Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte

AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho

Distribuiti | 

Discutii zilnice de tot felul - 21

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat

Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Noi 06, 2012 2:52 pm

Rezumarea primului mesaj :

Bun venit la capitol nou. flower

AutorMesaj
menics
membru de baza
membru de baza

Varsta : 42
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Mai 29, 2013 10:28 pm

pale off ce rau imi pare sa aud ca sunt bolnavioare buburuzele vostre, sper din tot sufletul sa-si revina.
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Mai 30, 2013 10:01 am

Buna dragelor.
Andreea e mai bine azi, de fapt nu a mai facut febra de ieri noapte, a si mancat binisor ieri, azi am pacalit-o si a baut 100 ml lapte. O astept sa se trezeasca si o sa ii dau mar copt cu biscuiti si vad la pranz ce mai papa.
Lalu e mai bine?

membru de baza
membru de baza

Varsta : 49
Localizare : Netherlands

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Vin Mai 31, 2013 10:55 pm

Cred ca Lalu are rujeola Amy. A facut 3 zile temperatura si acum i-au aparut niste bubite rosii pe corp. Dar e cam sacaita, numai in brate si cu companie sta, plange din nimic, e obosita si cere devreme la somn, mananca asa si asa, pe alese. Azi a mancat supa cu pofta si niste amestec de fructe (ca un gem) cu biscuiti. Pe seara nu mare lucru doar lapte si putina paine. Sa vedem ce facem ca luni ar trebui sa mergem la gradi, daca nu e bine mai amanam, mai ales ca e contagioasa.

va pup fetelor
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 01, 2013 7:49 am

off lumi, dar la medic nu mergeti? la voi nu se cere adeverinta medicala cand o duci in colectivitate ca aici daca sta acasa cateva zile ti-l ptimeste doar cu adeverita ca e apt de a intra in colectivitate...
pup sa treca cat mai repede.
amy , vad ca ati iesit la plimbare, domnisoara este o scumpica foc! te-ai mai acomodat cu noul rol?? dar tati??
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 01, 2013 12:52 pm

Nu stiu cum e aici Manu. Aflu eu curand .. Smile La doctor luni, acum in week end nu e decat urgenta deschisa si nu e cazul acum.
Azi vad ca i s-au estompat si bubitele, cred ca a fost o forma usoara, in schimb are o raguseala..

Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 01, 2013 3:19 pm

Buna, fete frumoase.
Lumi, imi pare rau ca Lalu e bolnavioara, dar mai bine sa faca bolile acestea ale copilariei acum, nu mai tarziu.
Manu, iesim mereu la plimbare cand e frumos afara, isi pune sandalutele pe tricicleta singura. Very Happy Ne-am acomodat repede, cred ca doar prima zi a fost grea, cu totul schimbat, apoi incet-incet totul a devenit normal.
Sa aveti o zi frumoasa, va pup.

incepator
incepator

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 33
Localizare : budapesta

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 01, 2013 3:25 pm

buna....
amy.....ai luat acasa cu tine cea mai frumoasa fetita flower ....sa va traiasca.......ati intat in ritm ?sa obisnuit la voi?
lumi ...gradi ...vai ce va asteapta .......la noi inca e o lupta mare cresa ,de cate ori ramane acolo inca plange ,virusi si boli cate vrei ....o sapt merge 3 - 4 zile e acasa ,vanatai cat de multe
ce e drept ca eu le mai scutur pe femeile care au grija de ea dar deageaba
si vorba lui manu fara adeverinta nu o ia in colectivitate
de ex noi cand am mers prima data a trebuit sa ducem hartie de la pediatru ca are toate vaccinurile date ,ca nu a avut boli mai grave ,alergi etc
la noi din pacate cea mai desa boala e vomatul cu diareea ,tusea si nasul affraid
printre altele a mai facut si cu urechea ,varicela ,febra ,raceala
dar are si parte buna canta foarte multe cantecele ,mananca singura ,se urca la wc ,bili singura ,se dezbraca ,se incalta si cel mai imoprtant e ca un ingeras de cuminte cand o aduc acasa

manule ...felicitari pt micul crestin ,foarte fumos a fost Alex ,si tu la fel flower
nico....pe mine ma doare cand citesc ce tare sufera Eralp dupa titi I love you ....cred ca nici tie nu tie usor

scuzatimi absenta dar am foarte putin timp liber ,dimineata la munca dupa masa gatit si Sara care nu se lasa de mine ,ii merge gura ca la o moara ,se grabeste sa vb ,sa imi explice ce si cum ....am inceput sa dau si pe romaneste cu ea dar inca nu prea asculta

va pup si sa aveti un sfarsit de sapt cat mai frumos .............la noi ploua affraid

a si un calduros LA MULTI ANI tuturor prichindeilor La multi an1!
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator

Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 01, 2013 11:52 pm

La multi ani copilasi buni si frumosi, Maya, Mara, Raluca,Eralp, Sara,Gabriela,Andreea si mezinul Alex La multi an1! La multi an1!
sa aveți parte de mult noroc, sanatate si numai bucurii alaturi de cei mai minunati parinti!!! clap
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Iun 02, 2013 11:16 am

Multumim Turqule! Tu ce mai faci?..Nu ai mai dat nici un semn..Cand faceti ET -ul?

Alinuta, greu cu colectivitatea, asa e, o sa fie si dezavantaje cu gradi, vin alte probleme.. Dar ce sa facem, o data si o data trebuie sa inceapa si tot trec saracutii copii prin toate bolile. Sper sa ne descurcam si noi.
Ce frumoasa e Sara in poza cu taticul ei!! flower

Amy ma bucur ca Andreea e mai bine, e greu pentru copii sa suporte schimbarile mai ales cand sunt bolnavi. Te admir pentru felul cum te descurci cu ea!

Manu ti-am lasat si eu un mesaj pe FB,nu mai stiu adresa ta de email din pacate.

Azi e frumos afara, 19 grade, nu iesim in oras, dar mai stam si noi pe terasa.. Smile

pupici fetelor
Sus In jos
turqoise
incepator
incepator

Data de inscriere : 14/07/2010
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Iun 02, 2013 1:19 pm

Lumi, multu' de intrebare flower nu fac mai nimic, doar munca si casa, aceeași rutina de toate zilele si totuși timpul zboară surprinzator de repede scratch in rest, as face multe dar nu am nicio tragere de inima, aștept zile mai bune faci cu ochiul
Cat despre ET nustiu cand vom reveni la turci, poate in toamna sau anul viitor...deocamdată nu am curaj Crying or Very sad

Manu, felicitări pentru Alex,micul crestin, sa va trăiască si sa va aducă numai bucurii flower ați fost foarte frumosi la botez si sunteți o familie frumoasa, reusita, implinita clap

Lumi, frumoase foc zambaretele tale, mor de dragul lor cand le "vizitez" pe fb!!!

Amy, bun venit acasica micutei Andreea, sunt convinsa ca ea e sufletelul care va face fericiti si impliniti love

Va doresc o duminica frumoasa!!!

Pupicei love
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Iun 04, 2013 7:25 am

turqois, pupici! lumi, ti-am scris pe fb...
Lumi si aici la multi ani! La multi an1!
alinuta, off peste tot aud cand incep gradinita incep si cu rosu in gat plus alte alea...frumoase pozele de pe fb Smile
amy, ma bucur ca totul intra in normal, tu acum lucrezi sau ti-ai luat co ? piticii ce mai spun ? nu vor sa vina mai des sa o vada pe deea?
va pupicesc, fug la ale mele...
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mar Iun 04, 2013 10:14 am

Salutare,
Manule nu vad nimic pe FB, mai incerc mai incolo..Sa stii insa ca am rezolvat oarecum , nu te mai interesa..Multumesc pt.intentie de mii de ori...flower

Lumy..? E ziua fetitelor luna asta! stiu ca-s nascute in iunie, dar nu mai stiu cand.. Embarassed La multi ani si din partea mea!..

Azi incerc s-o duc pe Raluca la gradi, dupa amiaza, doua ore, sa vedem cum o fi..Ieri nu am fost, dar azi e clar bine, a inceput sa manance normal cat de cat.

Pupici

Sus In jos
Ellyshor

Localizare : Planeta lui Babyboom

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Iun 05, 2013 10:33 am

Neataaa! Laughing
Mai aparem si noi in peisaj, ca sa nu ne uitati! Razz
Suntem bine, ne dau maselutele, ne-am facut un set de analize uzuale si asteptam rezultatele.
Vad ca vorbiti de cresa/gradi, si noi mergem din toamna pt ca mami trebuie sa se intoarca la job. Of, of!

Sunteti si pe fb? Avem grup ceva?
Vreau si euuuuu! bounce

Pupam dulce fetele frumoasele, minunatele! flower
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

Varsta : 43
Localizare : Istanbul- Turcia

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Iun 05, 2013 8:45 pm

Buna seara, fete minunate!

In sfarsit am putut deschide forumul. Iar se intampla ceva. Dar eu sunt insistenta. Very Happy
O fi ceva din cauza "revolutiei" din Taksim. Laughing

Cred ca a fost "epidemie" in Sertarel. Rolling Eyes Si cu Eralp am tras-o in perioada asta: febra, maraiala, crize de nervi, tipete, urlete ...Sper sa se termine cat mai curand. Nici nu mai stiu daca-i de la maselute sau dorul de tzitzi. pale

Lumi, ziua Gargaritelor este pe 7 iunie. I love you

Noi ne agitam de zor cu achizitionarea celor necesare pt casa din Sarkoy. Nu se mai termina lista de cumparaturi. study Speram sa ne mutam, macar partial, in we.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Iun 05, 2013 8:48 pm

Cu intarziere spun si eu:
"La multi ani, tuturor prichindeilor! Sa creasca mari, sanatosi, frumosi si destepti!"
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Mier Iun 05, 2013 8:58 pm

Manule, felicitari pt minunatul crestinut! Sa fie sanatos si va aduca multe bucurii! I love you

Amy,cum e rolul de mamica? I love you Si eu zic s-o imbratisezi mereu pe Andreiuta. Copiii simt nevoia ca noi sa ne aratam dragostea, prin mangaieri, imbratisari, cuvinte. Sa stai linistita, la varsta ei, nu poate fi vorba de alint. Wink

Lumi, cum a fost prima zi de gradi? Va asteptam cu impresii. I love you
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Iun 06, 2013 8:15 pm

Buna dragelor.
Manu, cei mici se joaca cu ea, fiecare trage de ea sa ii castige atentia, piticul o invata sa faca prostii, cea mare ii zice ca nu e frumos, si Andreea rade, ca oricum nu intelege nimic. Very Happy
Si noi cu o maseluta si un canin, toata noaptea se foieste in pat, D se muta constant in sufragerie, ca el se duce la munca. Eu am concediu 3 saptamani (mai am doar saptamana urmatoare, ca tare repede mai trece) si apoi o sa stea el cu ea 2 saptamani, tot concediu. In rest e bine, cere papa (cam toata ziua) dar eu zic ca ii dau bine sa manance: dimineata 210 ml lapte, pe la 11 un fruct cu biscuiti, la 13:30 mancarica, pe la 16-17 un iaurt cu o felie de paine si seara laptic cu cereale. Ce zic mamicile cu experienta e bine? A, am uitat sa va spun ca daca ne vede ca mancam ceva, cere si ea, asa ca ii mai dau cate 1-2 biscuitei ziua.
Nico, frumos cu cumparaturile, mie intotdeauna mi-a placut sa cumpar lucruri noi pentru casa.
Lumi, cum a fost la gradi?
Elly, ma bucur ca printisorul tau e bine. Cum au iesit analizele?
Va pup si sa aveti o seara frumoasa.

membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Iun 06, 2013 9:46 pm

Buna seara, fete minunate!

Sunt franta. Rolling Eyes E tare greu cu stransul lucrurilor. Si m-am rezumat doar la cele strict necesare. Dar m-am cam atasat de unele (gen cratite, servicii de farfurii/pahare, borcane pt condimente etc. Embarassed) si vreau sa le am in Sarkoy.
Insa am hotarat sa luam doar imbracamintea de vara, pt restul urmand sa ne organizam in toamna cheers . Dar tot inseamna cel putin cate 3 cutii mari de fiecare. Rolling Eyes

Maine sper sa razbesc cu imbracamintea si jucariile lui Eralp. scratch

Amy, ma bucur mult ca Deea nu-i mofturoasa la macare, ba chiar si pofteste din meniul vostru. Very Happy Al meu manechin nu vrea nici sa guste. Rolling Eyes

Elly, ii faci periodic analize de sange lui Mihnea? La ce interval?
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Joi Iun 06, 2013 9:50 pm

amy Very Happy , alex la 7 luni jumate mananca dimineata 210 ml lapte, la ora 10 un mar potrivit spre mic, cu 2 biscuitei pt bb cu o jumatate de banana sau alt fruct acum caisa i-am dat...si o lingura zdravana de branzica de casa... la pranz piure de legume cu carnita sau galbenus, plus 150 ml lapte, la 17 210 ml lapte.. la 22 210 lapte plus 3 masuri cereale... lui alex nu i-a placut iaurtul.. voi mai incerca peste cateva zile...
Sus In jos
Ellyshor

Localizare : Planeta lui Babyboom

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Vin Iun 07, 2013 2:06 pm

Dragelor, ne-au iesit bine analizele. O sa mergem sa le vada si pediatrul.
Nico, astea sunt primele analize de la nastere, dar ii voi face anual.

Manu, pai papa supeer bine puiul tau! Mihnea nici acum nu papa atat Very Happy

Pupici dulci, weekend excelent! flower
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 08, 2013 12:53 pm

LA MULTI ANI MARA SI MAIA
SA CRESTETI MARI , SANATOSE ,CUMINTI SI FRUMOASE La multi an1! La multi an1! La multi an1!
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 08, 2013 1:00 pm

lumi....cum stati cu gradinita .......sunt foarte curioasa la voi cum merge ....
Ellyshor....sunteti si voi deja mari ..... flower
amy ...pitic mananca foarte bine ,iar daca cere de la voi laso sa guste ,mai intales daca nu e o mancare prea grea sau condimentata
nico...deci te muti ...ce fain de tine

pup si sfarsit de saptamana cat mai frumos flower
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Sam Iun 08, 2013 11:44 pm

Si eu! Smile
Fetelor copilasii mai mari mananca mai putinel ca incetineste mult si rata de crestere. In primul an cresc ca din apa , dupa care cresterea si in inaltime si greutate se face mai incet deci nu mai au atatea nevoi. asa ca e greu sa faci comparatie intre un bebelus ca Alex si Andreea. Eu zic ca-i dai bine sa manance Amy, dacavrea sa guste si de la voi, e foarte bine!

Dragelor, Raluca e bine la gradi a luat totul foarte natural, sta 2 si trei ore, alternativ, 4 zile pe saptamana. A fost pana acum de 3 ori si se comporta inca la fel: ne ducem acolo si ea intra in incapere si incepe sa investigheze toate colturile de joaca si vorbeste continuu. Eu stau putin cu ea (cam cat stau si celelalte mame), dar ea nu ma baga in seama si isi face turul. Dupa vreo zece minute ii zic ''Doei''/la revedere si ea imi raspunde grabita la fel, dar intr-un fel ca si cum ar zice ''inca mai esti aici?'' Very Happy Am inteles de la educatoare ca este f. activa si interesata de tot si ca se misca continuu. Asta stiam, sper din tot sufletul sa invete sa se linisteasca si sa stea mai mult locului pentru o activitate. Cand sta trei ore servesc o masa de fructe (de acasa) si suc si asta e tot. Ma cam enerveaza ca nu au voie biscuiti sau ceva mai consistent ca asta mica nu mananca nimic aproape dimineata. Sunt cam stresata cu mancatul pentru ca slabit mult dupa saptamna cu rujeola si acum are niste bubite in gura care, la anumite mancaruri sau fructe, o ustura..asa ca mananca mai nimic, dar alearga ca tantarul de colo colo. Ma stresez ca naiba cand ii simt costitele prin tricou. Off...inca nu pot sa ma bucur prea tare ca se simte bine acolo pana nu o s-o vad ca mananca mai bine.

In rest canta , au teme educative (pictat, cunoscut natura, desenat, colturi cu jucarii etc..) se jpaca afara cand e cald, invariabil vine cu pampersul plin de nisip, cred ca-si baga in tricou, dar aici nu-i opreste nimeni Smile ce sa zic, sunt multumita, deocamdata insa trebuie sa ne intram in rutina.

Hai va pup, ca-i tarziu, Elyshor salutari, mai scrie-ne!

Nico, ce greu si la voi, eu zic ca e de la tzitzi starea lui Eralp..Sper sa treaca,
Alinuta pupici si tie !...

Noapte buna fetelor
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Iun 09, 2013 8:28 am

lumi, e fain ca ralu se comporta asa natural la gradi, si ca ramane fara probleme... cat despre mancat, stai linistita ca la cata energie consuma isi va reveni si cu mesele... da ai dreptate cu copii nu poti face comparatii fiecare are ritmul lui... alex e clar ca e mancacios si mai lenes.. dar asta este... apropos de mancacios, sa ma apuc sa-i pregatesc mancarica...va doresc o duminca frumoasa

elly nu avem grup pe fb...eu sunt manuela ciotoi daca vrei sa ne gasim si pe acolo...
amy, ce mai faceti?? de luni incepi munca??
nico, gata v-ati mutat??
si eu ieri am fost cu mama la poiana si am mai luminat un pic pe acolo, am facut un gratarel... hmm imi era dor de linistea aia de la tara... parca as merge si azi sa lenevesc un pic, ca ieri a fost cam agitata ziua... mda om vedea.. fug la alex ca nu mai are stare
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Dum Iun 09, 2013 6:24 pm

Buna dragelor.
Manu, mai am si saptamana asta de stat acasa.
Lumi, ce bine ca Lalu s-a acomodat repede, unii copii sunt mai plangaciosi si greu se despart de mamici.
Domnisoara mea inca face mutre daca nu i se face pe plac, se lasa pe spate, plange, maraie. O las in plata ei, insa mai nou face si in supermarket daca mergem la cumparaturi si nu ii dam ce vede ea pe raft (ceea ce nu face oricum, indiferent cat urla). Sa speram ca ii vor trece accesele astea.
Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul - 21   Astazi la 7:19 pm

Sus In jos

Discutii zilnice de tot felul - 21
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 26 din 29Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: