Sertarelul cu copii

In viata de zi cu zi, alaturi de noi discutand despre copii si alte subiecte

AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

,,Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste''. Paulo Coelho

Distribuiti | 

Gravidutele noastre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Gravidutele noastre   Lun Apr 12, 2010 10:28 am

Rezumarea primului mesaj :

Cum asteptati bebelusul/bebelusii?
Sus In jos
http://sertarelulcucopii.forumdediscussions.com

AutorMesaj
guzelnico
membru de baza
membru de baza

Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Istanbul- Turcia

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mier Dec 29, 2010 12:30 pm

Alinuta, s-a nimerit sa fie o combinatie wenge (ca si mobila din dormitorul nostru) cu crem (predominant). Nu tineam neaparat sa sa potriveasca cu mobilierul din dormitor dar asa a iesit. Very Happy Oricum, lenjeria este viu colorata si vesela (cu avioane, masinute, trenulete) sa nu plictiseasca bb. La fel si paturicile. Very Happy

Abia astept sa ne anunti ce "bijuterii" are bb. I love you

Sus In jos
alinushali

Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 31
Localizare : focsani

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Lun Ian 03, 2011 8:56 pm

Buna fetele , vin si eu mai tarziu cu urari La Multi Ani!!! un 2011 plin de realizari, sa aveti o nastere usoara si bebei sanatosi, mancaciosi si necoliciosi.

VA pup si mai vorbim
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Lun Ian 03, 2011 10:05 pm

LA MULTI ANI, BURTICUTE MINUNATE!
SA AVETI SARCINA PLACUTA, NASTERE USOARA SI BEBELUSI SANATOSI!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Lun Ian 03, 2011 10:10 pm

Alinush, tu cum vei naste, vaginal sau prin cezariana? Ce minune ai in burtica, baietel sau fetita? Very Happy
Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mar Ian 04, 2011 11:03 am

Eu intentionez sa nasc natural, fara nimic(anestezie), dar daca grasutza depaseste 3,900, ma bag la cezariana, ca nu cred sa rezist la asa sunculitza, desi sunt numai buna de natural (cum s-a exprimat doc), mai intru in panica din cand in cand Sad

Hei dar de GAlli ce mai stiti ca nu mai d anici un senm de viata.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mier Ian 05, 2011 2:40 pm

Hmmm, ce graviduta curajoasa! Bravo!
Ai inceput pregatirile/ shopping-ul pt bebelina?
Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mier Ian 05, 2011 7:43 pm

Eu nu am cumparat nimic, am o familie ffff superstitioasa, dar soacramea a inceput incet incet, sa cumpere cate ceva.
Poate luna asta mergem sa cumparam mobila pentru domnisoara, dar mai vedem.
Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Joi Ian 06, 2011 9:25 am

Aseara am intrat repede ca avea domnul treaba la calc, asa ca revin.

Eu am noroc cu soacramea, ea este "disperata", daca nu a avut fete in familie si asa ca a luat o pereche de cizmiltze mov cu blanitza, dupa care sunt topita, perdea cu printzese, lampa si a dat zvon in tara sa vina lumea cu hainutze pentru MAria ei mica Very Happy . Are niste prietene care merg des in Ungaria si Polonia si a vorbit cu ele sa-i aduca hainutze, cele mai frumoase Razz .Mi-a luat si mie pentru spital halat si camasa roz cu bebei, asa ca nu mai trebuie decat sa iau pampers.

Abia astept sa-mi tin gasutza in bratze,mai ales ca am visat aseara ca ii dadeam tzitzi si sugea cu o putere, mamamamam sunny si cand inghitea se auzea numai gogiltz-gogiltz.

Pupicei la burtici si pitici
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 33
Localizare : budapesta

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Joi Ian 06, 2011 9:35 pm

pupici pe burtici faci cu ochiul
ce ami fac fetitele mele preferate ?
vad ca va pregatiti cu spor pt momentul mult asteptat.....
eu duminica plec spre Hu si luni la ora13 am programare la eco ....sper ca ni se arata micutul si ca o sa pot sa ma apuc si eu de pregatiri
am primit de Craciun bani de la bunici pt cumparaturi si mi-a trimis si sora mea hainute asa de mici si dragalase ....sunt si roz si verde si albastre
ne-am ales si patutul de pe net ....miercuri mergem sa il cumparam si sper ca o sa stim si ce culoare sa luam lenjerii de pat si aparatori ....pt carucior inca mai stam ca nu prea suntem hotarati la ce model sa luam ....
vai fetelor mult a fost putin a ramas .....sa aveti o nastere usoara si bb sanatosi si frumosi angel
Sus In jos
babyblue

Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 07, 2011 1:27 am

am trecut sa va salut doar,sa va spun ca va citesc cu mult drag.
eu nu ma bag in discutie ca nu am ce spune.
noi avem 8 sapt acum, iar pe mine ma obsedeaza ideea ca nu prea am simptome...atata tot. in rest, toate bune...sper!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 07, 2011 12:12 pm

Alinush, eu am avut cosmar ca bb nu vroia sa suga sub nici un chip iar eu plangeam pe langa el de neputinta. Sper sa nu se concretizeze acest vis urat. Rolling Eyes Cum te simti? Dormi bine noaptea?

Alinuta, sa dai macar o roata prin magazine, sa vezi ofertele pt bebelusi. Basketball Achizitiile le poti incepe incet-incet. Pe masura ce-ti creste burtica, obosesti mai repede in aglomeratie. pale

Bebita, a inceput sa se vada burtica? De simptome, nu-ti face grija, fii optimista si bucuroasa. cheers Starile tale se transmit la bb. Wink Insa chiar daca nu simti nimic inca, sa te protejezi si sa mananci sanatos. Sa nu-ti lipseasca in fiecare zi:
- un ou (bine gatit)
- lactate
- fructe
- legume
- carne (bine patrunsa)
- muuuulte lichide
Sus In jos
babyblue

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 07, 2011 7:46 pm

nu prea a inceput sa se vada....decat colacelul mic de pe burtica, adika o bucata de pantec, nu stiu cum sa va explic, care parca e mai sus...si nu mai intra in blugi?Smile))

nu cred ca e burtika de gravidutza. de la cat s-a vazut la tine, nico?
m-as mai duce sa mi mai fac o ecografie..nu?
zicea o fata pe un forum ca ea a pierdut o sarcina si n avea simptome, nici mkr sangerari,. a vazut doar la eco...m-am panicat tare de tot!
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Sam Ian 08, 2011 2:13 pm

Colacelul acela al tau indica faptul ca uterul e cat un grapefruit acum. Very Happy
Daca-mi aduc bine aminte, spre 3 luni a inceput sa se vada mai bine. Very Happy Si tot dupa imbracaminte imi dadeam seama si eu. Ai grija, nu te strange peste burtica, nu te apleca si nu te intinde prea tare.

Bebita, lasa panica, fii optimista! cheers In fiecare seara, inainte de culcare, pune mana pe burtica si roaga-l pe DD ca BB sa fie puternic si sa stea bine acolo.

Uite programul meu de eco: 7 sapt, 10 sapt, 13 sapt, 15 sapt, 17 sapt, 20 sapt(morfo-fetala), 23 sapt, 27 sapt, 31 sapt, 33 sapt. Urmatoarea eco este la 35 sapt si, probabil, dupa aceea ma va chema saptamanal. Very Happy
Sus In jos
alinutahu
incepator
incepator

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 33
Localizare : budapesta

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Sam Ian 08, 2011 8:16 pm

babyblue....eu m-am vazut cu burtica de indata ce am stiut ca sunt graviduta scratch ,dar cam dupa 12 sapt a inceput intradevar sa fie vizibila burtica clap
nico ...nu ti-au curs sani inca ?
sa vezi ca de doua zile mi se umezesc mameloanele si daca fac putina presiune asupra sanului ...curge .....
am fost si mi-am cumparat un sutien de la triumf de ala special ...in cupa sanului are o camaruta unde poti pune tampoane pt san ,asta e bun si pt alaptat ....
suntem pe ultima suta de metri .....semnele sunt din ce in ce mai reale si simt ca trece repede timpul si ca nu o sa am de toate pana la sfarsit ....
va pupacesc gravidutelor si aveti grija de voi .....
ma bag la un dus si la nani ca maine ne luam valiza iarasi
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Dum Ian 09, 2011 1:48 pm

Alinuta, nu am experimentat inca. Ba, dimpotriva, de cand folosesc Garmastan (de vreo saptamana), mi se usuca pielea in jurul mameloanelor. Rolling Eyes Dar am adoptat o metoda care sper sa fie eficienta: dimineata ma dau cu Garmastan iar seara cu ulei. Exclamation
Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mier Ian 12, 2011 11:53 am

Buna burticilor, nu am mai scris nimic pentru ca am fost foarte suparata. Am fost la control si am aflat ca fetitza mea scumpa si-a pus cordonul dupa gat, iar cantitatea de lichid este usor scazuta. Acum nu stiu daca sunt eu de vina ca stau toata ziua cu gandul aiurea, dar am senzatia ca nu o mai simt asa cum o simteam inainte. MA gandesc foarte serios sa ma duc sa fac cezariana, daca s-ar putea si saptamana viitoare, sincer nu mai suport sa stau cu inima la gat , mai ales cand stiu ca mai este putin si trebuie sa o tin in brate, nu vreau sa cred ca poate patii ceva din cauza mea.

DAca v-am suparat imi cer scuze , dar simteam sa-i spun cuiva oful.
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mier Ian 12, 2011 12:12 pm

Alinush I love you , pastreaza-ti optimismul! Si du-te mai des la control. Daca dr te va tine sub atenta observatie si este unul cu experienta, poate nici nu va fi nevoie de cezariana. Stiu ca tu ti-ai dori sa nasti normal.
Dr ce ti-a recomandat? Nu-i cam devreme saptamana viitoare pt nastere? (ar fi sapt 35, corect?) Fetita s-a intors? Ce greutate are?
Poate asa cum si-a pus cordonelul dupa gat, tot asa si-l scoate.
Lichidul amniotic e normal sa inceapa sa mai scada incet-incet: bb creste si are nevoie de spatiu, bb exerseaza respiratia folosind lichidul amniotic, in loc de aer.
Odihneste-te cat mai mult, stai intinsa pe partea stanga sa circule bine sangele catre partea inferioara a corpului, bea muuuulte lichide.

Si sa nu mai spui niciodata ca ne-ai suparat. De aceea suntem aici, sa ne sustinem reciproc. cheers

Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Joi Ian 13, 2011 8:25 pm

guzelnico sunny esti o scumpa, ieri am fost la un alt med. cu care intentionez sa nasc si mi-a spus sa nu-mi fac griji. M-am mai linistit , dar stau si numar miscarile printesei si cand am o pasarica mai zburlita ii dau eu trezirea, desi ma doare sufletul sa o trezesc, ea stie ca are o mami mai sarita putin .

VA pup pe toate si sa auzim numai de bine
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 14, 2011 10:01 am

Alinush, si cam cum ii dau tu trezirea? Laughing Nu-mi zice ca o inghiontesti. Laughing
Sus In jos
alinushali

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 14, 2011 11:28 am

Rolling Eyes sa nu spui la nimeni.....stau cu sticla de cola sub pat sau mai vb cu ea si o rog frumos sa dea un piciorus , daca nu functioneaza nimic mai tremura putin burtica
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Vin Ian 14, 2011 2:28 pm

Alinush, esti mare figura! Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
babyblue

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mar Ian 18, 2011 12:49 am

buna fetelor!

alinush, imi pare rau ca esti atat de strasata,sper sa fie bine cu bebele tau!

nico, eu sufar de anxietate si nebuneala, de knd am mai vb noi mi-am mai facut 2 eco. bebe creste, e bine, eu sunt nebuna complet.
e clar, simptome NU am, burta NU am, ma simt perfect.hai sa nu zic, rarisim cate o greata. mai nou, port fuste mini de acum 2 ani, stranse pe burta si ma cuprind.

am intrat in 9 sapt, vineri intram in 10. tu ce mai faci? sper ca nu ai nascut si eu habar nu am....
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mar Ian 18, 2011 10:55 am

Bebita, mai am de asteptat (si sper din toata inima ca si bb e rabdator I love you ) pana pe 10 feb, data probabila a nasterii prin cezariana. Very Happy

Tu lasa anxietatea si bucura-te de o sarcina usoara. cheers E foarte indicat sa ai un tonus bun. Dar ai grija de tine, menajeaza-te totusi, chiar daca nu ai simptome.

P.S. Stiu ca ti-ai dori un ecograf acasa. Laughing
Sus In jos
babyblue

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mar Ian 18, 2011 11:05 am

nico, ce ne am face fara tine. o sa trebuiasca sa dau si eu copy paste la listuta ta cu cele necesare.
m-am speriat aseara, atatea lucruri trebuiesc cumparate.
mama zice sa nu iau nimic dinainte, ca poarta ghinion, ca le ia ea cand nasc eu. eu cred ca e imposibil sa ia, pana ies eu din spitla, totul, de la patut, pana la biberoane. aberant. o sa cumpar cu o luna doua inainte.

revin la intrebarea mea: tu recolt celule stem? in ro pare o adevarata moda, desi am citit si pareri contra/
Sus In jos
guzelnico
membru de baza
membru de baza

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Mar Ian 18, 2011 11:45 am

Bebita, chiar ma pregateam sa-ti raspund la intrebare. Am atacat acest subiect cu dr meu la una dintre intalniri. Caut in urma si lipesc imediat mesajul meu.

Exclamation Am gasit:
"Recoltare celule stem
Dr considera ca este un fiasco medical. Rezulate vindecatoare ai daca folosesti sangele altcuiva.
Nimeni nu da garantii 100% pe masura trecerii timpului- acest lucru este confirmat si de fina mea, care a nascut in RO si a optat pt recoltare celule stem din cordonul ombilical. Daca, DD fereste, copilul se imbolnaveste peste 5 ani, s-ar putea sa ai sanse 100%. Dar daca o eventuala boala, iarasi spun DD fereste, apare peste 15 ani, sansele pot sa scada la 70%, spre ex. Si tot asa. Asadar, sansele de reusita scad pe masura ce trece timpul."

Asadar, nu recoltez celule stem. Stiu ca in RO e o adevarata moda. Inclusiv tatal meu a deschis subiectul de vreo 3 ori pana acum si de tot atatea ori i-am explicat de ce nu recoltez. Laughing

Cat despre achizitii, nu-i musai sa te apuci de acum, mai ai suficient timp. Cam dupa 7 luni, poti incepe sa faci excursii prin magazine, cu listuta in mana. La acea vreme vei avea (inca) energie data, in primul rand, de placerea de a face shopping pt propriul bb din burtica. Very Happy Chiar pe ultima suta de m n-ar trebui sa lasi totul, pt ca incepi sa te stresezi ca n-ai facut pregatirile necesare, obosesti mai repede si e indicat sa te odihnesti cat mai mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gravidutele noastre   Astazi la 9:49 pm

Sus In jos

Gravidutele noastre
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 13 din 16Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sertarelul cu copii :: Conceptia si sarcina-
Mergi direct la: