Sertarelul cu copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho


 


 

 Recoltare celule stem la nastere?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
patricia

patricia


Mesaje : 22
Data de inscriere : 02/03/2011

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyMier Mar 02, 2011 4:23 pm

Dragi burtici, am zis sa incep si un astfel de topic despre recoltarea de celule stem in care sa impartasim impresii in legatura cu aceasta procedura. Voi ati recoltat? Cum vi s-a parut? Ce sfaturi puteti sa le dati si celorlalte mamici?

Eu lucrez pentru Cmu si, fiind parteneri, am semnat cu Stem Health Unirea. Va pot spune ca se ocupa chiar si de cele mai mici detalii astfel incat viitoarea mamica sa nu-si bata capul si, in plus, au multe oferte pentru gravidute, reduceri, etc...

Voi ce parere aveti? Pupici si multa sanatate flower
Sus In jos
patricia

patricia


Mesaje : 22
Data de inscriere : 02/03/2011

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyMar Mar 15, 2011 9:51 am

Dragele mele, o sa postez aici mai multe despre recoltarea de celule stem si alte info utile astfel incat daca exista mamici interesate sa se poata documenta.

De cateva saptamani Centrul Medical Unirea (CMU), Euroclinic si banca de celule stem Stem-Health Unirea si-au unit toate fortele sub numele de REGINA MARIA. Adica in momentul de fata exista toate serviciile medicale pe care ti le-ai dori intr-un singur loc.
Iar despre celule stem, la banca centrala Regina Maria sunt mai multe variante si de plata, pentru fiecare mamica si am pus la dispozitie si un call center la care oricine poate sa sune si sa ceara mai multe informatii. (Call Center: 021 9611)
Noul site arata asa: http://www.reginamaria.ro/celulestem
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyMier Mai 11, 2011 5:45 pm

Patricia, problema recoltarii celulelor stem a fost si pe lista mea de intrebari pt dr. in timpul sarcinii. Am postat info pe pag 10 la Gravidute:
"Recoltare celule stem
Dr considera ca este un fiasco medical. Rezulate vindecatoare ai daca folosesti sangele altcuiva.
Nimeni nu da garantii 100% pe masura trecerii timpului- acest lucru este confirmat si de fina mea, care a nascut in RO si a optat pt recoltare celule stem din cordonul ombilical. Daca, DD fereste, copilul se imbolnaveste peste 5 ani, s-ar putea sa ai sanse 100%. Dar daca o eventuala boala, iarasi spun DD fereste, apare peste 15 ani, sansele pot sa scada la 70%, spre ex. Si tot asa. Asadar, sansele de reusita scad pe masura ce trece timpul."

P.S. Despre sansele de reusita mi-a confirmat si fina mea, care a nascut in RO si a dorit recoltare de celule stem. Tu ce info ai in privinta asta?
Sus In jos
patricia

patricia


Mesaje : 22
Data de inscriere : 02/03/2011

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyJoi Mai 12, 2011 2:45 pm

Eu as spune ca poate sa fie chiar opusul acestor sanse. Pentru ca medicina avanseaza iar tehnologia folosirii celulelor stem este in avant, in curand este posibil ca aria folosirii lor sa fie mult mai ampla si sa contina o lista mult mai mare de boli pentru care pot fi folosite.
Iar aceste celule nu isi diminueaza capacitatile in timp astfel incat in 10 ani sa scada posibilitatea folosirii. tocmai de aceea se crioconserveaza. Altfel, de ce am mai face-o daca pe an ce trece sansele de a le putea folosi ar fi tot mai mici? Hm..

Fina ta cu cine a semnat pentru pastrarea celulelor stem?
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza
guzelnico


Mesaje : 1561
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 50
Localizare : Istanbul- Turcia

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyJoi Mai 12, 2011 3:14 pm

Cu Cord Blood Center, din cate imi amintesc. Nu regreta nici un moment. Sper insa din toata inima nici sa nu fie nevoie sa foloseasca celule respective pt finutul meu drag.
Se pare ca tu esti hotarata sa recoltezi. De curiozitate te intreb: care sunt costurile procedurii si care sunt costurile ulterioare?
Sus In jos
patricia

patricia


Mesaje : 22
Data de inscriere : 02/03/2011

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyVin Mai 13, 2011 11:19 am

Costurile variaza in functie de ce isi doreste viitoarea mamica. Se poate plati toata suma integral in termen de 7 zile de la nastere – 4.900 lei inclusiv TVA sau poate opta pentru plata in rate egale. Mai exista si varianta recoltarii cu plata in 12 rate cu dobanda 0% prin cardul de cumparaturi Raiffeisen Bank.
Asa cum am mentionat, sunt mai multi factori si se ofera un discount semnificativ pentru:

a) parintii cu gemeni sau tripleti beneficiaza de o reducere de 50% din costul pe care il platesc pentru primul, pentru cel de-al doilea si/sau al treilea copil.

b) parintii ce au stocat deja celule stem la Banca Centrala de Celule Stem, Regina Maria beneficiaza de un discount de 420 lei pentru stocarea celulelor stem ale urmatorului copil

c) mamele care nasc la Maternitatea Regina Maria si Euroclinic beneficiaza de o oferta speciala

d) abonatii Retelei Regina Maria beneficiaza de o oferta speciala;

http://reginamaria.ro/celulestem - site-ul oficial si stem@reginamaria.ro sau call center: 021 9611 pentru orice informatie suplimentara.
Sper sa iti fie de folos informatiile!
Sus In jos
samira33
membru de baza
membru de baza
samira33


Mesaje : 1631
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyVin Mai 13, 2011 4:52 pm

mi se pare ridicat costul celulelor stem la CMU.
cumnata mea a nascut azi la Medlife si a platit la Stem Sure 850 euro cu TVA si plateste 70 de euro anual.
Sus In jos
patricia

patricia


Mesaje : 22
Data de inscriere : 02/03/2011

Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? EmptyLun Mai 16, 2011 10:34 am

Am auzit si eu de cei de la SS.. nu stiu cum este la altii insa iti pot spune ca intreg sistemul privat de sanatate Regina Maria vin cu o serie de garantii si cu o experienta vasta in spate. Cu siguranta ca exista si banci mai ieftine si recoltari mai ieftine insa depinde de fiecare parinte in parte de ce isi doreste.

Noi am vrut ca celulele sa fie la indemana, laboratorul in tara, sa pot sa cunosc echipa, sa pot sa platesc in rate daca imi doresc, sa am reduceri daca nasc tot la maternitatea privata si o serie de alte facilitati. Este mai usor pentru o mamica sa colaboreze cu o singura echipa care sa aiba grija de tot pe parcursul sarcinii si apoi nasterii.
Daca este sa ne legam strict de pret nu mi se pare cel mai mare de pe piata insa serviciile sunt cu siguranta foarte bune. De asemenea Regina Maria este prima banca de celule stem acreditata sa stocheze in Romania tesut de cordon ombilical (tco), un alt serviciu foarte bun si util.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Recoltare celule stem la nastere? Empty
MesajSubiect: Re: Recoltare celule stem la nastere?   Recoltare celule stem la nastere? Empty

Sus In jos
 
Recoltare celule stem la nastere?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vedetele care au nascut si recoltat celule stem
» Zi de nastere brunadria
» Zi de nastere Galliciana!!!!!
» Zi de nastere Alinuta!!!!!
» Ziua de nastere a Adei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: