Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte

AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho

Distribuiti | 

Discutii zilnice de tot felul- 15

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
amy
membru avansat
membru avansat

Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mar Mai 03, 2011 6:27 am

Rezumarea primului mesaj :

Bun venit la capitol nou si sa dea bunul Dumnezeu sa fie plin de impliniri si vesti bune.

AutorMesaj
samira33
membru de baza
membru de baza

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:14 pm

lyly,bine,te cred....hai ca mai e putin...numai maine nu-i poimaine. flower
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:18 pm

Sami, rolele le-am luat de la Selgros, sunt Roxa, fixe.
La Decathlon nu mi-a placut nimic, in astea care le-am luat m-am simtit cel mai bine si mai sigur.

membru de baza
membru de baza

Varsta : 42
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:21 pm

cred ca am gasit si raspunsul la nedumerire:
1. se pare nu se face frecvent aceasta analiza.. la mine a impus-o pierderea sarcinilor... deci nu se face la lama normala
2.Ureaplasma urealyticum si/sau Mycoplasma hominis >104 UFC/proba; va fi comunicata antibiograma;

-Ureaplasma urealyticum si/sau Mycoplasma hominis <104 UFC/proba; va fi comunicata antibiograma impreuna cu urmatorul comentariu: “Avand in vedere ca Mycoplasama hominis si Ureaplasma urealyticum fac parte din flora comensala a mucoasei tractului urogenital, medicul va interpreta oportunitatea tratamentului in functie de contextul clinic”.

la mine e <1000.. de asta nu se agita dr...
deci next step.. ca asta am rezolvat-o...
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:23 pm

lylyco, pana la urma sambata faci beta?
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:44 pm

manu,io nu inteleg ce zici tu acolo dar daca spui ca e bine...atunci asa sa fie Laughing

am cumparat niste nectarine dulci si tari...exact asa cum imi plac mie...sa crantzane in dinti cand musti din ele.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:45 pm

amy,cu cat ai luat rolele din Selgros???...ca la Decathlon am vazut niste preturi Rolling Eyes mama-mama.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 2:56 pm

fetelor...tre' sa cumpar in seara asta un cadou pentru o cununie...fata unei colege are cununia civila maine si am fost "desemnata" sa ma duc la starea civila cu cadoul si florile.
asadar......am 300 de lei...ce as putea cumpara cu ei pentru tinerii casatoriti???
evident ca am 2 variante de rezerva daca sunt in pana de inspiratie:un set de cioburi-asta insemnand pahare,farfurii...sau o lenjerie de pat din satin...insa,sincera sa fiu mi-as dori sa fiu ceva mai inspirata si originala decat cioburi si/sau lenjerie.
voi aveti vreo idee???

aaaaa...o rama foto digitala ar merge?????parca e mai modern si tinerii casatoriti au 23-24 de ani si cred ca ar prefera-o cioburilor.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:04 pm

dap...cred ca rama foto digitala cumpar...am gasit una Sony-am si eu una exact la fel...costa 295 de lei si cred ca va fi pe gustul lor.
asta e

http://www.emag.ro/rame-foto-digitale/rama-foto-digitala-sony-dpf-e710-7-negru--pDPFE710B.CED
Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat

Varsta : 47

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:05 pm

manu,fac vineri ca nu mai pot sta
sami,pai depinde de ce au nevoie si ce au,adica au casa cu de toate sau sunt mai la inceput de drum?
ca dc au de toate,merge cu rama....dar dc nu, cred ca au nevoie de ceva mai practic...
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:13 pm

uuuufffff....nah ca m-ai pus pe ganduri lyly.
nu au casa...stau cu chirie...ai dreptate tu...le-ar fi mai utile alte lucruri...da ce???

stati asa ca o sun pe colega mea si-o intreb pe ea ce i-ar trebui fica-sii...ca e cea mai eficienta comunicarea directa.
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:30 pm

gata fete ...s-a rezolvat!!!

ii cumpar fier de calcat...ei s-au mutat cu chirie acu' vreun an si imi zicea colega mea ca are o rapandula de fier primit de "bogda-proste"..se descurca si cu ala da ar vrea unu nou...asa ca fier de calcat cumpar.
imi ajung 3 milioane pentru un fier de calcat bun.

si o sa mai cumpar si un buchet de flori si gata.

stiam eu ca e bine sa va intreb pe voi...doar sunteti femei cu picioarele pe pamant...ca io vaz' ca am fost cu ele pe luna la faza asta...in loc sa ma gandesc la lucruri practice m-am gandit la balarii.

Sus In jos
lyly_mar
avansat
avansat

Varsta : 47

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:48 pm

sami ,eu sunt mai practica de felul meu faci cu ochiul flower
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 3:51 pm

Mesaj de la Ramona:
Bebe are 1.700 g, e ok k dimensiuni, colul are pana in 1 cm, semideschis.Prb e rinichiul pt care fac perf cu mialgin si in rest perfk amestec litic si gynipral. Dna dr.incearca sa amane cat se poate de mult! Nu am voie sa ma misc de la orizontala! Multumesc pentru grija! Transmite la fete ca le iubesc pe toate si le multumim din suflet pt ganduri bune si sms!

lyly,in general si eu sunt o fiinta practica...dar azi cred ca am fost in concediu de de la treaba asta.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

Varsta : 43
Localizare : Istanbul- Turcia

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 5:14 pm

Ce veste buna ne-ai adus de la Bebita! cheers Sper din toata inima sa stea bb cat mai mult in burtica ei. Sunt sigura ca va avea ambitie si rabdare sa stea la orizontala cat e necesar.

Lumi, ce te-a ingrijorat la cacuta Ralucutei cand ii dadeai suc de fructe? O mai alaptezi?

Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 5:22 pm

la greutatea asta cred ca poate supravietui bebe fara probleme...ma gandesc la faptul ca baietelul Adinei a avut 1500 grame la nastere si e bine azi.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 6:08 pm

Este importanta greutatea dar si maturizarea suficienta a organelor, in special rinichii si plamanii. DD ajuta ca Iustin sa fie un bb puternic si sanatos. angel
Sus In jos
menics
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 8:39 pm

of, of.. ma ganesc la babyblue...doamne prin cate mai trec unele fete..
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

Varsta : 49
Localizare : Netherlands

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Mier Iun 15, 2011 10:18 pm

Salut fete,
Mai ce bine ca Justin e marisor, insemana ca si sarcina ei e mai mare, eu intelesesem ca e in 28 de saptamani sau poate era mesajul mai vechi. Fetelor trebuie sa-l mai tina pe copil, ca prematul tot prematur e, o va durea sufletul sa-l vada conectat la aparate, sunt atat de micuti..Eu am trecut prin povestea asta cu amenintare de nastere prematura si ma ia cu fiori si acum, am strans din dinti si m-am rugat mult sa fie bine..Tin minte ca tot ziceam doctoritei ''is not good enough'' si ca eu vreau sa ajung la termen etc! Ziceai tu Sami de copilasii Adinei, adevarat unii nu au probleme, dar altii au, ca mama nu vrei sa risti nimic , nimic. Sa speram ca o s-o duca pana la 36-37 saptamani poate si mai mult, mai bine sa fie sigura.

Sami , bine te-a sfatuit Lyly cu cadoul si eu tot asa ti-as fi zis! Smile

Nico eu nu mai alaptez pe Ralucuta , am incetat treptat si pe la 3 luni jumate am terminat complet. Vroiam sa-ti zic ca pe aici sunt cereale din orez pe care scrie 4+, adica de la 4 luni poti sa le dai copilului. Eu ti-am zis de cereale pentru ca ai mentionat ca Eralp nu a luat prea mult in greutate. Orezul este foarte bine tolerat de copii, poti amesteca cu lapte matern si-i dai cu lingurita. Bineinteles ca cerealele nu sunt recomandate bebelusilor supraponderali, dar nu e cazul la noi Smile Intreaba si tu pediatrul tau sau pe altul, sa mai afli si alte pareri. Mi se pare bine ca alaptezi, dar ma tot gandesc oare ii ajunge numai laptele tau? Teoria o stiu si eu dar in practica , unii copii sunt mai fometosi..:-))) Eralp nu se uita dupa mancarea voastra?..Imi zicea pediatra de aici ca bebelusii dau semne cand sunt gata pentru alte alimente, pur si simplu o cer, ii vezi ca intind manutele si saliveaza la mancarea adultilor..Eu am simtit cand Ralucuta isi dorea mai mult decat lapte simplu, o sa simti si tu probail cand va fi momentul. Aaa, de sucuri, i-am dat si eu, si facea un kk usor spumant -scuze !Very Happy -am banuit o oarecare aciditate, mi-a pierit cheful sa continui ti-o zic sincer, nu aveam chef de experimente mai ales ca nici ralucuta nu e o grasa, e pe linia medie cu greutatea.

Noi azi am fost la spital, intentionam sa facem plangere pentru felul in care am fost tratati in noaptea nasterii Ralucutei. Am vorbit cu o moasa azi si ne-a zis care e procedura. Trebuie sa mai scriu cate ceva la scrisoare si e aproape gata, a fost si este destul de dureros sa-mi amintesc, dar vreau sa depun plangerea. Nu va mai povestesc, ca nu-mi face placere deloc subiectul, am zis asa doar ca sa stiti ce ocupatii am ....:-)

Va pup pe toate fetelor, ma bucur ca existati! I love you
Sus In jos
amy
membru avansat
membru avansat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 7:46 am

Buna dimineata. Evident ca m-am certat cu seful de dimineata, ma innebuneste asta de tot de cap...Cred ca o iau razna de-a dreptul...
In rest, nimic deosebit.
Va pup !

membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 9:58 am

Buna dimineta si de la mine...

hmm sunt cu gandul la we, cica va fi cald tare, maine mi-am luat o zi de co, am de umblat pe la primarie pt loc de parcare... iar dupa amiaza plec la mosie sa fac curatenie ca nu mai tine, si vreau ca sambata duminica sa merg la plaja nu sa stau la smotru...dar voi intra de pe tel sa vad beta-ul mareeee a lui Lyly Smile

sunt in mare dilema cu gatitul...dar ... nu ma mai gandesc, vad eu ce voi face ...azi mai avem fasolica si carnati... maine... ce-o fi...

se pare ca-si face efectul utrogestanul.. adica ma dor sanii... dar piticul, cat casa...daca nu e numai de la ala?
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat

Localizare : france

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 12:08 pm

hello si de la mine!
ieri am postat un mesaj, apoi nu am mai putut intra......

angel angel angel pt bebita si puiul ei!!!
sa o ajute DD sa fie bine pana la sfarsit!!! angel angel angel

m-am apucat de mancare, am cateva rufe de spalat.
sunt in dilema daca sa mai fac chiftele sau nu.....
e f cald, si al meu nu prea mai manaca..... vad eu....
o zi buna va doresc!
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 12:24 pm

Buna ziua, fete minunate!

Meni, si eu m-as bucura tere mult pt tine, sa nu fie doar de la progesteron. Wink

Lumi, am scris si eu la "Copiii nostri ...". Credeam ca ati rezolvat deja cu plangerea, erati ff hotarati, intr-adevar. Si cam ce sperati sa obtineti facand plangere? Va despagubeste in vreun fel spitalul?scratch

Gallicuto, treci pe salate, nu mai sta atat in bucatarie, la caldura.

Amy, l-au prin pe violatorul din Ploiesti? Sa nu te duci singura in parc.Very Happy
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 12:30 pm

Buna fetelor,
eu nu am planuri prea mari, e si urat azi afara!.. In tara asta cum vine vara cu incepe sa ploua e de speriat, dar bine ca nu e asa de frig.
Manu , Gali spor la treburi fetelor! Manu sper sa ajungi la plaja sa te bronzezi si pentru mine..:-))

I-am facut Ralucutei felurile ei de mancare, le-am pus in pahare cu capac si la frigider, ii va ajunge si pentru maine. Pentru noi eu fac conopida cu sos alb si muschi de porc. Poate H vrea si cartofi pe langa, treaba lui, dar eu mananc numai conopida cu carne. Oricum degeaba, cred ca oricum imi va lua un an sa slabesc..:-(

Mai vorbim, sunt pe aici!
Sus In jos
luminita42
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 12:37 pm

Amy de ce te certasi cu seful, da-l incolo, sefii nu sunt in ale lor ! Li se trage de la sefie..:-))

Nico, am sperat sa pot sa uit , sa trec peste, dar nu s-a putut. Despagubiri?.. Ce practica esti. Nu, nu este vorba de asta. E vorba de sufletul meu. Sunt furioasa inca si trista. Vreau explicatii, vreau ca cei ca m-au ''ranit'' sa se uite la mine si sa-mi spuna de ce au facut-o, vreau scuze, vreau sa-mi demostreze ca vor lua masuri ca asa ceva sa nu se mai intample nici unei femei. Sunt din ce in ce mai multe povesti negative in legatura cu nasterea si aici si in alte tari din pacate.

Dar hai sa nu mai vorbim despre asta. ..

pupici multi! flower
Sus In jos
galliciana
membru avansat
membru avansat

Localizare : france

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Joi Iun 16, 2011 12:40 pm

nico,nu pot face numai salate, doar sambata sau duminica.....
ii treb o ciorba, si un fel 2, cat mai divers.
de vreo 2-3 zile nu mananca mare lucru,din cauza caldurii....
macar seara sa manance ceva....salata oricum fac la felul 2.
lumih,eu nu stiu despre ce e vb.....
hai la noi ca sunt vreo 30-35 gr.....
Sus In jos
http://www.spatiulmeu.com/view_profile.php?key=b8lndpa61anhjw6gi
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discutii zilnice de tot felul- 15   Astazi la 9:51 pm

Sus In jos

Discutii zilnice de tot felul- 15
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 22 din 25Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Chat-ul zilnic-
Mergi direct la: