vada un dr., sa-ti spuna cauza de i-a iesit "zgaiba" si de ce a evoluat asa.
Poate nu-i prieste gelul de dus/ sapunul/ uleiul de corp.
Si cand eram gravi si apoi, ulterior, pt Eralp, am folosit uleiul light pt bb de la Johnson,intra repede in piele, nu-i f gras. Lui Eralp ii place si gustul, cand il cremuiesc dupa dus, se linge ca o pisicuta. Laughing
Si, pt sters/ curatat (ochi, nasuc, zone iritate) am folosit si folosesc doar ser fiziologic.

Da,vantul e si inamicul nostru. Evil or Very Mad Mai ales ca Eralp refuza orice i-ar acoperi capsorul,inclusiv gluga.

Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

Varsta : 49
Localizare : Netherlands

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 05, 2012 3:09 pm

Salut fetelor,
Si noi pe aici, v-am citit cu placere nici nu am banuit ca ati scris ceva, pentru ca nu mai primeam notificari prin email..
Dar..surpriza!

Noi am fost plecati la soacra, a venit si acolo Mos Niculaie- cadouri , jucarii si haine, ne-am bucurat de toate! Ralucutul e speriata de Mos, iar insotitorii lui (care sunt negri de funingine, pt ca arunca cadourile prin hornul casei :-) o ingrozesc de-a binelea!
Cadourile in schimb ii plac , le desface cu placere si zice ''waw''.

Nico,nu-mi fac deloc probleme, eu cred ca Ralucutul e chiar bine pentru varsta ei cu vorbitul, chiar daca nu spune inca propozitii complicate. E vorbareata oricum de cand era bebelus, spune istorii lungi pe limba ei, e intr-adevar amuzant cum isi moduleaza tonul! ..
Edit: intr-adevar, ai observat bine, noi traim foarte izolate aici..

Manu o sa-i treaca si noi am avut niste probleme (cojite pe cap), dar toate trec, se intampla.
Eu o spal pe fata pe Ralu cu apa obisnuita, dar ma rog ea are acum aproape doi ani, tu mai ai pana acolo nitelus .. I love you

Gali, s-ar putea sa fie verzi, nu-mi dau seama!..

Alinuta.. ce frumoase sunteti amandoua! Parca semana mai mult cu tine Sara si este chiar inaltuta !! Ce curajoasa a fost si rabdatoare acolo, la teatru si la Mos!!

Off fetelor..pe 3 decembrie anul trecut a murit mama mea. Nu stiu daca o sa scap vreodata de durerea pe care mi-o provoaca pierderea ei. Am visat-o si am auzit-o aievea, destul de mult in ultimul timp..

Si aici e frig, poate insa ne facem curaj sa iesim.
Va pup
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 05, 2012 10:40 pm

pale infectia este destul de serioasa, parte buna este ca a erupt in exterior ca altfel, era mai grav... acum suntem pe tratament cu homeopate si panadol.. maine dimineata dr asteapta tel meu sa-i spun cum arata, ar trebui sa se retraga vizibil... daca nu, antibiotic off...i-au facut toaletare ce a mai plans mitittelul...acum vad ca doarme pe partea aia, inseamna ca nu mai doare asa... off
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator

Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 05, 2012 11:44 pm

Salutare, fete dragi!

Galli, un sincer si calduros "la multi ani!!!", imi cer scuze pentru intarziere desi eu scrisesem un mesaj chiar de ziua ta care a disparut misterios scratch succes in toate proiectele si multa sanatate, putere de munca si toate cele bune flower flower flower

sunt racita in ultimul hal, cu febra, mucisori, dureri din cap pana-n picioare, nu am pofta de mancare si am amortit de statul la orizontala, sper sa imi revin...
am trimis un email la clinica din istanbul, sa vedem ce imi vor raspunde...
am facut analizele hormonale, din ce mi-am putut da seama din intervalul de referinta, sunt in parametri normali, PAP perfect, ESV curata, urmeaza HSG si alte cateva analize care ne mai lipsesc ca sa avem dosarul complet...sper ca in febr-martie sa dau startul...

ma bucur enorm cand vad pozici cu piticii vostri, imi fac ziua mai frumoasa, sa fie sanatosi ca frumosi sunt foc I love you

amy, superb goblenul, ai maini de aur si rabdare de fier, te apreciez sincer flower foarte frumoase si orhideele, am si eu cateva care au ramas fara flori, acum au iar boboci dar nu prea stiu cum sa le ingrijesc...

va pup pe toate, noapte buna clap
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 06, 2012 10:44 am

flower flower flower flower Nico sa traiesti cu numele!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 06, 2012 12:13 pm

Off Manu imi pare tare rau, am crezut ca nu e asa grav. Imi inchipui ce este in sufletul tau. Bietul Alexutu, va pup pe amandoi si sa-i treaca repede. I love you

Nico, la multi ani de Sf. Nicolaie! Sanatate , impliniri si o viata fericita! La multi an1! La multi an1!

Turqois, arata bine analizele intr-adevar! Sa te vedem curand cu bebelus! flower

Amy, draga mea, felicitari pentru goblen, este minunat!..Perfect lucrat, ce frumos ca ai pasiunea asta.

Aici a nins un pic, e frig si ar trebui sa curat masina ca diseara am cursul ala ..poate il conving pe H cand vine de la serviciu.

Pupici fetelor!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 06, 2012 4:45 pm

Buna ziua, fete minunate!

Multumesc pt urari! Sa dea DD tuturor multa sanatate,fericire, bucurii si impliniri! flower

Si noi suntem tintuiti in casa, e frig si ploua. Ma bate gandul sa incerc o reteta ActiFry si vreau sa fac si briose cu diverse. Ca doar ma ajuta si baiatul meu la bucatarie. Laughing

Manule, sper din tot sufletul ca bb Alex sa se insanatoseasca cat mai curand. I love you Alapteaza-l, alapteaza-l, alapteaza-l!

Turq, sa fie intr-u ceas bun! angel La ce clinica intentionezi sa te duci?

Bafta multa, scolaritelor! Wink
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 06, 2012 7:12 pm

Nico, "la multi ani" de Sfantul Nicolae, multa sanatate alaturi de cei dragi La multi an1!

am scris doar la Acibaden, deocamdata, daca ai sugestii te rog, sunt ochi si urechi lol!

pup fetele love
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Vin Dec 07, 2012 12:10 pm

Buna fetele. Eu la munca. De luni plec 5 zile in concediu, ne ducem la Praga 3 nopti, fara pitici, doar cu prietenii cu care merge de obicei in concediu.
Multumesc pentru aprecierile referitoare la goblen, si eu sunt foarte incantata de el,in realitate este si mai frumos, se vad culorile altfel.
Nico, La multi ani cu 1 zi intarziere, sa fii iubita si sa te bucuri de tot ce ai.
Manu, imi pare rau de problemele lui Alex, e greu cand e cineva drag bolnav, mai ales ca e sufletelul tau si e o farama de omulet.
Va pup si poate reusesc sa mai intru zilele astea.

membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Vin Dec 07, 2012 8:17 pm

Smile multumesc pt gandurile voastre, tratamentul a dat roade azi deja nu se mai vede, a mai ramas un orificiu micut, dar e bine ca se curata tot pe acolo..
de ce s-a infectat?? cica este stafiloccoc, si-a rupt punctul ala de sebum si s-a infectat rapid, cum sistemul lor imunitar este in formare.. s- a ajuns aici.. sper sa nu fie ceva mai grav si sa nu se vada...dar imi place cum isi face treaba dl dr... luni vrea sa-l vada iar pe bb, pana atunci continui cu homeopatele...
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Lun Dec 10, 2012 5:26 pm

Buna ziua,fete minunate!

Amy, concediu placut! Sa va intoarceti sanatosi! flower

Meni,ce veste buna! Ma bucur mult pt bb Alex. I love you Stii, chiar daca sunt mititei, bebelusii sunt mai puternici decat credem noi. Very Happy Alapteaza-l cat poti de mult! Wink

Si la noi s-a racit vremea si bate vatul f tare. Nu mai putem iesi afara. Mad
I-am facut lui Eralp vaccinul Hepatita A. Am fost tare mandri de puiul nostru, nu a plans deloc, a fost tare curajos si s-a uitat pe tot timpul administrarii. Drept recompensa pt purtarea lui, i-am luat o noua tablita magnetica, un fluier si un cos de baschet. Very Happy
Si l-am dus la frizer, ca nu-i mai statea parul in niciu fel. Acum e tare haios si parca pare mai mare. E baietel de baietel! Laughing

Lumi, am vazut la TV, ninge foarte tare in Olanda. Voi sunteti bine? I love you A venit Lucia? flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Lun Dec 10, 2012 6:02 pm

Salut fetelor,
Nico nu a fost mare lucru, 10 cm de zapada care s-au evaporat in doua zile. Raluca s-a jucat cu zapada la greu, era bocna de frig! Very Happy
Luci vine abia pe 20 dec., ca lucreaza.

Noi ne-am ocupat in week end cu reparatul instalatiei de sub chiuveta de la bucatarie. Raluca ne-a innebunit pe amnadoi, numai printre picioarele noastre si unde curgea apa cea mai murdara.. Neutral Eu doar am inceput treaba si a continuat H , a fost un succes pana la urma suntem fericiti ca nu am chemat instalator. jocolor

Pupici tuturor fetelor! Ma retrag la un search pe internet acum cat Raluca doarme si mancarea fierbe pe aragaz!

Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat

Localizare : france

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Dec 11, 2012 11:48 am

fetelorrrr, cheers
mai reusesc si eu sa intru.!... bounce
turc, manu,multumesc frumos pt urari! sa aveti parte de inmiite!

manu, imi pare rau de probl cu micutul, sper sa se rezolve cat de rpd!
si eu am avut probl pana la 6sau 9 luni, am dat dintr-una in alta, stafilococ, varicela......etc....

lumy,nico, cu intarziere LA MULTI ANI, tot ce va doriti!!!!

vb intre timp cu cei de la curent.....revin! love
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Dec 11, 2012 9:05 pm

am crescut , am 7 saptamani si aproape 5 kg si 61,6 cm.. si am voie sa stau sprijinit de perne!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 12, 2012 6:40 pm

Buna seara,fete minunate!

ninge Se pare ca iarna si-a intrat in drepturi in RO. Sunteti bine?

Aici nu mai bate vantul, este frig dar putem iesi afara, macar o juma' de ora. bounce Ne aerisim, unul isi mai consuma din energie, altul (de fapt, alta Wink) se incarca. Si asa, reusim sa reglam somnul de noapte a lui Eralp. N-am putut iesi 2 zile afara si, mai devreme de miezul noptii n-a vrut sa doarma, cu toate eforturile noastre. Rolling Eyes Noi,chiauni, el, plin de energie si pus pe sotii. silent

Amy,distractie placuta si sa va intoarceti sanatosi! I love you

Manule, nu-i prea devreme pt sprijinit pe perne? E inca crudut. Iti va da el semne cand va fi pregatit sa stea cocotat. Laughing Pupam dolofanelul. I love you
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 13, 2012 9:44 am

nico, medicul mi-a spus ca poate sta cateva minute pe zi, pe langa statul pe burtica, care numai stat nu este ca face ca un viermisor Smile
la noi e frigggg dar numai atat... zapada ioc
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Dec 13, 2012 11:29 am

Buna ziua, fete minunate!

Manule,ce matinala esti! Laughing
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Dec 15, 2012 10:31 am

Buna fetelor,

Mi-e tare somn, Raluca s-a sculat devreme. Nu stiu de ce are acum o perioada cand se culca tarziu si se scoala devreme..Crying or Very sad

Manule si eu o mai puneam pe Raluca pe perne, 5 minute acolo pana ii pregateam completarea de lapte. Alex e tare frumos si grasunel! I love you L-am vazut deja acum cateva zile dar nu am apucat sa si scriu!

Noi prospectam piata pentru un brad, poate il luam azi sau maine. Cred ca va fi brad artificial pana la urma si bineinteles ca trebuie sa cumparam si decoratiile. Saptamana ce vine ar trebui sa fac si eu curat pe aici. Facem Craciunul aici, va fi frumos, dar imi va lipsi Craciunul din Romania, mai ales asa cum era cand traia mama.

Voi ce faceti de Craciun? santa

Ultima editare efectuata de catre luminita42 in Dum Dec 16, 2012 12:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Dec 15, 2012 3:02 pm

Buna, fete dragi!

cum stati cu pregatirile de sarbatori?

eu, ca de obicei sunt in urma cu curatenia generala, noroc ca e mic apartamentul si sper sa ma mobilizez saptamana viitoare sa le pun pe toate la punct, geamurile imi stau pe creieras, apoi perdelele, apoi reorganizare dressing, bucatarie, baia, noroc ca nu am covoare tongue bradutul il vom face wee viitor desi l-as face acum dar stiu sigur ca Mini o sa fie atat de impresionata incat o sa il devasteze cu prima ocazie in care va ramane "home alone" affraid
nu avem planuri speciale de sarbatori, vreau doar sa stau la caldurica, sa ascult colinde, sa citesc, etc...lucruri de oameni normali santa iar de revelion vom sarbatori in familie, cativa prieteni, probabil vom merge la munte vreo 2 zile iar in ianuarie mergem o saptamana in Barcelonaaaa,asta astept cel mai mult Laughing

dar voi?

va pupacesc si va doresc un weekend minunat clap

Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Dec 15, 2012 7:59 pm

Buna dragelor. A ajuns azi noapte pe la 3:30, la 4 dormeam, la 8 eram in picioare. Nu am mai putut sa dorm si pace. Sunt chiauna. A fost frumos, mai cald decat aici, si plin de luminite. Insa, Viena e mai frumoasa, sau mi-a ramas mie in suflet. O sa pun cateva poze pe FB (am pus cateva dar sunt facute cu telefonul si nu sunt foarte clare).
Manu, ma bucur ca piticul s-a facut bine, e dolofanel. Smile
Nico, poznas si plin de energie e Eralp, cred ca in general baieteii sunt mai neapstamparati, dar asta e farmecul copilariei.
Lumi, cred ca abia astepti sa vina Lucia, si ea sunt sigura ca simte acelasi lucru. flower
Turq, ai timp sa faci si curat, nu intra in panica. faci cu ochiul
Anul asta nu ma stresez prea tare, a fost soacra-mea cat am fost noi plecati si spalat geamurile si perdelele, cred ca a facut si curat prin casa, asa ca nu am multe de facut.
Va pup si va doresc o seara linistita.

Admin
Admin

Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Dec 15, 2012 8:08 pm

Daca aveti probleme cu forumul, sa-mi spuneti. Eu sper sa nu fie.
Sus In jos
http://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Dec 16, 2012 12:39 am

Bine a venit din vacanta Amy! Foarte frumos ai decorat forumul! La mine nu-s probleme, se incarca chiar foarte usor! Pupici!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Dec 16, 2012 9:14 pm

Buna seara, fete minunate!

Ce frumos va pregatiti de sarbatori-bradut,ornamente etc. Maine-poimaine se umple sertarasul si cu miros de cozonaci. Very Happy
Eu sper ca sambata/duminica sa aterizez in RO. Voi veni doar cu Eralp,tati mai are treaba aici.Dar va veni sa ne ia dupa o saptamana. Asa ca vom sta si de Revelion in RO. bounce Vrem sa tragem o fuga si la munte, sa schiem un pic. rendeer
De Craciun suntem invitati la surioara mea, impreuna cu ai mei. Vine si Mos Craciun! santa Abia astept sa-i vad reactia nazdravanului meu. Very Happy
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Dec 19, 2012 12:06 pm

saniuta LEGENDA LUI MOS CRACIUN

Peste tot in lume, oamenii sarbatoresc Craciunul. Aceasta sarbatoare sfanta are loc de mai bine de 2000 de ani, cu propriile traditii sau cu altele, imprumutate. Multe dintre acestea au aparut insa cu mult inainte de nasterea lui Isus.
scrisoare mos
Craciunul se serbeaza de mai bine de 4000 de ani, cu multe secole in inaintea nasterii lui Isus Cristos. Cele 12 zile ale Craciunului, aprinderea luminarilor, oferirea cadourilor, paradele, colindatorii din casa in casa, mesele de sarbatoare si procesiunile religioase au radacinile departe in timp, de la mesopotamieni.

Multe din aceste traditii au inceput cu celebrarea mesopotamiana a Anului Nou. Mesopotamienii credeau in existenta mai multor zei si a celui care-i conducea - Marduk. In fiecare an, la sosirea iernii se credea ca Marduk purta razboi cu fortele raului, si avea nevoie de sustinatori - mesopotamienii serbind astfel Zagmuk, pentru ultimele 12 zile ale anului. Regele mesopotamian trebuia sa jure credinta zeului Marduk si sa moara pina la sfirsitul anului, alaturindu-se astfel zeului si oferindu-i ajutor ca sa cistige razboiul. In haine regesti era insa imbracat un criminal de rind si sacrificat in locul regelui.

Persienii si Babilonienii aveau o sarbatoare asemanatoare, numita Sacaea, aceasta incluzind si o parte in care rolurile erau inversate: sclavii deveneau stapini, iar acestia sclavi.

Primii europeni credeau in spirite, vrajitoare, stafii si spiridusi. Cind se apropia Solstitiul de iarna, cu nopti lungi si zile scurte, oamenii se temeau ca Soarele nu se va mai intoarce si tineau serbari si ritualuri inchinate acestuia, implorindu-l sa revina.

In Scandinavia, pe timpul iernii, Soarele disparea pentru multe zile. Dupa 35 de zile cercetasi erau trimisi in munti sa vada cind va apare acesta, iar la aflarea vestilor bune se sarbatoarea Yuletide, cu ruguri uriase aprinse si uneori cu crengile copacilor impodobite cu mere, care sa le reaminteasca de revenirea primaverii si a verii.

Grecii antici aveau o sarbatoare similara cu Zagmuk/Sacaea inchinata zeului Kronos care purta razboi cu Zeus si Titanii lui.

Romanii isi sarbatoreau pe zeul Saturn, sarbatoarea se numea Saturnalia si tinea de la mijlocul lunii Decembrie pina pe 1 Ianuarie. Sarbatoarea includea carnavaluri pe strazi, mese festive, vizite la prieteni si schimburi de cadouri aducatoare de noroc. Romanii isi impodobeau casele cu ghirlande din laur si brad in care aprindeau lumanari, iar stapanii si sclavii isi inversau rolurile.

Saturnalia romanilor era o sarbatoare a bucuriei, dar crestinii au considerat-o paganism pentru ca onora un zeu pagin. Primii crestini au vrut ca nasterea Pruncului Isus sa fie o sarbatoarea religioasa solemna, nu una plina de excese, pagana, precum Saturnalia.

Pe masura ce crestinismul cistiga teritoriu, biserica era alarmata de faptul ca cei convertiti continuau sa serbeze Saturnalia. Desi initial a incercat sa interzica aceasta sarbatoare pagana, biserica a decis ca aceasta sa fie schimbata si inchinata nasterii Pruncului Sfant, fiul lui Dumnezeu.

Unele surse sustin ca sarbatoarea Craciunului a aparut ca o competitie a sarbatorii pagane Saturnalia in luna Decembrie. Ziua de 25 Decembrie nu era sfanta doar pentru romani, dar si pentru persieni, a caror religie - mithraism era la competitie cu crestinismul.
Pina la urma insa, biserica crestina a reusit sa preia entuziasmul, luminile si cadourile de la Saturnalia pentru sarbatoarea Craciunului.

Ziua in care s-a nascut pruncul Isus nu se stie cu precizie. Desi era sarbatorita pina in anul 98 AD, din 137 AD, din ordinul cardinalului Romei a devenit sarbatoare solemna. Din 350 AD s-a decis ca aceasta sarbatoare sa aiba loc pe 25 Decembrie.

Povestea nasterii Pruncului Sfant
In vremea Imperiului Roman condus de imparatul Cezar Augustus, si a Israelului guvernat de regele Irod, in Nazareth traia un timplar pe nume Iosif si o tinara virgina Maria, care avea sa-i devina mai tarziu sotie. Maria ii povesti intr-o zi lui Josif ca a fost vizitata de un inger ce i-a spus ca ea este cea aleasa sa dea nastere Fiului lui Dumnezeu, pe care avea sa-l numeasca Isus.

Intr-o zi imparatul a trimis instiintare ca toti oamenii sa se reintoarca in orasul natal pentru a fi inregistrati pentru o noua taxa. Desi Maria era insarcinata si statea sa nasca, a parasit impreuna cu Iosif Nazareth si s-au indreptat spre orasul Bethlehem. Calatoria a durat multe zile si se puteau odihni doar noaptea.

Cind au ajuns in Bethlehem era deja noapte, iar hanurile erau ocupate de calatori veniti din toate colturile tarii, pentru inregistrare. Unul dintre hangii insa, vazind ca Maria statea sa nasca i-a sfatuit sa innopteze in una din cavernele sapate in dealurile din apropiere, in care ciobanii poposeau cu vacile si oile. Iosif si Maria au plecat spre acele dealuri si au gasit o iesle intr-una din aceste caverne.�Josif a curatat-o si a intins pat din fin proaspat, iar dintr-o troaca�curatata si umpluta cu fin a facut un patut. Noaptea urmatoare Maria a nascut un fiu pe care l-a numit Isus, asa cum ii spusese ingerul.

In noaptea in care s-a nascut Isus, o stea mare a aparut deasupra Bethlehemului, vizibila de la departare. Ciobanii ce se ingrijeau de turmele de oi in cimp s-au speriat si au vrut sa o ia la fuga cind un inger le-a aparut deodata in fata ochilor. Dar acesta le-a spus:� Nu va temeti: caci va aduc o veste buna, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul: astazi in cetatea lui David, vi s'a nascut un Mantuitor, care este Hristos, Domnul. Iata semnul, dupa care-L veti cunoste: veti gasi un prunc infasat in scutece si culcat intr-o iesle.

Si deodata cerul s-a umplut de ingeri laudand pe Dumnezeu si zicind: Slava lui Dumnezeu in locurile prea inalte, si pace pe pamint intre oamenii placuti Lui. Dupa plecarea ingerilor, ciobanii s-au indreptat spre Bethlehem si l-au gasit pe pruncul Isus caruia i s-au inchinat.

La rasarit de Ierusalim traiau trei regi (crai): Caspar - regele Tarsusului, Melchior - liderul Arabiei si Balthazar - regele Etiopiei, iar cind fiecare a vazut steaua stralucitoare deasupra Bethlehemului a plecat spre ea. Oamenii cred ca cei trei Crai de la Rasarit au calatorit 12 zile dupa nasterea lui Isus, calauziti de steaua stralucitoare, si au ajuns in Bethlehem in cea de a 12-a noapte, cunoscuta si sub numele de Epifania. Aflandu-l pe Isus in iesle, cei trei Crai i s-au inchinat si i-au pus in fata daruri: aur, tamiie si mir. Dupa o noapte petrecuta in caverna s-au reintors in propria tara sa dea de veste de nasterea Mantuitorului.

Astazi familii din toata lumea sarbatoresc nasterea lui Isus Cristos pe 25 Decembrie, dar in multe tari sarbatoarea incepe inainte de ziua de Craciun si se incheie abia in cea de a 12-a noapte.

Mos Craciun este o figura legendara, patronul traditional al Craciunului in multe state ale lumii, cel care aduce cadouri copiilor.

Imaginea sa populara este bazata pe traditii si obiceiuri legate de Sfantul Nicolae, sfant de origine crestina, care a trait in cel de al IV-lea secol.

Europenii sint cei care l-au adus pe Sfantul Nicolae in America, in secolul al XV-lea. In timpul primei sale expeditii, Columbus a numit unul din porturile din Haiti, Sfantul Nicolae; iar spaniolii i-au zis localitatii cunoscuta mai tirziu ca Jackson (Florida), Bacul Sfantului Nicolae.
Olandezii emigrati in America la inceputul secolului XVII si-au adus cu ei si pe Sfantul Nicolae, statuia acestuia aflandu-se la prora vasului, purtind o palarie boruri mari si o pipa lunga, olandeza. Sinter Klaas olandez a devenit repede Santa Claus (Mos Craciun) pentru majoritatea americanilor. Orasul fondat de olandezi, New Amsterdam, urma sa devina in secolul XVIII binecunoscutul New York, dar, in acest timp, mitul Sfantului Nicolae incepea sa se piarda, nereusind niciodata sa revina la forma initiala, cunoscuta inca din secolul VI.

Sosit in America, Sfantul Nicolae s-a transformat dintr-un cardinal intr-un spiridus vesel. Prima poveste despre acest sfant ce calatoreste intr-o caleasca si aduce cadouri copiilor apare in cartea comica a lui Washington Irving, Istoria New York-ului, in 1809. Odata cu aparitia cartii O vizita a Sfantului Nicolae a lui Clement Clarke Moore in 1823, a aparut si descrierea noului Sfant Nicolae American: un spiridus dolofan si vesel, care coboara pe hornul casei si zboara in sania lui trasa de opt reni cunoscuti ca Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder and Blitzen.

Influenta presei americane a inlocuit treptat atributiile morale ale Sfantului Nicolae cu caracterul generos al lui Santa Claus (Mos Craciun). In 1860, Thomas Nast il deseneaza pe noul Santa Claus pentru revista Harper's Weekly. De-a lungul anilor, infatisarea lui Santa Claus s-a tot schimbat, el fiind imbracat in culori diverse ca: negru, verde sau albastru, avand cizme largi, pantaloni in dungi, sau vesta cu nasturi mari si stralucitori, cu sau fara blanita de vulpe.

Imaginea definitiva a noului Santa Claus a devenit cunoscuta odata cu reclama creeata de Haddon Sundblum pentru compania Coca-Cola in anul 1931. Santa era imbracat in costum de culoare rosie cu blanita alba pe margini, cizme negre si o caciula rosie, pufoasa.

Se spune ca Santa Claus traieste impreuna cu sotia sa la Polul Nord, unde tot timpul anului construieste jucarii, ajutat de spiridusi. Acolo el primeste scrisori de la copii, cu ceea ce-si doresc ca daruri de Craciun. In Ajunul Craciunului, Santa Claus isi incarca sania cu jucarii si zboara cu sania trasa de cei opt reni, oprindu-se la casa fiecarui copil; coboara pe hornul casei si lasa cadourile, si cind are timp maninca prajiturele si bea lapte, lasate special pentru el de copii.

In lume, Santa Claus este cunoscut sub diferite nume:
•Mos Craciun - Romania
•Christkind - Austria
•Noel, Sfantul Nicolae, Christkind sau Pete cel Negru - Belgia si Olanda
•Papa Noel - Brazilia
•Julinisse - Danemarca
•Parintele Craciunului - Anglia
•Batranul Craciun - Finlanda
•Pere Noel sau le Petit - Franta
•Kriss Kringle, Christkind sau Sfantul Nicolae - Germania
•Befana - Italia
•Mos Kurohsu - Japonia